اجتماعیکسب و کار ایرانیان

چرا رنگ لباس پلیس سبز است؟

استتار، شرایط محیطی و نوع نیروی نظامی از مهمترین عواملی هستند که رنگ لباس نظامی پسرانه را تعیین می کنند. به عنوان مثال در منابع طبیعی مثل جنگل از رنگ های سبز و طرح پلنگی استفاده میشود در صورتی که در محیط های کویری لباس رنگ خاکی به تن می کنند.

مفهوم و علت رنگ لباس نظامی چیست؟

لباس نظامی همان گونه که از نامش پیداست یادآور موقعیت و مکان خاصی هست که افراد خاصی آن را به تن خواهند کرد. افراد در موقعیت های نظامیگری نمی توانند از هر مدل ، رنگ لباس نظامی و جنسی مورد پسند خودشان است استفاده کنند. افراد با توجه به اینکه برای کدام سازمان و ارگان  تولید و طراحی می شود دارای ویژگی ها و رنگ های گوناگونی هستند. در این نوشته سعی داریم در مورد و رنگ یونیفرم های نظامی بیشتر بحث کنیم تا راهنمای خوبی برای خرید درست تر این لباس کار ها باشد.

مشخصات کلی یک لباس کار نظامی استاندارد

اگر توجه کرده باشید اکثر لباس های نظامی دارای یک مدل و یک نوع پارچه هستند اما رنگ های لباس نظامی گوناگون هست. به این مدل پارچه ها عمدتا چریکی گفته می شود. پارچه چریکی از مهمترین ترین دلیل برای استتار افراد در محیط های گوناگون هست در لباس نظامی، پارچه مدل چریکی دارد اما رنگ های آن با توجه به نوع سازمان و ارگانی که استفاده میشود دارای تنوع زیادی خواهد بود.

افرادی که در شرایط و محیط های نظامی مشغول به خدمت و فعالیت هستند مثل: تک تیرانداز، شکارچی، عکاس یا هر حرفه دیگری نیاز مبرمی دارند که از قابل رویت برای افراد و محیط فعالیتشان نباشند و به خصوص این نکته در بعضی از زمان ها و موقعیت ها می تواند جان و سلامتی شخصی شان را به تحت شعاع خود قرار بدهدبا توجه به این موضوع نتیجه می گیریم مهم ترین نکته در تولید لباس های نظامی و انتخاب پارچه، مخفی ماندن کابران در موقعیت های حساس ومحیط ها هست.

انواع رنگ لباس نظامی

از اینکه یک سازمان یا نهاد نظامی چه نوع طرح و رنگ پارچه ای برای لباسی را برای افراد خود انتخاب می کند بایستی بر اساس شرایط محیطی و اقلیمی آن مکان تصمیم گیری شود که پرسنل مشغول در آنجا مستقر خواهند شد. برای نمونه لباس نظامی افرادی که در محیط های برفی مستقر می شوند با لباس نظامی جنگلی فرق خواهد داشت. برای محیط های کویری و صحرایی بهترین مدل و نوع رنگ در لباس نظامی خاکی و قهوایی می باشد.

رنگ لباس نظامی نظامی اشخاصی که در محیط های جنگلی خدمت می کنند بایستی سبز تیره یا سبز لجنی باشد تا بالاترین میزان استتار و یک رنگی با محیط را به فرد دهد یا لباس سفید رنگ در محیط های کوهستانی که برفی و سر سیر می باشند، بیشترین استفاده را خواهد داشت ودر دریا ها معمولا از رنگ آبی در تولیدات لباس نظامی استفاده می شود و برای محیط های کوهستانی و سنگی از عمدتا از لباس خاکستری رنگ استفاده خواهد شد.

لباس یگان ویژه نوپو از محبوب ترین و پرفروش ترین لباس های بچه گانه میباشد.

در این میان لباس های نظامی بدون طرحی و یک دست هم وجود دارد که آن ها زیاد استفاده خواهد شد. این نوع از لباس ها برای شرایط و محیط های برفی که خود مکان ها دید یک دستی را نشان می کاربرد زیادی را  دارد. علاوه بر نقش استتار در البسه نظامی عوامل دیگری نیز در تولید و نقش مهمی دارند:

  • افرادی که این لباس پلیسی پسرانه به پسران خود می پوشند خودشان بالاترین مقدار فعالیت های بدنی را خواهند داشت. به خاطر این موضوع اگر لباس نظامی، خودش بار سنگین باشد باعث خستگی و تعرق زیاد در نظامیان شود.
  • این نوع لباس بایستی سبک وزن باشد و در افراد احساس سنگینی ایجاد نکند.
  • لباس نظامی در طول شبانه روز به مدت خیلی زیادی به تن سربازان هست. این لباس جنبه حفاظتی از شخص را خواهد داشت و نبایستی خو لباس به افراد آسیب وارد کند و با توجه به این موضوع برای رعایت مسائل بهداشتی این نوع از لباس ها بایستی مرتب شست وشو بشوند ،رنگ و کیفیت این لباس ها نبایستی در اثر  شست و شو زیاد از بین برود.
  • لباس نظامی بایستی در مقابل گرما، برف، باران، سرما ، اشعه های خورشیدی(uv)، آتش از مقاومت و استحکان بالایی بر خودارد باشد.

