اجتماعیکسب و کار ایرانیان

بهترین منطقه کردان کجاست و چه ویژگی هایی دارد؟

کردان کجاست؟ آشنایی با روستای کردان کرج

به گفته شرکت پیمانکاری ویلا در کردان یکی از مقاصد محبوب سفرهای آخر هفته تهران نشین ها می باشد، در کردان فقط آرامش است و آرامش، نه خبری از دود هست نه سروصدای ماشین ها و نه ساختمان های بلند و هیاهوی شهر. در کردان چشم شما از طبیعت و زیبایی های آن سیرآب می شود و جز سر سبزی و طبیعت بکر چیزی در انتظار شما نیست.

از نظر جغرافیایی این روستای خوش آب و هوا در 18 کیلومتری شهر واقع شده است، و این موضوع باعث جذابیت این روستا بری کرجی ها شده است تا آخر هفته های خود، بخصوص در فصل گرم را به این روستا پناه ببرند. همچنین کردان در 68 کیلومتری تهران قرار دارد و این نزدیکی، برای پایتخت نیشن ها این امکان را فراهم کرده است که در کمتر از یک ساعت به آب و هوای پاک و سالم و مناطق ویلایی و سرسبز کردان دسترسی پیدا کنند و دیگر نیازی به سفر به شمال کشور نداشته باشند.

روستای کردان در فاصله 6 کیلومتری شهر واقع شده است.

مساحت بخش مسکونی کردان در حدود ۱۰۴ هکتار است، که عموما شامل ویلاهایی سرسبز می باشد، که آرامش بخش ساکنانش در هیاهو و شلوغی تهران و کرج می باشد.

از تهران تا کردان چند ساعت راه است؟

برای رفتن به کردان، از مبدا تهران دو مسیر را میتوانید انتخاب کنید. همانطور که در نقشه فوق مشخص است مسیر اول 68 کیلومتر می باشد و 1 ساعت و 5 دقیقه تا کردان فاصله دارد؛ و مسیر دوم به کردان از مبدا تهران نیز 83 کیلومتر می باشد و 1 ساعت و 22 دقیقه با ماشین طول میکشد تا به روستای کردان برسید.

مسیر رفتن به کردان از تهران: فاصله تهران تا کردان 68 کیلومتر است.

مسیر رفتن به کردان از کرج: فاصله کرج تا کردان 18 کیلومتر می باشد.

مسیرهای دسترسی به کردان

اگر تهران و یا هرکجای دیگری قرار دارید و قصد دارید به سمت کردان بروید می توانید به کرج بروید و سپس در آزاد راه کرج قزوین پس از طی کردن 20 کیلومتر می توانید تابلوی کردان را مشاهده کنید، وارد این خروجی شوید و پس از طی کردن چند کیلومتر می توانید در قلب این روستا قرار بگیرید و از آن لذت ببرید.

تاریخچه کردان

طبق مطالعات انجام شده کردان تاریخچه و قدمتی کردان به قبل از قرن 6 هجری قمری بر میگردد، و در آن زمان مرکز سیاسی و نظامی کرج محسوب می شده است. در گذشته ای نه چندان دور، اهالی کردان، بعنوان حاشیه نشین قلمداد میشدند اما امروزه اکثر ساکنان آن، اقشار مرفه تهران و کرج هستند که با خرید ویلا در کردان، به این منطقه رونق تازه ای بخشیده اند. با رونق گرفتن کردان، این منطقه به تدریج به قطب اقتصادی کرج تبدیل شد و ایجاد کارخانه هایی مثل آلومینیوم سازی، کارتن سازی، ریسندگی، بافندگی و مرغداری در این محل به رونق بیشتر این منطقه انجامید. در حال حاضر و در سال 1400، جمعیت کردان حدود 5000 نفر می باشد.

مناطق تفریحی کردان

کردان به دلیل آب و هوایی بسیار خوب و نزدیکی به و تهران برای تفریحات یک روزه می تواند انتخابی بسیار خوب باشد.یکی از قسمت های  دیدنی و جذاب این روستا رودخانه آن میباشد که فضای مفرح بخشی را ایجاد کرده است همچنین طبیعت بکری که در این منطقه وجود دارد زیبایی این محله را رو چندان کرده است.

