عمومیکسب و کار ایرانیان

تشخیص ورق استیل اصل با آهن ربا چگونه است ؟

خواص استیل اصل چیست؟

استیل اصل یا فولاد ضدزنگ دارای خواص مطلوب بسیاری است که به کاربرد گسترده آن در ساخت قطعات و اجزای سازنده در بسیاری از بخش‌های صنعتی کمک می‌کند، همچنین شناخت این خواص می‌تواند در استفاده از راه‌های تشخیص استیل اصل بسیار کارآمد باشد. مهم‌تر از همه ویژگی‌هایش، به دلیل داشتن کروم در برابر خوردگی بسیار مقاوم است.

حداقل 10.5٪ کروم باعث می‌شود، فولاد تقریباً 200 برابر در برابر خوردگی نسبت به فولادهای بدون کروم مقاوم باشد. از دیگر خواص مطلوب برای مصرف‌کنندگان می‌توان به استحکام و دوام بالای آن، مقاومت در برابر درجه حرارت بالا و پایین، افزایش شکل‌پذیری و ساخت آسان، نگهداری کم‌هزینه، ماندگاری طولانی و ظاهری جذاب اشاره کرد و ازنظر محیطی نیز سازگار و قابل بازیافت است. نکته حائز اهمیت دیگر در مورد این فلز این است که پس اتمام ساخت برخلاف میلگرد حرارتی سقف تیرچه بلوک، نیازی به روکش یا رنگ‌آمیزی وجود ندارد.

قیمت ورق ۲ میل سیاه | قیمت ورق ۴ میلی | قیمت ورق آهن صنعتی

برخی از ویژگی های استیل اصل:

 • مقاوم در برابر خوردگی
 • استحکام کششی بالا
 • بسیار بادوام
 • مقاوم در برابر حرارت
 • شکل‌پذیری و ساخت آسان
 • نگهداری آسان و ماندگاری طولانی‌مدت
 • ظاهر جذاب
 • سازگار با محیط زیست (قابل بازیافت)

بیشتر بخوانید:  برای اطلاع از قیمت ورق و نبشی و تیرآهن 14 لطفا کلیک کنید.

از این آلیاژ فولاد با خاصیت ضدزنگ بودن در ساخت‌وسازها، وسایل نقلیه، کالاهای برقی و … استفاده می‌شود. استیل آلیاژی از آهن است که همان‌طور که قبلا گفتیم مبتنی بر عنصر کروم هست. کربن، نیکل، مس، تیتانیوم، آلومینیوم، سیلیکون و ازت عناصر دیگری هستند که در فولادهای ضدزنگ یافت می‌شوند.راه‌های تشخیص استیل اصل مبتنی بر ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی آن هستند. ورق استیل اصل در برابر خوردگی، سایش و فرسایش مقاوم است؛ همچنین این فلز انعطاف‌پذیر،دارای خاصیت مغناطیسی است و البته رسانای جریان الکتریکی نیز نیست.

اگر از اصل بودن استیل مطمئن نیستید، راه‌های متنوعی برای تشخیص آن وجود دارد که ما در اینجا به دو تا از راه‌های تشخیص استیل اصل می‌پردازیم.

 1. یک از مرسوم‌ترین راه‌های تشخیص استیل اصل، استفاده از آهنربا است. برای استفاده از این روش آهن‌ربا را روی قطعه‌ای که آزمایش می‌کنید بچسبانید. اگر آهن‌ربا را نگه نداشت، یعنی قطعه موردنظر شما استیل اصل است؛ اما اگر این‌گونه نباشد به‌احتمال‌زیاد دارای فلز دیگری مانند آلومینیوم است. در این جا به پاسخ استیل به آهن ربا می چسبد؟ دست پیدا کردیم. ؟ خیر
 2. راه‌های تشخیص استیل اصل فقط به استفاده از آهن‌ربا ختم نمی‌شوند؛ اما شما برای استفاده از روش دوم باید قسمتی از قطعه که آسیب دیدن آن برایتان اهمیت فراوانی ندارد را انتخاب کنید. یک قطره چکان را با اسید هیدروکلریک اسید پرکنید. مقدار کمی از هیدروکلریک اسید که به موریاتیک اسید نیز شهرت دارد را بر روی قطعه مورد آزمایش بچکانید و آن را برای نیم ساعت رها کنید. اسید را از روی قطعه پاک کنید. نقطه تحت آزمایش را بررسی کنید. اگر دچار تغییر رنگ‌شده بود، قطعه از جنس استیل اصل است.

سیستم‌های درجه‌بندی فولاد ضدزنگ

یکی دیگر از راههای تشخیص استیل اصل و دسته بندی آن را می توان سیستم های درجه بندی دانست. سیستم‌های درجه‌بندی عددی بسیاری برای فولاد ضدزنگ وجود دارد که با توجه به ترکیب آن‌ها ، خصوصیات و کاربردهای آن تعیین می‌شوند. هر نوع فولاد ضدزنگ با شماره سری خود طبقه‌بندی می‌شود و سپس به درجه عددی اختصاص می‌یابد. محبوب‌ترین شماره‌های سری 200 ، 300 ، 400 ، 600 و 2000 است.

