اجرای بیش از ۳۰ برنامه ویژه برای دهه کرامت در مشهدالرضا(ع)

به گزارش سرگرمی برای همه از خراسان، جاوید کیانی در نشست خبری با اصحاب رسانه در خصوص اعلام برنامه‌های دهه کرامت و دهه ادب و حماسه با اشاره به این موضوع که از اواسط دهه کرامت، در روز ۲۵ اردیبهشت سالروز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی را داریم، اظهار کرد: این دهه نقطه عطف و فرصت بسیار مغتنمی برای مشهد است؛ چراکه از سراسر کشور شاهد حضور کلیه فرهیختگان خواهیم بود که توسط کارگروه حکیم توس و سایر دستگاه‌ها دعوت شده‌اند.

وی با اشاره به اینکه در روز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی مراسم بسیار باشکوهی را در کنار آرامگاه برپا خواهیم کرد، افزود: معاونت فرهنگی در دهه کرامت بیش از ۳۰ برنامه ارزشمند را به‌صورت مستقیم تدارک دیده که برنامه‌های ستادی است.

رئیس سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد ادامه داد: «شمس کرامت» یکی از برنامه‌هاست که با هدف مشارکت در برپایی ۵۰۰ ایستگاه صلواتی و ۵۰۰ جشن در مساجد انجام می‌شود. گلباران حرم مطهر رضوی توسط بانوان مشهدی را داریم. فضاآرایی و اکران شهری، نقالی‌خوانی در سطح شهر با موضوع امام‌رضا(ع) و شاهنامه و نمایش‌های صحنه‌ای و خیابانی از دیگر برنامه‌هاست.

وی اضافه کرد: در این دهه، جشنواره «ریحان‌شهر» و اجتماع دختران مشهدی در سالن شهید بهشتی را با مشارکت معاونت فرهنگی سپاه و آموزش‌وپرورش برگزار می‌کنیم. جشن‌های «نسیم کرامت» با مشارکت آستان قدس برگزار خواهد شد. جشن خانوادگی «امام‌رضایی‌ها» هم که نقطه اشتراک برنامه‌های شهرداری، آستان قدس رضوی و دیگرنهادها در شب ولادت امام‌رضا(ع) در خیابان امام‌رضا(ع) است.

رئیس سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد بیان کرد: پویش «مشهد مهربان» یکی از مهم‌ترین برنامه‌های ماست که به صورت نمادین بوده و پایان آن در روز ولادت امام‌رضا(ع) است؛ اما این پویش تمام‌شدنی نیست. این پویش اتفاق بسیار شایسته‌ای است که تاکنون بیش از ۴۱ هزار نفر از همشهریان در آن شرکت کرده‌اند و امیدواریم به بیش از ۱۰۰ هزار نفر برسانیم.

کیانی خاطرنشان کرد: جشن «خانواده شاد رضوی» در شهدای سلامت، کوه‌پیمایی ویژه مخاطبان معاونت اجتماعی، جشن ویژه اقشار خاص، جشنواره‌های تفریحی‌ورزشی، کوه‌پیمایی خانوادگی و همایش پیاده‌روی خانوادگی «صبح و نشاط» با مشارکت ارتش در روز ۲۸ اردیبهشت نیز از دیگربرنامه‌ها هستند.

وی تصریح کرد: همچنین جشنواره تفریحی‌ورزشی «هشت بهشت» در بوستان ملت برگزار می‌شود. «مشق عشق»، «قرار زیارت» و آیین تجلیل از خادمان طرح قرار زیارت نیز در این دهه انجام خواهد شد. این طرح یکی از کارهای شایسته سازمان است. در این دهه، رونمایی از کتاب «قدمت بر چشم» تولید مجموعه سازمان را خواهیم داشت. برگزاری مسابقه کتاب‌خوانی با مشارکت آستان قدس با موضوع حضرت‌رضا(ع)، برپایی ایستگاه‌های استقبال از زائر و آغاز رسمی پویش «چهارشنبه‌های امام‌رضایی» نیز از برنامه‌های دیگر این دهه است.

رئیس سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد در خصوص «دهه ادب و حماسه» گفت: برنامه‌های دهه ادب و حماسه از ۲۵ اردیبهشت ماه در کنار آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی در توس شروع می‌شود و تا ۱۰ روز ادامه خواهد داشت.

46