علاوه بر این کردان توانسته جاذبه های طبیعی بسیار خوبی داشته باشد، میراث تاریخی بسیار خوبی هم در دل خود جای داده است. این منطقه به علت خاک حاصلخیز باغ های زردآلو، گیلاس و توت بسیاری دارد. علت این سرسبزی رودخانه اتفاعات کهار است. رودخانه کردان از شمال شرق این روستا به‌سمت جنوب غربی جاری می‌شود و زمین‌های کردان را سیراب می‌کند. این رودخانه از شهرستان ساوجبلاغ و نظرآباد عبور کرده و در اطراف روستای نجم‌آباد وارد رودخانه شور می‌شود.

آثار تاریخی کردان

این منطقه شامل آثار تاریخی و باستانی نیز میباشد که میتوان به برج مقبره که در  فاصله 800 متری روستای کردان است و عده ای آن را با نام امامزاده حسین می شناسند. این مقبره پلانی خورشیدی و دایره ای شکل دارد و روی سکویی ب ارتفاع 8 متر بنا شده  است قدمت این اثر به دوره سلجوقی باز میگردد که نام ان در فهرست آثار ملی نیز ثبت شده است. مقبره امامزداه حسین (ع) جزو نوادگان امام سجاد است این مقبره به لحاظ معماری منحصربه فرد است و جزو آثار ملی ثبت شده است. همچنین از دیگر آثار تاریخی این منطقه میتوان به پلی قدیمی به نام  (بانو صحرا کردان ) اشاره کرد که در حال حاضر این بنا در حال تخریب است و از اآن فقط دوپایه باقی مانده است.

چرا باید به کردان سفر کرد؟

این روستا به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی، استقرار صنایع مهم و همچنین جاذبه های بسیار زیبا و برجسته طبیعی، تاریخی، گردشگری، مذهبی، نزدیکی به اتوبان تهران- قزوین و همسایگی با شهرهایی همچون کرج، برخورداری از آب و هوای مطلوب و طبیعتی کوهستانی و بسیار زیبا، مقصد بسیار خوبی برای تعطیلات و سفرهای یک روزه بشمار می رود.

بهترین زمان سفر به کردان

روستای کردان همه روزه در تمام فصول سال مقصدی بسیار خوب برای مسافران بشمار می رود. از محدودیت خاصی به لحاظ آب و هوایی برخوردار نیست. کردان در تمام فصول سال زیباست. اما به علت آب و هوای نسبتا خنک این منطقه در ایام تعطیلات نوروز و روزهای گرم تابستان یکی از بهترین گزینه های انتخابی سفر است. در فصل زمستان کوه های کردان پوشیده از برف هستند، انتخابی جذاب برای کلیه یخ نوردان بشمار می رود. زیبایی ها کردان در فصل پاییز بی نظیر است و برای کلیه علاقمندان به پاییز و عکاسی در این فضا بسیار لذت بخش است. ولی عمده حضور گردشگران در نوروز و فصل تابستان است.

آیا کردان دارای اقامتگاه است؟

از زمانی که منطقه کردان به مقصد گردشگری تبدیل شد، اکثر ویلاها و اقامتگاه ها در کردان افزایش یافت، بعبارتی در صورت تمایل می توانید در زمان حضور در این روستا می توانید از ویلا، آپارتمان و سویئیت های این روستا استفاده کنید.

قیمت ویلا و باغ در کردان

به علت خوش اب و هوا بودن و نزدیک بودن این منطقه به و تهران باغ ها و ویلاهای لوکسی در این منطقه به وفور یافت میوشد به عبارتی این منطقه نیز یک منطقه ویلانشین در ذهن همه مجسم میشود .قیمت ویلا و باغ د راین منطقه بالا بوده و به همین علت قشر مرفه از ساکنین این منطقه محسوب میشوند همچین اگر شما برای سفر یک یا دوروزه این منطقه را انتخاب کردید میتوانید ویلا اجاره کنید و از تفریح خود لذت ببرید.

مراکز مذهبی کردان

از جمله جاذبه های مذهبی این روستا می توان به امامزاده حسین در کردان نیز اشاره کرد. رجی مدور با پلان خورشیدی که به دوره سلجوقیان تعلق دارد، محلی است که امامزاده حسین، از نوادگان امام سجاد در آن دفن شده است.(در سال 1387 این برج مجددا بازسازی شد.) در محوطه این امامزاده می توانید درختان کهنسال توت و چناری را در کنار جوی آب پاک و زلال که به امامزاده ختم می شود، مشاهده کنید. امامزاده یکی از جاذبه های طبیعی است که به همراه اثر تاریخی سبب شده است تا فضایی معنوی و روح افزا ایجاد کند.

