عمومیکسب و کار ایرانیان

چرا یخچال فریزر صدا میدهد

اگر شما هم از سر و صدای یخچال فریزر خود خسته شده اید و به دنبال قطع صدا و برطرف کردن این مشکل هستید با ما همراه باشید چون ما در این مقاله قصد داریم علت صدای فریزر را توضیح دهیم .

علت صداهای یخچال چیست؟ شاید دستگاه شما هم همواره صداهایی تولید کند که علت آن را ندانید، تقریباً در همه خانه‌ها یخچال فریزر پیدا می‌شود که ممکن است یخچال فریزر نوع جدید یا قدیمی باشد یخچال‌فریزرها ممکن است که دارای تکنولوژی خاص و پیشرفته باشند یا از نوع معمولی است.

پیشنهاد استثنایی:

یکی از وسایل برقی که معمولاً در خانه‌ها همیشه در حال کارکردن است یخچال فریزر است ولی مشکل رایج که در این یخچال‌فریزرها وجود دارد صدای زیاد آن است که در یخچال‌های جدید و پیشرفته بیشتر وجود دارد اما در یخچال‌های قدیمی هم کماکان این مشکل دیده می‌شود.

علت صدای یخچال سایدبای‌ساید و دوقلو

در این قسمت به می پردازیم.در یخچال‌های هوشمند جدید که بدون برفک هستند هرچند وقت یکبار برای شروع به کار می‌کنند که این خود باعث وجود سروصدا در یخچال می‌شود ولی به‌صورت دائمی نمی‌باشد و صدایی را که می‌شنوید آزاردهنده نیست ولی هنگامی که صدای یخچال زیاد و غیرطبیعی باشد مطمئناً این صدا دلیل دارد.

که در چنین حالتی باید بررسی کنید و مشکل را برطرف سازید. برای برطرف‌کردن این صدای باید به‌خوبی تمام قطعات یخچال را که به دلیل صدای یخچال است را بررسی نمایید و ببینید که صدا در کدام قسمت بیشتر است و بتوانید به‌آسانی مشکل را برطرف سازید.بیشترین علت وجود صدا در یخچال‌های سایدبای‌ساید و یخچال فریزر می‌توانند بدون درگز درنظرگرفتن مارک یخچال علت‌های زیر باشد:

رابا یک قیمت ویژه بخرید.

 • خرابی فن اپراتور یخچال (سر یخچالی)
 • درگیری پره‌های
 • خرابی موتور فن کمپرسور
 • خرابی موتور فن امپراتور
 • شل شدن اتصالات داخلی یخچال

هم در سایت آزمایش موجود است که می توانید آن را برای فضاهای کوچیک تهیه کنید.

خراب شدن فن اپراتور

یکی از علت‌های وجود سر و صدای یخچال فریزر خراب‌شدن فن اپراتور است. ممکن است در اثر فرسودگی و یا ضربه خوردن فن موتور دچار مشکل شود به طور معمول سفارش می‌شود که در زمان‌های معینی به‌صورت دوره‌ای یخچال را بازدید کنید. هنگام بازدید حتماً موتور فن را باید روغن‌کاری کنید.

بیشتر بخوانید:

هنگامی که به موتور فن ضربه وارد شده باشد یا اینکه موتور فرسوده و یا خشک شده باشد و روغن‌کاری نشده باشد موتور نمی‌تواند کارکرد روانی داشته باشد و با بدنه برخورد می‌کند این کار خود باعث به‌وجودآمدن سر و صدای یخچال و صدایی ممتد و بلندی مانند تق‌تق می‌شود.

شاید سروصدای یخچال باعث بروز مشکلات مهم تر در یخچال شود که ممکن است باعث بروز خسارات مالی شود پس پیشنهاد ما به شما خرید محصول  است.

✔️راه حل

در این صورت ما به شما پیشنهاد میکنیم که موتور فن را عوض نمایید. چون اگر اقدام به تعمیر موتور نمایید ممکن است بعد از زمان کمی دوباره این مشکل به وجود آید.اگر به کمک بیشتری نیاز دارید پیشنهاد میکنیم مقاله ی را بخوانید.

