عمومیکسب و کار ایرانیان

سپتیک تانک چیست و چه انواعی دارد؟

لوله کشی مدرن نقش مهمی در راحت‌تر کردن زندگی ما و جلوگیری از گسترش بیماری دارد. سیستم‌های لوله کشی منبع قابل اعتمادی از آب آشامیدنی تمیز را ارائه می‌دهند و فاضلاب را حذف می‌کنند. برای تخلیه فاضلاب ساختمان‌های مسکونی و تجاری دو راه وجود دارد. سازه‌ها یا به خطوط فاضلاب شهری متصل می‌شوند یا از «سیستم سپتیک» استفاده می‌کنند.

یک سیستم سپتیک به یک واحد ساختمانی خدمات می‌دهد، در حالی که خطوط فاضلاب چندین واحد را به شبکه‌ای از لوله‌ها متصل می‌کنند که زباله‌ها را به یک مرکز تصفیه فاضلاب شهری می‌برند. خطوط فاضلاب در مناطق شهری رایج‌تر هستند و سپتیک تانک‌ها بیشتر در خارج از محدوده شهر در املاک روستایی و کشاورزی یافت می‌شوند. در این بررسی به مخزن سپتیک تانک و انواع آن می‌پردازیم.

سپتیک تانک چیست؟

سپتیک تانک فاضلاب را در مکانی که به سیستم فاضلاب اصلی متصل نیست جمع آوری و تصفیه می‌کند. اصطلاح «سپتیک» به معنای «آلوده به میکروارگانیسم‌ها» است. مخازن حاوی باکتری‌هایی هستند که زباله‌های آلی را تجزیه می‌کنند. گنجاندن مکانیسم تصفیه باکتری تفاوت بین سپتیک تانک و حفره است و این سازه‌ها دارای هر دو لوازم مسکونی و صنعتی هستند. یک مخزن سپتیک که در زیر زمین نصب شده است، از فرآیندهای طبیعی برای تصفیه فاضلابی که ذخیره کرده استفاده می‌کند. مخزن که معمولاً از دو محفظه تشکیل شده است، فاضلاب را از یک لوله ورودی دریافت می‌کند.

قسمت‌های سیستم سپتیک تانک

دو جزء اصلی اعم از مخزن سپتیک تانک و میدان تخلیه برای کارکرد یک سیستم سپتیک تانک مورد نیاز هستند.. سپتیک تانک یک جعبه ضد آب با لوله‌های ورودی و خروجی است. فاضلاب به یک مخزن سپتیک جریان می‌یابد و به اندازه کافی در آنجا باقی می‌ماند تا جامدات و مایعات به سه لایه جدا شوند.

 • لایه شماره 1: لایه بالایی زمانی تشکیل می‌شود که مواد جامد سبک‌تر از آب (مانند روغن و گریس) به سمت بالا شناور شوند تا لایه‌ای از کف ایجاد شود.
 • لایه شماره 2: لایه میانی شامل فاضلاب نیمه شفاف شده است.
 • لایه شماره 3: لایه زیرین زمانی ایجاد می‌شود که مواد جامد سنگین‌تر از آب در کف مخزن بنشینند و لایه‌ای از لجن را تشکیل دهند.

لایه کف (بالایی) و لایه لجن (پایین) در مخزن باقی می‌مانند که باکتری‌های طبیعی آنها را تا حد امکان تجزیه می‌کنند. جامداتی که دیگر قابل تجزیه نیستند تا زمانی که مخزن به بیرون پمپاژ نشود در مخزن می‌مانند و در نتیجه فضای موجود در مخزن کاهش می‌یابد. لایه‌ای از مایع شفاف بین لایه‌های لجن و کف قرار می‌گیرد. این مایع از مخزن خارج شده و به سمت زهکشی (میدان جذب خاک) می‌رود و در آنجا از طریق شن و خاک فیلتر می‌شود.