دریاچه کردان کرج

قسمتی از روستای کردان را رودخانه تشکیل داده است، معمولا این دریاچه را با دریاچه کردان کرج می شناسند، خوب است بدانید که در واقع این موج قدرتمند به رودخانه ایی تعلق دارد که از کوه های کهار سرچشمه می گیرد. این رودخانه از ساوجبلاغ می گذرد و در آخر به رودخانه شور سرآزیر می شود. زمانی که در کنار این رودخانه قرار دارید و از شنیدن صدای جریان آب و دیدن آب ذلال لذت می برید، تصمیم می گیرید که چند ساعتی در کنار این رودخانه اوقات خوشی را کنار عزیزان خود بگذارنید. علی ای حال در کنار این رودخانه می تواند حس خوبی را به شما منتقل کند.

تفریحات کردان چیست؟

کردان دارای دهکده ورزشی است که انواع ورزشهای مانند شنآ، فوتبال، سوارکاری و غیره را فراهم میکند پرواز با پاراگلایدر در سایت پروازی کردان، کوهنوردی و گردش در فضای سرسبز و لذت نشستن در کنار رودخانه کردان؛ در کنار غذاهای سنتی و مراکز خرید تجربه ای لذت بخش برای شما خواهد ساخت.

کردان چه جاهای دیدنی ای دارد؟

دیدنی های کردان متنوع و متعدد است، بعنوان مثال میتوانید از پل بانو صحرا که در فاصله دو کیلومتری کردان است، یا برج مقبره که در 800 متری کردان است نام برد. رودخانه کردان، و دهکده تفریحی کردان اشاره کرد.

دهکده ورزشی کردان

خوب است بدانید که جاهای دیدنی کردان تمامی ندارد، با سفر به این روستا علاوه بر تماشای طبیعت و لذت بردن از آن می توانید دسترسی سیار خوبی به کلیه تفریحات این روستا همچون تجربه پرواز باشید. شاخصه اصلی این روستا وجود امکاناتی از جمله دهکده ورزشی این روستا محسوب می شود که سبب تمایز آن با کلیه روستاهای اطراف آن شده است. اگر برای تجربه پرواز در آسمان آبی مشتاق هستید می توانید در سایت پروازی البرز ثبت نام کرده و بعد از گذراندن آموزش های متعدد، جاهای دیدنی کردان را از آسمان مشاهده کنید.

این شهر ورزشی توانسته است مشکلاتی همچون کمبود محل اسکان را برطرف کند. علاوه براین دهکده ورزشی کردان توانسته است که مکانی مناسب برای اسکان کلیه بازدیدکنندگان باشد. این دهکده ورزشی مجهز به امکانات ورزشی و تفریحی همچون شنا، والیبال، فوتبال، بسکتبال، سوارکاری و غیره است. شما می‌توانید پرواز با پاراگلایدر در سایت پروازی کردان و کوهنوردی در ارتفاعات کردان را در سفر خود تجربه کرده و از آن نهایت لذت را ببرید.

دهکده آرامش کردان

یکی دیگر از مناطق دیدنی و تفریحی کردان، دهکده آرامش کردان است، دارای مساحتی 220 متری است که بزرگترین و مجهزترین مرکز فرهنگی و ورزشی استان البرز بشمار می رود. دهکده آرامش در یک کیلومتری کوهسار قرار دارد، شما برای رسیدن به این دهکده باید از کردان بگذرید تا به آن برسید. بخش های مختلف دهکده آرامش عبارت انداز:

 • مجموعه‌ ورزشی،
 • مرکز اقامتی،
 • چندین رستوران و کافه،
 • حیاث وحش،
 • دریاچه مصنوعی،
 • امکانات تفریحی دیگر،
 • زمین فوتبال استاندارد،
 • زمین فوتبال چمن مصنوعی،
 • سالن بیلیارد،
 • پیست دوچرخه سواری،
 • محوطه تیراندازی،