درگیری پروانه و شفت فن

دومین دلیل وجود سر و صدای یخچال درگیری پروانه و شفت فن است که این درگیری باعث به‌وجودآمدن صدای زیادی در یخچال فریزر می‌شود. فن یخچال که متشکل از آرمیچر، پروانه و میل شفت است. پره فن وظیفه خنک‌سازی موتور و سیم‌پیچی را بر عهده دارد. میله‌ای که باعث چرخیدن پروانه می‌شود شفت نام دارد.

بیشتر بخوانید:

طراح‌های فن دارای جنسی لاکی هستند که در اثر خشک‌شدن به‌راحتی می‌شکنند و خرد می‌شوند و یا اینکه اگر جای یخچال دارای ناهمواری باشد ممکن است که نتوانند به‌خوبی کار کنند؛ بنابراین دلیل عمده صدای یخچال فریزر می‌تواند مشکل پره فن باشد.

✔️راه حل

برای برطرف‌کردن این مشکل باید موتور یخچال باز شود و پروانه‌های فن را چک کنید چنانچه نیاز به تعویض داشت آنها را عوض نمایید. همچنین ممکن است که در اثر گذشت زمان میله شفت باعث به‌وجودآمدن سر و صدای یخچال و لرزش در یخچال گردد. چنانچه این میله آسیب ببیند باید فن را عوض کنید.

بیشتر بخوانید:

خرابی موتور فن کمپرسور

دلیل سوم به‌وجودآمدن سر و صدای یخچال فریزر خرابی موتور فن کمپرسور است .

وظیفه خنک‌سازی موتور یخچال، در یخچال‌های جدید امروزی به‌وسیله کمپرسور انجام می‌شود.معمولان موتور فن یخچال در زیر یخچال جاسازی می‌شود و ممکن است که با واردشدن ضربه و یا نشستن گردوغبار بر روی آن دچار مشکل شود.

فن کمپرسور دو وظیفه اصلی را به عهده دارد که اولین وظیفه به‌وجودآوردن هوا برای سردکردن کمپرسور و دومین وظیفه عبور دادن هوای گرم کندانسور از راه تخلیه آب دیفراست برای بخار کردن این آب‌ها است.

بیشتر بخوانید:

معمولاً هنگامی که موتور فن کمپرسور دچار مشکل شده باشد باعث ایجاد سر و صدای یخچال می‌شود اما نشانه‌های دیگری هم وجود دارد. مثل اینکه دمای داخل یخچال بسیار پایین می‌آید.یکی از دلایل اصلی که باعث می‌شود موتور فن کمپرسور به‌خوبی کار نکند کثیف شدن آن است.

نحوه هم موضوع بسیار مهمی است زیرا در صدای یخچال تاثیر دارد و ممکن است شمارا به اشتباه بیاندازد که مشکل از موتور است در صورتی که فقط با یک تراز کردن مشکل سروصدا برطرف می شود.

✔️راه حل

برای برطرف‌کردن این مشکل باید مسیر موتور کمپرسور را به‌به خوبی تمیز کنید و موتور را روغن‌کاری نمایید. البته چنانچه که تیغه‌های خراب شده باشد یا موتور دارای پوسیدگی شده باشد باید آن را عوض کنید.

خرابی موتور فن اپراتور

چهارمین دلیل سر و صدای یخچال خرابی موتور فن اپراتور در یخچال فریزر است.این موتور همراه با کمپرسور و موتور فن کندانسور همگی با همکار می‌کنند. ممکن است موتور فن تفسیر کثیف یا پوسیده شده باشد و یا به دلایل دیگری شل شده و از جای خود درآمده باشد. چنانچه این فایل خراب شود یخچال هم به‌خوبی سرد نمی‌شود.

