علمی و پزشکی

ابتلای کودکان به سنگ کلیه و راه‌کارهای درمانی آن

درمان سنگ کلیه در نوزادان و کودکان به اندازه و نوع سنگ بستگی دارد. در مرحله اول، متخصص سعی می کند از یک روش کم تهاجمی مانند دارو برای درمان استفاده کند. اگر سنگ بزرگ باشد، جراحی توصیه می شود. جراحی نیز به روش های مختلفی انجام می شود که در این مقاله از دانشکده پزشکی به آنها اشاره شده است.

علت سنگ کلیه در کودکان چیست؟

سنگ کلیه رسوبات نمک، نمک و مواد معدنی است. در واقع وقتی ادرار غلیظ می شود این مواد تبدیل به کریستال و سپس سنگ می شوند. این مشکل بیشتر در بزرگسالان رخ می دهد، اما برخی از کودکان در هر سنی ممکن است از آن رنج ببرند. بروز این بیماری در کودکان عمدتاً دلایل ژنتیکی و زمینه ای دارد. موارد زیر احتمال سنگ کلیه را در کودکان افزایش می دهد:

انسداد مجاری ادراری

برخی از کودکان از نقص سیستم ادراری رنج می برند. این مشکل می تواند مجرای ادرار را مسدود کند. تجمع ادرار همچنین باعث ایجاد سنگ در کلیه ها می شود.

رژیم غذایی ناسالم

مصرف زیاد نمک و شیرینی باعث ایجاد سنگ کلیه در کودکان می شود. غذاهای غنی از نمک باعث ایجاد سنگ های کلسیمی در سیستم ادراری می شوند.

عدم ورزش

عامل مهمی که خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد، بی حرکتی کودکان است. اضافه وزن و چاقی در کودکان رو به افزایش است، به همین دلیل آنها مستعد ابتلا به این بیماری هستند.

کم آبی بدن

هر چه مایعات کمتری بنوشید، ادرارتان اسیدی تر و غلیظ تر خواهد بود. به همین دلیل خطر ابتلا به سنگ کلیه نیز افزایش می یابد.

اختلالات متابولیک

یکی از شایع ترین علل سنگ کلیه در کودکان اختلال متابولیک است. این مشکل می تواند باعث دفع بیش از حد کلسیم از طریق ادرار شود که کودک را مستعد ابتلا به سنگ های کلسیمی می کند. دفع بیش از حد سیستین از طریق ادرار به دلیل کمبود آنزیم در تجزیه اگزالات عامل دیگری است که خطر ابتلا به سنگ کلیه را در کودکان افزایش می دهد. این ماده می تواند باعث ایجاد کریستال در ادرار شود. سیستین همچنین یک آمینو اسید (یکی از اجزای پروتئین) است که در منابع غذایی مانند لبنیات، تخم مرغ، پیاز و کلم یافت می شود.

اندازه این سنگ ها از یک اینچ تا چند سانتی متر متغیر است. سنگ های کوچک معمولاً با جریان ادرار از بدن دفع می شوند. هنگام حرکت و عبور بیمار درد و احتمالاً خونریزی کمی را تجربه می کند. اما سنگ های بزرگتر نیاز به درمان دارند. در غیر این صورت مشکلات دیگری مانند انسداد مجاری ادراری یا عفونت ادراری ممکن است. اگزالات یک ماده طبیعی است که در بیشتر غذاها یافت می شود.

برای نوبت دهی آنلاین و مشاوره با متخصص اطفال و کلیه می توانید به سایت نوبت دهی درمانکده مراجعه کنید. مشاوره با کارشناسان این سایت به صورت متنی و صوتی انجام می شود. همچنین با ارائه اطلاعات از متخصصین شانس بیشتری برای انتخاب پزشک متخصص خواهید داشت.

علت سنگ کلیه در کودکان زیر یک سال چیست؟

سنگ کلیه در نوزادان نارس و کم وزن بیشتر دیده می شود. استفاده از دستگاه اکسیژن ساز و مصرف برخی داروها خطر ابتلا به این بیماری را در آنها افزایش می دهد. همچنین خوب است بدانید که بین سنگ کلیه و شیرخشک ارتباط معناداری وجود دارد. شیرخشک های حاوی ملامین احتمال سنگ کلیه را در کودکان زیر یک سال افزایش می دهند. ملامین یک ماده شیمیایی آلی است که نیتروژن بالایی دارد. این ماده سطح غیر واقعی پروتئین موجود در غذا را نشان می دهد.

