عمومی

شما یک فابینگ هستید! – سرگرمی برای همه

حتما برای شما اتفاق افتاده است، با یکی صحبت کنید، با او صحبت کنید، اما او با شما تلفنی صحبت می کند، مدام چک می کند. یا فرزندی دارید که به شدت به تلفن وابسته است و حتی گوشی را سر میز شام نمی گذارد؟

به گزارش سرگرمی برای همه، روزنامه «یانگ» سپس نوشت: بدتر از اعتیاد کسانی که حتی در حمام نمی توانند از تلفن دور شوند، آن را با خود به مکان امن ببرند. تمام این اعتیاد به تلفن همراه تنها یک معنی دارد: این بیماری فابینگ است.

2 مثال آشنا از رفتار فابینگ

زن و مردی در رستوران روبرو نشسته بودند و منتظر بودند تا سفارششان آماده شود. زن می خواست چیز مهمی بگوید. او اخبار مهمی داشت و ترجیح می داد در یک موقعیت عاشقانه آن را گزارش کند. می خواست عکس العمل زن را ببیند که شنید پدر شده است. هر بار که می خواست با او صحبت کند، مرد سرش را روی تلفن می گرفت، سریع چیزی را چک می کرد و یک پاسخ سریع تایپ می کرد. زن عصبی شد، چند بار به او اخم کرد و ناراحت شد، اما مرد دوباره لبخندی زد و سرش را در گوشی فرو برد تا جایی که زن عصبانی شد و از گفتن یک خبر خوب دست کشید. یکی از اولیای مدرسه به جلسه ای با مدیر مدرسه رفته بود. او کار مهمی داشت و برای ملاقات با مدیرش عجله داشت. او باید در مورد بیماری دخترش چیزی می گفت، اما هر از چند گاهی مدیر سرش را تکان می داد و وانمود می کرد که آماده گوش دادن است، اما در واقع سرش را روی تلفن همراهش می گذاشت، بی توجه به این که آن زن چیست. با گفتن زن صحبت می کرد، اما در واقع خودش. چون مدیر با تلفن صحبت می کرد و فقط تظاهر به کنترل داشت.

تمام این اعتیاد به تلفن یک بیماری است

حتما برای شما اتفاق افتاده است، با یکی صحبت کنید، با او صحبت کنید، اما او با شما تلفنی صحبت می کند، مدام چک می کند. یا فرزندی دارید که به شدت به تلفن وابسته است و حتی گوشی را سر میز شام نمی گذارد؟ بدتر از کسانی که معتاد هستند که نمی توانند گوشی های خود را بیرون بیاورند، حتی آنها را به یک مکان امن در حمام ببرند، یا آیا تا به حال زنانی را دیده اید که با دست های دیگر خود در حال تماشای چک یا داستان در هنگام آشپزی هستند؟ یا کارمند بانکی که باید کار شما را انجام دهد، اما در عین حال سرش را روی تلفن نگه می دارد، مدام به صفحه نمایش نگاه می کند، گاهی اوقات آن را برمی دارد. این همه وابستگی به سلول فقط یک معنی دارد، یعنی ما بیماری فابینگ داریم. این به معنای نادیده گرفتن دیگران هنگام نگاه کردن به تلفن همراه است. یک اختلال رفتاری جدید که با ظهور فضای مجازی شکل گرفته است، روز به روز بیشتر قربانی می شود. اختلالی که هم پیر و هم جوان را درگیر می کند. تصور کنید کودکی که به تازگی چشمانش را در رختخواب باز کرده است، هنوز کاملا بیدار نشده است، گوشی را برمی دارد، اولین وظیفه او اتصال به اینترنت است. اگر شکایت کنی می گوید فقط بررسی پیام هاست. یا همسرتان قبل از رفتن به محل کار گوشی خود را چک می کند. حال باید شدت این اختلال در افراد را از علائم آن دانست.

اضطراب از ماندن در اخبار و پیام ها

فابیان ها همیشه نگران هستند که پیام ها و اخبار دوستانه خود را از دست ندهند. اگر یک ساعت اینترنت نداشته باشند، گیج و عصبی به نظر می رسند و طوری رفتار می کنند که انگار از اخبار دنیا دور هستند. این افراد مدام به صفحه گوشی خود نگاه می کنند و بدون دلیل قفل آن را باز می کنند. یا دائماً به اینترنت وصل می شوند تا مطمئن شوند هیچ پیامی ندارند. Fabings همیشه آنلاین هستند، آنها همیشه همه داستان ها را عالی می بینند، آنها چیزی را از دست نمی دهند.