ممکن است بعضی مواقع در طرف اپراتور برفک بیش از اندازه به وجود آمده باشد و به همین دلیل یخچال فریزر نمی‌تواند یخ‌زدایی کند و این برف‌ها به پروانه‌ها گیر می‌کند و باعث به‌وجودآمدن سر و صدای یخچال فریزر می‌شوند.

یخچال فریزر های آزمایش همگی شامل ویژگی هایی برای استفاده بهتر و راحت تر شما تولید شده است می توانید با مراجعه به سایت از آن ها استفاده کنید.

خرابی کمپرسور و وجود اشکال در اتصالات موتور دلیل به‌وجودآمدن صدا در یخچال فریزر استچنانچه برای کمپرسور و یا اتصالات داخلی موتور مشکلی به وجود آید در نتیجه باعث به‌وجودآمدن سر و صدای یخچال فریزر و یا یخچال سایدبای‌ساید می‌شود که این موارد را بررسی می‌کنیم.

✔️راه حل

موتور یخچال فریزر بر روی یک‌پایه و یا بر روی بدنی یخچال سوار شده است و درون یک محفظه قرار دارد تا از واردشدن ضربه و یا رطوبت آن جلوگیری شود. برای این که موتور صدا نداشته باشد آن را بر روی لرزه‌گیرها سوار می‌کنند تا از لرزش موتور جلوگیری شود.

به‌هرحال موتور یخچال هنگام کارکردن لرزش کمی دارد که چنانچه این اتصالات در جای خود به‌خوبی وصل شده باشند صدای قابل‌توجهی تولید نمی‌کند ولی چنانچه قطعات داخلی یخچال در جای خود محکم نباشد و یا اینکه پیچ‌ها شو شده باشم و لرزه‌گیرها خراب شده باشند صدای بیشتری از موتور به گوش می‌رسد توجه داشته باشید که وجود محفظه یخچال و عایق‌بندی آن باعث کم‌شدن صدای موتور می‌شود.

شرکت لوازم خانگی آزمایش به شما پیشنهاد می کند را بخوانید تا محصولی با کیفیت و مناسب را خریداری کنید.

توجه داشته باشید که مانند همه قطعات موجود موتور هم یک‌عمر مخصوص به خود دارد که هنگامی که این عمر تمام شود در اصطلاح شاتون می‌زند و باعث تولید صدا در یخچال می‌شود که در چنین شرایطی باید کمپرسور یخچال فریزر را عوض کنید.

دلایل دیگر

پیشنهاد آزمایش:

به‌طورکلی دلایل زیاد دیگری هستند که باعث وجود سر و صدای یخچال است تعمیرکاران حرفه‌ای برای تشخیص دادن صدای زیاد یخچال عوامل زیر را بررسی می‌کنند.

 • اول: باید بررسی کرد که یخچال تراز باشد
 • دوم: داخل یخچال را بررسی کنیم که وسیله‌ای که باعث تولید صدا باشد وجود نداشته باشد و همچنین اتصالات داخلی را چک کنید.
 • سوم: بررسی کردن پره‌های فن یخچال فریزر است.
 • چهارم: چک کردن کندانسور و اپراتور و همچنین بررسی کردن موتور یخچال
 • پنجم: باید تمامی پیچ‌ها مهره‌ها و واشرها را چک کنید.

با بررسی کردن این دلایل می‌توانید به علت سر و صدای یخچال را پی ببرید، البته به شما پیشنهاد می‌کنیم که برای برطرف‌کردن آن را به تعمیرکاران حرفه‌ای و ماهر واگذار نمایید و این کار را هرگز خودتان انجام ندهید.

تجربه تعمیرکاران از سر و صدای یخچال

اگر می‌خواهید مشکل یخچال را برطرف کنید اول باید ببینید که یخچال شما از چه مارک و مدلی است یعنی اینکه یخچال شما دارای فن و یا بدون فن است و یا اینکه یخچال فریزر سایدبای‌ساید است که دارای فن کمپرسور است.

