استان ها

نوسانات نرخ ارز آینده‌نگری را از صادرکنندگان می‌گیرد

سرگرمی برای همه/کرمانشاه عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی کرمانشاه، نوسانات ارزی، کمبود نقدینگی و دشواری نقل و انتقالات مالی بین‌المللی را از مهمترین چالش‌های پیش روی صادرات دانست.

نوید یوسفی در آستانه روز ملی صادرات (۲۹ آنلاین) با بیان اینکه علی رغم اهمیت صادرات، ارزآوری و اشتغالزایی که برای کشور دارد، اما آنطور که باید مورد حمایت قرار نمی‌گیرد، گفت: امروز مشکلات متعددی بر دوش صادرکنندگان و واحدهای تولیدی صادرات محور سنگینی می‌کند.

وی ضمن تقسیم موانع پیش روی صادرات به دو بخش داخلی و خارجی، عنوان کرد: موانع خارجی عمدتا از شرایط تحریم‌ها منشا می‌گیرد و باعث می‌شود کالاهای ایرانی آنطور که باید نتواند راه خود را در بازارهای جهانی باز کند.

این فعال اقتصادی معتقد است، تحریم‌ها از چند جنبه صادرات ایران را تحت تاثیر قرار می‌دهد که مهمترین آن دشواری در نقل و انتقالات مالی است و بسیاری از صادرکنندگان نمی‌توانند از مسیرهای معمول و مرسوم در دنیا خصوصا سیستم بانکی پول حاصل از صادرات خود را دریافت کنند.

یوسفی اضافه کرد: این امر و نیاز به جابجایی منابع حاصل از صادرات بین صرافی کشورهای متعدد هزینه زیادی را به صادرکنندگان تحمیل می‌کند و از سوی دیگر روند بازگشت ارز آنها بسیار زمان‌بر می‌شود.

وی عقب ماندن از تجهیزات و تکنولوژی روز دنیا و دانش فنی تولید برخی محصولات را نیز از دیگر پیامدهای تحریم دانست که باعث می‌شود قیمت تمام شده تولید افزایش یافته و از توان رقابتی ما در بازارهای جهانی کاسته شود.

عضو هیات نمایندگان اتاق کرمانشاه اظهار کرد: به علاوه تحریم باعث می شود بسیاری از کشورها برای ورود مستقیم کالای ایرانی دچار محدودیت باشند و نتوانیم به برخی بازارهای جهانی ورود کنیم.

یوسفی درباره موانع داخلی پیش روی صادرات نیز گفت: رفع تعهدات ارزی مهمترین مانع چند سال اخیر به شمار می‌رود که باعث شده بسیاری از صادرکنندگان توانمند و باسابقه از عرصه تجارت کنار بروند و فضا برای کسانی‌که با کارت‌های بازرگانی یک بار مصرف کار می‌کنند، باز شود.

وی به بی‌ثباتی نرخ ارز نیز اشاره کرد که امکان تصمیم‌گیری و آینده‌نگری را از تولیدکنندگان و صادرکنندگان می‌گیرد و نمی‌توانند به قراردادهایی که با طرف‌های خود در بازارهای هدف صادرات دارند به خوبی عمل کنند.

به گفته عضو هیات نمایندگان اتاق کرمانشاه، گاهی به دلیل نوسانات شدید نرخ ارز، سرمایه در گردش یک واحد صادرات محور در زمان کوتاهی چندین درصد کاهش می‌یابد که دیگر امکان تولید به اندازه گذشته را نخواهد داشت.

یوسفی افزود: از سوی دیگر عمده تسهیلات بانکی به سمت بخش صنعت سوق داده می‌شود و کمتر در اختیار بخش بازرگانی و تجارت قرار می‌گیرد، از همین رو صادرکنندگان در اکثر مواقع با مشکل تامین نقدینگی مواجهند.

وی بروکراسی پیش روی صادرات، تعدد مراجع تصمیم‌گیری در مرزها، فراهم نبودن زیرساخت‌های مرزی، نبود حمل یکسره، مشکلات سامانه جامع تجارت و … را نیز از دیگر موانع پیش روی صادرات برشمرد.

انتهای پیام