علمی و پزشکی

کشف کلاه فرمانده‌ یونانی که ایرانیان را شکست داد!/ عکس

به گزارش خبرگزاری سرگرمی برای همه، میلتیادس، یکی از مهمترین شخصیت‌های یونان باستان، به عنوان ژنرال ارتش آتنی‌ها خدمت کرد که ایرانی‌ها را در نبرد معروف ماراتون شکست دادند. این کلاه ایمنی باشکوه از خرابه‌های معبد زئوس در المپیا به دست آمد. قسمت بالایی آن گم شده‌است، اما بقیه کلاه ایمنی پس از 2500 سال تقریباً سالم مانده است.

در کنار این کلاه عبارت “ΜΙΛΤΙΑΔΕΣ ΑΝΕ[Θ]ΕΚΕΝ [Τ]ΟΙ ΔΙ” حکاکی شده‌است که به معنای “شبه نظامیان کلاه خود را به زئوس تقدیم کردند” است. بر اساس نوشته‌های پلوتارک و هرودوت، برخی از مورخان و باستان‌شناسان واقعاً معتقدند که میلتیادس پس از بازگشت پیروز از ماراتون، کلاه خود را به زئوس تقدیم کرد.

کشف کلاه فرمانده‌ یونانی که ایرانیان را شکست داد!/ عکس

نبرد ماراتون یکی از نبردهای مهم و بزرگ دنیای باستان است؛ که در سال ۴۹۰ پیش از میلاد مسیح، و در زمان زمامداری داریوش بزرگ، در میان کشورهای ایران هخامنشی و دولت‌شهرهای یونانی در محلی به نام دشت «ماراتون» بین ارتش هخامنشی و قوای متحد دولت‌شهرهای یونانی آتن و پلاته به وقوع پیوست. که در نتیجه سپاه هخامنشی عقب‌نشینی کرد و یونانیان پیروز شدند.

کشف کلاه فرمانده‌ یونانی که ایرانیان را شکست داد!/ عکس

منبع: greekreporter

بیشتر بخوانید:

رنگین‌کمانی که بر بدن پستانداران نقش بسته‌است/ عکس

موجوداتی که پنج میلیون سال در غار حبس شدند/ عکس

227227

تیم خبری علمی پزشکی

برای من، نوشتن 60 توضیح پروفایل یعنی برقراری ارتباط با 60 جامعه متفاوت است. من به هر یک از شما متعهدم تا بهترین محتواهای پزشکی را ارائه دهم و همراه شما در مسیر بهبود سلامتی قرار بگیرم.