یخچال شما خالی بوده و صدا می‌دهد باید توجه داشته باشید تا این صدا از برگشت گاز نباشد یعنی هنگامی که کمپرسور قطع می‌شود گاز برگشت‌خورده و صدا به وجود می‌آید.

بیشتر بخواند:

همچنین به این نکته توجه داشته باشید که دو لوله رفت‌وبرگشت در کنار کمپرسور تعبیه شده چنانچه به هر دلیلی این لوله‌ها به بدنه یخچال برخورد پیدا کند باعث به‌وجودآمدن سر و صدای یخچال می‌شوند.

اگر یخچال تراز نباشد یا اینکه پایه‌های کمپرسور محکم نشده باشد باعث به‌وجودآمدن سروصدا در یخچال فریزر می‌شود.اگر پروانه و فن به بدنه یا کشوهای یخچال فریزر برخورد پیدا کند باعث به‌وجودآمدن سروصدا می‌شود که این صدا بسیار آزاردهنده است دلیل دیگری که باعث سروصدا می‌شود خرابی فن کمپرسور و برخورد پروانه به بدن است.

آن هم با حداقل سود ماهیانه گزینه ای است که اگر شما نتوانید بصورت نقدی خرید کنید می توانید این مورد را انتخاب کنید. که شرکت آزمایش برای شما مشتریان عزیز این مورد را ارائه داده است.دلیل دیگری که باعث صدای یخچال می‌شود تخلیه آب از لوله فاضلاب است که بیشتر از افراد این مشکل را علت اصلی صدای یخچال گفته‌اند.

بیشتر بخوانید:

سوالات متداول

چه کاری انجام دهیم تا یخچال فریزر صدا نداشته باشد؟

اگر می‌خواهید یخچال فریزر شما بدون صدا باشد باید به توصیه‌های زیر توجه کنید.

 • به صورت اصولی
 • چنانچه لوله فاضلاب دچار گرفتگی شده باشد باید آن را برطرف نمایید.
 • لوله‌های پشت یخچال فریزر را به‌صورت دوره‌ای و به‌وسیله جاروبرقی تمیز کنید.
 • هرچند وقت یکبار میله شفت فن را روغن‌کاری نمایید تا خشک نشود.
 • اگر کوچک‌ترین صدای را شنیدید سریعاً آن را برطرف سازید.

دلیل سر و صدای یخچال و فریزر چه چیزی است؟

توجه داشته باشید که سر و صدای یخچال فقط مربوط به فن است چنانچه پروانه فن با کشوهای فریزر برخورد داشته باشد فریزر صدا می‌دهد اول باید مقداری روغن به میل شفت پروانه بزنید چنانچه مشکل برطرف نشد باید فنعلت صدای یخچال، یکی از مشکلات عمومی که می‌تواند برای هر یخچال به وجود آید صدای زیاد آن است. بعد از گذشت چند سال از کار یک یخچال ممکن است صدای اضافه ای از آن شنیده شود ما در این مطلب علت صرای ترق و تروق، تق تق کردن و دیگر صداهای اضافه را توضیح می‌دهیم.

همه ما در خانه حداقل یک یخچال داریم که ممکن است از مدل‌های جدید با تکنولوژی‌های خاص و پیشرفته باشد و یا از نوع قدیمی و با یک سیستم ساده و معمولی ساخته شده باشد. یخچال را شاید باید تنها وسیله برقی خانه دانست که مرتبا در حال کار کردن است و زمستان و تابستان نمی‌شناسد.

و اگر صدای اضافه‌ای از یخچال به گوش برسد بسیار آزار دهنده می‌شود. ما تمامی علل صداهای غیرمعمول را شرح می‌دهیم.

علت صدای تق تق یا (قولنج شکستن) یخچال

۱ : سیستم نوفراست (برفک ضدایی)

یخچال‌های بدون برفک امروزی به سیستمی هوشمند مجهز هستند. که باعث می‌شود هر از چند گاهی المنت به کار بیافتد و برفک را از بدنه اواپراتور یخچال فریزر پاک کند این فرآیند به علت گرم شدن المنت در میان حجمی از برفک ممکن است کمی صدا ایجاد کند. ولی چون همیشگی است و صدایی آزاردهنده هم محسوب نمی‌شود. اما وقتی صدا یخچال بیش از اندازه باشد و یا غیرطبیعی باشد قطعا دلیلی دارد که حتما باید از تکنسین تعمیر یخچال کمک بگیرید.

