عمومیکسب و کار ایرانیان

طراحی ویلا چیست؟

جنبه‌های مختلف طراحی ویلا و اهمیت آن

طراحی ویلا توسط شرکت‌های معماری، یکی از بهترین گزینه‌ها برای ساخت یک ویلا با طرحی منحصر به فرد و با کیفیت است. ویلا یکی از فضاهای شخصی است که نوع طراحی آن در استفاده بهینه از فضاها و جلوه بخشیدن به آن دارای اهمیت زیادی است. بسیاری از افراد صرف خرید زمین در مناطق خوش آب و هوا و ساخت یک خانه در مرکز آن را ویلا می دانند؛ در صورتی که بحث طراحی ویلا چون طراحی خانه دارای اهمیت است و نکات مهمی در رابطه با آن مطرح است که باید به طور جدی به آن توجه کرد.

طراحی ویلا ایرانی | طراحی ویلا باغ | طراحی ویلا سنتی

طراحی ویلا چیست؟

ساخت ویلا ریشه در تاریخ دارد و گفته می شود برای اولین بار رومیان باستان این کار را آغاز کردند. در ابتدا این گونه فضاها تنها برای اشراف درباری بود اما امروزه هر قشری می تواند ویلای خود را داشته باشد. طراحی کردن ویلا بخشی از دانش معماری است که در آن باید به تخصیص فضاها برای اهداف مختلف توجه کرد.

همچنین باید به سبک مورد نظر فرد برای طراحی، منطقه مورد نظر برای ساخت ویلا، نوع آب و هوا، مصالح در دسترس و بودجه مدنظر توجه داشت. در واقع کسی که طراحی ویلا را انجام می دهد علاوه بر اشراف به معماری، باید درباره هندسه، جغرافیا و مواردی از این دست اشراف لازم را داشته باشد.

طراحی ویلا به طراحی و ساخت یک خانه بزرگ و بلند در یک منطقه از تعطیلات یا منطقه ای که برای زندگی و اقامت بلند مدت استفاده می شود گفته می شود. ویلاها به عنوان خانه های تفریحی طراحی می شوند و برای استفاده در طول تعطیلات یا برای استفاده به عنوان خانه ای برای زندگی در مکانی دیگر از شهرستان یا کشور استفاده می شوند.

طراحی ویلا ممکن است شامل توجه به چشم اندازهای محیطی، ارتفاعات و دشت ها، ویژگی های زمین، آفتاب پرستی، نورپردازی، پایداری ساختمانی، تعداد اتاق ها، ویژگی های آشپزخانه و حمام، فضاهای باز و داخلی، و تنظیمات حیاط و باغچه شامل استخر، باربیکیو، پوشش های گیاهی و نورپردازی فضای بیرونی شامل است. همچنین طراحی ویلا شامل استفاده از مواد ساختمانی مانند چوب، سنگ، شیشه و بتن و نیز بهینه سازی هزینه های ساخت و نگهداری است. در کل، هدف از طراحی ویلا، ایجاد یک محیط زیبا و راحت برای زندگی و استراحت است.

طراحی ویلای کامل شامل: اتاق نشیمن، اتاق خواب‌های متعدد، باغ و استخر با محوطه ای اختصاصی می‌باشد. طراحی ویلا با توجه به خواست کارفرما میتواند دارای انواع، ویلا مدرن، ویلا کلاسیک، یک طبقه یا اصطلاحا فلت، دوبلکس (دو طبقه) باشد که بستگی به ایده آل مشتریان و میزان بودجه ای صرف ساخت ویلا می‌شود، دارد.

هدف از طراحی ویلا چیست؟

اولین و مهم ترین اقدام قبل از ساخت ویلا، مشخص کردن هدف خود از این کار است. مشخص کردن هدف باعث می شود راحت تر بتوانید ویلای موردنظرتان را طبق ویژگی هایی که در ذهن دارید طراحی کنید. هدف اصلی طراحی ویلا بستگی به نوع و کاربری آن دارد. در برخی موارد، هدف طراحی ویلا ممکن است برای استفاده به عنوان محل اقامتی باشد، در حالی که در موارد دیگر، هدف ممکن است برای استفاده به عنوان محل تفریحی و گردشگری باشد که در این موارد بیشتر طراحی باغ ویلا مورد توجه است.

