ورزشی

دبل هنگ کنگ در مقابل ایران؛ فاجعه یا سهل انگاری دفاعی؟

آفتاب‌‌نیوز :

پنجمین دیدار ایران در مرحله مقدماتی انتخابی جام جهانی ۲۰۲۶ در مقابل هنگ کنگ برگزار شد. ایران در این بازی در دقیقه ۱۲ روی یک ضربه پنالتی توسط مهدی طارمی به گل اول رسید و از حریف خود پیش افتاد. اما این برتری دوامی نداشت و دو دقیقه بعد بازیکن هنگ کنگ، «هی وی ما»، در دقیقه ۱۴ و روی اشتباه مشترک آریا یوسفی، شجاع خلیل زاده و پیام نیازمند توانست دروازه ایران را باز کند تا بازی به تساوی برسد. 

مهدی طارمی در دقایق ۳۴ و ۵۶ نیز موفق به گلزنی شد تا بازی ۳ بر یک به سود ما ادامه پیدا کند. هنگ کنگی‌ها، اما از پای ننشستند و در دقیقه ۶۰ و به وسیله «پینتو» باز هم اقدام به گلزنی کردند تا سومین و چهارمین گل هنگ کنگ در مقابل ایران در طول تاریخ در این بازی به ثمر رسیده باشد. بازیکنان ایران در صحنه گل دوم معتقد بودند پیش از به ثمر رسیدن گل، بازیکنان هنگ کنگ روی علیرضا جهانبخش مرتکب خطا شده‌اند. اما اعتراض آن‌ها مورد قبول داور واقع نشد و در نهایت گل دوم هنگ کنگ از سوی داور عمانی اعلام شد. 

آن‌ها اولین بار در یک بازی دوستانه در دوم مرداد ماه سال ۱۳۵۶ توانستند دروازه تیم ملی ایران را باز کنند. مصافی که با همان یک گل و در نهایت به نفع هنگ کنگ به پایان رسید تا تنها باخت ایران در مقابل هنگ کنگ در طول تاریخ باشد. دومین گل آن‌ها نیز در مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ و در سال ۱۴۰۰ وارد دروازه ما شد. گلی که سیو کوان در دقیقه ۸۵ وارد دروازه ایران کرد تا این دیدار در نهایت با نتیجه سه بر یک به سود ایران در ورزشگاه هنگ کنگ به پایان برسد. 

هنگ کنگی‌ها تا پیش از این دیدار موفق شده بودند در طول هشت دیدار برگزار شده تنها دو بار دروازه ایران را باز کنند و فقط در دیدار نهم به تنهایی، دو بار اقدام به گلزنی کردند. اتفاقی که حکایت از یک هشدار مهم در مورد خط دفاع تیم ملی ایران دارد.

منبع: فوتبالی