سنگ کلیه در کودکان چگونه درمان می شود؟

با توجه به نوع و اندازه سنگ، پزشک متخصص روش درمانی را پیشنهاد می کند.

نوشیدن مایعات

اگر سنگ کوچک است، اولین راه حل نوشیدن مایعات و ورزش است. بنابراین، سنگ حرکت می کند و از طریق ادرار دفع می شود. درد و مقداری خونریزی مستثنی نیست. پزشک همچنین نوشیدن مایعات را برای رقیق کردن ادرار و جلوگیری از تشکیل مجدد سنگ کلیه توصیه می کند.

حل کردن سنگ کلیه در کودکان

استفاده از محلول خوراکی پلی سیترات پتاسیم در درمان سنگ کلیه در کودکان مورد توجه قرار گرفته است. در ابتدا مقدار دارو با توجه به وزن کودک تعیین می شود به طوری که برای هر کیلوگرم یک میلی لیتر دارو در نظر گرفته می شود. در مرحله بعد، با اندازه گیری سطح pH ادرار، مقدار دارو افزایش می یابد.

برای رزرو نوبت با بهترین پزشک کلیه در تهران می توانید از خدمات آنلاین کلینیک سلامت استفاده کنید. درمانکده مرکز درمانی نیست اما با پزشکان متخصص در سراسر استان تهران همکاری می کند. با مراجعه به وب سایت این مجموعه به راحتی می توانید به صورت آنلاین با پزشک متخصص نوبت بگیرید.

تجزیه سنگ کلیه در کودکان

در این تکنیک از امواج صوتی برای شکستن سنگ به قطعات کوچکتر استفاده می شود. سپس سنگ های کوچک از طریق ادرار دفع می شوند. این روش درمانی نسبتاً دردناک است و 60-45 دقیقه طول می کشد.

جراحی سنگ کلیه

گاهی اوقات سنگ های کلیه به قدری بزرگ هستند که مجرای ادرار را مسدود کرده و منجر به عفونت مجاری ادراری می شوند. معمولا برای برداشتن این سنگ ها از جراحی استفاده می شود. این عمل را می توان به صورت اورتروسکوپی، از راه پوست و جراحی باز انجام داد.

اورتروسکوپی

در این تکنیک از یک دوربین خوب و یک ابزار سبد مانند برای مکان یابی و برداشتن سنگ ها استفاده می شود. دوربین و ابزار پزشکی از طریق مثانه و حالب به کلیه ها هدایت می شوند. اگر سنگ ها بزرگ باشند ابتدا با کمک لیزر به قسمت های کوچک تری شکسته می شوند. این عمل نیازی به بستری شدن ندارد و بیمار همان روز مرخص می شود.

جراحی سنگ کلیه از راه پوست PCNL

این تکنیک نیاز به بیهوشی عمومی دارد. در این مدت برش یک سانتی متری روی پوست کمر یا پهلو ایجاد می شود. دوربین و ابزار پزشکی از طریق این شکاف به سمت سنگ کلیه هدایت می شوند. ابزار پزشکی به دلیل ظرفیت مکش می تواند سنگ را جدا کند. به این ترتیب بیمار به مدت ۲ تا ۴ روز نیاز به بستری شدن در بیمارستان دارد.

جراحی باز برای درمان سنگ کلیه

در حال حاضر کمتر به استفاده از این روش توجه می شود. اگر سنگ کلیه بسیار بزرگ باشد و به سایر روش های درمانی پاسخ ندهد، جراحی باز به عنوان یک راه حل موثر ارائه می شود.

چگونه می توانم به صورت آنلاین با یک متخصص اورولوژی وقت بگیرم؟

برای رزرو آنلاین پزشک اورولوژیست و سایر تخصص ها مانند دکتر خو (انکولوژی) شما انتخاب های زیادی دارید. استفاده از خدمات درمانی آنلاین Dermankade می تواند گزینه خوبی باشد. درمانکده پل ارتباطی شما با پزشکان متخصص شاغل در استان تهران است. در صورت نیاز می توانید از خدمات تست کلینیک نیز استفاده کنید.