در هر صورت، هدف اصلی طراحی ویلا ایجاد یک فضای کارآمد و زیبا برای کاربرد مورد نظر است. این شامل مواردی از جمله ایجاد یک فضایی که در آن افراد می‌توانند راحت و آرامش بخش باشند، ایجاد فضایی که با توجه به شرایط اقلیمی و جغرافیایی منطقه، بتواند انرژی را صرفه جویی کند، استفاده از مصالح و فناوری‌هایی که بتواند هزینه‌های ساخت را کاهش دهد و تأمین کیفیت و ایمنی بالا برای ساکنین و بازدیدکنندگان می‌باشد.

امروزه افراد زیادی هستند که صاحب ویلاهای زیادی در مناطق مختلف کشور هستند، از جمله مناطق شمالی که مهد ویلا، باغ ویلا و از این دسته هستند. هدف این افراد از ساخت ویلا سرمایه گذاری است و مطمئنا هدف آنها با افرادی که صاحب یک یا دو ویلا هستند بسیار متفاوت است. اما کسانی هم هستند که هدف آنها از ساخت ویلا برای سکونت موقت یا دائمی است. افراد زیادی هستند که ترجیح می دهند به جای سکونت در یک آپارتمان شلوغ و پرجمعیت در یک خانه ویلایی مستقل و آرام زندگی کنند.

یک خانه ویلایی مطمئنا نهایت آرامش و به دور از دغدغه های شغلی است که با عناصر طبیعت به شما حس و حال متفاوتی اعطا می کند. در کل، هدف طراحی ویلا ایجاد یک فضایی است که برای استفاده‌کنندگان آن، ساحر و دلنشین باشد و باعث خلق خاطرات و تجربیات ماندگار شود.

انواع طراحی ویلا از نظر ساختار

 • طراحی ویلای دوبلکس
 • طراحی ویلای فلت
 • طراحی ویلای یک طبقه

طراحی ویلای دوبلکس

طراحی ویلا یکی از دغدغه‌های مهم زندگی امروزه می‌باشد. آنها برای فرار از دود و دم و شلوغی شهرهای بزرگ، ترجیح می‌دهند در مکانی آرام و خلوت و البته خوش آب و هوا زمینی را تهیه کرده و اوقات فراغت خود را در کنار خانواده در آنجا سپری نمایند. مخصوصا که امروزه در بین انواع سبک های طراحی ویلا، طراحی ویلای مدرن دوبلکس بسیار طرفدار پیدا کرده است.

اما همه این را می‌دانند که قرار است فقط یک بار طراحی ویلای دوبلکس آنها صورت گرفته و ساخته شود و آنها باید سالها در این خانه دوبلکس ویلایی به آرامش برسند، پس یک طراحی ویلای دوبلکس عالی تنها گزینه برای شما می‌تواند باشد. به همین دلیل است که عرض می‌کنیم طراحی خانه ویلایی دوبلکس یک چالش بزرگ برای مردم امروزه شده است.

اصول طراحی ویلای دوبلکس

طراحی ویلای دوبلکس، به عنوان یک نوع مسکن، از مجموعه اصول و رویه‌های طراحی معمول برای خانه‌ها پیروی می‌کند، با این تفاوت که دارای دو واحد مسکونی جداگانه و مستقل است. در ادامه، به برخی اصول طراحی ویلای دوبلکس پرداخته خواهد شد:

۱. پلان طراحی

پلان طراحی باید به گونه‌ای باشد که دو واحد مسکونی دوبلکس در آن به خوبی جای گیری کنند. بهتر است فضاهای مشترک مانند پارکینگ، حیاط، ورودی و … در بخشی از زمین قرار گیرند که هر دو واحد به آن دسترسی داشته باشند.

۲. مراعات اصول سازمان فضا:

با توجه به اینکه ویلای دوبلکس دارای دو واحد جداگانه است، باید برای هر یک از واحدها یک فضای مستقل و مناسب در نظر گرفته شود. همچنین باید از اصول سازمان فضایی مطلوب در طراحی استفاده شود تا فضای مسکونی مناسبی برای ساکنان فراهم شود.

۳. استفاده از مصالح با کیفیت:

در طراحی ویلای دوبلکس، باید از مصالح با کیفیت استفاده شود تا ساختمان قوی و پایداری برای ساکنان فراهم شود.

۴. احترام به اصول بهداشتی:

برای طراحی ویلای دوبلکس، باید از سیستم‌های تهویه‌مطبوع و نورپردازی مناسب استفاده شود.

۵. استفاده از طرح‌های مدرن:

در طراحی ویلای دوبلکس، باید از طرح‌های مدرن و جذاب استفاده شود که ساکنان را به خود جذب کنند. طرح‌هایی که باعث ایجاد حس آرامش، راحتی و شادابی در فضای مسکونی شوند.

