بین الملل

وزیر خارجه طالبان به‌ روسیه رفت

به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، «امیرخان متقی» وزیر خارجه دولت موقت طالبان در افغانستان امروز دوشنبه در رأس یک هیات به روسیه رفت.

بر اساس اعلام این رسانه، وزیر خارجه دولت موقت طالبان در افغانستان با هدف شرکت در نشست چارچوب مسکو، پس از ظهر امروز راهی روسیه شده است.

به گزارش اسپوتنیک، در این نشست درباره مسایل گوناگون سیاسی و اقتصادی گفتگو خواهد شد.

این در حالیست که سفیر روسیه در شهر کابل پایتخت افغانستان تیر ماه سال جاری از وزیر خارجه دولت موقت طالبان در نشست آتی مسکو در مورد این کشور «دعوت» کرده بود.

دیمیتری ژیرنوف سفیر روسیه در کابل با امیرخان متقی، وزیر خارجه طالبان دیدار کرده و به گفته ضیا تکل، معاون سخنگوی این وزارت، از وی برای شرکت در نشست آینده «چارچوب مسکو» در مورد افغانستان دعوت کرد.

وزیر خارجه دولت موقت طالبان نشست‌ های مسکو درباره افغانستان را برای هماهنگی در منطقه مهم خوانده و ابراز امیدواری کرده بود که در دیدار از مسکو مناسبات دیپلماتیک دولت طالبان با روسیه گسترش یابد.

وزارت خارجه روسیه درباره تاریخ این نشست و دعوت از طالبان تا کنون رسما اظهار نظری نکرده بود.

در نشست قبلی چارچوب مسکو در مورد افغانستان در نوامبر سال ۲۰۲۲، روسیه از نمایندگان دولت طالبان به دلیل عدم ایجاد دولت «فراگیر سیاسی-قومی» دعوت نکرد.

در آن نشست منطقه‌ ای نمایندگانی از ۱۰ کشور منطقه از جمله ایران و پاکستان شرکت کردند.

تا کنون ۴ نشست منطقه‌ ای تحت این عنوان در مسکو برگزار شده است.

310310

کارگروه خبری مقالات بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای فضایی و نجومی جهانی. با دانش در زمینه اخبار فضایی، کشف‌های نجومی و پیشرفت‌های فضانوردی، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره رویدادهای فضایی، اکتشافات نجومی و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی و علمی، به شما دیدی جامع از تحولات فضایی و نجومی جهانی می‌دهم.