۲: لوله‌های داخلی یخچال

هنگام ساخت یخچال لوله‌های درون بدنه یخچال توسط تزریق یک فوم پوشانده می‌شود. کیفیت بد لوله‌ها یا کیفیت بد فوم باعث می‌شود که لوله‌ها مقداری از فوم فاصله بگیرد و با گرم و سرد شدن و انقباظ و انبساط لوله‌ها صدایی مانند قولنج شکاندن از لوله‌های داخل فوم بگوش می‌رسد. که متاسفانه چون لوله‌ها داخل بدنه هستند در اکثر موارد نمی‌توان این مشکل  را برطرف کرد.

صدای گاز داخل یخچال

گاز (مبرد) داخل لوله‌ها و کمپرسور در حال گردش می‌باشد که بر اثر فرسودگی و یا جنس بد لوله‌ها، گاز ممکن است رسوبات و یا خوردگی‌هایی از موتور یا لوله‌ها را با خود به گردش در آورد و در یک مسیری این خوردگی‌ها مانع چرخش مناسب گاز شود. که این موضوع صدای بسیار عجیبی مانند زوزه کشیدن را تولید می‌کند. اگر این مشکل به درستی توسط یک تکنسین ماهر تشخیص داده شد معمولا با یک بار تخلیه گاز و شستن مدار گاز (لوله‌های گاز) و شارژ مجدد گاز مشکل رفع می‌شود.

صدای قُل قُل کردن روغن کمپرسور

گاهی اوقات بر اثر جابجایی اولیه و نصب یخچال و یا عوامل دیگر، روغن داخل کمپرسور وارد لوله‌های کندانسور و یا اواپراتور می‌شود و درون لوله‌ها یا ابتدای کمپرسور صدایی مانند قل قل کردن یا جوشیدن از یخچال به گوش می‌رسد در این موارد حتما توسط یک گاز دستگاه خالی شود و و تمام سیستم و مدار گاز شستشو شود در صورت لزوم باید روغن کمپرسور نیز تعویض شود و مجدد شارژ گاز یخچال انجام شود.

صدا‌های اضافه و آزار دهنده یخچال

صدای موتور فن اواپراتور یخچال

بر اثر فرسودگی موتور فن این مشکل به وجود می‌آید. معمولا توصیه می‌شود که در مدت زمان‌های مشخص اقدام به بازدید و سرویس دوره‌ای یخچال شود و در این بازدید دوره‌ای حتما موتور فن روغن کاری شود موتور خشک و فرسوده باعث می‌شود تا موتور فن روان کار نکند و با بدنه خود درگیر باشد. این موضوع ایجاد صدایی اضافه و آزار دهنده‌ای می‌کند.

پروانه‌های فن یخچال

وظیفه پروانه فن پرتاب هوای خنک به کابین یخچال است. اگر اواپراتور برفک زیادی بزند و این توده برفک به پروانه فن نزدیک شود. ممکن است پروانه حین چرخش به این برفک برخورد کند. و باعث صدای عجیب و ناهنجاری شود اواپراتور و فن یخچال را کامل بررسی کنید.

صدای موتور فن کندانسور

موتور فن کندانسور در یخچال‌های نسل جدید کاربرد دارد و وظیفه آن خنک کردن کندانسور است. به دلیل اینکه موتور فن در پشت و پایین یخچال معمولا جاسازی می‌شود احتمال دارد بر اثر ضربه و یا گرد و غبار با مشکل مواجه شود.

