اجتماعی

شعبه شورای حل اختلاف ویژه صنعتگران افتتاح شد

آیین گشایش شعبه 2664 شورای حل اختلاف تهران مستقر در مجمع ملی خیرین صنعتگران مقتدر به منظور رسیدگی به مشکلات و دعاوی صنعتگران افتتاح شد.

به گزارش سرگرمی برای همه، آیین گشایش شعبه 2664 شورای حل اختلاف تهران مستقر در مجمع ملی خیرین صنعتگران مقتدر با حضور غلامرضا مهدوی معاون رئیس کل دادگستری استان تهران در امور شوراهای حل اختلاف، حجت الاسلام والمسلمین محسن قمی نماینده مردم تهران در مجلس خبرگان رهبری و جمعی از صنعتگران و تولیدکنندگان استان تهران برگزار شد.

 غلامرضا مهدوی، معاون رئیس کل دادگستری استان تهران در امور شوراهای حل اختلاف در این مراسم ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای خدمت، اظهار کرد: در کشور ما کار تعاونی و خرد جمعی که به نتیجه مطلوب برسد، کم است و در برخی موارد عدم اتحاد فکری باعث این اتفاق می شود.

وی با تاکید بر اینکه ما باید به این باور برسیم که منافع جمعی را فدای منافع فردی نکنیم، تصریح کرد: مدیریت به این معنا نیست که مدیر مجموعه تنها با نظر خودش عمل کند و تصمیم بگیرد؛ بلکه استفاده از فکر و نظر دیگران همواره نتایج بهتری را در پی دارد و این همواره مورد توجه بسیاری از مدیران موفق بوده است.

مهدوی با اشاره به اینکه اساس کار شورای حل اختلاف ایجاد صلح و سازش است، عنوان کرد: در طول تاریخ انقلاب اسلامی هرکجا که یک نهاد مردمی شکل گرفته، ماندگار شده است و شوراهای حل اختلاف نیز با توجه به ریشه مردمی که دارد عملکرد خوبی را از خود به نمایش گذاشته است.

وی ادامه داد: در سال های گذشته آمار صلح و سازش در استان تهران زیر 10 درصد بود، اما در حال حاضر با تکیه بر تلاش و خردجمعی و تغییراتی که در شوراهای استان ایجاد شده است، آمار سازش در استان به بیش از 50 درصد رسیده است.

معاون رئیس کل دادگستری استان تهران در امور شوراهای حل اختلاف از فعالیت 60 مجتمع شورایی در استان تهران خبر داد و گفت: در این مجتمع ها 4 هزار نیرو و 317 نفر کارد قضایی با ما همکاری دارند.

وی اضافه کرد: در قالب این 60 مجتمع، 700 شعبه نیز در سطح استان داریم و در ماه 90 هزار پرونده به این شعب وارد می شود که معادل یک پنجم کل پرونده های شوراهای حل اختلاف سراسر کشور است. 

مهدوی با اشاره به اینکه تلاش می شود پرونده ها در بدو ورود با صلح و سازش مختومه شود و از ورود پرونده ها به دستگاه قضایی جلوگیری شود، بیان کرد: در همین راستا 200 شعبه ویژه صلح و سازش در معیت دادسراها و مجتمع های قضایی تشکیل شده که در امر صلح و سازش به ما کمک می کنند.

رئیس شورای حل اختلاف استان تهران همچنین از وجود 80 شعبه تخصصی نیز در استان خبر داد و یادآور شد: این شعب در اصناف، اتحادیه ها، شهرک های صنعتی، انجمن های گردشگری، شرکت های دانش بنیان و … در حال فعالیت هستند.

وی افزود: تمامی اعضای این شعب از جنس همان صنف و صنعت هستند و این موجب توفیقات زیادی برای این شعب شده است. 85 درصد پروندها در این شعب با صلح و سازش مختومه می شود.

مهدوی اضافه کرد: با عنایت به اینکه سال های سال توجه و شعار مقام معظم رهبری به مقوله تولید و صنعت گرایش دارد، نسبت به راه اندازی این شعب برای رفع دغدغه ها و مشکلات اهالی صنعت اقدام شده است.

رئیس شورای حل اختلاف استان تهران خاطرنشان کرد: آمار صلح و سازش نسبت به پرونده هایی که ماهیت سازشی دارند در کشور 41.28 درصد است و این در حالی است کا این آمار در استان تهران 62.28 درصد است و این نشان می دهد که شوراهای استان تهران در امر صلح و سازش از میانگین کشوری بالاتر هستند.

وی همچنین از سختی کار در شوراهای استان تهران گفت و یادآور شد: به لحاظ شرایط و قومیت های متعددی که در استان تهران وجود دارد این میزان سازش در پرونده ها حقیقتا کار بسیار سختی است.

مهدوی از رهایی 75 نفر از قصاص در سال گذشته با همت و تلاش اعضای شورا، صلح یاران و مددکاران زندان خبر داد و خاطرنشان کرد: از زحمات و تلاش های این عزیزان صمیمانه تقدیر و تشکر می کنم.

رئیس شورای حل اختلاف استان تهران  همچنین حمایت از تولید و اشتغال را از برنامه های محوری دادگستری استان تهران برشمرد و تصریح کرد: مشکلات حقوقی همواره یکی از گلایه ها و مشکلات تولیدکنندگان بوده است، چرا که در برخی موارد قاضی شرایط آنان را درک نمی کند، ولی در شعب تخصصی با توجه به اینکه اعضا از خود همان صنف هستند قطعا اشراف بیشتری به موضوع دعوی وجود دارد و رای بهتری صادر خواهد شد.

وی اضافه کرد: در حال حاضر در خانه صنعت و سازمان بورس نیز شعب تخصصی داریم و امیدواریم با تاسیس این شعبه نیز باری را از دوش صنعتگران و تولیدکنندگان برداریم.

حجت الاسلام والمسلمین محسن قمی نماینده مردم تهران در مجلس خبرگان رهبری نیز درداین مراسم با اشاره به اینکه بشر برای رسیدن به سعادت غیر از علم و دانش به اخلاق و معنویت میز نیاز دارد، اظهار کرد: خیران بخش صنعت دارای علم و دانش در کنار اخلاق و معنویت هستند و وجود این افراد در کشور را باید قدر دانست.

وی افزود: در تفکرات دینی ما توجه به حوائج مردم همواره مورد تاکید بوده است، بنابراین مردم و خیران باید به این موضوع توجه داشته باشند.

نماینده مردم تهران در مجلس خبرگان رهبری عنوان کرد: همه ما وظیف داریم که به رفع مشکلات صنعتگران توجه کنیم چرا که مقام معظم رهبری همواره به موضوع تولید و اقتصاد توجه دارند و تحقق منویات ایشان در راستای جهش تولید با مشارکت مرم امکان پذیر است.

در پایان این مراسم اعضا و مسئولان شعبه 2664 شورای حل اختلاف تهران با دریافت احکام مسئولیت فعالیت خود را به صورت رسمی آغاز کردند.

انتهای پیام

گروه تحریریه علوم اجتماعی

تحلیل‌گر مسائل اجتماعی با نگاهی منصفانه به تفاوت‌های اجتماعی و تبعیضات نژادی.