ورزشی

جریمه سخت برای نژادپرستی

به گزارش شفاف و به نقل از گلوبوی برزیل، نژادپرستی پدیده‌ای تازه در فوتبال نیست و مدتهاست که به صورت مخفی و آشکار در ورزشگاه‌ها دیده می‌شود. در سال‌های اخیر باز هم شاهد نژادپرستی در فوتبال هستیم و بازیکنان و هواداران به شیوه‌های مختلفی چنین رفتار زشتی را از خود بروز می‌دهند.

فدراسیون فوتبال برزیل (CBF) اعلام کرد از این پس با نژادپرستی برخورد سختی خواهد کرد و اگر مشخص شود هواداران یا یکی از ارکان تیمی رفتار نژادپرستانه داشته‌اند نه تنها جریمه خواهند شد که امتیازشان هم کاهش خواهد یافت.

بر اساس این تصمیم در اولین مورد نژادپرستی، باشگاه به پرداخت جریمه نقدی محکوم می‌شود (مبلغ جریمه هنوز اعلام نشده است). در حالت دوم و در صورت تکرار، باشگاه باید بازی‌های خود را پشت درهای بسته انجام دهد و نمی‌تواند از حضور هوادارانش بهره‌مند شود. در صورتی که این اتفاق برای بار سوم رخ دهد از تیم امتیاز کسر خواهد شد.

توهین‌های نژادپرستانه هواداران فوتبال در شبکه‌های مجازی علیه بازیکنان سیاه‌پوست شدت گرفته و همین مسئله سبب شده است تا در گوشه و کنار دنیا اقداماتی برای مقابله با این پدیده زشت صورت گیرد. با این همه در انگلیس بازیکنان سیاهپوست لیگ برتر اعتراض زیادی به این توهین‌ها خصوصا در شبکه‌های مجازی کردند و در این بین اتحادیه فوتبال نتوانسته است قانون شفاف و روشنی برای مقابله با این پدیده زشت وضع کند.

در این بین جیانی اینفانتینو اعلام کرده است باید هنگام سردادن شعارهای نژادپرستانه بازی متوقف شده و ادامه نیابد: «وقتی در ورزشگاهی رفتارهای نژادپرستانه وجود دارد، بازی باید متوقف شود. اصلا اجازه نداریم به نژادپرستان اجازه خودنمایی و پیروزی بدهیم. آنها نباید در این نبرد پیروز شوند. فوتبال باید در چنین شرایطی متوقف و با نژادپرست‌ها برخورد شود.

نژادپرستی در فوتبال برزیل از سال‌ها پیش وجود داشته است. کارلوس آلبرتو برزیلی وقتی به تیم فوتبال فلومیننزه پیوست مجبور بود برای سفیدکردن رنگ پوستش از پودر استفاده کند تا بتواند فوتبال بازی کند اما وقتی پودرها از صورتش پاک می‌شد مورد تمسخر هواداران قرار می‌گرفت. هر چند بعد از چندین دهه از شدت این توهین‌ها کاسته شده ولی در سال‌های اخیر در برزیل این رفتار دوباره دیده شده و به همین خاطر این تصمیم برای مقابله با آن وضع شد.