استان ها

رژیم غذایی متعادل چه ویژگی‌هایی دارد؟

سرگرمی برای همه/خراسان رضوی یک متخصص تغذیه بالینی گفت: رژیمی خوب و مناسب در نظر گرفته می‌شود که متعادل باشد؛ یعنی در آن همه گروه‌های غذایی بوده اما کم‌کالری باشند. رژیم‌های لاغری باید الگوی غذایی تا پایان عمر باشند، در غیر این صورت زود شکسته می‌شوند. 

محمد صفریان در گفت‌وگو با سرگرمی برای همه، در خصوص مناسب‌ترین رژیم‌ها برای لاغری اظهار کرد: رژیم‌های غذایی متنوعی برای لاغری وجود دارد که کاربردهای خاص خود را دارند.

وی با بیان اینکه بهترین رژیم برای کاهش وزن، رژیم متعادل است که کالری کمی دارد، عنوان کرد: هر نوع رژیم نامتعادل مانند رژیم کانادایی، رژیم شیر وغیره به صورت موقت قابل استفاده هستند. رژیمی خوب و مناسب در نظر گرفته می‌شود که متعادل باشد؛ یعنی در آن همه گروه‌های غذایی بوده اما کم‌کالری باشند و از رژیم‌هایی نباشد که توسط نرم‌افزارها مطرح می‌شود؛ زیرا علمی نیستند.

استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: رژیم‌ها نباید نسخه‌ای باشند که در آن‌ها بیان شود صبحانه، ناهار و شام دقیقا چه غذایی مصرف شود. رژیم مناسب تداوم دارد، هزینه‌های زیادی بر فرد تحمیل نمی‌کند، دستگاه یا وسیله خاصی نیاز ندارد، غذاهای خاص در آن نیست و درمان‌های هورمونی در آن به کار نمی‌رود. در رژیم‌های متعادل نوع غذا را خود فرد تعیین می‌کند و حداقل دخالت در آن وجود دارد. این الگوی غذایی خوبی است و چنین رژیمی می‌تواند به عنوان یک الگوی غذایی استفاده شود.

دکتر صفریان ادامه داد: رژیم‌های لاغری باید مانند الگو عمل کنند؛ یعنی الگوی غذایی تا پایان عمر باشند، در غیر این صورت زود شکسته می‌شوند. یکی از مشکلات نیز این است که افراد بعد از مدتی رژیم را رها می‌کنند که بعد از آن برگشت وزن بسیار زیادی دارند و حتی وزن فرد بیشتر از قبل افزایش پیدا می‌کند، بنابراین رژیمی خوب است که کمتر شکسته شود.

این متخصص تغذیه بالینی با اشاره به اینکه رژیم‌های موجود در اینترنت کاذب هستند و می‌توانند مشکلاتی را ایجاد کنند، تصریح کرد: این رژیم‌ها هر روز اسم خاصی دارند و هر کس رژیم خاصی را از خود ابداع کرده و در اینترنت بیان می‌کند. رژیم‌های موجود در اینترنت متعادل نبوده و برای طولانی‌مدت قابل استفاده نیستند. این رژیم‌ها نمی‌توانند بدون ضرر باشند و به سادگی موجب کاهش وزن شوند. البته در خصوص رژیم‌های علمی هم نمی‌توان گفت که هیچ ضرری ندارند.

وی اضافه کرد: هر رژیمی از وضعیت تعادل خارج شود و دریافت غذا را از تعادل خارج کند، رژیمی ناسالم در نظر گرفته می‌شود. به تازگی رژیم‌هایی با نام فستینگ مطرح شده که فوایدی را در خصوص آن عنوان می‌کنند اما در نهایت رژیم‌های سالمی نیستند و نمی‌توانند جای رژیم‌های متعادل را بگیرند، البته هنوز مضرات چندانی برای آن‌ها عنوان نشده است. 

انتهای پیام