اجتماعی

عادت هایی که خواب راحت را از شما می گیرند

خستگی و عدم تمرکز در طول روز از علائم کم خوابی است، به این معنی که یا خواب با کیفیتی ندارید و یا در طول شب کمتر از حد لازم می خوابید.

به گزارش سرگرمی برای همه، برای اینکه انسان سرحال و پرانرژی از خواب بیدار شود، هر شب نیاز به چند ساعت خواب عمیق دارد. اگرچه کیفیت خواب با افزایش سن کاهش می یابد، بسیاری از جوانان نیز مشکلات خواب را گزارش می کنند.

خواب با کیفیت عملکرد سیستم ایمنی را بهبود می بخشد، خطر ابتلا به دیابت و بیماری قلبی را کاهش می دهد، استرس را کاهش می دهد و خلق و خو و تمرکز را بهبود می بخشد.

همچنین برخی عادات بد بر کیفیت خواب افراد تأثیر می گذارد و آگاهی از آنها و مدیریت صحیح آن عادات می تواند در بهبود سلامت کلی فرد مفید و مؤثر باشد.

در زیر به نقل از نشریه «هندوستان تایمز» به برخی از آن عادات می پردازیم.

* استفاده از تلفن همراه قبل از خواب

نور آبی ساطع شده از صفحه نمایش تلفن همراه بر کیفیت خواب شما تأثیر می گذارد. نور آبی می تواند با تولید ملاتونین در بدن، هورمون اصلی که چرخه خواب و بیداری را کنترل می کند، تداخل ایجاد کند. مقدار ناکافی ملاتونین می تواند باعث بی خوابی، تحریک پذیری و خواب آلودگی در طول روز شود.

* خوردن بیش از حد غذا قبل از خواب

خوردن یک وعده غذایی پر حجم یک ساعت قبل از خواب می تواند بر کیفیت خواب تأثیر بگذارد و به خواب رفتن را دشوار کند.

* استفاده بیش از حد از کافئین

مصرف زیاد قهوه منجر به اختلالات خواب می شود. کافئین محرکی است که می تواند به خواب رفتن را دشوار کند.

* در معرض نور طبیعی قرار نمی گیرند

وقتی خود را از نور خورشید محروم می کنیم، سطح ملانین خود را کاهش می دهیم. ملانین ملاتونین تولید می کند که به چرخه خواب کمک می کند.

* نادیده گرفتن رشد استرس

سطوح بالای استرس با زمان خواب طولانی تر و اختلالات خواب مرتبط است. کمبود خواب سیستم پاسخ بدن به استرس را تحریک می کند و باعث افزایش هورمون استرس کورتیزول می شود که بر خواب تأثیر می گذارد.

انتهای پیام