فرهنگ و هنر

مهم‌ترین عوامل بی‌توجهی جوانان نسبت به نماز چیست؟

سرگرمی برای همه/ روزه استاد حوزه علمیه درباره مهم ترین عوامل بی توجهی نوجوانان به نماز گفت: دعای پدر و مادر یا والدینی که فکر نماز فرزندانشان را نمی کنند، یکی از عواملی است که بر ضعف نوجوان در هنگام خواندن نماز تأثیر می گذارد.

مسلمانان حجت الاسلام رفیع در کشتی امام خمینی (ره) با اشاره به تفسیر آیات 238 و 239 سوره بقره گفتند: این هدف

وی یادآور شد: گفتن «حفیظوا» به این معناست که فرد نماز را سبک و تحقیرکننده ندانسته و با تندخوانی آن را اهانت نکرده و هدر ندهد. روابط ما با نماز دو طرفه است، بادیه نشینان از آن محافظت خواهند کرد.

وی به مهمترین عوامل بی توجهی به نماز جوانان اشاره کرد و گفت: دعای پدر و مادر یا والدینی که فکر نماز فرزندانشان را نمی کنند، یکی از عواملی است که بر ضعف نوجوان در هنگام خواندن نماز تأثیر می گذارد.

حجت الاسلام والمسلمین رفیع رفتار نامناسب والدین نمازگزار با فرزندان را ظلم و بی اخلاقی از دیگر عوامل مؤثر بر نماز نوجوانان دانست. عدم آگاهی از فلسفه نماز. بسیار ممکن است؛ باید توجه داشت که دعای آرامش انسان را از آلودگی پاک می کند. تقویت روابط دوجانبه عبدی ملا، نماز بزرگترین مانع در ترویج فحشا و منکر است.

وی با اشاره به برخی تحریفات احکام اسلامی در فضای مجازی خاطرنشان کرد: کندی در قضاوت، بهانه جویی و رویکرد تجاری به نماز و نیز اعمال نادرست برخی از نمازگزاران از عوامل مؤثر بر تنبلی جوانان در نماز است. .

حجت الاسلام والمسلمین رفیع برخی از عواقب تنبلی در نماز را در زندگی متذکر شد. زندگی انسان بدون دعا برکت ندارد، دعایش مستجاب نمی شود. بدون دعا ذلت می گذرد و سایر اعمالش پذیرفته نمی شود.

وی حضور قلب را از مصادیق صیانت از نماز، استقرار صحیح، دقت، تأمل و مراقبه در ذکر، نماز جماعت عنوان کرد. نمازی که در حضور قلب انجام می شود بر اساس حفظ نماز است. این روح دعا را تجسم می بخشد که محافظت خداوند است.

این استاد حوزه‌های علمیه با اشاره به فرزهایی از آیات سوره بقره، آیه شریفه «فَإِنْ خِفْتُمْ فَرِجَالًا أَوْ رُکْبَانًا فَإِذَا أَمِنْتُمْ فَاذْکُرُوا اللَّهَ کَمَا عَلَّمَکُمْ مَا لَمْ تَکُونُوا تَعْلَمُونَ» (آیه ۲۳۹ سوره بقره) را موردتوجه قرارداد و تصریح کرد: نماز تنها عبادتی است که هرگز آن را ترک نمی کند و انسان هرگز نمی تواند نماز را ترک کند.

او گفت. موضوع دعای سوره «بکره» در میان آیات شریفه در مورد طلاق، عدد و خانواده مطرح شده است. مطرح شد؛ این سؤال نشان دهنده اهمیت و جایگاه نماز، میزان تأثیر آن در مسائل مختلف است.

وی با تاکید بر اینکه نماز با برکت و در عین حال آرامش دهنده ذات انسان، لطیف و مهربان است، تصریح کرد: تأکید خداوند متعال بر ترک نماز، جایگاه مؤثر این فریضه الهی در سعادت دنیوی و اخروی انسان است.

حجت الاسلام والمسلمین رفیع با تاکید بر اینکه نماز محفوظ موجب نظم، تدبیر و حکومت در زندگی می شود، گفت: جوانان کشور ما.»

وی با بیان اینکه عملکرد مسئولان نظام اسلامی بر نگرش مردم به دین تأثیر می گذارد، افزود: از مسئولان می خواهیم صادقانه به تکانه های اقتصادی و هزینه های لجام گسیخته این روزها هم فکر کنند. باید مردم را از جزییات برنامه ها آگاه کنیم تا به دهک های پایین جامعه برسیم.

حجت الاسلام والمسلمین رفیع اظهار داشت: ; اقدامات موثرتر و سخت تر برای کاهش شوک های اقتصادی باید در دستور کار قرار گیرد و کنترل را تقویت کند.

انتهای پیام: