عمومیکسب و کار ایرانیان

چکار کنیم درخت گردو پربار شود؟

رازهای پربار کردن درخت گردو

امروزه پرورش نهال گردو و فروش محصولات آن، یکی از پرسودترین مشاغل به شمار می‌رود. با وضعیتی که بر کشور حاکم است، بدون شک هر شغلی که بتواند هم چرخ اقتصاد را بچرخاند و اشتغال‌زایی کند و افرادی را صاحب درآمد سازد، گزینه‌ی بسیاری خوبی خواهد بود. همانطور که گفتیم پرورش و فروش مغز گردو می‌تواند سودآور باشد؛ زیرا برای شروع، به سرمایه‌ی کلان احتیاج ندارد، دانش و مهارت تخصصی و آکادمیک نمی‌خواهد و از همه مهم‌تر، نهال گردو، نسبتا آبیاری متوسطی می خواهد و به منابع آبی کشور، آسیبی نمی‌رساند.

اما دغدغه ای که همیشه در این میان گریبا‌ن‌گیر باغداران است، عدم باردهی و ثمر مناسب است. اگر درخت گردو؛ به قدر کفایت رشد نداشته باشد و محصول آن، به اندازه‌ی کافی نباشد، پیداست که هیچ سودی در این میان، به دست نخواهد آمد؛ شاید بدتر از آن، موجب ضرر هم بشود. از این روست که شناخت راهکارها و روش‌های پربار کردن این درخت، می‌تواند بسیار کارآمد باشد، که در ادامه به کمک نهالستان ارغوان نهال به آن می پردازیم.

انواع نهال گردو | بهترین زمان کود دهی درخت گردو | بهترین کود برای درخت گردو

چرا پرورش نهال گردو گزینه ی جذابی می باشد؟

گردو یکی از مغزهایی است که می‌توان هزاران نوع استفاده از آن برد. در صنایع بسیاری، از شیرینی‌پزی گرفته تا آشپزی و حتی داروسازی و تولید لوازم بهداشتی، می‌توان از این میوه بهره گرفت. حال در پی همین مزایای چشمگیر، کاشت نهال گردو، و پرورش آن و طبیعتا فروش محصولات آن، می‌تواند سود بسیاری را نصیب افراد بسازد. حتما این جمله معروف را شنیده اید که: خرید نهال گردو مثل دلار سود دارد، واقعیت امر هم همین است اگر قبل از خریدنهال گردو اطلاع درستی از هر انواع نهال گردو داشته باشید.

اما بهتر است قبل از خرید نهال گردو به سایت ما مراجعه نمایید تا قیمت نهال گردو را در انواع متفاوت مشاهده و اطلاعات لازم جهت پرورش نهال های گردو را هم قبل از خرید اطلاع یابید. گذشته از پرورش نهال گردو؛ یا همان (walnut seedlings) و فروش آن نیز، می‌تواند برای شما مفید و کاربردی باشد. البته در هر دو مورد، باید به طور ویژه توجه داشت که درخت و یا نهال، از رشد و سلامت کافی، برخوردار باشند.

رازهای پربار کردن نهال درخت گردو:

برای افزایش رشد و سلامت درخت گردو؛ و البته افزایش باردهی، راهکارهای بی‌شماری وجود دارد، اما از مهم‌ترین آن‌ها، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد. البته این راه هم در نظر داشته باشید که رشد درختان گردو، در سال‌های اولیه اندک است و شاید باردهی آن نیز کمتر از حد انتظار باشد. اما با استفاده از همین راهکارها، می‌توان در سال‌های آتی به افزایش محصول، کمک شایانی کرد.

اولین نکته خرید نهال گردوی باکیفیت:

قبل از پرورش هر نهال بهتر است ابتدا بدانید نهال با کیفیت و پرقوت، می‌توان حلال تمام مشکلات باشد. هرچند که موارد بالا نیز اهمیت دارند، اما تا زمانی که نهال شما، قوت کافی را نداشته باشد و مرغوب نباشد، خبری از رشد مناسب و محصول پربار، نخواهد بود. نهالستان ارغوان نهال بزرگترین مرکز تولید کننده وعرضه کننده ی انواع ارقام نهال جهت کاشت و پرورش فضای سبز در ایران و خاورمیانه می باشد که شما می توانید خرید نهال خود را از این مجموعه معتبر صورت دهید.

کوددهی مناسب برای افزایش باردهی درختان گردو:

مهم‌ترین و اساسی ‌ترین راهکار برای پربار کردن درخت نهال گردو و البته حفظ سلامتی آن، کوددهی است. کود به مثابه‌ی غذای درخت می‌ماند و از آن جایی که درخت موجودی زنده است، بدون غذا زنده نخواهد ماند. توصیه متخصصان بر آن است که در سال‌های اولیه، با بهره بردن از کودهای (حیوانی) و یا کودهای شیمیایی، منبع تغذیه مورد نیاز درخت را تامین نمایید. این کار معمولا باید در زمستان انجام بگیرد. بعدا که درخت رشد کرد و به اصطلاح جان گرفت، این کار باید هرسال و در فصل بهار انجام شود.  از مهم‌ترین کودها برای درخت گردو، می‌توان به:

  1. کود نیتروژنی،
  2. فسفر
  3. پتاسیم
  4. کودهای پوسیده ی دامی و… اشاره کرد.

