بین الملل

گفت‌وگوی «مفصل» پوتین و علی‌اف درباره بحران قره‌باغ

رییس‌جمهور روسیه از گفت‌وگو درباره وضعیت منطقه تحت محاصره قره‌باغ با رییس‌جمهوری آذربایجان خبر داد.

به گزارش سرگرمی برای همه، «ولادیمیر پوتین» رییس جمهور روسیه امروز در نشست شورای سران اتحادیه کشورهای مستقل مشترک‌المنافع گفت که با همتای آذربایجانی خود «الهام علی‌اف» گفت‌وگو کرده و درباره بحران قره‌باغ به طور مفصل رایزنی کرده‌اند.
پوتین بیان کرد: به عنوان یک مثال تازه دیگر از فعالیت غرب در مناطقی که بسیار دورتر از آن‌ها واقع شده است اما مناطقی با اهمیت ویژه و از نظر استراتژیکی نزدیک به ما هستند، می‌توان به بحران قره‌باغ اشاره کرد که دیروز به طور مفصل درباره آن با رییس جمهور الهام علی‌اف گفت‌وگو کردیم.
او اظهار کرد که مسکو آماده برقراری مذاکرات میان ایروان و باکو، در درجه اول، در سطح وزیران و پس از پیشبرد بیشتر ابتکار صلح، در سطح وزیران است.
رییس جمهور روسیه بیان کرد: در این مدت، کارهای دشواری در چارچوب سه‌جانبه روسیه، آذربایجان و ارمنستان با هدف عادی‌سازی روابط میان دو پایتخت، باکو و ایروان انجام شده است. صلح‌بانان روس، با وظیفه‌شناسی، ماموریتشان در قره‌باغ را در حیطه اختیاراتشان انجام دادند.
اگرچه قره‌باغ از نظر بین‌المللی بخشی از آذربایجان محسوب می‌شود، با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، در جنگی از تصرف باکو خارج شد و دهه‌ها، با حمایت مستقیم ارمنستان و به لطف جاده مواصلاتی گذرگاه لاچین دوام آورد.
اما آذربایجان در جنگ دومی در سال ۲۰۲۰ این منطقه را بازپس گرفت و ارمنستان کنترل این گذرگاه را از دست داد و برقراری نظم و اداره آن تا زمانی که در دسامبر، توسط جمهوری آذربایجان محاصره شد، بر عهده صلح‌بانان روسیه قرار گرفت. 

تا کنون، هزاران نفر از جمعیت ارمنی‌نشین این منطقه، از آن خارج شده‌اند و ساکنان فعلی به دلیل بروز مشکلاتی تامین مواد غذایی، انرژی تحت تاثیر شرایط محاصره در وضعیت دشواری به سر می‌برند.
انتهای پیام

کارگروه خبری مقالات بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای فضایی و نجومی جهانی. با دانش در زمینه اخبار فضایی، کشف‌های نجومی و پیشرفت‌های فضانوردی، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره رویدادهای فضایی، اکتشافات نجومی و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی و علمی، به شما دیدی جامع از تحولات فضایی و نجومی جهانی می‌دهم.