مزایای سیستم سپتیک تانک

دلایل زیادی وجود دارند که افراد ممکن است سیستم سپتیک را انتخاب کنند. از آنجایی که سیستم‌های سپتیک فاضلاب خانگی را در محل تصفیه و دفع می‌کنند، در مناطق روستایی راه‌ حل اقتصادی‌تری می‌باشند. سیستم‌های سپتیک نیازی به نصب خطوط فاضلاب ندارند که این هزینه نصب آنها را کاهش می‌دهد. از فواید سپتیک تانک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تصفیه موثر و ساده فاضلاب
 • هزینه ارزان و مقرون به صرفه
 • سهولت و سرعت در نصب
 • مناسب جهت تصفیه پساب واحدهای کوچک
 • هزینه پایین نگهداری و تعمیرات
 • تصفیه دائم و آب بندی کامل و دقیق
 • تصفیه فاضلاب در مناطقی دوردست و بدون امکانات
 • مقاومت خوب در برابر شکستگی و ترک
 • بدون نیاز به مصرف انرژی
 • استحکام بسیار بالای جداره مخزن سپتیک تانک
 • مقاومت شیمیایی بسیار بالا در مقابل اسیدها، بازها و گازهای حاصله از فاضلاب
 • مقاومت در برابر خورندگی و مواد اسیدی موجود در خاک
 • انعطاف پذیری بالا جهت استفاده بهینه در مناطق ناهموار
 • قابل نصب در هر عمقی متناسب با پروژه
 • مقاومت بالا در برابر اشعه ماورابنفش خورشید (UV)

انواع سپتیک تانک

مخازن سپتیک تانک از مواد مختلفی ساخته می‌شوند. در ادامه لیستی از رایج‌ترین انواع سپتیک تانک آورده شده است:

سپتیک تانک بتنی

اگر بتن از کیفیت بالایی برخوردار باشد، این مخازن معمولاً چندین دهه دوام خواهند آورد.  اما اگر بتن ترک بخورد، فاضلاب به بیرون نفوذ کرده و آب‌های زیرزمینی را آلوده می‌کند. هنگامی که پشتیبان گیری در یک مخزن سپتیک تانک بتنی رخ می‌دهد، انسداد می‌تواند بر خروج آب تأثیر بگذارد.

سپتیک تانک فلزی

سپتیک تانک‌های فلزی کمتر توسط صاحبان خانه انتخاب می‌شوند. هنگامی که خوردگی روی سقف یک مخزن فلزی شروع می‌شود، مخزن ممکن است آنقدر ضعیف شود که وزن زمین بالای آن را تحمل نکند. اگر این اتفاق بیفتد، مخزن تخریب می‌شود. اما پوشش مخزن فلزی را می‌توان تعویض کرد. افراد باید مراقب زنگ زدگی و خوردگی در حفره‌های ورودی و خروجی مخازن فلزی باشند.

سپتیک تانک فایبرگلاس

مخازن سپتیک ساخته شده از فایبرگلاس مانند بتن ترک نمی‌خورند یا مانند فولاد زنگ نمی‌زنند. مخازن فایبرگلاس همچنین به طور قابل توجهی سبک‌تر از مخازن ساخته شده از مواد دیگر هستند که این امر نصب آنها را آسان‌تر می‌کند. همچنین به این معناست که وقتی خاک اطراف اشباع می‌شود، احتمال جابجایی آنها بیشتر است.

سپتیک تانک پلی اتیلن

مخازن پلی اتیلن بادوام، سبک وزن و نسبتاً ارزان هستند. سپتیک تانک‌های پلاستیکی زنگ نمی‌زنند و در مقایسه با بتن کمتر در معرض ترک خوردگی قرار دارند. این مخازن بسیار سبک هستند و نصب‌شان راحت است. مخازن پلی اتیلن دوام و طول عمر بالایی دارند. این مخازن ارزان‌تر از مخازن فلزی، بتنی و فایبرگلاس هستند و در برابر نور خورشید مقاومت بالایی دارند.

کلام آخر

هر یک از انواع سپتیک تانک می‌توانند برای جمع آوری فاضلاب انتخاب شوند. شما باید مزایا و معایب هر کدام را مورد بررسی قرار دهید. همچنین مهم است که به ضخامت، ابعاد، ظرفیت (لیتر) و جنس مخزن سپتیک تانک توجه کنید. درنهایت، به یک فروشگاه معتبر برای خرید سپتیک تانک مراجعه کرده و با دریافت مشاوره تخصصی محصول مورد نظر خود را تهیه کنید.