فن کندانسور دو وظیفه عمده دارد. اول ایجاد جریان هوا برای خنک کردن کندانسور و دوم عبور دادن هوای داغ کنداسور از مسیر تخلیه آب دیفراست به منظور بخار کردن این آب‌ها، اغلب زمانی که موتور فن کندانسور مشکل داشته باشد. یخچال سر و صدا می‌کند ولی نشانه‌های دیگری هم دارد. از جمله اینکه یخچال مرتبآ خاموش و روشن می‌شود و یا آب در زیر یخچال و یا سینی آن وجود دارد و مهم تر اینکه دمای یخچال پایین می‌آید.

از اصلی‌ترین دلایل خراب شدن و یا درست کار نکردن موتور فن کندانسور کثیف شدن آن است. برای این که مشکل حل شود باید تمامی مسیر موتور کندانسور و خود موتور تمیز و روغن کاری شوند. البته در صورتی که فرسوده باشد بهتر است تعویض شود.

چگونه صدای یخچال را قطع کنیم | صدای تق تق یخچال نی نی سایت | علت صدا دادن درب یخچال

صدای تق تق کمپرسور یخچال

اگر صدای تق تق از کمپرسور یخچال شنیده می‌شود و موتور یخچال روشن نمی شود. این صدا می‌تواند از خرابی رله استارت باشد هنگامی که رله خراب است نمی تواند همزمان ۲ سیم پیچ کمپرسور را در مدار قرار دهد و این صدا بگوش می‌رسد.

اتصالات موتور یخچال شل شده

موتور یخچال بر روی بدنه و پایه‌ی یخچال سوار می‌شود و معمولا یک محافظ که آن را در مقابل هر گونه ضربه محافظت کند. کمپرسور بر روی لرزه گیرهایی لاستیکی سوار می‌شوند که لرزش‌های موتور را بگیرند و اجازه تولید صدا را ندهند ولی در هر صورت موتور یخچال در هنگام کار کمی لرزش را دارد اما وقتی این اتصالات در جای خود محکم باشند نباید صدای اضافی از یخچال شنیده شود.

در صورت شل شدن پیچ‌ها و یا خراب شدن لرزه گیرها، صدای‌های اضافه از موتور شنیده می‌شود. اتصالات و لرزگیره‌ها را بررسی کنید در صورت خشک شدن لرزگیرهای لاستیکی آن‌ها را تعویض کنید.

این موارد که توضیح دادیم از عوامل اصلی صدای یخچال فریزر است. ولی دلایل دیگری مانند نصب غیراصولی و تراز نبودن صحیح یخچال باعث صدا‌های اضافه یخچال می‌شوند. ما توصیه می‌کنیم برای رفع صدای یخچال اگر شما اطلاعات کامل فنی ندارید از کمک بگیرید تا در اسرع وقت با بهترین کیفیت و هزینه مناسب علت صدای یخچال را تشخیص و رفع عیب نمایند.

شما برای علت و رفع صدای یخچال دوو، ال جی، کنوود، ایندزیت، سامسونگ، بوش میتوانید از خدمات  ،  ،  ،  ،  ،  ، ، ،  با ما ارتباط برقرار نمایید.

استفاده از خدمات ما

اگر یخچال فریزر شما به هر دلیلی مشکل دارد و به سرویس دوره‌ای نیاز دارد، یا اینکه می‌خواهید رفع صدای آن توسط یک تکنسین متخصص انجام شود. می‌توانید با دفتر خدمات پشتیبان سرویس تماس بگیرید تا همکاران ما در کمترین زمان با قیمت مناسب سفارش شما را انجام دهند.

توجه داشته باشد که رفع صدای اضافه نیاز به یک متخصص حرفه‌ای دارد. از این رو ما با داشتن متخصصان حرفه‌ای این کار را برای شما به طور تخصصی و با ضمانت انجام می‌دهیم.

 

برای نصب و سرویس دوره ای یخچال فریزر بوش و تعمیر لوازم خانگی بوش باید به نمایندگی تعمیر ماشین ظرفشویی بوش مراجعه کنید. در اینجا فهرست و اطلاعات تماس نمایندگی های بوش در تهران ارایه شده است.