اجتماعی

دویدن چه فوایدی برای سلامتی دارد؟

دویدن ورزش مورد علاقه بسیاری است. دویدن نیاز به تجهیزات و امکانات خاصی ندارد و در زمان ها و مکان های زیادی قابل انجام است.

به گزارش سرگرمی برای همه، مطالعات نشان می دهد که دویدن روزانه تنها به مدت پنج تا 10 دقیقه با سرعت متوسط ​​می تواند فواید مختلفی داشته باشد.

در ادامه به نقل از WebMD به فواید و اثرات مثبت و شگفت انگیز دویدن می پردازیم.

* بهبود سلامت قلب

حداقل 10 دقیقه دویدن در روز می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. در افرادی که می دوند، خطر مرگ ناشی از بیماری قلبی تقریبا به نصف کاهش می یابد.

* بهبود کیفیت خواب

خواب با کیفیت برای سلامت افراد مهم است. بدن شما هنگام خواب خود را ترمیم می کند، بنابراین با احساس شادابی از خواب بیدار می شوید. با این حال، کارشناسان توصیه می کنند از دویدن در اواخر روز خودداری کنید.

* بهبود سلامت زانو و کمر

مطالعه روی 675 دونده ماراتن نشان داد که میزان التهاب مفاصل (آرتریت) کمتر از سایر افراد است. دویدن خطر ابتلا به مشکلات کمر در سنین بالا را کاهش می دهد.

* بهبود حافظه

دویدن در کوتاه مدت و بلندمدت تاثیرات مثبتی بر مغز دارد. ورزش هوازی ضربان قلب شما را افزایش می دهد و باعث تعریق می شود که به نوبه خود اندازه هیپوکامپ، بخشی از مغز که مسئول حافظه و یادگیری است، افزایش می یابد.

* کاهش سرماخوردگی

انجام ورزش های هوازی، مانند دویدن در حداقل پنج روز در هفته، احتمال ابتلا به عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی را تا 43 درصد کاهش می دهد.

* اثر روانی مثبت

دویدن به بهبود خلق و خو، تمرکز و کیفیت کلی زندگی کمک می کند.

انتهای پیام