بین الملل

زور فناوری‌های جنگی واشنگتن به مسکو می‌چربد؟

امیرحسین فوکنی_ روسیه در جنگ با اوکراین از تانک های تی-90 استفاده کرد. این تانک ها که سلاح های مدرن و از مدل T-72 هستند که در سال های آخر اتحاد جماهیر شوروی تولید شده و در طول زمان بارها ارتقا یافته اند، یکی از پیشرفته ترین تانک های زرادخانه روسیه به شمار می روند.

بیشتر بخوانید:

کرم های عکس 520 سال پیش اینگونه بودند.

عکس سقوط سحابی چشم گربه در شبکه هابل

با وجود این تانک های قدرتمند، خودروهای زرهی روسیه در جنگ با اوکراین متحمل شکست ها و خسارات قابل توجهی شده اند.

سربازان روسی که از پیشروی‌های میدان نبرد اوکراین فرار می‌کنند، سلاح‌های سنگین خود از جمله تانک‌های مدرن T-90 را که یکی از بهترین تانک‌های اصلی جنگ روسیه محسوب می‌شوند، پشت سر می‌گذارند.

با این حال، همانطور که وزارت دفاع اوکراین در شبکه های اجتماعی اعلام کرد، نیروهای مسلح اوکراین آنها را به نبرد باز می گرداند. و بازسازی شده است.’

نیروهای روسی بیشتر تجهیزات مدرن خود را در طول جنگ با اوکراین از دست دادند و مجبور شدند تانک های قدیمی و فرسوده مانند T-62 را بازنشسته کنند. بر اساس این تحلیل، روسیه از زمان حمله نیروهایش به اوکراین در اواخر فوریه، بیش از 7000 وسیله نقلیه و انواع دیگر سلاح های سنگین مانند توپخانه و سامانه های موشکی را از دست داده است.

روسیه بیش از 1320 تانک را از دست داد که بیش از 500 تانک اسیر یا رها شد. تلفات ارتش روسیه شامل حدود 30 تانک T-90A و T-90M است. ناتوانی ارتش روسیه در انهدام برخی خودروها یا سلاح های سنگین خود در هنگام عقب نشینی باعث شد این فناوری به دست دشمن بیفتد.

اوکراین محل آزمایش جدیدترین تسلیحات روسی و آمریکایی است.

واشنگتن چه تجهیزاتی به اوکراین می فرستد؟

وزارت خارجه آمریکا و پنتاگون اعلام کردند که واشنگتن بسته جدید کمک نظامی به ارزش 725 میلیون دلار به اوکراین ارسال خواهد کرد. این بسته جدید شامل مهمات سامانه موشکی هیمارس است. این بسته همچنین شامل سلاح های ضد تانک، موشک های ضد رادار هارم، خودروهای نظامی و تجهیزات پزشکی است.

الکسی رزنیکوف، وزیر دفاع اوکراین روز جمعه گفت که کشورش انتظار دارد ایالات متحده و آلمان در ماه جاری یک سامانه دفاع هوایی پیشرفته برای مقابله با حملات موشکی روسیه و پهپادهای کامیکازه ارائه کنند.

سامانه پرتاب موشک هیمارس

سیستم پرتاب موشک Hymars یک سیستم موشک چندگانه سبک وزن است که در اواخر دهه 1990 برای ارتش ایالات متحده توسعه یافت و بر روی یک قاب استاندارد کامیون ارتش نصب شد. این کامیون دارای یک غلاف با شش موشک هیمارس یا دو موشک زمین به زمین یا یک موشک ضد نفر و موشک های کروز سبک در خانواده جدیدی برای ارتش ایالات متحده است.

آسیب به موشک های ضد رادار

موشک های ضد رادار هام نوعی موشک ضد رادار مافوق صوت هوا به سطح تاکتیکی آمریکایی هستند که برای ردیابی و انهدام امواج الکترونیکی رادارهای زمین به هوای دشمن طراحی شده اند.

سیستم هدایت این موشک بر اساس دریافت امواج ساطع شده توسط رادارهای زمینی کار می کند. این سیستم هدایت از یک آنتن ثابت و یک کلاه جستجوگر در دماغه موشک تشکیل شده است. نیروی محرکه این موشک توسط موتور موشک سوخت جامد دو مرحله ای بدون دود تامین می شود.

پهپادهای کامیکازه

پهپادهای کامیکاز یا پهپادهای انتحاری نوعی سیستم تسلیحات هوایی هستند. این پهپادها کوچک، قابل حمل هستند و به راحتی پرتاب می شوند، اما مزیت اصلی آنها این است که تشخیص آنها دشوار است و می توان آنها را از فاصله دور شلیک کرد.

نام “کامیکازه” به استفاده یکباره از پهپادها اشاره دارد. آنها بر خلاف پهپادهای سنتی تر، بزرگتر و سریعتر نظامی که پس از شلیک موشک به خانه بازمی گردند، برای حمله به پشت خطوط دشمن و نابود کردن آنها در هنگام برخورد طراحی شده اند.

227227