عمومیکسب و کار ایرانیان

فرق پمپ شناور با کفکش چیست؟

امروزه به لطف گسترش صنایع در حوزه های مختلف از جمله ساخت تجهیزات و ماشین الات باغی و کشاورزی، باغداری و انجام امور مربوط به کشاورزی را بسیار آسان و دلپذیر کرده است. یکی از تجهیزاتی که چند سال تولید و به بازار عرضه شده است، انواع مختلف الکتروپمپ شناور ، پمپ کفکش ، پمپ کف کش چاه عمیق و … می باشد که کار باغبانان و باغ داران را راحت کرده است.

ما در این مقاله سعی داریم که به معرفی انواع مختلف شناور چاه آب و … پرداخته و موارد مهمی همچون قیمت پمپ آب چاه کف کش، بهترین مارک کفکش، ارزانترین پمپ کف کش و … را بررسی نمائیم.

پمپ آب کف کش

پمپ کف کش به نوعی جز تجهیزات باغی که دارای چاه یا استخر هستند می باشد. از پمپ آب کفکش که وسیله ای شناور در آب می باشد، در واقع برای هدایت و انتقال آب از چاه ها یا استخرهایی که تمیز هستند و دارای لجن نمی باشند استفاده می شود. ساختار پمپ کفکش موتوری بوده و به کمک نیروی الکتریکی همین موتور به حرکت درآمده و کار می کند.

 پمپ های کفکش در توان های مختلف تولید شده و افراد می توانند با توجه به نیاز خود و ارتفاع محل مورد نظر اقدام به خرید مدل مورد نظر خود نمایند. موتور یک پمپ کف کش بطور کلی در دو نوع تک فاز و سه فاز تولید می شوند. بطور کلی می توان از کفکش ها برای پمپاژ آب های زلال، پمپاژ آب چاه ها، انتقال آب از مخزن ها یا استخرها، آبیاری باغ ها و گلخانه ها، تخلیه پسماندهای فاضلاب در صنایع کشاورزی، چوب، ساختمان ها و … استفاده نمود. کفکش توان تک از بهترین کف کش های موجود در بازار ایران است.

انواع پمپ آب کف کش

بطور کلی باید گفت که انواع کفکش معمولاً به پمپ آب کف کش ساده، پمپ آب کف کش از بغل، پمپ آب کف کش فلوتردار، پمپ آب کف کش با خروجی از بالا و پمپ آب کف کش های تک فاز و سه فاز تقسیم می شوند. بطور قطع هر یک از این مدل ها دارای عملکرد و ویژگی خاص خود هستند. برای مثال کفکش های ساده به دلیل عدم وجود فلوتر در آنها باید بصورت منوآل یا دستی خاموش و روشن شوند و یا درگیر لبریز شدن آب یا برعکس، خشک کار کردن آن شوند؛ در مقابل کفکش های فلوتر دار دیگر درگیر چنین مشکلاتی نخواهند شد. همچنین در کفکش های از بغل، خروجی آب از بغل دستگاه بوده و در مدل های خروجی از بالا، آب از بالی آن خارج می شود، که افراد می توانند براساس نیاز خود از آنها استفاده نمایند.

در مورد پمپ آب کف کش تک فاز و سه فاز نیز باید گفت که پمپ آب کف کش تک فاز از یک منبع تغذیه و پمپ آب کف کش سه فاز از سه منبع تغذیه برای فعالیت خود استفاده می کند. قطعاً مصرف برق پمپ کفکش تک فاز بسیار پایین تر از مدل سه فاز آن خواهد بود.

قیمت پمپ آب کف کش به موارد بسیار زیادی از جمله شرکت سازنده، توان پمپ کف کش، ویژگی های موتور و … بستگی دارد که البته در حال حاضر و بصورت حدودی بین 600،000 تومان 9،000،000 تومان و بالاترمی باشد.

مشخصات فنی کف کش

قطعاً برای خرید موفق اولین قدم شناخت نیاز و کاربرد جنسی است که قرار است تهیه یا خریداری شود. در حوزه پمپ های کف کش نیز این موضوع کاملاً صادق خواهد بود. بنابراین خریدار باید پس از نیاز سنجی و بررسی فضا و کاربرد مورد نظر به بررسی مدل و نوع کف کش مناسب خود بپردازد. در هنگام خرید باید به مشخصات فنی موتور و پمپ که شامل، شرکت سازنده، جنس پمپ، منبع تغذیه و نوع تک فاز یا سه فاز بودن، جریان حداکثری پمپ، ابعاد و اندازه پمپ، توان و نیروی دستگاه بر اساس اسب بخار، نحوه کار و نگه داری و … می باشد، توجه ویژه ای نمود.

خرید کف کش

برای تهیه بهترین پمپ کف کش ابتدا باید نیازها و فضای مورد استفاده بخوبی بررسی و تعیین شود، سپس با بررسی انواع برندها و مدل ها و نتیجه گیری نهایی اقدام به خرید نمود. در حال حاضر برای خرید پمپ کفکش می توان به فروشگاه موتور برق شاپ (وب سایت بازرگانی تاج) به آدرس https://motorbargh.shop مراجعه کرد. این فروشگاه نماینده رسمی اکثر برندهای معتبر کفکش و شناور در ایران است.

پمپ آب شناور

پمپ شناور نیز نوع دیگری از پمپ های موجود در بازار است که برخی آن را با نام پمپ شناور چاه عمیق یا تخلیه می شناسند. این نوع پمپ نیز در بازار به دو صورت پمپ شناور تک فاز و پمپ شناور سه فاز وجود دارد. از این نوع پمپ نیز برای تخلیه و انتقال آب از چاه استفاده می شود. البته پمپ شناور تخلیه نیز یک مدل از انواع پمپ آب شناور می باشد که می تواند لجن ها را نیز به بیرون انتقال دهد. پمپ آب شناور در دو نوع تک فاز و سه فاز به فروش می رسد که می توان گفت افرادی که قصد دارند از این نوع پمپ در خانه یا ویلای خود استفاده نمایند بهتر است یک پمپ شناور کوچک یا همان شناور تک فاز تهیه نمایند.

قیمت پمپ آب شناور در بازار با توجه به موارد مختلفی از جمله برند شرکت سازنده، کیفیت و توان دستگاه و نوع و مدل آن مشخص می شود. لیست دقیق قیمت پمپ کف کش را می توان در سایت های به روز شده و فروشگاه های آنلاین مشاهده نمود.

پمپ کف کش چاه عمیق

همانطور که در بخش قبل به آن اشاره شد، پمپ کف کش چاه عمیق یا پمپ شناور چاه عمیق،  پمپی با ساختار دو لایه خود مناسب برای انتقال آب از چاه های عمیق می باشد. این پمپ کفکش ارتفاع بالا از جنس استیل ساخته می شود و ساختاری شبیه به سیلندر دارد و با چرخش پروانه های خود آب را به سطح مورد نظر منتقل می نماید. این نوع کف کش چاه، توسط یک کابل مناسب در چاه تعبیه می شود و به تخلیه و انتقال آب کمک می نماید. پمپ کفکش چاه عمیق اغلب بصورت سه فازی ساخته و مورد استفاده قرار می گیرد که همین امر موجب می شود مصرف برق افزایش پیدا کند.

پمپ کف کش بنزینی

پمپ کف کش بنزینی نیز عملکردی مانند انواع دیگر پمپ های کف کش دارد و می تواند آب و لجن های ته نشین شده کف چاه را بیرون آورده و انتقال دهد. تفاوت این پمپ کف کش با نمونه های دیگر نحوه به کار افتادن و منبع انرژی آن است که با بنزین می باشد. البته این نوع پمپ دارای مزیت هایی نیز می باشد، از جمله این که می توان از آن در مکان های دور دست که دسترسی به برق شهری امکان پذیر نیست نیز استفاده نمود.