۶. استفاده از نور طبیعی:

استفاده از نور طبیعی در طراحی ویلای دوبلکس، بهترین راه برای ایجاد حس روشنایی و احساس فضای بزرگتر است. باید برای طراحی مناسب پنجره‌ها و درها، از نور طبیعی بهره گرفته شود.

۷. استفاده از رنگ‌های مناسب:

رنگ‌های مناسب در طراحی ویلای دوبلکس، می‌توانند حس آرامش و خوشایندی را برای ساکنان ایجاد کنند. در انتخاب رنگ‌ها باید به شرایط روشنایی فضا و همچنین سلیقه ساکنان توجه شود.

۸. توجه به فضای باز:

فضای باز مانند باغ، حیاط و تراس، به عنوان بخشی از ویلای دوبلکس، می‌توانند حس آرامش و شادابی را به ساکنان منتقل کنند. در طراحی ویلای دوبلکس باید به این نکته توجه شود که فضای باز برای هر دو واحد مسکونی مناسب باشد و بهتر است هر دو واحد به آن دسترسی داشته باشند.

۹. توجه به اصول ایمنی:

برای طراحی ویلای دوبلکس باید از درب‌های مقاوم در برابر دزدی و سیستم‌های اعلام حریق مناسب استفاده شود.

طراحی ویلا فلت

ویلاهایی که هیچ طبقه ای ندارند و به صورت کاملا همکف ساخته می شوند را ویلا فلت می گویند. این ویلاها ارتفاع چندانی با زمین ندارند و درون ویلا فضاها تفکیک نشده اند. ویلا فلت به گونه ای طراحی و اجرا می شود که درون آن هیچگونه فضای شخصی وجود ندارد یعنی فضای اتاق خواب از پذیرایی جدا نیست اما میتوانید فضاها را با پارتیشن جدا کنید با این ترفند کارایی فضاها بیشتر می شود. از دیگر مزایای ویلا فلت می توان به این موضوع اشاره کرد که هزینه طراحی و ساخت ویلای فلت از خانه دوبلکس بسیار کمتر است و نیاز به خرید متریال زیادی ندارد.

طراحی ویلای یک طبقه

همه ما میدانیم که ساخت ویلا معمولا هزینه زیادی دارد. علاوه بر آن در خیلی از مواقع با توجه به موقعیت زمین، شاید امکان ساخت ویلا چند طبقه وجود نداشته باشد. همچنین طراحی امکانات مدرن برای ویلا هم خود بر هزینه های ساخت آن می‌افزاید. از این رو شاید ویلا یک طبقه گزینه مناسبی باشد تا با بهره گیری از تمامی پتانسیل‌های موجود بتوان بهترین نتیجه را گرفت. این نوع طراحی در ویلاهایی با متراژ کوچک نیز کاربرد زیادی دارد.

اصول طراحی ویلا

طراحی ویلا به دو بخش تقسیم می شود بخش خارجی و بخش داخلی که هر دو دارای اهمیت زیادی هستند و باید به آنها توجه ویژه داشت. هماهنگی و همخوانی این دو فضا در واقع در زیباتر جلوه دادن ویلا نقش مهمی برعهده دارد و باید حتماً به آن توجه داشت. در طراحی ویلا یک سری اصول همیشه ثابت هستند و یک سری اصول بسته به نوع و سبک ویلا متفاوت خواهد بود. استاندارد‌های کلی طراحی ویلا به شرح زیر می باشد:

 1. مشخص کردن بودجه لازم برای این کار

بودجه شما بر هر تصمیم دیگری که می گیرید تأثیر می گذارد. بنابراین یکی از ضروری ترین کارهایی است که باید انجام دهید و توجه داشته باشید که هزینه‌های طراحی خانه سفارشی می تواند به سرعت افزایش یابد. با توجه به گسترش بحث طراحی ویلا و ساخت ویلا در اطراف تهران و شمال کشور ، محاسبه هزینه های طراحی ویلا در سال 1401 از مهمترین موارد در شروع پروژه طراحی ویلا به سبک مدرن یا کلاسیک میباشد. مخصوصا در رابطه با محوطه سازی ویلا که بیشترین هزینه را امروزه شامل می شود. در ابتدا انتخاب زمین در یک منطقه خوش و آب و هوا برای داشتن یک ویلای شیک ، اولین هزینه شما در شروع طراحی ویلا میباشد .

