بین الملل

بلینکن: حمایت قوی دو حزب برای فروش زیردریایی‌های هسته‌ای به استرالیا وجود دارد

وزیر امور خارجه ایالات متحده اعلام کرد که کنگره آمریکا در روند فروش زیردریایی‌های هسته‌ای این کشور به استرالیا دخالت نخواهد کرد.

به گزارش سرگرمی برای همه، «آنتونی بلینکن»، وزیر امور خارجه ایالات متحده گفت که «کنگره نقش کلیدی در سیستم ما دارد و ما در حال کار روی جزئیات هستیم.»

او ابراز اطمینان کرد که «حمایت قوی از سوی دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات و تمایل کنگره برای پیشبرد موضوع موافقت با فروش زیردریایی‌های هسته‌ای به استرالیا وجود دارد.»

به نوشته روزنامه نوایا گازتا، وزیر امور خارجه آمریکا افزود: «من کاملاً چنین انتظاری دارم.»

برنامه استرالیا برای خرید زیردریایی‌های اتمی از آمریکا خشم و انتقادات چین را به دنبال داشته است و در عین حال پکن، واشنگتن و لندن را به نادیده گرفتن مسئولیت‌هایشان به عنوان قدرت‌های هسته‌ای و اعضای «پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای» متهم کرد.

شبکه خبری بی‌بی‌سی گزارش داد که انگلیس و آمریکا با هدف مقابله با افزایش قدرت نظامی چین و آنچه تهدید پکن در اقیانوس آرام و اقیانوس هند خوانده شده، بودجه‌های ویژه‌ای برای تقویت یگان زیردریایی‌های اتمی خود اختصاص می‌دهند و همزمان با اعزام چند زیردریایی اتمی به یک پایگاه دریایی در استرالیا، به سیدنی برای آموزش ملوانان و همچنین تحویل سه تا پنج زیردریایی اتمی ظرف چند سال آینده تعهد داده‌اند.

در همین رابطه، یک مقام آمریکایی گفت که استرالیا سه تا پنج زیردریایی هسته‌ای از ایالات متحده خریداری خواهد کرد و همچنین با استفاده از فناوری آمریکا و انگلیس یک مدل جدید زیردریایی خواهد ساخت.

با نهایی‌شدن توافق «آکوس» میان انگلیس، استرالیا و ایالات‌ متحده در اسفندماه سال گذشته، دولت چین بیش از همیشه نگران این توافق است.

انگلیس، آمریکا و استرالیا در سپتامبر ۲۰۲۱، از نسخه اولیه قرارداد زیردریایی هسته‌ای تحت عنوان AUKUS پرده‌برداری کردند که بخشی از تلاش‌ها برای مقابله با حضور نظامی فزاینده چین در منطقه آسیا-اقیانوسیه بود. این توافق میان کانبرا، لندن و واشنگتن در حالی در آن زمان حاصل شد که استرالیا قرارداد ۵۶ میلیارد یورویی خرید ۱۲ زیردریایی‌ از فرانسه را به نفع توافقی امنیتی با ایالات‌متحده و بریتانیا پس‌گرفت و این مساله خشم پاریس را در پی داشت.

مذاکرات برای نهایی کردن جزییات این توافق یک سال و نیم به طول انجامید و در این مدت هیات‌های کارشناسی سه کشور بارها و بارها با یکدیگر دیدار کردند.

بر اساس این پیمان، آمریکا و بریتانیا به استرالیا برای ساخت حداقل ۸ فروند زیردریایی اتمی کمک خواهند کرد، این برای نخستین‌ بار است که واشنگتن و لندن فناوری حساس زیردریایی هسته‌ای را با کانبرا به اشتراک خواهند گذاشت. قرار است ذیل این توافق استرالیا با مشارکت ایالات‌ متحده و بریتانیا به توانایی ساخت زیردریایی‌های هسته‌ای دست پیدا کند.

مهم‌ترین نگرانی چین که البته منطقی هم به نظر می‌رسد این است که توافق آکوس، آشکارا برای مقابله با چین و مهار چین در منطقه اقیانوس هند – اقیانوس آرام طراحی شده است. دولت جو بایدن در ایالات‌ متحده این مساله را که چین رقیب و تهدید اصلی برای آینده آمریکاست پنهان نمی‌کند و تلاش‌های آمریکا برای ضربه زدن به چین از موضوع تراشه‌ها تا موضوع اتحادهای نظامی در منطقه اقیانوس هند – اقیانوس آرام قابل مشاهده است.

انتهای پیام

کارگروه خبری مقالات بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای فضایی و نجومی جهانی. با دانش در زمینه اخبار فضایی، کشف‌های نجومی و پیشرفت‌های فضانوردی، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره رویدادهای فضایی، اکتشافات نجومی و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی و علمی، به شما دیدی جامع از تحولات فضایی و نجومی جهانی می‌دهم.