علمی و پزشکیکسب و کار ایرانیان

چه چیزی باعث سیاه شدن نقره می‌شود؟

آیا انگشتر نقره سیاه می شود؟ علت سیاه شدن انگشتر نقره چیست؟ آیا انگشتر نقره به طور تمام عیار از جنس نقره است ؟ در این محتوی علت اینکه چرا انگشتر نقره تغییر رنگ می دهد و به سیاهی میزند را بررسی می کنیم با مجله شکنج تا انتهای این مطلب همراه باشید. در این مطلب علت تغییر رنگ دادن زیور آلات نقره خصوصا گردنبند نقره زنانه و نحوه مراقبت و پیشگیری از اسیب دیدگی آن اشاره می کنیم. فلز نقره یکی از زیباترین و پرطرفدارترین فلزها به شمار میرود که علاوه بر زیبایی و جذابیتش، گران بها می باشد. این فلز یکی از پرمصرف ترین فلزات میان مردم بوده و از درخشندگی بالایی برخوردار است. جهت ثبت سفارش دستبند و گردنبند با قیمت خرید با ما تماس بگیرید.

قیمت گردنبند نقره 925 | قیمت گردنبند نقره ایتالیایی | قیمت گردنبند نقره نگین دار‬‎

دلیل سیاه شدن نقره چیست ؟

فلز نقره اگر خالص باشد ، به دلیل استفاده نشدن از فلز دیگر با این فلز در ساخت زیور آلات ، ممکن است به راحتی تغییر شکل دهد و ویژگی و زیبایی ظاهری خود را عوض کند و تغییر رنگ دادن یکی از نمونه های بارزی است که جزو معایب آن به حساب می آید . به همین دلیل است که برای ساخت زیور آلات با جنس نقره ، به طور تمام عیار از این فلز استفاده نمی شود و از فلزات دیگر هم چون طلا و مس برای ساخته شدنش استفاده می کنند.

بنابر این فرقی نمی کند زیور آلاتی که از جنس نقره تمام عیار ساخته می شوند نیم ست باشند یا انگشتر، گوشواره، گردنبند و یا دستبندو … باشد بلکه آن چیز که اهمیت دارد، انعطاف پذیری نقره است که مناسب نیست به صورت تمام عیار ساخته شود. اما اگر شما ، دستبند یا انگشتر و یا هر زیورآلات دیگری خرید کردید که بعد از مدتی تغییر رنگ داده و سیاه شد نگران نباشید ، چرا که اگر رنگش عوض شد بدانید که جنس آن از نقره ی اصل و با عیار بالاست.

علت سیاه شدن نقره در چیست ؟

به دلیل مخلوط شدن فلز نقره با مقداری از نمک و گوگرد و مس ، محصولتان به مرور ممکن است تغییر رنگ دهد و کدر شود . هم چنین این رنگ ها ممکن است به زرد تبدیل شود و یا رنگ تیره یا سیاه که علت اینکه تغییر رنگ ، به دلیل وجود مس در نقره است و زمانی که به مواد شوینده یا شیمیایی و الکلی مثل وایتکس و یا انواع رنگ مو یا تعریق بدن برخورد کند رنگش تغییر می کند .

چرا که اگر نقره ی خالص در دمای محیط منزل باشد تغییر رنگ نداده و همان حالت می ماند . کافی است با کمی مراقبت از تیره شدن رنگ انگشتر یا سایر زیورآلات خود جلوگیری کنید . لازم به ذکر است که در شهر های شلوغ و پر جمعیتی مثل تهران که هوای آلوده دارد ، و چون میزان گوگرد در هوای آلوده بیشتر است ، ترکیب گوگرد موجود در هوا با زیور آلات نقره که در آن مقداری گوگرد هم به کار رفته ، موجب زرد شدن ان شود و شما را ازرده خاطر کند .

نحوه ی پیشگیری از سیاه شدن نقره جات

باید همیشه توجه داشته باشید که نکاتی را همیشه قبل یا بعد از انجام عمل خاص رعایت کنید تا مانع از سیاه شدن اکسسوری خود باشید . به عنوان مثال :

1- همیشه قبل از شستن دست یا اشیا ، پختن غذا ، رفتن به حمام ، یا ورزش آن ها را در جای امنی گذاشته و بعد از انجام فعالیت خود مجددا از آنها استفاده کنید تا از سیاه شدن نقره جلوگیری کنید .

