بین الملل

رد اتهامات درباره استفاده از پهپادهای ایران در درگیری‌های اوکراین

نماینده ایران در سازمان ملل در نیویورک ارجاعات ناروا و بی‌پایه و اساس نمایندگان ایالات متحده و بریتانیا علیه جمهوری اسلامی ایران درخصوص استفاده از پهپادهای ایرانی در درگیری‌های اوکراین را رد کرد.

به گزارش سرگرمی برای همه، امیرسعید ایروانی در نامه‌ای به شورای امنیت سازمان ملل،نوشت: ارجاعات ناروا و بی‌پایه و اساس نمایندگان ایالات متحده و بریتانیا علیه جمهوری اسلامی ایران درخصوص استفاده از پهپادهای ایرانی در درگیری‌های اوکراین طی جلسه توجیهی علنی اخیر شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد اوکراین که در 14 مه 2024 تحت عنوان دستور کار «حفظ صلح و امنیت اوکراین» مطرح شد، رد می‌کند.

وی افزود: بر خلاف این ادعاهای بی‌اساس، جمهوری اسلامی ایران از ابتدای مناقشه اوکراین همواره موضعی بی‌طرفانه اتخاذ نموده و این موضع اصولی بدون تغییر باقی مانده است. لذا هرگونه ادعایی مبنی بر دخالت جمهوری اسلامی ایران در فروش، صادرات یا انتقال سلاح بر خلاف تعهدات بین‌المللی‌اش کاملاً بی‌اساس بود و قاطعانه مردود است. ایران بار دیگر بر تعهد تزلزل‌ناپذیر خود به پایبندی به قوانین بین‌المللی بشردوستانه تاکید می‌کند.

نماینده ایران گفت، همچنین مایلم از فرصت استفاده نموده و قویاً ادعاهای مشابه و ارجاعات نامناسب علیه کشورم را در بیانیه‌های نمایندگانایالات متحده، بریتانیا، فرانسه و سوئیس که در خلال جلسه توجیهی آزاد شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره اوکراین مطرح شد، رد کنم. موجب امتنان است چنانچه مکاتبه حاضر به‌عنوان سند شورای امنیت ثبت و توزیع گردد.  

انتهای پیام