عمومی

رویکرد واقع‌گرایانه ایران در دوحه

مواضع غیرمنطقی آمریکا در مذاکرات دوحه و تظاهرات عجولانه آمریکا و اروپا در شورای امنیت برای مقصر دانستن ایران پس از نشست دوحه نشان داد که بایدن نیز مانند ترامپ اراده ای برای بازگشت به برجام ندارد. از سوی دیگر، مطالبات حرفه ای و واقع بینانه گروه مذاکره کننده و وزارت امور خارجه کشورمان که مبنی بر لزوم تحقق مفاد توافقنامه بود، اعتقاد دستگاه دیپلماسی را در خصوص لزوم لغو قرارداد ثابت کرد. . تحریم های سخت از مسیر مذاکره

جنبه مثبت این مذاکرات سفر دکتر باقری سرپرست تیم مذاکره کننده به مسکو برای اطلاع روسیه از روند مذاکرات و همچنین اطلاع رسانی به نمایندگان مقامات دیپلماتیک چین از مذاکرات دوحه بود. اتحادیه اروپا و آقای بورل با انتقال مذاکرات به قطر و تبدیل آن به یک روند سه جانبه تلاش کردند روسیه و چین را از مذاکرات خارج کنند، اما به دلیل اقدامات حرفه ای ایران به نتیجه مطلوب نرسیدند.
واقعیت ها نشان می دهد که در این مرحله از مذاکرات، دکتر باقری به عنوان یک دیپلمات معتقد به رفع تحریم ها با رویکردی واقع بینانه و موافقت مقامات ارشد کشور در تلاش است تا مذاکرات برای احیای برجام را به پایان برساند. سیستم. استفاده از توانمندی های ملی با تشکیل شوراها و مشورت با کارشناسان مجرب یکی از جلوه های رویکرد متفاوت دستگاه دیپلماسی و تیم مذاکره کننده برای رسیدن به نتیجه مطلوب است.

مشارکت فعال در نشست دوحه و نیز ادامه رایزنی با مقامات چین و روسیه برای دستیابی به مواضع مشترک به منظور متقاعد کردن آمریکا برای تغییر رویه از طریق لغو تحریم ها مطابق با مفاد قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد است. امضاء کردن؛ ایمان تیم مذاکره کننده به احیای AAP و تحقق خواسته های اکثریت مردم.
شکی نیست که ایران در سال 2012 با کشورهای 1+5 برای لغو تحریم ها وارد مذاکره شد و به همین دلیل محدودیت های پیشنهادی برای برنامه های هسته ای خود را پذیرفت. به عبارت دیگر، در ازای تعهد غرب به لغو تحریم های ظالمانه، ایران متعهد به رعایت پادمان های اضافی در برنامه های هسته ای خود شده است. متاسفانه با وجود رویکرد مثبت و سازنده ایران، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی رویکردی غیرسازنده را اتخاذ کرد و تحت تأثیر دروغ‌های رژیم صهیونیستی قطعنامه‌ای ضدایرانی اتخاذ کرد. پس از انتشار این قطعنامه و ابراز ناراحتی شدید ایران، آقای جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برای جبران اشتباهات به تهران آمد و پیشنهاد مذاکره برای خروج از بن بست را داد. در کشور منطقه و به صورت سه جانبه (ایران، اتحادیه اروپا). ، آمریکا) برگزار خواهد شد. اما در این مرحله رویکرد منفی و خصمانه آمریکا که حتی مورد انتقاد نماینده اتحادیه اروپا قرار گرفت، اجازه نداد به نتیجه عادلانه ای برسد. مواضع غیرمنطقی آمریکا در نشست دوحه و سردرگمی مقامات عالی رتبه این کشور در اتخاذ مواضع رادیکال پس از این نشست مشخص کرد که کدام کشور مانع اصلی خروج از بن بست است.

اکنون توپ در زمین آمریکاست و جمهوری اسلامی ایران که با رویکردی مبتنی بر تسامح و بردباری خنثی سازی تحریم ها را در اولویت قرار داده است، حضور در پای میز مذاکره برای تحقق خواسته های خود را مفید می بیند. در آینده اگر آمریکا اراده واقع بینانه و جدی برای انجام تعهدات خود در برجام و رفع تحریم های ظالمانه داشته باشد، می توان به توافق نهایی دست یافت.
در این برهه هواداران نظام و مردم معتقد به رفع تحریم ها باید رویکرد منفی و غیرسازنده آمریکا را درک کنند و مواضع واحدی برای اعمال فشار حداکثری بر آمریکا اتخاذ کنند و به این کشور بفهمانند که اصلی ترین. دلیل شکست مذاکرات

تردیدی نیست که سیاست اساسی نظام مصوب شورای عالی امنیت ملی و مورد تایید رهبر معظم انقلاب، اجرای تعهدات ایران مشروط به اجرای کامل تعهدات طرف مقابل و لغو آن است. برجام و تحریم های پس از برجام. این یک سیاست معین و خواسته عمومی است که مبتنی بر تضمین منافع هسته ای مشروع و غیرقابل تغییر است.
نباید فراموش کرد که آمریکا و اروپا امروز به دلیل جنگ در اوکراین و نیاز به کاهش قیمت نفت، بیش از ایران به اجرای مفاد برجام و ادامه رویکرد منطقی، هوشیارانه و قوی ایران نیاز دارند. در مذاکرات، آمریکا آن را به واقعیت تبدیل می کند و تحریم ها را لغو می کند و تضمین می کند که منافع اقتصادی ایران تامین شود.