سوغات کردان

یکی از عادات قدیمی ایرانیان خرید سوغات است، این رسم به اقتصاد مردم و ساکنین آن محل کمک بسیاری می کند. سوغات معمولا صنایع دستی روستاها و شهرها یا محصولات دامپروری، باغداری و کشاورزی است. در این روستا باغ‌های میوه متعددی دیده می شود که غالبا مردم به باغداری مشغول هستند. به همین دلیل بهترین سوغات این روستا میوه های تازه، ارگانیک مانند توت، آلبالو، گردو و زردآلو است. اکثر ساکنین تهران و کرج پس از گشت و گذار در این روستا از میوه های آن برای مصرف خود تهیه می کنند میوه هایی که در کردان قرار دارد خوش طعم و پرآب است و در تمام فصول به گردشگران عرضه می شود، البته در تابستان این میوه ها از تنوع بیشتری برخوردارند.

مراکز خرید کردان

خرید می تواند یکی از تفریحات گردشگران در سفر باشد، از آنجایی که روستای کردان میزبان مسافران زیادی در فصول مختلف است. یکی از جاهای دیدنی و پرطرفدار این روستا مراکز خرید کردان است که در بلوار اصلی این روستا یعنی بلوار شهداری کردان قرار دارد. اکثر افراد پس از خرید احساس خستگی می کنند و دلشان می خواهد لحظاتی را در کافه باشند، یکی از ویژگی های مثبت این محل وجود کافه هایی است که میزبان اکثر گردشگران است.

غذاهای سنتی کردان

چشیدن طعم غذاهای روستایی که تا به حال نخورده ایم بسیار لذتبخش است. برای خوردن انواع غذاهای روستای کردان می توانید در اقامتگاه‌های بوم گردی این روستا بروید و غذاهایی همچون یوان آش، لوبیا پیله و مرجو خورش را که جزو غذاهای محلی این روستا بشمار می رود را امتحان کنید.

وضعیت آب و هوایی کردان

بعد از اینکه اطلاعاتی نظیر کردان کجاست و چه امکانات و جاهای دیدنی دارد، قصد دراید از وضعیت آب وهوایی روستای کردان باخبر شوید. کردان علاوه بر ویژگی های بی نظیری که دارد از آب و هوای بسیار لذتبخش و دلپذیری نیز برخوردار است. این روستا در فصل تابستان گرمای عذاب آوری ندارد و در فصل زمان هم سرمای بسیار زیاد سبب سختی شرایط نمی شود، در این روستا هوا همیشه معتدل و ملایم است.

هوای خنک و مناسب این روستا قادر است شرایطی بسیار خوب برای کلیه بازدیدکنندگان فراهم کند. بیشترین دمایی که برای روستای کردان به ثبت رسیده است 30 درجه سانتی گراد است که به ماه مرداد مربوط است و کمترین هوایی که برای این روستا ثبت شده است در بهمن ماه بوده و 2 درجه سانتی گراد است.

بهترین مناطق کردان را بشناسید!

تاریخچه طولانی دارد و منطقه ای جدید و تازه ساخت نیست به همین خاطر از بسیاری از امکانات برخوردار است ولی هنوز خیلی ها از بهترین مناطق کردان بی اطلاع اند و حتی نمی دانند همچین مناطق بکری در کرج وجود دارد. در ادامه لیستی از بهترین مناطق کردان را برایتان آورده ایم و سپس هر یک را مورد بررسی قرار داده ایم:

 • اغشت
 • باغبان کلاچی
 • بانو صحرا
 • هرجاب
 • جلنگدار

اغشت جزو بهترین مناطق کردان

اغشت، بهترین منطقه کردان در اطراف پایتخت است که به دلیل جاذبه هایی که دارد بسیار دیدنی است این منطقه زیبا سرگذشت طولانی دارد و تاریخچه آن بسیار خواندنی است. اغشت از تاپ ترین مناطق ویلایی کردان است که به دلیل مناظر زیبا و سرسبز و بکری که دارد ویو بسیار خوبی را ایجاد کرده و مناسب برای است به همین دلایل دیگر قابل مقایسه با مناطق ویلایی شمالی نیست و نیست به آنها برتری دارد.