پس از انتخاب زمین ، انتخاب متریال های ساخت و ساز مانند تیرآهن،سیمان و … از اصلی ترین هزینه ساخت ویلا در 1401 میباشند . مقدار مورد نیاز این متریال ها بستگی به نقشه ویلا و فونداسیون ویلا دارد . قیمت متریال های ساخت و ساز در همه جای کشور ثابت است و تنها شاید تفاوت جزئی هزینه حمل و نقل مطرح باشد که در قیمت تمام شده ویلا ، تفاوت چندانی ایجاد نمی کند.

هزینه طراحی ویلا در سال 1401 ، با توجه به بازار نوسانی کشورمان میتواند بسیار متغیر باشد . البته امکانات رفاهی مورد نیاز ، سبک طراحی ویلا و نمای انتخاب شده کاملا روی قیمت ها و بودجه شما تاثیرگذار میباشد. در حال حاضر طراحی ویلا لوکس در اطراف تهران در مناطق کردان ، لواسان به عدد بسیار بالایی رسیده است که اگر بخواهیم با تعرفه طراحی ویلا مقایسه کنیم عددی ناچیزی در مقابل هزینه ساخت ویلا است.

نحوه کم کردن هزینه ها در طراحی و ساخت

باید با انتخاب گروه معماری متینه درویشیان که با داشتن سالها تجربه موفق طراحی و ساخت ویلا و به عنوان یکی از بزرگ ترین شرکتهای سازنده ویلا در لواسان فعالیت مینماید شما می توانید با طراحی ویلای خاص با سلیقه خود، طرح خاص و اختصاصی خود را دریافت نمایید و علاوه بر آن می‌توانید طراحی ویلای خود را بر اساس سبکهای مختلف طراحی ویلا مانند طراحی ویلا مدرن و طراحی ویلای کلاسیک در کمترین زمان و بهترین قیمت دریافت نمایید. این اتفاق به شما کمک می نماید که از هزینه های سربار طراحی ویلا خلاص شوید.

به همین علت است که انتخاب افراد متخصص در این زمینه بسیار در بحث هزینه طراحی ویلا و طراحی نمای ویلا تاثیر گذار است به صورتی که در صورت عدم توجه به این موضوع ، میتوان ضرر هنگفتی به سرمایه شما وارد شود و حتی در نهایت باعث ضرر های جانی به دلیل ضعف طراحی شود.

مورد دیگری که میتواند هزینه های طراحی و ساخت را برای شما کم کند توجه به نمونه طراحی ویلا اجرا شده توسط شرکت مورد نظر تا ضمن انتخاب سریع سبک مورد نظر ، قیمت های متریال آنها را نیز بدانید.

 1. هماهنگ بودن نمای داخلی و بیرونی با یکدیگر
 2. نورپردازی عامل مهم در طراحی ویلا
 3. انتخاب مناسب رنگ‌ها در اصول طراحی ویلا
 4. شرایط جغرافیایی منطقه و استفاده از وسایل و مصالح متناسب با آن

برای ساخت ویلا، باید از مواد با کیفیت و با انتخاب درست استفاده شود تا ویلا به طور ماندگاری و زیبا ساخته شود. استفاده از مصالح ساختمانی با کیفیت بالا، مانند سیمان و بلوک سبک، می تواند مصرف انرژی و هزینه های نگهداری و تعمیرات ویلا را به شدت کاهش دهد.

 1. تقسیم بندی فضای داخلی و خارجی برای اهداف مختلف (پلان طراحی ویلا)
 2. در نظر گرفتن نیازهای ساکنان

در طراحی ویلا باید به نیازهای ساکنان توجه شود و فضاهایی را ایجاد کرد که باعث راحتی و آسایش ساکنان شوند.

 1. ایجاد ارتباط با محیط طبیعی

ویلا بهتر است ارتباط خوبی با محیط طبیعی داشته باشد و با استفاده از نور خورشید، باد و مناظر طبیعی، فضای آرام و زیبایی را ایجاد کند.

 1. برنامه‌ریزی منطقی و توجه به جزئیات

طراحی ویلا باید به صورت منطقی و با توجه به جزئیات انجام شود. باید فضاهای داخلی و خارجی به خوبی برنامه‌ریزی شوند و به گونه‌ای طراحی شوند که استفاده از آنها راحت و آسان باشد.

 1. توجه به سبک معماری و نمای ظاهری

در طراحی ویلا باید به سبک معماری آن توجه شود و نمای ظاهری آن به گونه‌ای باشد که زیبایی و جذابیت ویلا را افزایش دهد.

 1. ایجاد فضاهای باز و سرپوشیده:

طراحی ویلا باید فضاهای باز و سرپوشیده داشته باشد که فضایی برای استراحت و تفریح ساکنان فراهم کند.