بین الملل

بلاروس زنگ خطر جنگ با ناتو را به صدا درآورد

«ویکتور خرنین» وزیر دفاع بلاروس سه‌شنبه هشدار داد که درگیری در اوکراین به «رویارویی جهانی میان غرب و شرق» تبدیل شده است.

او به حاضران در کنفرانس امنیت بین‌المللی در مسکو گفت که براساس افزایش هزینه‌های تسلیحاتی در سراسر جهان غرب، «نتیجه‌گیری واضح است؛ احتمال درگیری نظامی مستقیم با ناتو در آینده بسیار آشکار می‌شود.»

وزیر دفاع بلاروس افزود: تصادفی نیست که جمهوری بلاروس، بازگشت تسلیحات هسته‌ای تاکتیکی به خاک خود را عامل موثر بازدارندگی استراتژیک می‌داند.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه در ماه مارس اعلام کرد که در واکنش به تصمیم انگلیس برای ارائه مهماتی حاوی اورانیوم ضعیف‌شده سمی به کی‌یف، تسلیحات هسته‌ای روسیه در بلاروس مستقر خواهند شد. الکسی پولیشچوک، یک مقام وزارت امور خارجه روسیه هم ماه گذشته گفت که مسکو تنها در صورتی این تسلیحات را جمع می‌کند که ایالات متحده موشک‌های هسته‌ای خود را از اروپا خارج کرده و زیرساخت‌های مرتبط با آنها را از بین ببرد.

حامیان غربی اوکراین ادعا می‌کنند که مستقیما در درگیری در اوکراین شرکت نمی‌کنند و از ارائه تسلیحات خاص – به‌ویژه جنگنده‌ها و موشک‌های دوربرد – که خطر ایجاد درگیری مستقیم با روسیه را ایجاد می‌کند، اجتناب کرده‌اند. با این وجود، آنها بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار تسلیحات به کی‌یف فرستاده‌اند، در حالی که هشدارهای مکرر مسکو را نادیده می‌گیرند که می‌گوید هر بسته تسلیحاتی جدید، ایالات متحده و ناتو را به مشارکت فعال در درگیری نزدیک می‌کند.

کرملین همچنین تاکید کرد که علاوه بر این، کشورهای غربی با تایید حملات پهپادی اوکراین به غیرنظامیان روسی به «حامیان تروریسم» تبدیل شده‌اند.

311311

کارگروه خبری مقالات بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای فضایی و نجومی جهانی. با دانش در زمینه اخبار فضایی، کشف‌های نجومی و پیشرفت‌های فضانوردی، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره رویدادهای فضایی، اکتشافات نجومی و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی و علمی، به شما دیدی جامع از تحولات فضایی و نجومی جهانی می‌دهم.