طرح آمایش سرزمین ورزش کشور را از روزمرگی دور می‌کند – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری آنلاین و به نقل از پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان، کیومرث هاشمی در جلسه ستاد عالی طرح تدوین آمایش سرزمین اظهار کرد: از همه عزیزانی که در راستای اجرای این طرح تلاش می‌کنند، تشکر می‌کنم. اینگونه جلسات می‌تواند در یک فضای تعاملانه ادامه داشته باشد.

او ادامه داد: تصویر مقام معظم رهبری در جمع ورزشکاران والیبالیست دانش‌آموزی، نشان دهنده نگاه ویژه‌ رهبری است که به ورزش و تربیت‌بدنی دارند و ما باید از این ظرفیت استفاده کنیم. نکات مقام معظم رهبری همیشه راهگشا بوده است و در طرح آمایش سرزمین قرار است عدالت ورزشی در همه حوزه‌ها صورت بگیرد.

هاشمی با بیان اینکه طرح آمایش سرزمین قرار است مانع تصمیمات سلیقه‌ای شود، گفت: این طرح می‌خواهد ورزش کشور را از روزمرگی دور کند و امیدوارم این روند مستمر باشد. همچنین می‌خواهیم این طرح فردمحور نباشد و از سلایق شخصی دوری کنیم و توسعه ورزش در تمام ابعاد آن انجام شود.

وزیر ورزش و جوانان تاکید کرد: ما در تمامی بخش‌ها می‌خواهیم آمایش سرزمین را داشته باشیم و این طرح می‌تواند هم‌افزایی را میان دستگاه‌ها ایجاد کند و خداراشکر این وضعیت میان دستگاه‌ها وجود دارد. امیدوارم طرح آمایش بتواند نقش نخ تسبیح را ایفا کند و اتفاقات خوبی را رقم بزند.

او با اشاره به پیگیری‌هایی که باید درخصوص فضاهای ورزشی صورت بگیرد، گفت: ما اتفاقات خوبی را پس از انقلاب در ایجاد فضاهای ورزشی داشته‌ایم. ما باید فضای قبل انقلاب را بررسی کنیم و طرح آمایش این مساله را به طور کامل شفاف و روشن می‌کند. طرح آمایش به خوبی از اقدامات صورت گرفته می‌تواند دفاع کند.

هاشمی درخصوص ضمانت اجرایی طرح آمایش سرزمین گفت: بحث ضمانت اجرایی مطرح شد و برخی قوانین بوده‌اند که ضمانت اجرایی ندارند اما اجرایی شدن این طرح بستگی به دفاع ما از این طرح است و این طرح را به عنوان یک موضوع علمی در اولویت قرار دهیم.

وزیر ورزش و جوانان افزود: افرادی که در این زمینه تحصیل کرده‌اند را باید مدافع این طرح کنیم. ما می‌خواهیم از همه ظرفیت‌ها استفاده کنیم تا ابعاد و چارچوب‌های مختلف این طرح روشن شود و ابهامات در سطوح مختلف برطرف شود.

هاشمی اظهار کرد: تمام افرادی که می‌توانند درگیر این موضوع شوند، می‌تواند طرح را تشریح کند تا مشکلات برطرف شود. ما هیچ نمونه‌ای مثل طرح آمایش سرزمین در سطح کشوری نداشته‌ایم اما اگر نمونه مشابهی حتی در سطح منطقه‌ای وجود داشته باشد، باید از آن بهره ببریم.

او با اشاره به توجه به استعدادهای پنهان در سطح کشور و بررسی آن توسط آموزش و پرورش گفت: ما نباید از استعدادهای پنهان غافل شویم و باید در ارزیابی‌ها این مساله مورد بررسی قرار بگیرد. در این زمینه آموزش و پرورش می‌تواند کمک قابل توجهی داشته باشد و معلمان ورزش، استعدادها را شناسایی کنند. ما بالای ۳۰ هزار معلم ورزش داریم و باید از این ظرفیت استفاده کنیم.

هاشمی تاکید کرد: اگر ما بتوانیم اتصالات مختلف با آموزش و پرورش برقرار کنیم، طرح آمایش می‌تواند به نتیجه مد نظر خود برسد. این طرح توسط آموزش و پرورش می‌تواند احیا شود.

او خاطرنشان کرد: این سند تصویب شده است و به استان‌ها هم ابلاغ شده است و دستگاه‌های اجرایی باید نیروی انسانی لازم را داشته باشند. نیروی انسانی ماهر ما در حال حاضر در حال بازنشسته شدن هستند و بنای ما این است که در هفته تربیت‌بدنی جلسه شورای عالی ورزش با حضور رئیس جمهور پیگیری‌های لازم را در این خصوص صورت دهیم.

او با اشاره به اینکه باید گزارش‌های لازم درخصوص طرح آمایش به مقام‌های بالاتر صورت بگیرد، گفت: ما همچنین در بخش رصد هم از جمله طرح آمایش هم باید پیگیری‌های لازم را از طریق واحدهای مربوطه داشته باشیم و برای ریاست جمهوری و مقام معظم رهبری گزارش‌هایی درباره طرح داشته باشیم و هر چه مقام‌های بالاتر از این طرح باخبر باشند، اثربخشی‌های بهتری صورت خواهد گرفت.

وزیر ورزش و جوانان در پایان درخصوص توجه به موضوعات فرهنگی در طرح آمایش سرزمین گفت: از موضوعات فرهنگی غافل نشویم و این موضوعات دغدغه مقام معظم رهبری و رئیس‌جمهور است و این مسائل در طرح آمایش حتما درنظر گرفته شود تا دغدغه‌ای از این بابت وجود نداشته باشد.