علمی و پزشکی

بدن ما چقدر میوه و سبزی نیاز دارد؟

به گزارش شفاف ، تجزیه و تحلیل متخصصان دانشکده پزشکی هاروارد نشان می دهد که در مجموع پنج وعده میوه و سبزیجات در روز بیشترین مزایای سلامتی را دارد.

مطالعه 30 ساله آنها که در مجله Circulation منتشر شده است ، اطلاعاتی در مورد سلامت و رژیم غذایی نزدیک به دو میلیون نفر در سراسر جهان نشان داده است.

به گزارش دویچه وله ، در مقایسه با افرادی که فقط دو وعده میوه یا سبزیجات در روز مصرف می کردند ، افرادی که پنج وعده از این محصولات مصرف کردند نتایج زیر را داشتند:

– خطر مرگ به هر علتی 13 درصد کمتر است

– خطر مرگ بر اثر بیماری قلبی یا سکته مغزی 12 درصد کمتر است

– خطر مرگ بر اثر سرطان 10 درصد کمتر است

– خطر مرگ ناشی از بیماریهای تنفسی ، مانند بیماری مزمن انسدادی ریه ، 35 درصد کمتر است

میوه ها و سبزیجات منابع اصلی تعدادی از مواد مغذی از جمله پتاسیم ، منیزیم ، فیبر و پلی فنول ها (ترکیبات گیاهی با خواص آنتی اکسیدانی) هستند که به ویژه برای سلامت قلب و عروق مفید هستند. دانشکده پزشکی هاروارد آنها مربوط به خون هستند.

در بهترین حالت ، به گفته محققان ، مردم باید دو وعده میوه در روز به علاوه سه وعده سبزیجات بخورند.

بزرگترین مزایای سلامتی ناشی از سبزیجات تیره (کلم ، اسفناج) ، ویتامین C ، میوه ها و سبزیجات غنی از بتاکاروتن (مرکبات ، توت ها ، هویج) است. ویتامین C و بتاکاروتن آنتی اکسیدان هایی هستند که می توانند در پیشگیری از سرطان نقش داشته باشند.

واقعیت دیگر این است که خوردن بیش از پنج وعده میوه یا سبزی در روز بیشترین فایده را در کاهش خطر مرگ ندارد. دکتر وانگ تأکید می کند که اگر در یک روز میوه و سبزیجات ندارید ، می توانید کمی بیشتر از حد معمول غذا بخورید تا متوسط ​​مصرف هفتگی این مواد افزایش یابد.

برای این کار نیازی به ایجاد تغییرات اساسی در رژیم غذایی معمولی خود ندارید. به عنوان مثال ، صبحانه شما می تواند یک کاسه غلات کامل یا یک تخم مرغ آب پز و گوجه فرنگی ، پیاز و اسفناج باشد. این غذا می تواند سالادی از میوه ها و سبزیجات دلخواه شما باشد (شاید سالاد کلم ، اسفناج با برش های گریپ فروت ، فلفل قرمز ، هویج) ، یک لیوان ماست با توت فرنگی یا کلم ترش یا انبه.

برای شام سبزیجات بخورید ، مانند بروکلی خورشتی یا کدو سبز و کدو سبز. اگر سبزیجات کافی برای خوردن در طول روز ندارید ، یک سالاد بزرگ برای شام با مقدار زیادی سبزیجات رنگارنگ و مقداری پروتئین مانند مرغ کبابی یا ماهی درست کنید.