اجتماعی

تکمیل ثبت‌نام ۹۱ درصد دانش‌آموزان در مدارس/ ثبت‌نام اتباع خارجی «پولی» است؟

رئیس ستاد مرکزی ثبت نام دانش‌آموزان وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه تا کنون ۹۱ درصد دانش آموزان ایرانی ثبت نام خود را در مدارس تکمیل کرده‌اند، گفت: برای آنلاین امسال منتظر حضور ۱۶ میلیون و ۷۰۰ هزار دانش آموز در مدارس و در پایه‌های مختلف هستیم.

سید مجتبی هاشمی در گفت‌وگو با سرگرمی برای همه، با اشاره به رشد ثبت نام دانش آموزان در مدارس با توجه به نزدیک شدن روزهای منتهی به آغاز سال تحصیلی ۱۴۰۳ـ ۱۴۰۲، اظهار کرد: آمار ثبت نام دانش‌آموزان در مدارس رشد نسبتا خوبی داشته است و دانش آموزان در حال تکمیل ثبت نام خود هستند. مجموعا تا کنون ۹۱ درصد دانش‌آموزان در تمام پایه‌ها یعنی از اول ابتدایی تا پایه دوازدهم ثبت نام خود را تکمیل کرده‌اند.

وی درباره چرایی ثبت نام نکردن برخی از دانش آموزان توضیح داد: بخشی از افرادی که ثبت نام نکرده‌اند دانش آموزانی هستند که منتظر آمدن نتایج و نمرات امتحانات شهریور ماه هستند تا بتوانند ثبت نام کنند و یا مراتب هدایت تحصیلی آنها مانده است لذا باید گفت این آمار ۹۱ درصدی از ثبت نام‌های انجام شده در این بخش از سال کاملا طبیعی است.

 هاشمی با بیان اینکه ۱۴ میلیون و  ۷۷۰ هزار و ۲۸۱ دانش آموز در پایه‌های مختلف تحصیلی ثبت نام خود را تکمیل کرده‌اند، درباره ثبت نام کلاس اولی‌ها نیز ادامه داد: ۸۸ درصد کلاس اولی ها ثبت نام خود را کامل کرده‌اند.

رئیس ستاد مرکزی ثبت نام دانش‌آموزان وزارت آموزش و پرورش در عین حال تاکید کرد: فرآیند ثبت نام همچنان ادامه دارد و ما حتی ثبت نام را در طول سال هم انجام می‌دهیم چراکه برایمان مهم است دانش آموزان در  چرخه آموزش باقی بمانند و بازمانده از تحصیل نشوند.

وی درباره آمار تعداد کل دانش‌آموزان امسال نیز افزود: برای اول آنلاین منتظر حضور ۱۶ میلیون و ۷۰۰ هزار دانش آموز در کل پایه‌ها هستیم.
 

اتباع خارجی برای ثبت نام نباید به مدرسه پول دهند

هاشمی درباره آخرین آمار ثبت نام دانش آموزان اتباع خارجی نیز تصریبح کرد: امسال هماهنگی با سازمان ملی مهاجرت خیلی خوب بود. میانگین ثبت نام اتباع خارجی تا کنون ۷۵ درصد است؛ به عبارت دیگر ۳۵۶ هزار دانش آموز اتباع خارجی ثبت نام خود را انجام داده‌اند. درباره تعداد کل دانش آموزان اتباع خارجی نمی‌توان آمار دقیقی داد چراکه به دلیل مهاجرت آمار این دانش آموزان متغییر است.

رئیس ستاد مرکزی ثبت نام دانش‌آموزان وزارت آموزش و پرورش در پاسخ به اینکه آیا مدارس مجاز هستند از اتباع خارجی برای ثبت نام و به هنگام ثبت نام پول دریافت کنند؟، گفت: اینکه در بدو ثبت نام از اتباع خارجی پول دریافت شود، خیر مجاز نیستند اما در طول سال تحصیلی این دانش آموزان نیز همانند دانش آموزان ایرانی بوده و باید در این بحث مشارکت‌ کنند اما مدارس مجاز نیستند به هنگام ثبت نام رقمی را برای «شهریه» از این دانش آموزان دریافت کنند.

وی همچنین تاکید کرد: اگر اتباع خارجی شاهد این تخلفات بودند به آموزش و پرورش اطلاع دهند، ما موضوع را حتما بررسی می‌کنیم.

هاشمی در پاسخ به سوال دیگر مبنی بر اینکه برخی مدارس به دانش آموزان اتباع خارجی اعلام می‌کنند که ما برای ثبت نام شما جا و فضا نداریم، گفت: بالاخره محدودیتی از حیث زیر ساخت‌ها در شهرهای بزرگ داریم. اگر این دسته از دانش آموزان نتوانستند ثبت نام خود را انجام دهند باید به ستادهای ثبت نام در مناطق آموزش و پرورش مراجعه کنند. ستادهای ثبت نام نزدیک ترین مدرسه‌ که امکان ارائه خدمات به این دانش آموزان را دارند به آنها معرفی می‌کنند.

رئیس ستاد مرکزی ثبت نام دانش‌آموزان وزارت آموزش و پرورش در پایان سخنان خود یادآور شد: مجموعا از اول آغاز ثبت نام مدارس تا این لحظه در سطح کشور ۷۹ هزار و ۹۳۲ مورد بازدید از مدارس انجام شده است و از ۷۱ درصد مدارس کشور بازدید کرده‌ایم با این حال اگر خانواده‌ها شاهد تخلفاتی در حین ثبت نام بودند، حتما موارد را به ما اعلام کنند تا بررسی کنیم.

انتهای پیام

گروه تحریریه علوم اجتماعی

تحلیل‌گر مسائل اجتماعی با نگاهی منصفانه به تفاوت‌های اجتماعی و تبعیضات نژادی.