عمومیکسب و کار ایرانیان

سیستم تهویه مطبوع خانه، مهم‌ترین بخش یک ساختمان

سیستم تهویه مطبوع و همه چیز در مورد آن

سیستم تهویه مطبوع یکی از سیستم‌هایی می‌باشد که امروزه مورد استفاده افراد قرار گرفته است؛ این سیستم به افزایش راندمان و کیفیت نهایی محیط کمک می‌کند. سیستم تهویه مطبوع مانند سایر سیستم‌ها انواع مختلف و متنوعی دارد که هر کدام ویژگی‌های منحصر به فردی دارند. از این نوع سیستم‌های منحصر‌به‌فرد در اکثر بیمارستان‌ها، برخی از هتل‌ها و… استفاده شده است. در این مقاله قصد داریم به بررسی انواع سیستم‌های تهویه مطبوع بپردازیم و درباره‌ی هر کدام از آن‌ها به صورت مختصر توضیح دهیم.

سیستم تهویه مطبوع و آشنایی با آن

سیستم تهویه مطبوع به سیستمی گفته می‌شود که از قطعه‌ها  یا قسمت‌های مختلف تشکیل شده است که هر کدام وظیفه منحصر‌به‌فردی را برعهده دارند. قطعه‌ها و بخش‌های تشکیل دهنده این نوع سیستم از یک واحد کل پیروی می‌کنند که می‌توان به حذف رطوبت و تنظیم دما و فشار هوا  اشاره کرد. به عبارت دیگر سیستم‌های تهویه مطبوع از یک قانون کلی پیروی می‌کنند و آن انتقال گرما و یا سرما به محل مورد نظر خواهد بود. ناگفته نماند که این نوع سیستم وظیفه‌ی خود را به بهترین شکل ممکن انجام خواهد داد.

وظیفه اصلی انواع سیستم‌های تهویه مطبوع

قبلا به صورت گذرا به این موضوع اشاره شد که انواع سیستم‌های  تهویه مطبوع از یک هدف واحد پیروی می‌کنند و آن انتقال گرما و سرما به محل مورد نظر خواهد بود. در این قسمت به صورت دقیق‌تر به این موضوع اشاره شده است. در واقع وظیفه‌های این نوع سیستم را به صورت کامل بیان کرده‌ایم:

  1. یکی از وظیفه‌های این نوع سیستم، کنترل دمای محیط با سرمادهی و گرمادهی خواهد بود.
  2. رطوبت دهی و یا خشک کردن محیط یکی دیگر از وظیفه‌های سیستم تهویه مطبوع خواهد بود. در حقیقت این نوع سیستم رطوبت موجود در محیط را کنترل می‌کند در نتیجه به کاهش و یا افزایش میزان رطوبت موجود در محیط اقدام می‌کند.
  3. یکی دیگر از وظیفه‌های این نوع سیستم، کنترل سرعت وزش جریان هوا در محیط خواهد بود.
  4. از دیگر وظیفه‌های سیستم تهویه مطبوع که سبب تمایز آن از دیگر سیستم‌های تهویه شده است، تصفیه هوا خواهد بود. با وجود این نوع سیستم علاوه بر تنظیم درجه حرارت محیط به تصفیه‌ی هوای محیط نیز کمک می‌کند.

سیستم تهویه مطبوع و انواع آن‌ها

همان طور که گفته شد سیستم‌های تهویه مطبوع انواع مختلف و متنوعی دارند که هر کدام ویژگی‌های منحصر‌به‌فردی دارند. انواع سیستم‌های تهویه مطبوع را به طور کلی می‌توان به دو دسته دسته بندی کرد که می‌توان به دسته سیستم تهویه مطبوع مستقل و سیستم تهویه مطبوع مرکزی اشاره کرد.

سیستم‌های تهویه مطبوع مستقل شامل؛ مینی چیلر‌ها، کولر‌های گازی، کولر‌های آبی، اسپلیت‌های کانالی و داکت اسپلیت و… می‌باشند.

سیستم‌های تهویه مطبوع مرکزی نیز شامل؛ انواع چیلر‌ها، فن کویل‌ها، سیستم VRF و… خواهند بود.

سیستم‌های تهویه مطبوع مستقل

سیستم‌های تهویه مطبوع مستقل به سیستم‌هایی گفته می‌شود که به صورت مستقل به فعالیت خود ادامه می‌دهند. توجه کنید که برای نصب این نوع سیستم‌های تهویه بهتر است کندانسور آن را در بیرون از ساختمان نصب کرد. ناگفته نماند که در ساختمان‌های بلند و یا آپارتمان‌های چند طبقه بهترین محل جهت نصب کندانسور‌ها، تراس خواهد بود. نصب و استفاده از این نوع سیستم‌های تهویه در ساختمان‌های اداری، مسکونی و… این قابلیت را برای افراد ایجاد می‌کند تا به صورت مستقل بتوانند بر حسب نیاز خود، از آن‌ها استفاده کنند.

تهویه هوا کل خانه

مینی چیلرها نوعی سیستم تهویه مطبوع

مینی چیلرها یکی از انواع سیستم‌های تهویه مطبوع می‌باشند که توانسته‌اند جایگاه ویژه‌ای را به خود اختصاص دهند. این نوع چیلر‌ها به چیلر‌های آپارتمانی نیز معروف می‌باشند که با کمترین سر و صدا به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

لازم به ذکر است که مینی چیلرها مزیت‌ها و یا ویژگی‌های متعددی دارند که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. استفاده مستقل و جداگانه از این نوع سیستم تهویه مطبوع یکی از مزیت‌های آن خواهد بود. به عبارت دیگر در ساختمان‌های چند طبقه هر واحد به صورت مستقل می‌توانند این نوع سیستم تهویه مطبوع را مورد استفاده قرار دهند.
  2. عدم اشغال فضای بیش از حد یکی دیگر از مزیت‌های آن خواهد بود. با کوچک تر شدن ساختمان‌ها و کم بودن فضا، مینی چیلرها توانسته‌اند مورد استفاده اکثر افراد قرار گیرند.
  3. سازگاری با انواع شرایط آب و هوایی یکی دیگر از مزیت‌های این نوع سیستم‌های تهویه مطبوع خواهد بود.
  4. عدم نیاز به کانال کشی، لوله کشی و… یکی دیگر از مزیت‌های منحصربه‌فرد این نوع سیستم‌ها خواهد بود.

کولر‌های گازی و اسپلیت‌ها

یکی دیگر از انواع سیستم تهویه مطبوع که به دلیل عملکرد منحصر به فرد، تنوع بسیار بالا و… توانسته جایگاه ویژه‌ای را به خود اختصاص دهد، کولر گازی و اسپلیت خواهد بود. در واقع کولر گازی و اسپلیت‌ها انواع متنوعی دارند که در مدل های مختلف با توان‌های متعدد تولید شده اند، در نتیجه انتخاب آن‌ها با هر نوع سلیقه‌ای امکان پذیر خواهد بود. کولر گازی و اسپلیت از سیستم‌های تهویه مطبوع می‌باشند که رضایت همگان را به دنبال داشته است.

خرید انواع سیستم تهویه مطبوع

برای خرید انواع سیستم‌های تهویه مطبوع با بهترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت می‌توانید از مرکز دما تک کمک بگیرید. این مرکز عملکرد منحصر به فردی دارد که توانسته رضایت همگان را جلب کند. توجه کنید که امکان خرید غیر حضوری از این مرکز وجود دارد.