اجتماعی

ضرورت مقابله با گرمازدگی زائران اربعین/ پیش‌بینی آغاز پیک تردد زائران از ۶ شهریور

رئیس سازمان اورژانس کشور و رئیس قرارگاه بهداشت و درمان اربعین حسینی (ع) با اشاره به تمهیدات پیش‌بینی شده برای ارائه خدمات به زائران اربعین امسال، از پیش‌بینی درجه حرارت بالای ۵۰ درجه و لزوم مقابله با گرمازدگی در ایام اربعین خبرداد.

به گزارش سرگرمی برای همه، دکتر جعفر میعادفر در جلسه کمیته بهداشت و درمان قرارگاه اربعین پیش از ظهر امروز با حضور وزیر بهداشت، نمایندگان دستگاه‌های اجرایی، جمعی از معاونین وزارت بهداشت و روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی مناطق مرزی برگزار شد، گفت:‌ بر اساس اعلام قرارگاه اربعین، حرکت زائران از ۲۷ مردادماه آغاز می‌شود و تا ۱۸ شهریور ادامه دارد که نیاز است از چند روز قبل از آغاز حرکت زائران، امکانات و زیرساخت‌های بهداشتی و درمانی در مرزهای شرق و غرب کشور، فراهم شود.

وی از حفظ بهداشت عمومی زائران، تشخیص به موقع بیماری‌ها به خصوص بیماری‌های منتقله از آب و غذا و مسمومیت‌ها، درمان به موقع به ویژه گرمازدگی و آمادگی برای ارائه خدمات در حوادث غیرمترقبه، به عنوان مهمترین اهداف قرارگاه بهداشت و درمان اربعین یاد کرد و گفت:‌ ورود اتباع خارجی غیرمقیم به کشورمان از طریق مرزهای میرجاوه، ریمدان، ارس و بیله سوار و خروجی آنها از کشورمان از طریق مرزهای چذابه، باشماق و تمرچین است. همچنین اتباع خارجی مقیم ایران می‌توانند از مرز شلمچه نسبت به عزیمت به عراق اقدام کنند.

میعادفر با اشاره به تردد زائران ایرانی از شش مرز مشترک با عراق و تمهیدات وزارت کشور برای تسهیل رفت و آمد با عراق، یادآور شد: پیش‌بینی می شود که اوج تردد زائران از شش شهریورماه به بعد باشد بنابراین لازم است نیروها و امکانات بهداشتی و درمانی و فوریت‌های پزشکی برای ارائه خدمات احتمالی به زائران، در آماده‌باش کامل باشند.

به گفته وی سال گذشته بیشترین تردد زائران به ترتیب مربوط به مرزهای مهران، شلمچه، چذابه، خسروی، تمرچین و باشماق بوده است و امکانات مورد نیاز از جمله بیمارستان‌های صحرایی، آمبولانس، اتوبوس آمبولانس، نیروهای بهداشتی و درمانی و اتاق سرد برای مقابله با گرمازدگی به میزان کافی توزیع می‌شود.

میعادفر ضمن تقدیر از نیروهای مسلح در برپایی بیمارستان‌های صحرایی و اختصاص بالگردها و هواپیماهای بال ثابت برای انتقال بیماران، گفت: خوشبختانه همکاری‌های بین بخشی در قرارگاه بهداشت و درمان اربعین، وضعیت مطلوبی دارد و از همه دستگاه‌های همکار در این قرارگاه، تشکر می‌کنیم که خدمتگزاری به زائران اربعین را در دستورکار خود قرار داده‌اند.

رئیس سازمان اورژانس کشور همچنین در ابتدای این جلسه، به بیان گزارشی از عملکرد این کمیته در مراسم اربعین سال گذشته و اقدامات انجام شده برای ارائه خدمات مطلوب بهداشتی و درمانی به زائران در مراسم امسال پرداخت. در ادام نیز نمایندگان دستگاه‌های اجرایی نظیر سازمان تامین اجتماعی، بهزیستی، ستادکل نیروهای مسلح، سازمان حج و زیارت، وزارت کشور، سازمان انتقال خون، شورایعالی مناطق آزاد و روسای هشت دانشگاه علوم پزشکی در مناطق مرزی غرب و شرق کشور به ارائه گزارش هایی از اقدامات انجام شده و نیازمندی های خود پرداختند.

تاکید بر فراهم کردن زیرساخت های بهداشتی، درمانی و فوریت های پزشکی تا قبل از آغاز عزیمت زائران، اطلاع رسانی و تجهیز امکانات اتاق سرما و درمان گرمازدگی زائران، تامین نیروی انسانی تخصصی در مرزهای داخلی و عراق، تسهیلات مشارکت گسترده دانشجویان و اساتید دانشگاه های علوم پزشکی در مراسم اربعین و همچنین تقویت اطلاع رسانی در خصوص پیشگیری از حوادث و سوانح، از مباحثی بود که در این نشست، مطرح و مورد بررسی قرار گرفت.

انتهای پیام

گروه تحریریه علوم اجتماعی

تحلیل‌گر مسائل اجتماعی با نگاهی منصفانه به تفاوت‌های اجتماعی و تبعیضات نژادی.