بین الملل

سازمان ملل: شبیه‌سازی حمله به کره جنوبی کمکی به تنش‌زدایی نمی‌کند

استفان دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل عنوان کرد که شبیه‌سازی حمله به کره جنوبی توسط کره شمالی به تنش‌زدایی در شرایط منطقه کمکی نخواهد کرد.

به گزارش سرگرمی برای همه، دوجاریک در کنفرانسی خبری با اشاره به حمله شبیه‌سازی شده اخیر کره شمالی گفت: این مسیری نیست که ما خواهان دیدنش بودیم. ما به دنبال تنش‌زدایی در وضعیت کره هستیم.

سخنگوی سازمان ملل در ادامه از کره شمالی خواست تا به پای میز مذاکره بازگردد و بر خواست سازمان ملل منبی بر خلع هسته‌ای کره تاکید کرد.

خبرگزاری رسمی کره شمالی چهارشنبه گزارش داد ارتش این کشور در واکنش به «مانورهای جنگی تهاجمی ماجراجویانه» همسایه جنوبی با آمریکا، یک حمله اتمی شبیه‌سازی‌شده به کره جنوبی انجام داد.

خبرگزاری رسمی کره شمالی موسوم به KCNA به نقل از بیانیه ستاد کل ارتش خلق کره اعلام کرد: ارتش کره شمالی چهارشنبه شب یک مانور اتمی تاکتیکی را با شبیه‌سازی حملات زمین سوخته به مراکز فرماندهی اصلی و فرودگاه‌های عملیاتی ارتش کره جنوبی برگزار کرد.

در ادامه این بیانیه آمده است: یگان اتمی تاکتیکی ارتش کره شمالی دو موشک بالستیک شلیک کرد و به درستی ماموریت خود برای حمله اتمی از طریق شلیک‌های هوایی در ارتفاع ۴۰۰ متری از پیش تعیین شده بر فراز جزیره هدف را انجام داد.

این مانور در واکنش به پرواز روز چهارشنبه جنگنده‌های کره جنوبی با بمب‌افکن‌های استراتژیک بی-۱بی آمریکا در چهارچوب مانورهای مشترکشان موسوم به «سپر آزادی اولچی» انجام شد. بمب‌افکن‌های بی-۱بی آمریکا می‌توانند تسلیحات اتمی حمل کنند و از نوامبر سال ۲۰۲۲ میلادی در مانورهای واشنگتن با کره جنوبی شرکت کرده‌اند.

طبق بیانیه ستاد کل ارتش کره شمالی، این بمب‌افکن‌های آمریکایی در حال تمرین یک «حمله اتمی پیشگیرانه» علیه کره شمالی بودند.

در ادامه این بیانیه آمده است: مانور اتمی پیونگ‌یانگ با هدف ارسال پیامی شفاف به دشمنان انجام شد تا بار دیگر به اراده قاطعانه کره شمالی و توانایی‌های تلافی‌جویانه اساسی‌اش پی ببرند.

کره شمالی بارها آمریکا و کره جنوبی را به استفاده از مانورهای مشترک برای تمرین یک حمله اتمی یا به طور کلی حمله به پیونگ‌یانگ متهم کرده است.  

در همین حال، کارین جین-پی‌یر، سخنگوی کاخ سفید در کنفرانسی خبری اعلام کرد، دولت واشنگتن تازه‌ترین پرتاب موشکی کره شمالی را محکوم می‌کند اما همچنان به اتخاذ یک رویکرد دیپلماتیک برای برگزاری گفت‌وگو با پیونگ‌یانگ متعهد است.

وی افزود: این پرتاب موشکی نقض قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل است و تهدیدی برای همسایگان کره شمالی و جامعه بین‌الملل محسوب می‌شود. ما همچنان به اتخاذ یک رویکرد دیپلماتیک نسبت به کره شمالی متعهد هستیم و مجددا از پیونگ‌یانگ می‌خواهیم تا به پای میز مذاکره بیاید.

انتهای پیام

کارگروه خبری مقالات بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای فضایی و نجومی جهانی. با دانش در زمینه اخبار فضایی، کشف‌های نجومی و پیشرفت‌های فضانوردی، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره رویدادهای فضایی، اکتشافات نجومی و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی و علمی، به شما دیدی جامع از تحولات فضایی و نجومی جهانی می‌دهم.