قلعه اغشت از دیدنی های کردان است که به دلیل زیبایی آن افراد بسیاری به دیدن این قلعه می روند البته این ملک شخصی است ولی به دلیل خالی بودن آن افراد ترغیب شده اند تا به دیدن آن بروند. منابع آبی کافی، امکانات رفاهی، قیمت مناسب ویلا و… از ویژگی های اغشت کردان است که توصیه می شود برای خرید ویلا در کردان حتما به این منطقه نیز سر بزنید.

باغبان کلاچی، از بهترین مناطق کردان

باغبان کلاچی از بهترین منطقه کردان است که هم برای تفریح و هم برای خرید ویلا بسیار پر طرفدار است و در روزهای تعطیل کمی شلوغ تر از بقیه روزهاست. البته برخی افراد به اشتباه باغبان کلاچی برغان می گویند ولی اگر بخواهیم ریشه ای به آن نگاه کنیم درمیابیم که این منطقه جزئی از کردان است و به باغبان کلاچی کردان شهرت دارد.

باغبان کلاچی منطقه ای خلوت ولی با امنیت بالا است و این فرصت خوبی را به وجود آورده تا افراد برای خرید ویلا و سرمایه گذاری در آن اقدام کنند و امروزه شاهد این روند خرید و سرمایه گذاری هستیم. اگر تا حالا به این منطقه بکر و زیبا سر نزده اید پیشنهاد ما این است که حتما به همراه خانواده به این منطقه زیبا بروید و از طبیعت بکر و آب و هوای خوب آن بهره مند شوید.

بانو صحرا جزو مناطق خوب کردان

بانو صحرا را برخی افراد به خاطر پل آن می شناسند اما در واقع این منطقه بسیار گسترش یافته و به منطقه ای ویلایی تبدیل شده و البته اکثر بخش های پل بانو صحرا در سال های اخیر از بین رفته است. در بانو صحرا زمین های مناسبی برای کشاورزی دیده می شود همچنین قیمت ملک در بانوصحرا پایین است و به دلیل اینکه در کردان قرار گرفته است بسیار به گوش می خورد.

این منطقه از دوران صفویه باقی مانده و مانند دیگر مناطق کردان تاریخچه طولانی دارد اما امروزه بیشتر این منطقه توسط ویلاهای لوکس و زیبا پوشیده شده است. بانو صحرا بسیار مناسب خرید ویلا و خرید زمین و حتی سرمایه گذاری است و برای متقاضیان خرید ملک دیدن این منطقه به شدت پیشنهاد می شود.

هرجاب منطقه زیبا در کردان

هرجاب کردان از کم جمعیت ترین مناطق کردان است که برای افرادی که به دنبال ویلا در منطقه ای کم جمعیت و خلوت اند بسیار مناسب است. هرجاب جاهای دیدنی بسیاری دارد که برخی افراد این منطقه را به خوبی می شناسند و در تایم آزاد خود به سمت آن می روند و از طبیعت آن استفاده می کنند.

در هرجاب کردان هر چهار فصل دیدنی است در بهار و درختان مملو از شکوفه، در تابستان و درختان میوه آن، در پاییز و برگ های رنگارنگ آن و زمستان و هوای برفی این منطقه را دیدنی تر کرده است. اگر به کردان رفتید حتما به منطقه هرجاب سر بزنید و در کوچه و خیابان های آن قدم بگذارید و از آب و هوا و طبیعت بکر آن لذت ببرید.

جلنگدار منطقه سرسبز در کردان

جلنگدار کردان منطقه ای با درختان سر به فلک کشیده و زیباست این منطقه به دلیل وجود انبوهی از درختان بسیار معروف است و عکاسی در این منطقه با وجود این درختان بسیار لذت بخش است. این روستای زیبا در نزدیکی اغشت قرار دارد که هر دو با وجود خود به کردان کرج زیبایی بسیاری بخشیده اند و اغلب افراد با دیدن این مناطق جزو طرفداران آن شده اند.

درختان گردو و گلابی در این منطقه بسیار زیاد یافت می شود و خیلی ها جلنگدار که بهترین منطقه کردان هست را به خاطر محصولات مرغوبش می شناسند وقتی وارد این منطقه می شود عطر درخت گردو شما را جذب این منطقه می کند. علاوه بر اینها در جلنگدار کردان چشمه ها و رودخانه پر خروشی دیده می شود که پیشنهاد میکنیم حتما به این منطقه با وجود زیبایی هایی که دارد سر بزنید.