ورزشی

اعتراض دسته‌جمعی استقلالی‌ها به داوری‌های پرسپولیس

آفتاب‌‌نیوز :

جمعی از پیشکسوتان باشگاه استقلال، نامه‌ای سرگشاده به مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال درخصوص اشتباهات داوری ارسال کردند.

متن این نامه به شرح زیر است.

بسم الله الرّحمن الرّحیم

جناب آقای مهدی تاج، ریاست محترم فدراسیون فوتبال

جناب آقای خداداد افشاریان، رئیس کمیته داوران

سلام علیکم

احتراماً به استحضار می‌رساند لیگ بیست‌وسوم فوتبال کشور به رغم برخی مشکلات و وقفه‌های متوالی در برگزاری آن، با هیجان خاصی آغاز شده است. از بدو مسابقات لیگ برتر شاهد رقابت جذاب و هیجان انگیزی میان مدعیان قهرمانی هستیم و باشگاه‌ها تلاش می‌کنند بهترین نتایج را کسب کرده و در راه موفقیت گام بردارند. در این میان نقش داوری‌ها هم بسیار مهم و حیاتی خواهد بود و در این شرایط به نظر می‌رسد اشتباهات سریالی آن هم به سود یک تیم خاص و به ضرر حریفان، شائبه‌هایی به وجود آورده باشد. هرچند حضرتعالی اشراف کامل به نتایج و اتفاقات فوتبال و لیگ برتر دارید، اما بد نیست موارد زیر محض یادآوری ذکر شود:

تک گل ۳ امتیازی علی نعمتی در بازی پرسپولیس و آلومینیوم اراک آن هم در هفته اول لیگ بیست‌وسوم، اشتباهات داوری به سود یک تیم خاص را خیلی زود استارت زد، گلی که به گواه اغلب کارشناسان داوری، زننده آن در آفساید قرار داشت، اما کمک داور و داور ندیدند تا سه امتیاز به حساب پرسپولیس واریز شود. در چارچوب رقابت‌های هفته سوم لیگ برتر، تیم ذوب‌آهن اصفهان با گل به خودی سروش رفیعی تا دقیقه ۸۴ از پرسپولیس میزبان پیش بود و در آستانه کسب ۳ امتیاز ارزشمند، ولی گل آفساید به داد تیم خاص رسید. گئورگی گولسیانی باز به گواه تمامی کارشناسان داوری در شرایط آفساید به هوا پرید و دروازه تیم ذوب‌آهن را باز کرد تا پرسپولیس از یک شکست حتمی خانگی نجات پیدا کرده و یک امتیاز بادآورده کسب کند! اما اوج این سریال تکراری و آزاردهنده را هفته هفتم به تماشا نشستیم. جایی که دروازه‌بان پرسپولیس در نیمه دوم، توپی که به شکلی واضح و آشکار از خط دروازه عبور کرده بود را، بیرون کشید در حالی که داور وسط و کمک داور آن را تشخیص ندادند!

تمامی کارشناسان داوری متفق القول اعلام کردند ضربه سر مهاجم گل‌گهر، از خط دروازه پرسپولیس عبور کرده، اما چه فایده؟! ۳ امتیاز مفت و مسلم به حساب تیم خاص واریز شد و صدا هم به صدا نرسید! نبود VAR در فوتبال ایران باعث شده تا بهانه و دست‌آویزی برای اشتباهات واضح و آشکار داوری باشد، اما صحنه‌های مورد اشاره نیازی به تکنولوژی کمک داور ویدئویی نداشته و با چشمان معمولی نیز قابل مشاهده بوده است.

آنچه این نامه سرگشاده را به درازا می‌کشاند مربوط به حاشیه بردن این اشتباهات سریالی داوری به سود تیم خاص با اخباری است که توجهات را به سمت دیگری معطوف کند. شاید حافظه دراز مدت فوتبال ایران بابت اشتباهات داوری در فصول گذشته به سود یک تیم خاص تا حدی ضعیف شده باشد، اما یقین بدانید حافظه کوتاه مدت اهالی فوتبال که دچار نسیان و نقصان نشده و قوی است! بدون شک دعوای زرگری عوامل باشگاه خاص در شرایط سود بردن از اشتباهات سریالی داور حواس‌ها را پرت نکرده و نخواهد کرد. فراموش نباید کرد تفاوت قهرمان و نایب قهرمان فصل گذشته فقط و فقط یک امتیاز ناقابل بود!

آقای تاج و آقای افشاریان! اشتباهات داوری به سود یک تیم خاص به یک سریال تکراری، ملال انگیز و خسته کننده تبدیل شده و این ادعا را با صدای بلند و نه تنها به اعتبار مطالبه هواداران پرشمار استقلال بلکه سایر تیم‌هایی می‌گوییم که متضرر می‌شوند، اما فریاد آن‌ها به جایی نمی‌رسد. لیگ بیست‌وسوم نیز به پایان می‌رسد، اما اجازه ندهید قهرمان این دوره با اشتباهات سریالی داوری و امتیازات بادآورده تعیین شود. هواداران استقلال مگر چه می‌خواهند؟ رفع تبعیض، اجرای عدالت و کنترل سوت‌های اشتباه به سود یک تیم خاص!

با احترام، علی جباری، حسن روشن، نصرالله عبداللهی، شاهرخ بیانی، صمد مرفاوی، ایمان عالمی، عباس سرخاب، ستار همدانی و مهدی پاشازاده جمعی از پیشکسوتان باشگاه استقلال

بخش مقالات ورزشی

دارای یک علاقه‌ی عمیق به ورزش و تجربه‌ی بیش از 10 سال در صنعت رسانه‌های ورزشی. با ارائه‌ی تحلیل‌های دقیق و اخبار روزمره، هدفمندی مخاطبان را در جهت افزایش دانش و آگاهی ورزشی تقویت می‌کنم. همراه با من باشید تا به دنیای هیجان انگیز ورزشی نگاهی داشته باشیم.