خاک مناسب جهت پرورش درخت گردو:

توصیه بر آن است که خاک کاشت درخت گردو، نرم باشد؛ زیرا ریشه‌ی این درخت در خاک نرم، رشد و نموی بهتر و بیشتری خواهد داشت. به علاوه، لازم است که قبل از شروع به کاشت، خاک هر باغ مورد نظر آنالیز شده و در صورت تناسب، اقدام به احداث باغ گردو شود.

آبیاری مناسب نیاز باغ گردو:

این مورد نیز مثل باقی موارد، از اهمیت فراوانی دارد؛ زیرا در صورت افراط، منجر به از بین رفتن نهال گردو، خواهد شد. البته میزان آبیاری، رابطه‌ای مستقیم با بارش در منطقه دارد. معمولا دو نوع آبیاری رواج دارد: قطره‌ای و غرق‌آبی. در مناطق گرمسیر، آبیاری باید هر هفته یکبار انجام شود.

نحوه کاشت صحیح نهال های گردو:

فاصله کاشت بین هر درخت، باید برای ارقام قدیمی در حدود 10 متر باشد، و در ارقام جدید مانند نهال گردو ژنوتیپ آریا در حدود 7 متر باشد. هر اندازه که درخت گردو، بیشتر به نور دسترسی داشته باشد، باردهی درختان شما بیشتر خواهد بود. البته در این میان، از هرس درخت گردو نیز نباید غافل شد.

کود مورد نیاز برای درخت گردو :

کود نیتروژنی :

بسیاری از فرایندهای متابولیک در گیاهان و حیوانات به  نیتروژن تکیه می کنند.  مهمترین و شناخته شده ترین نقش نیتروژن در تشکیل اسیدهای آمینه است که ساختمان های پروتئین  را تشکیل می دهند . یکی از بهترین کودهای مخصوص گردو نیتروژن است .

کود فسفر :

فسفر یکی از ۳ مواد مهم برای گیاهان و رشد و سلامت آنها است . این عنصر برای رشد خوب گیاه نقش اساسی دارد و نقش مهمی در رند فتوسنتز دارد .

کود پتاسیم :

از کود پتاسیم برای ایمن کردن درختان در برابر خشکسالی و بیماری استفاده می‌کنند . این کودک با ترکیب گودهای دیگر مانند نیتروژن فسفر مورد استفاده قرار می گیرد .

چه زمانی باید به درخت گردو کود داد ؟

زمان کود دادن به درختان گردو  مسئله مهمی است . اگر این کار را به موقع و در زمان درست انجام ندهید به جای آن که درختان پرباری داشته باشید همه آن ها را از دست می دهید . به طور کلی زمان ایده آل برای کود دادن به درختان گردو در بهار و درست قبل از شروع رشد گردوی جدید است .

چگونه می توان درختان گردو را بارور کرد ؟

از کود دانه ای به جای کود مایع استفاده کنید . بهترین کود مخصوص گردو کود دانه‌ای است . اما باید به موارد زیر توجه کنید . مقدار کود درخت گردو به اندازه تنه درخت بستگی دارد . وقتی درختان آجیل شما جوان هستند قطر درخت را در ارتفاع سینه  درخت اندازه بگیرید . اگر طلا از قطر ۶  این که بزرگتر نیست برای هر اینچ از قطر تنه یک پوند استفاده کنید .  مقدار صحیح کود را  روی سطح خاک بمالید . آن را روی کل ناحیه خاک بپاشید . یعنی مساحت زیر شاخه ها را کاملا پوشش دهید . در واقع کود کامل ۱۲ اینچ را از تنه درخت دور نگه دارید .

جمع‌ بندی و نتیجه گیری در رابطه با پربار شدن درخت نهال گردو:

اکنون، از مشکلات و مسائل متداول در باغداری و پرورش گردو، آگاه هستیم. از طرفی، راه حل را نیز می‌دانیم و آگاه هستیم که برای حل آن مشکلات، چه کاری باید انجام داد و چه روشی را باید در پیش گرفت.

جواب ساده است! در سرتاسر ایران، نهالستان‌های بسیاری وجود دارند و ممکن فعالیت مناسبی داشته باشند و محصولاتی ارائه دهند، اما شناخت و برسی مجوز این نهالستان ها، کار آسانی نیست. ما اینجا هستیم که با معرفی یک مرجع معتبر با مجوز رسمی از جهاد کشاورزی جهت خرید نهال گردو، راه را برای شما هموار سازیم.

شما می‌توانید با مراجعه به سایت نهالستان ارغوان نهال، به عنوان یک نهالستان معتبر، بهترین نهال‌های گردو را خریداری کنید. البته خرید به صورت حضوری نیز امکان‌پذیر است. شما نه تنها شاهد لیست انواع نهال گردو، هستید بلکه لیستی از بهترین های های میوه ی ایران و جهان هم موجود می باشد.

به نقل از:

amazon.eg

costco.com