2- علاوه بر آن به خاطر داشته باشید ، همیشه بعد از آماده شدن برای رفتن به مکان های خاص یا میهمانی ها یا به عبارتی ساده تر بعد از استفاده از عطر یا ادکلن ،میکاپ ، و موارد دیگر از زیور آلات خود استفاده کنید تا کمتر در معرض تغییر رنگ قرار گیرند .

3- هم چنین محیط کاری از جمله مواردی است که زیور آلات بیش تر در معرض اسیب یا تغییر رنگ قرار می گیرند . مخصوصا اگر شخص بیش تر با مواد شوینده یا مواد شیمیایی سرو کار داشته باشد و یا جا به جایی وسیله انجام بدهد ممکن است زود تر به زیور آلات خود اسیب برساند و باعث سیاه شدن نقره خود شود .

4- عده ای از افراد به علت تعریق بیش از حد ، باعث می شوند اکسسوری شان زود تر از بین برود و رنگش عوض شود و به این افراد توصیه می شود در این صورت ، فقط زمانی که احساس می کنند نیاز است ، از زیور آلات استفاده کنند .

5- حتی هنگام خواب ، حمام رفتن و موارد دیگر آنها را در جای مناسبی قرار دهید و مجددا در زمان دیگر از آنها استفاده کنید تا از سیاه شدن نقره جلوگیری کنید .

نکته خیلی مهمی هم که باید به آن توجه کنید این است که بسیاری از مردم دارند و حتما به این نکته توجه کنید .

روش ترمیم تغییر رنگ نقره

اگر نقره جات شما دچار تغییر رنگ شده و زیبایی خود را از دست داده ، می توانید با مراقبت و تمیز کاری آن را مثل روز اول براق و سفید کنید چرا که خاصیت نقره سفید بودن ان است و نیازی به هیچگونه نگرانی نیست . استفاده از مواد نقره شوی ، نمک ، اب جو و خمیر دندان باعث میشود نقره جات خود به زیبایی اول خود باز گردد .

استفاده از خمیر دندان

روش استفاده با خمیر دندان به این صورت است که می توانید مقداری از آن را روی پارچه یا دستمال ، بر زیور الات نقره خود بمالید ، سپس نقره را در ظرفی از اب قرار داده بعد از مدت نیم ساعت تاثیر ان را مشاهده کنید .

استفاده از سرکه

هم چنین در رابطه با روش براق کردن نقره جات با سرکه به این صورت است که مقداری از سرکه را همراه با 2 قاشق جوش شیرین در ظرفی که مقداری هم اب ریخته شده بریزید و مخلوط کنید و سپس نقره ی خود را درون ان انداخته پس از نیم ساعت جواهر خود را بشویید و تاثیرش را مشاهده کنید .

استفاده از نمک و لیمو

نمک و لیمو ترکیبی است که منجر به تمیزی جواهر نقره می شود . 2 قاشق اب لیمو و 1 قاشق نمک را در مقدار کمی از اب مخلوط کرده و جواهرتان را درون ان بیندازید و پس از گذشت نیم ساعت آن را شسته و به کمک پارچه خشک کنید سپس شاهد درخشان شدن جواهر خود شوید .شما با استفاده از این روش ها میتوانید جواهر خود را زیبا و براق کنید و از سیاه شدن نقره جلوگیری کنید  .

استفاده از پولیش

شکنج در همه بسته بندی های خود پولیش دارد که هر موقع احساس کردید محصولی که از گالری شکنج خریداری کردید مانند ، سیاه شده است به راحتی می توانید با این پولیش نقره خود را براق کنید .

دلیل سیاه شدن نقره در گردن

سیاه شدن نقره دلایل فراوانی دارد که که در ادامه به تک تک آنها اشاره می کنیم که البته سیاه شدن نقره یکی از فاکتورهای است که نشان می دهد نقره شما اصل می باشد و حین خرید نقره جات تبلیغاتی نظیر نقره ضد کدر و یا نقره بدون سیاه شدن را باور نکنید .

مجاورت با هوا :

نقره به دلیل سولفید شدن با هیدروژن ، که در هوا وجود دارد ، سیاه می شود. در این تماس یک واکنش شیمیایی رخ می دهد و یک لایه سیاه تشکیل می شود . البته در  زمان هایی که به طور همزمان در مجاورت نور زیاد و رطوبت زیاد ، سریعتر اکسید می شود .