بسیاری از طرفداران هنگام ثبت نام یا چت با شما با تلفن همراه خود صحبت می کنند، اما در عین حال فرصت تماس با یکدیگر را در حین انجام هر دو از دست نمی دهند. هنگام غذا خوردن آنها را بشناسید. از آنجایی که گوشی عضو اصلی میز آنهاست، آن را درست کنار بشقاب خود می گذارند و با هر لقمه ای به صفحه گوشی نگاه می کنند. حال به سراغ راه حل های این اختلال می رویم.

اگر اهل علاقه هستید …

اگر اهل فابیان هستید پیشنهاد می کنیم هنگام صرف غذا گوشی خود را در حالت پرواز قرار دهید تا تماس یا پیامی دریافت نکنید. به جای چک کردن تلفن خود، با دیگران صحبت کنید و سعی کنید کاملا حواس خود را پرت کنید. تمرینات و سایر فعالیت ها را جایگزین کنید تا به مرور زمان حواس خود را از تلفن منحرف کنید. اگر تلفن شما دائما در حال حرکت است، خود را با چیزهایی مانند میز سرگرم کنید تا به مرور زمان این اختلال بهبود یابد. هنگام خواب تلفن خود را دور نگه دارید تا نتوانید دائماً بررسی کنید که آیا می خواهید. خواب شیرین در صبح به شما اجازه نمی دهد از رختخواب بلند شوید و گوشی را برگردانید. بنابراین، عادت به آهسته چک کردن اصلاح می شود.

اگرچه اختلال فابینگ متعلق به کاربران فضای مجازی است، اما بیماری ها و اختلالات دیگری نیز با دنیای مرموز اینترنت مرتبط هستند. شاید عجیب به نظر برسد، اما در واقعیت همه ما کم و بیش آن را احساس کرده ایم.

سندرم های مجازی را بشناسید

سندرم سایبرندریا این کار باعث می شود افرادی که به طور وسواسی به دنبال علائم بیماری در موتورهای جستجو مانند گوگل هستند، احساس بیماری را در آنها ایجاد کنند. حتما شما هم افرادی را دیده اید که جواب آزمایش خود را دریافت کرده اند، در مورد آنها نظر داده اند، در حین مراجعه به پزشک متوجه بیماری های عجیب و غریب شده اند. یا فردی که با کوچکترین نشانه ای از بیماری به دنبال بیماری های سختی مانند سرطان است، خود را بیمار می داند یا به ازای هر سردرد کوچکی غول می تراشد، حتی گاهی بدون مشورت با پزشک آن را درمان می کند، آن اضطراب را با خود می برد. سندرم نوموفوبیا به معنای افرادی است که دائماً از ترک تلفن می ترسند. قبل از رفتن بارها چمدان هایشان را چک می کنند و اگر مجبور باشند برای کار از گوشی خود دور بمانند، نگران هستند و مدام سعی می کنند به تلفن همراه خود برسند. مثل کسانی که باید در قوه قضائیه یا در برخی ادارات گوشی خود را تحویل دهند اما با هر ترفندی گوشی را با خود ببرند. نکته جالب این است که از آنجایی که حمل گوشی جرم است، خاموش یا بی صدا است، در عمل تاثیر مثبتی ندارد اما به محض پیگیری، احساس امنیت می کنند. سندرم تونل کارپال به معنای استفاده بیش از حد از گوشی و اختلالات سیستم عصبی دست ها است. آنها اغلب نوک انگشتان خود را گاز می گیرند و به آرامی شانه یا زانوهای خود را ماساژ می دهند. آنها دائماً در حال تایپ کردن یا سرگردانی در تلفن هستند و بسیاری این کار را به طرز ماهرانه ای دراز کشیده انجام می دهند. خوابیدن یا درد دستان آنها طبیعی است.

چشم کامپیوتر و درمان آن

سندرم چشم کامپیوتری این اختلال به دلیل نگاه بیش از حد به صفحه گوشی ایجاد می‌شود؛ اغلب برای کسانی که بازی‌های یارانه‌ای را برای مدت طولانی انجام می‌دهند دیده می‌شود، در بازی یا صفحه نمایش پلک نمی‌زنند. این افراد باید بیشتر مراقب سلامت چشم خود باشند؛ بین زلزله های «طولانی» در بازی ها استراحت کنند. در سال‌های اخیر، با گسترش پلت‌فرم‌های تماشای فیلم، اختلالات چشمی نیز افزایش یافته است و اکثر مردم از تلفن به عنوان تلویزیون، سینما، کلاس درس و غیره استفاده می‌کنند. برای کاهش این آسیب، می توانید از هرگونه نور مصنوعی طبیعی روی گوشی خود اجتناب کنید. صفحه گوشی خود را تا حد امکان کم کنید، فاصله چشم تا چشم صفحه را به طور استاندارد حفظ کنید، هر 20 دقیقه یکبار بایستید و به مدت 20 ثانیه به چیزی در فاصله 20 قدمی خود نگاه کنید. اندازه فونت خود را تغییر دهید تا مجبور نباشید فشار روی چشمان خود را دو برابر کنید. پس تاکید می کنیم که قانون 20-20-20 را رعایت کنید. این بدان معناست که هر 20 دقیقه چشمان خود را از صفحه کامپیوتر یا گوشی خود بردارید. 20 ثانیه استراحت کنید – به چیزی در 20 قدمی نگاه کنید.