لباس نظامی را سربازان در شرایط سخت و طاقت فرسایی مثل کویر، کوهستان، جنگل و صخره ای مورد  استفاده قرار میدهند. پارچه استفاده شده بایستی دارای مقاومت و استحکام بالایی باشد تا مورد آسیب و پارگی قرار گرفته نشوند.

با توجه به خصوصیات بیان شده بایستی از پارچه های کجراه و ترگال استفاده شود تا هم قیمت مقروم به صرفه داشته باشد و انتظارات افراد را جواب گو باشد.

اما با صرف کمی هزینه بیشتر میتوانیم از پارچه کتان استفاده کنیم که به علت  الیاف طبیعی که دارد توانایی جابهجایی جریان هوا بین محیط و بدن  را به خوبی ایجاد خواهد کرد و بدن اشخاص راه برای تنفس و جابه جایی دارا باشد. این مدل پارچه بدون ایجاد کوچک‌ترین آلرژی و حساسیت می تواند بسیار مناسب باشد.

مهم ترین مورد در تولید و طراحی لباس مخصوصا لباس نظامی احساس راحتی اشخاص می باشد زیرا اگر اشخاص احساس راحتی در لباس نداشته باشند در بلند مدت نمی توانند آنرا بپوشند و در صورت اجبار در پوشش عملکرد، انگیزه و همچنین تمرکز اشخاص کم خواهد شد.

کیفیت رنگ لباس نظامی از نکات بسیار تاثیر گذار می باشد  زیرا زنده بودن اشخاص به نحوی در گرو این موضوع میباشد. فروشگاه اینترنتی ایمن صنعت ایران جزء معتبرترین و بهترین فروشگاه های نظامی و تجهیزات ایمنی بوده که می توانید محصولات بسیار با کیفیت را از این فرشگاه تهیه کنید.

حتما نیروی انتظامی موتورسواران دیگری هم داشت و دارد که آنها نیز لباس چرم می‌پوشیدند و چکمه تا زانو به پامی‌کنند. اما آن مامور حس دیگری منتقل می‌کرد آنقدر که با خود می‌گفتی کاش همه ماموران پلیس این شکلی بودند. گرچه لباس آن مامور هم مشکی بود مثل لباس ماموران یگان ویژه، اما هیچ‌کس به او نمی‌گفت آن مامور که مثل نینجاها بود. حالا اگر قرار باشد لباس پلیس تغییر کند چه شکلی می‌شد بیشتر بر دل مردم می‌نشست؟ اصلا ربطی بین لباس و ارتباط مردم و ماموران پلیس می‌توان یافت؟

سردار «مهدی فتحی‌زاده» هماهنگ‌کننده نیروی انتظامی گفته است فرآیند تازه‌ای برای تغییرات جدید در لباس‌های پلیس با هدف زیبا‌تر و کاربردی شدن این لباس‌ها آغاز شده فارغ از اینکه آنچه اصلاحات جدید در لباس می‌تواند شامل چه مواردی باشد و آیا رنگ را هم دربرمی‌گیرد یا نه می‌توان نگاهی به تاریخ شکل‌گیری پلیس در ایران داشت تا پیش‌تر تغییر لباس پلیس را بررسی کرد.

لباس‌هایی پس از ٢٢٠ سال

از وقتی آقامحمدخان قاجار، «قاسم‌خان دولو» را به «قلعه‌بانی» تهران گمارد تاکنون بیش از ۲۲۰ سال سپری شده است تا اینک که سیستم اجرای نظم و امنیت ما در قالب پلیس تحت عنوان «نیروی انتظامی» درآمده است.

در این دو سده لباس قلعه‌بانان و ماموران نظمیه تغییرات بسیاری به خود دید کما اینکه مردم ایران نیز دستخوش تغییرات بسیار شد. از وقتی که «داروغه»ها جای خود را به سیستم و تشکیلات منسجم‌تری دادند تا زمانی که ارتش و پلیس مدرن در ایران شکل بگیرد اتفاقات زیادی پشت سرگذاشته‌ شد.

پس از دستور آقامحمدخان به «قاسم‌خان دولو» که با ۱۰۰ تفنگچی قلعه‌بانی تهران را شکل داد در زمان «محمدتقی‌خان» امیرکبیر وضعیت برقرار امنیت شهرها سامان بیشتری یافت. اما نقطه عطف روند شکل‌گیری نظمیه به سفر دوم ناصرالدین‌شاه به اروپا مربوط است. او از پادشاه اتریش خواست تا مستشاری برای شکل‌گیری پلیس مدرن در ایران بفرستد. ۱۶ذیقعده ۱۲۹۵ با نصب نخستین تابلو نظمیه در تهران شکل برقراری امنیت در شهر هم تفاوت یافت و یک ایتالیایی‌زاده ناپل به نام «کنت‌مونت‌فر» برای تشکیل و آموزش ماموران نظمیه در تهران مستقر شد.

نظمیه دوره مشروطه را هم پشت سرگذاشت تا در سال ۱۲۹۱ هجری شمسی این‌بار مستشاران سوئدی برای ساماندهی پلیس به تهران آمدند. با روی کار آمدن رضاخان او در سال ۱۳۰۲ هجری شمسی مستشاران سوئدی را برکنار کرد و سرهنگ «محمددرگاهی» را به فرماندهی نظمیه گمارد.

با تغییرات رضاخانی شکل نظمیه نیز به شهربانی و ژاندامری تغییر یافت و رفته‌رفته رنگ و لباس متحدالشکل هم در آن برجسته‌شد.

بازی با رنگ‌ها

همه تصاویری که از کشف رضاخانی در داریم مامورانی با لباس فیروزه‌ای است که باتوم هم به دست داشتند. پس از آن رفته‌رفته لباس پلیس که ماموران شهربانی باشد به آبی آسمانی و سورمه‌ای تغییر یافت. رنگ خودروهای پلیس نیز با مشکی و سفید و سورمه‌ای و سفید متمایز می‌شد.

رنگ لباس و خودروی ماموران ژاندارمری نیز تابعی از لباس ارتش بود که به رنگ خاکی معروف است. با پیروزی اسلامی و شکل‌گیری کمیته‌های انقلاب‌اسلامی سه نیروی نظم‌بخش یا انتظامی در کشور داشتیم؛ شهربانی، کمیته و ژاندارمری. پس از تصویب تشکیل نیروی انتظامی در سال ۱۳۷۰ شاهد یکپارچگی این نیروها و یکرنگ شدن لباس آنها در قالب سبز تیره بودیم.

رنگ سبز نیروی انتظامی در نظر رییس پلیس

فرمانده انتظامی کشور گفت: رنگ سبز نیروی انتظامی جمهوری اسلامی رنگ پیروی از رهبری و ولایت است و این نیرو نه در شعار که در عمل خود را حامی ولایت فقیه و رهبری می داند.

سردار اسماعیل احمدی مقدم پیش از ظهر چهارشنبه در جمع یگانهای نیروی انتظامی در بجنورد اظهار داشت: هیچ کسی نمی تواند با سوء استفاده از رنگ سبز و ایجاد جنجال نیروی انتظامی را از میدان به در کند و ما همیشه در خط امام و رهبری قرار داریم.

وی اضافه کرد: نیروی انتظامی نه در شعار که در عمل خود را تابع خط اصیل امام رحمت الله علیه می داند.

سردار احمدی مقدم گفت: نیروی انتظامی درخط اسلام و ولایت فقیه قرار دارد و نگران جوسازیهای عده ای افراد نیست و حساب این افراد از گروهها و جریاناتی که در چارچوب قانون اساسی فعالیت دارند, جداست.

وی افزود: کسانی خود را تابع قانون اساسی می دانند، باید فرمایشات مقام معظم رهبری را براساس همین قانون فصل الخطاب بداند و قانونگرایی این افراد با عمل آنها تناقض دارد.

فرمانده انتظامی کشور با ابلاغ رضایتمندی مردم از عملکرد نیروی انتظامی اظهار داشت: رضایتمندی مردم و مسئولان از عملکرد نیروی انتظامی مسئولیت این نیرو را در برابر مردم بیشتر می کند و نیروی انتظامی باید با صلابتر وارد میدان شود.

سردار احمدی مقدم با اشاره برخی جنجالهای اخیر مبنی بر حذف جمهوریت گفت: کسانی به دنبال حذف جمهوریت هستند که از رای 40 میلیونی مردم تمکین نمی کنند و این افراد به دنبال حذف جمهوریت هستند.

وی افزود: حکومت دو بال مشروعیت و مقبولیت دارد و مشروعیت شرط لازم و اساسی برای حکومت الهی است.

احمدی مقدم گفت: مقبولیت مردمی نیز شرط کافی برای حکومت الهی است و اگر اکثریت مردم به دنبال مسئله ای باشند که حق نباشد، آنچه چیز علیرغم برخورداری مقبولیت، مشروعیت دینی و الهی نخواهد داشت.

وی افزود: امروز برخی در این کشور می خواهند اسلامیت را از جلوی جمهوریت خذف کنند و تمام تلاش خود را در این مباحث به کار گرفته اند.

در پایان آیین صبحگاه مشترک نیروی انتظامی استان خراسان شمالی از هشت نفر از پرسنل نیروی انتظامی که در ارزیابی سالانه حایز رتبه برتر شده بودند با اهداء لوح تقدیر و کمک نقدی قدردانی شد.