مجاورت با لوازم آرایشی :

از طرفی تماس نقره با محصولاتی مانند لوازم آرایشی، اسپری مو، عطر، لوسیون بدن، سفید کننده و غیره نیز می تواند فرآیند اکسیداسیون را تسریع کند و این کار باعث سیاه شدن نقره می شود  .

مجاورت با پوست :

چربی هایی که از پوست ترشح می شود نیز باعث می شود تا نقره واکنش نشان دهد که به شدت تحت تاثیر غذاهایی که می خورید و یا داروهایی که مصرف می کنید قرار دارد .

آیا می توانید از سیاه شدن نقره جلوگیری کنید؟

هیچ راهی برای جلوگیری از تیره شدن نقره وجود ندارد. نقره با اجزای بسیار زیادی که در زندگی روزمره وجود دارند واکنش نشان می دهد. به عنوان مثال، آب شامل ماده ی کلر است و همین ماده باعث سیاه شدن نقره می شود. بعضی از غذاها مثل سس سالاد، عطر و اسپری مو، و حتا پارچه ی پشمی هم نقره را تیره می کنند. اگر چه نمی توانید جلوی تیره شدن نقره را بگیرید، می توانید روند آن را آهسته کنید. با این حال باز هم باید هر از چند گاهی، سطح نقره را پولیش کنید تا جلا و شفافیت اولیه را به دست آورد.

چطور می توانید سرعت تیره شدن نقره را کاهش دهید؟

برای کاهش سرعت تیره شدن نقره، بعد از آنکه از زیورآلات نقره استفاده کردید، آن را تمیز کنید. روغن بدن شما، روی سطح نقره جمع می شود و روند اکسید شدن آن را تسریع می بخشد. برای تمیز کردن نقره، آن را با آب گرم و با ملایمت بشویید و با یک پارچه ی نرم خشک کنید. به محض مشاهده ی تیرگی در روی زیورآلات نقره ی خود، آن را با استفاده از پارچه ی پولیش تمیز کنید. اگر نمی خواهید خودتان این کار را انجام دهید، می توانید از جواهرسازها کمک بگیرید.

شما باید تماس نقره را با موادی که آن را تیره می کنند به حداقل برسانید. بدین منظور، هنگام استحمام، شستن ظرف ها، و پخت و پز از زیورآلات نقره استفاده نکنید. همچنین مراقب باشید تا زیورآلات نقره ی شما با پارچه های پشمی تماس پیدا نکند. تماس لاتکس با نقره هم می تواند به مرور آن را تیره کند. در نهایت، ابتدا آرایش کنید و عطر بزنید و سپس زیورآلات نقره را به تن کنید.

چطور تیرگی و کدری سطح نقره را از بین ببرید؟

در صورتی که نقره ی شما تیره شده، می توانید با استفاده از پولیش نقره، جلای اولیه را به آن بازگردانید. یک روش دیگر، استفاده از پارچه ی پولیش نقره است. همچنین می توانید زیورآلات نقره ی خود را در اختیار یک جواهرفروش قرار دهید تا آن را به صورت حرفه ای پولیش کند. اگر می خواهید زیورآلات نقره را در خانه پولیش کنید، می توانید از روش زیر استفاده کنید:

  • درون یک ظرف را با فویل آلومینیومی بپوشانید. داخل ظرف آب داغ بریزید و یک یا دو قاشق غذاخوری نمک و جوش شیرین به آن اضافه کنید.
  • زیورآلات نقره را داخل این محلول قرار دهید و اجازه دهید پنج دقیقه داخل آن بماند.
  • پس از آنکه تیرگی نقره رفع شد، آن را با استفاده از آب بشویید و توسط یک پارچه ی نرم خشک کنید.

بعضی ها از خمیر دندان برای تمیز کردن نقره استفاده می کنند. اما بعضی هم بر این باورند که خمیردندان خیلی زبر است و به نقره آسیب می رساند. اما چون جنس آلیاژهای نقره و خمیر دندان ها با یکدیگر متفاوت است، نمی توان یک قانون کلی را در این مورد ذکر کرد. اگر نقره ی شما دارای سطح تختی ست، استفاده از این روش می تواند روی نقره خراش هایی را ایجاد کند که به راحتی قابل رویت هستند. به طور کلی، برای کند کردن روند تیره شده نقره، باید آن را در جایی قرار دهید که با هوا و رطوبت در تماس نباشد. زیورآلات نقره را در کیفی قرار دهید که به طور کامل بسته می شود. همچنین می توانید داخل کیف، از سیلیکا که جاذب رطوبت است استفاده کنید.

منبع: نوا استایل