متداول‌ترین نمرات انواع 304 و 316 هستند که از آلیاژهای کروم نیکل آستنیتی تشکیل‌شده‌اند. فولادهای ضدزنگ درجه‌یک کارد و چنگال در سری 400 یافت می‌شود که از آلیاژهای کروم فریتیک و مارتنزیتی حاصل می‌شود. نوع 420 به‌عنوان فولاد جراحی شناخته می‌شود و نوع 440 برای تیغ ریش‌تراش استفاده می‌شود.

اختصاص درجه بر اساس خصوصیات مکانیکی و مشخصات تولید توسط طیف وسیعی از استانداردهای بین‌المللی و ملی برای استیل صورت می‌گیرد. درحالی‌که سیستم شماره‌گذاری استیل قدیمی سه‌رقمی AISI (به‌عنوان‌مثال 304 و 316) هنوز هم برای طبقه‌بندی نمرات فولاد ضدزنگ مورداستفاده قرار می‌گیرد ، سیستم های طبقه‌بندی جدیدی افزوده شده است.

این سیستم‌ها شامل یک عدد 1 + 5 رقمی UNS مانند S30400 هستند که توسط SAE و ASTM تعریف‌شده‌اند. کشورهای اروپایی استانداردهای یکپارچه یورونورم را تصویب می‌کنند. این کشورها یا در حال جایگزینی یا انطباق استانداردهای خاص کشور خود برای منطبق کردن استانداردهای یورونورم هستند.

بعضی از نمرات دارای عددی استاندارد نیستند و می‌توانند نمرات اختصاصی باشند یا با استفاده از استانداردهای مربوط به محصولات تخصصی مانند سیم جوش، نام‌گذاری شوند.

استانداردهای استیل ضدزنگ با جزئیات در انجمن فولاد ضدزنگ انگلیس «راهنمای مشخصات فولاد ضدزنگ»، همچنین به‌عنوان “راهنمای آبی” BSSA شناخته می‌شود.

طبقه‌بندی استیل

پس از تشخیص استیل اصل، تعیین کاربرد آن در صنعت از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. خانواده فولادهای ضدزنگ اساساً بر اساس ساختار کریستالی آن‌ها به چهار دسته اصلی طبقه‌بندی می‌شوند.

 • فریتیک
 • آستنیتی
 • مارتنزیتی
 • دوبلکس

در ادامه به جزییات به معرفی این چهار دسته می‌پردازیم و کاربردهای آن‌ها را نیز در صنعت بیان می‌کنیم.

آیا استیل و اهنربا همدیگر را میربایند ؟

در جواب کشش استیل و آهنربا توسط یکدیگر که استیل هایی با گرید 300 به دلیل وجود نیکل در آنها آهنربا را جذب نمی کنند و به استیل نگیر شناخته می شوند اما فولادهای سری 400 دارای نیکل نبوده و به دلیل وجود کروم در آنها جذب آهنربا می شوند .

راه های تشخیص استیل

درجه بندی فولاد

فولادها بر اساس ساختار کریستالی به چهار دسته فریتیک , آستنیتی , مارتنزیتی و دوبلکس طبقه بندی می شوند یکی از روش های تشخیص استیل دسته بندی ان می باشد برای فولادها درجه بندی عددی وجود دارد که با توجه به میزان عناصر ترکیب در آن , خصوصیات و کاربردهای آن درجه بندی می شوند از پر استفاده ترین آلیاژ ها شماره های سری 200 , 300 , 400 , 600 و 2000 است . فولادهای سری 400 از نوع بگیر هستند .

استفاده از آهنربا

اگر در اصل بودن فلز استیل شک دارید می توانید از آهنربا استفاده کنید اگر استیل و آهنربا همدیگر را جذب نکردند آلیاژ استیل نبوده و احتمالا فلز دیگری است .

استفاده از اسید هیدرولیک

برای تشخیص استنلس استیل راه دیگری نیز وجود دارد و آن هم استفاده از چند قطره اسید هیدرولیک است چند قطره از این محلول را روی قطعه مورد نظر بریزید و نیم ساعت به آن زمان دهید و پس از مشاهده اگر شاهد تغییر رنگ روی آن بودید قطعه استنلس استیل است .

آیا استیل بگیر زنگ می زند ؟

همانطور که گفته شد استیل از پایه آهن و درصدی از عناصر دیگر چون کروم تشکیل شده آلیاژ کروم مانند عایقی بر روی سطوح قطعات فلز چسبیده و مانع از برخورد عوامل خورنده مانند مواد شیمیایی , رطوبت و اکسیژن به آن می شود هرچه میزان کروم موجود در فلز بیشتر باشد به استحکام و مقاومت آن افزایش و از زنگ زدن و خورندگی آن جلوگیری می کند .

استیل ضد زنگ10/18

ترکیبات شیمیایی استیل 1018 عنصر اصلی آن بر پایه فلز آهن است و حاوی عناصر دیگری چون , کربن , منگنز , فسفر و سولفور می باشد این نوع از جوش پذیری بالایی برخوردار بوده همچنین محصولی یکدست و سخت که بهترین قطعات فولادی برای قطعات کربورایز شده به شمار می آیند از استیل 1018 در موارد متعددی استفاده می شود .

 • استفاده از آن در فرآیند خمش , خراش دادن و چرخش
 • استفاده برای اتصالات صفحات پایه ها و جداکننده ها
 • به دلیل سختی بالا کاربرد در قطعات ماشین آلات , پیچ های مخصوص , قلاب ها, گل میخ