اجتماعی

شرایط بهره‌مندی دانشجویان از خدمات رایگان متروی تهران

شرایط بهره‌مندی دانشجویان از خدمات رایگان متروی تهران

مدیرعامل سازمان فاوا گفت: قرار بود فرایند احراز هویت دانشجویان در کیف پول شهروندی برای استفاده از خدمات رایگان متروی تهران، آنلاین انجام شود ولی با مشکلات نرم‌افزاری اخیر وزارت علوم، این فرایند با ارائه لیست از جانب دانشگاه‌های تهران انجام خواهد شد.

به گزارش سرگرمی برای همه، سعید جهانی، مدیرعامل سازمان فاوا توضیحاتی درباره «کیف پول الکترونیک شهروندی» و نحوه عملکرد آن ارایه کرد و با اشاره به آنکه مسؤلیت توسعه زیرساخت‌ها و هوشمندسازی خدمات شهری بر عهده فاوا است، اضافه کرد: کیف پول الکترونیک شهروندی یکی از دستاوردهای تازه این سازمان در این راستاست.
وی با یادآوری سابقه نحوه استفاده شهروندان از خدمات متروی تهران (کارت بلیت یا بلیت‌های تک‌نفره)، افزود: شهروندان برای شارژ این بلیت‌ها ناگزیر از مراجعه حضوری به ایستگاه‌های مترو بوده و اعتبار درون کارت ذخیره و حبس می‌شد.
مدیرعامل سازمان فاوا به مشکلاتی که شهروندان در استفاده از این کارت‌بلیت‌ها داشتند، اشاره کرد: مثلاً اگر کارت بلیت گُم می‌شد، هیچ راه‌حلی برای بازگشت اعتبار وجود نداشت.
وی اما ساز و کار جدید را «پرداخت مبتنی بر اعتبار ABT» نامید و اظهار کرد: در این روش هر شهروند یک اکانت خواهد داشت که شماره تلفن همراه وی به عنوان آی‌دی یا شناسه برای شبکه شناخته خواهد شد. به این ترتیب شما می‌توانید با شارژ کیف پول شهروندی همه پرداخت‌های خُرد حوزه شهری خود را انجام دهید. البته که گام نخست متمرکز بر حوزه حمل‌ونقل عمومی و مترو و خطوط بی‌آرتی است. 
مدیرعامل سازمان فاوا که در یک برنامه رادیویی سخن می گفت،  بابیان آنکه شهروندان می‌توانند از طریق اپلیکیشن، QR Code دریافت کرده و از گیت ورودی تنها با یک تلفن همراه عبور کنند، گفت: در روش دیگر نیز می‌توان کارت‌بلیت را به حساب کیف پول متصل کرده و خیلی راحت بصورت آنلاین آن‌را شارژ کرد.
وی با اشاره به آنکه گام نخست برای مترو و بی‌آرتی ارائه شده است، اضافه کرد: در گام‌های بعدی پرداخت کرایه تاکسی و دیگر خطوط اتوبوسرانی نیز رونمایی شده و در اختیار شهروندان قرار خواهد گرفت. 
جهانی با تأکید بر آنکه قرار بود دانش‌آموزان و دانشجویان بتوانند بصورت کاملاً آنلاین در سامانه کیف پول شهروندی ثبت‌نام کرده و از تخفیفات ارائه‌شده، استفاده کنند، اظهار کرد: مکانیزم احراز هویت آنلاین دانشجویان اما با مشکلات نرم‌افزاری اخیر، دچار مشکل شده است. ما آماده هستیم در صورت ارائه لیست دانشجویان از جانب دانشگاه‌ها، به أنها خدمات‌رسانی کنیم.
مدیرعامل سازمان فاوا تاکید کرد: بنابراین دانشجویان هر دانشگاهی که در تهران لیست ارائه کنند، می‌توانند از خدمات رایگان متروی تهران استفاده کنند. هم‌چنین دانش‌آموزان محترم نیز می‌توانند با سیم‌کارت پدر یا مادر خود ثبت‌نام کرده و در کیف پول شهروندی خدمات رایگان استفاده کنند.
انتهای پیام

گروه تحریریه علوم اجتماعی

تحلیل‌گر مسائل اجتماعی با نگاهی منصفانه به تفاوت‌های اجتماعی و تبعیضات نژادی.