توهم یک تماس تلفن همراه

سندرم تلفن خیالی افرادی هستند که دائماً احساس می کنند تلفنشان زنگ می خورد یا با شنیدن کوچکترین لرزشی فکر می کنند تلفنشان می لرزد و در حالی که هیچ پیامی دریافت نمی کند و جالبتر اینکه حتی تلفنی که آن را با خود می برند. آنها این کار را نمی کنند، اما گاهی اوقات احساس زنگ زدگی یا لرزش می کنند. میشل دروین، روانشناس دانشگاه فورت وین که او نیز به این اختلال مبتلا است، تحقیق در مورد این سندرم را آغاز کرده و به یافته های جالبی رسیده است. وی این سندرم را در زمره اختلالات روانی طبقه بندی نمی کند و آن را نوعی توهم می داند. برای رفع این مشکل نیز توصیه می شود گوشی یا ساعت هوشمند را برای مدتی در خانه رها کنید، آن را با خود نبرید تا حداقل احتمال پیش بینی ضربه های گوشی را کاهش دهید. برخی افراد مبتلا به سندرم تهوع هستند. چرا اردک؟ زیرا این حیوان زیبا با بال هایش با راه رفتن طعنه آمیزش باید سریع زیر آب برود تا حرکتی زیبا ایجاد کند و بقیه راه رفتن زیبایش را ببینیم که خیلی از ما این کار را انجام می دهیم. با وجود سختی ها و مشکلات زیاد، تظاهر به خوشبختی یا خوش شانسی می کنیم. هر روز که گوشی‌هایمان را چک می‌کنیم، اینستاگرام پر از پیام‌هایی است که نوید خوشبختی و ثروت را می‌دهند. پیام کسانی که در زیبایی های دنیای مجازی پنهان شده اند و فقط رفتن به رستوران و عکس های زیبا و غیره را به اشتراک می گذارند، هرگز نخواهید فهمید که این عکس ها در چه شرایطی گرفته شده اند، شاید به آن شکل زیبا یا از آن یک نفر. کافه پس از جدایی سخت رخ داد. سندرم اردک این روزها بسیار رایج است، و وبلاگ نویسان صورتی که هر روز تصاویری از شادی غیر واقعی خود منتشر می کنند، بیشترین سهم را در ایجاد اختلال اجتماعی دارند.

فومون ها احساس می کنند کنار گذاشته شده اند

پاتریک مک گینس در سال 2002 واژه فومو را برای یکی از پیامدهای روانی استفاده از فضای مجازی ابداع کرد. این اصطلاح به ترس از جا ماندن، شامل نشدن، حذف شدن و غیره اشاره دارد. بقا زمانی اتفاق می افتد که انسان با دیدن عکس های دوستان، فالوورهای خود، پشیمان شود و در مسیر خوشبختی با او بماند. برای خیلی ها این اتفاق می افتد، آنها اغلب پس از وارد نشدن به فضای مجازی غمگین و افسرده می شوند. بیماران می ترسند از اخبار کسب و کار خود دور بمانند، مدام در حال بررسی بازار سرمایه هستند، از عقب افتادن می ترسند. کاربران مبتلا به این اختلال گاهی از بی اطلاعی می ترسند. دور از گوشی انگار ساعت ها دنیا زیر و رو می شود و در جهل به سر می برند و جهل این دنیا چقدر خشمگین است! وقتی از تلفن دور هستند، می ترسند از هر اتفاقی که روی صفحه نمایششان می افتد دور بمانند. می ترسند کسی با آنها برود، آنها را نبینند. کسی آن را دوست دارد و متوجه نمی شود یا داستان جدیدی را ترک می کند و او آخرین بازدید کننده است. در نتیجه فابینگ را آلوده می کند و مدام گوشی او را چک می کند. تمام اختلالات ناشی از مصرف فناوری و اینترنت و کاربران شبکه های اجتماعی در افراد پنهان است. پس اینکه چقدر می توانیم از آسیب های روحی و جسمی این ماجرا بکاهیم بستگی به نگاه ما به دنیای مجازی و تلاش ما برای تغییر سبک زندگی سالم دارد. ما نمی توانیم سرعت و شتاب فناوری و رشد قارچی گوشی های هوشمند را متوقف کنیم، اما می توانیم به طور منطقی از وابستگی و خطرات کوچک و بزرگ آن جلوگیری کنیم.

انتهای پیام: