عمومی

پوشاک ورزشی مناسب هر رشته برای آقایان و خانمها کدام است؟

لباس مناسب هر رشته ورزشی چیست؟

·        لباس مناسب برای بدن سازی

یکی از اشتباهات رایج در بدنسازی انتخاب لباس نامناسب است، شاید این سوال برای شما پیش بیاید که در نتیجه تلاش شما لباس چه تاثیری خواهد داشت! اما همانطور که در مقالات قبلی ذکر شد، یکی از مواردی که می تواند نقش اساسی در بدنسازی داشته باشد اکسیژن رسانی به بدن و خون است.

هنگامی که برای ورزش عرق می کنید، گلیکوژن و کربوهیدرات ها نقش سوخت را در بدن شما ایفا می کنند و سوخت و تغذیه ماهیچه های بدن، مسئول خون و اکسیژن است. البته نقش آب را در حین ورزش نباید دست کم گرفت. همانطور که ماشین برای جلوگیری از جوشش و کاهش دما به آب نیاز دارد، بدن شما نیز در این شرایط به آب نیاز فوری خواهد داشت.

پس در این میان لباس تیم ملی و لباس مناسب برای بدنسازی چه تاثیری دارد؟ همانطور که در بالا گفتیم لباس نقش پوست دوم را برای شما در حین ورزش بازی می کند، ممکن است با خود بگویید چرا نویسنده در این جمله گیر کرده است، پاسخ کوتاه است; چون مهم است. برای درک اهمیت این موضوع به ویژگی های کلی یک لباس بدنسازی مناسب فکر کنید که معیار انتخاب درست چه چیزی می تواند باشد. بیایید این موارد را با هم بررسی کنیم.

  • ابتدا لباس های گشاد را بپوشانید تا هنگام ورزش به بدنتان نچسبد.
  • جنس لباس نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
  • شکل لباس احتمالاً برای شما اهمیت ویژه ای دارد، چه آستین بلند یا آستین کوتاه.
  • رنگ لباس نیز می تواند در انتخاب شما تاثیر بگذارد، معمولا از لباس های سفید، طوسی یا مشکی در باشگاه استفاده می شود. اما پیشنهاد می کنیم از لباس های قرمز برای ایجاد انگیزه استفاده کنید.
  • نرمی قابل توجه لباس از تعریق جلوگیری می کند که خود مورد بسیار دردناکی است.
  • آنتی باکتریال بودن نیز می تواند عامل دیگری در انتخاب لباس بدنسازی مناسب باشد.

بله، اینها درست است، ظاهر، رنگ، فرم و غیره، اما مهم ترین نکته در انتخاب لباس ورزشی مناسب، نوع مناسب لباس ورزشی است. برخلاف تصور رایج که لباس نخی بهترین انتخاب برای لباس ورزشی بدنسازی است، این لباس از پارچه پلی استر ساخته شده است. لباس های نخی به دلیل جنس منحصربفرد خود، تمام عرق بدن را جذب می کنند که علاوه بر درد و سرما در بدن، به دلیل بسته شدن منافذ پوست می تواند از جذب اکسیژن جلوگیری کند.

اما هر ست گرمکن و شلوار استقلال و لباس پلی استری گزینه خوبی برای انتخاب لباس مناسب برای باشگاه نیست. اگر از لباس های پلی استر درجه 2 و 3 استفاده می کنید، علاوه بر مسئله کمبود اکسیژن با مشکلاتی مانند تعریق در ناحیه کمر و زیر بغل مواجه خواهید شد.

اما اصول و عملکرد لباس های پلی استری که با توجه به مواد نایلونی مانند آنها برای ورزش مناسب هستند چیست؟ لباس های پلی استر جذب آب بالایی ندارند و در تامین اکسیژن اختلالی ایجاد نمی کنند.

اما لباس های پلی استر به خودی خود دارای اقلام متنوعی هستند که باید به فناوری های مورد استفاده در خرید آن ها مانند آنتی باکتریال، نرمی، گلدوزی روی پهلو و زیر بغل و مواردی از این دستتوجه کنید. اما یکی از مواردی که در لباس های پلی استر آزار دهنده است، بوی تعریق در آن است. استفاده از اسپری های دئودورانت را برای حفظ بوی تعریق در بافت های آنها پیشنهاد می کنیم.

اما در مورد شلوار یا شلوارک پیشنهاد می کنیم از شلوارک برای ورزش در باشگاه استفاده کنید تا بدن شما بیشتر در معرض اکسیژن و محیط بیرون قرار گیرد. در برخی موارد شاهد استفاده از شلوارک مردانه هستیم که در حین انجام حرکات سنگین نه تنها عرق آور، آزاردهنده نیز می باشد. پس پیشنهاد می کنیم برای رفتن به باشگاه به ظاهر زیاد اهمیت ندهید، زیرا راحتی شما در حین ورزش بسیار مهم است.

·        لباس های ورزشی مناسب بسکتبال، فوتبال و ورزش های مشابه

همانطور که در مورد این ورزش ها می توان حدس زد، لباس مناسب برای این ورزش ها نباید به اندازه لباس های باشگاهی در جذب عرق قوی باشد. دلیل این امر با توجه به مدت زمان بیشتر و فعالیت بیشتر در این گونه ورزش ها، در صورت استفاده از لباس های نخی، کاملا واضح است. پس از تعریق زیاد و خیس شدن کامل لباس، اکسیژن رسانی به بدن شما به میزان قابل توجهی کاهش می یابد و این باعث کاهش چشمگیر انرژی شما می شود.

البته هر لباس پلی استری برای فوتبال مناسب نیست و پیشنهاد می کنیم برای خرید لباس ورزشی مناسب این ورزش ها کمی بیشتر هزینه کنید. برای مثال برندهای معتبری مانند نایک از فناوری DryFit استفاده می کنند. این فناوری برای خنک نگه داشتن شما و جذب عرق بدن طراحی شده است که بدن شما را خشک و خنک نگه می دارد.

آدیداس نیز فناوری مخصوص به خود را برای تولید لباس های ورزشی دارد که Climacool نام دارد. این فناوری برای تولید لباس های ورزشی مخصوصاً فوتبالی مشابه فناوری نایک است که در حین ورزش شما را خنک می کند. فناوری Climacol با تهویه میکرو اجازه می دهد تا جریان هوا با پوست شما تماس پیدا کند. همچنین از فناوری آدیداس Climwarm برای گرم کردن بدن هنگام ورزش استفاده می شود.

لباس ورزشی مناسب خانم ها

·        در رشته‌های ورزشی پرفعالیت

خانم ها ممکن است خیلی نگران انتخاب لباس مناسب برای ورزش نباشند، زیرا معمولا بهترین لباس های ورزشی که در چنین رشته هایی به خانم ها پیشنهاد می شود، تاپ شرتک یا تاپ شلوارک است. جنس این نوع لباس ها به دلیل برآمدگی هایی مانند سینه باید از پلی استر باشد تا برای شما تنگ نباشد.

برای انتخاب بهترین گزینه برای شما اگر سینه های بزرگی دارید، تاپ نیمه را توصیه می کنیم تا فرم و راحتی بهتری برای شما داشته باشد. اما مورد دیگری که در خرید لباس ورزشی بسیار متداول است، استفاده از شلوارهای مناسب یوگا است. انتخاب این شلوار سلیقه ای است و به دلایل شخصی بستگی دارد.

·        لباس ورزشی یوگا

در مورد لباس ورزشی یوگا باید به یک نکته توجه زیادی داشته باشید، برای انجام تمرینات یوگا، بهترین لباسی که می توانید تهیه کنید لباسی است که در آن با تمام وجود احساس راحتی کنید. این همه است! ما بر راحتی یوگا تاکید می کنیم، زیرا در این ورزش به تمرکز زیادی نیاز داریم و در صورت استفاده از لباس های نامناسب تمرکز شما مدام به هم می خورد.

برای قسمت بالاتنه، راحت ترین نوع لباس تاپ پلی‌استر کامل یا نیم تنه است. اما نمی توان در مورد لباس یوگای دقیق برای شما صحبت کرد، زیرا راحتی لباس برای هر فردی ملاک خاصی است. اما در کل هر لباسی که یقه نداشته باشد و در آن احساس راحتی فوق العاده ای داشته باشید برای این کار مناسب است. در مورد شلوارهای یوگا مناسب، شلوار لگ زنانه نیز گزینه قابل قبولی است. به طور کلی، شلوار یوگا نمی تواند خیلی کوتاه یا خیلی گشاد باشد.

·        لباس مناسب برای ورزش صبحگاهی

انتخاب پیراهن بچه گانه تیم ملی ایران و لباس مناسب برای ورزش صبحگاهی ارتباط مستقیمی با جنسیت ندارد. به طور کلی برای انتخاب لباس مناسب برای ورزش صبحگاهی به گرمکن شلواری نیاز دارید که علاوه بر زیبایی، راحتی را برای شما به ارمغان بیاورد.

پوشاک ورزشی مناسب برای ورزش صبحگاهی باید از پلی استر یا پارچه کشباف تهیه شود. اما از گرمکن برزنتی برای ورزش استفاده نکنید، زیرا علاوه بر تشدید تعریق و تسریع در سوزاندن عرق، به دلیل نداشتن سوراخ کافی برای اکسیژن رسانی تمام انرژی شما را در کمترین زمان ممکن می گیرد.

نکته: پیشنهاد ما خرید گرمکن شلوار دو دستایت. یک عدد با جنس و حالت و رنگ خاص برای فصل سرد و گرمکن شلوار روشن‌تر و نازکتر برای فصل تابستان می باشد.