اقتصادیکسب و کار ایرانیان

آینده سولانا به چه عواملی بستگی دارد؟

پیش بینی و تحلیل قیمت سولانا تا سال ۲۰۲۵

یکی از اولین ارزهای دیجیتال در صرافی بایینس است که از الگوریتم‌های اجماع اثبات تاریخ (PoH) و اثبات سهام (PoS) استفاده می‌کند. در سپتامبر ۲۰۲۲ در مصاحبه ای با مجله فناوری بلومبرگ، آناتولی یاکوونکو، بنیانگذار سولانا، اظهار داشت که ادغام اخیر اتریوم بدون شک بر بازار ارزهای دیجیتال تأثیر گذاشته است. با این حال، سولانا تراکنش‌های کاربران و اپلیکیشن‌های بیشتری را در روز از مجموع کل بلاک‌چین‌های مبتنی بر اتریوم پردازش می‌کند.

محبوبیت روزافزون خرید و فروش sol را می توان با این واقعیت ارزیابی کرد که استیو هاروی، کمدین و مجری مشهور تلویزیونی آمریکایی نیز به این گروه پیوسته است. او این کار را زمانی انجام داد که در سپتامبر سال گذشته نمایه توییتر خود را به یک NFT از یک میمون که مبتنی بر شبکه سولانا بود، تغییر داد. جسون درولو، خواننده آمریکایی، سال گذشته درباره هیجان خود برای این توکن توییت کرد و گفت که روی سولانا سرمایه گذاری کرده و از آن لذت برده است.

سولانا در ۹ دور سرمایه گذاری حدود ۳۳۵.۸ میلیون دلار جمع آوری کرده است که آلامدا ریسرچ، اندرسن هوروویتز و پلی چین سرمایه گذاران اصلی آن هستند. با این حال، ثابت شده است که سال جاری تاکنون برای همه ارزهای دیجیتال بسیار بی ثبات بوده است و سولانا نیز از این فشار بی نصیب نبوده است. تا کنون حداکثر قیمت آن در سال جاری ۱۳۶.۳۸ دلار مربوط به تاریخ ۳ آوریل بوده است. بلاکچین سولانا اخیرا هک شد و هزاران کاربر گزارش دادند که سرمایه خود را به ارزش حدود ۸ میلیون دلار از دست داده اند. در زمان نگارش این مقاله، آلتکوین پس از مواجهه با فشار فروش بسیار با قیمت ۱۴.۳۹ دلار معامله می شد.

ارز سولانا | ارز سولانا مال کدام کشور است | تاریخچه قیمت سولانا

نمودار قیمت سولانا

در اوایل آگوست امسال، هزاران حساب سولانا تخلیه شد. با این حال، بنیاد سولانا به فایننشال تایمز گفت که «به‌نظر نمی‌رسد» این سوءاستفاده ها بر زیرساخت‌های اصلی آن تأثیر گذاشته باشد، بلکه ناشی از یک اشکال نرم‌افزاری است که توسط چندین کیف پول محبوب در میان کاربران سولانا استفاده می‌شود. میلیاردر آمریکایی ارزهای دیجیتال، سم بنکمن فرید، مدیر عامل، در مصاحبه ای با فورچون گفت که سولانا یک توکن token است که بسیار دست کم گرفته شده است. او اضافه کرد که اگرچه سیستم سولانا خود را در معرض آسیب‌پذیری‌های بسیاری قرار داده است، اما همچنان به جابجایی مرزهای بلاکچین ادامه می‌دهد و این همان کاری است که بلاکچین‌ها برای رشد باید انجام دهند.

با این حال، صندوق سرمایه گذاری مجازی سایبر کپیتال به اندازه سم بنکمن فرید مشتاق نیست. او در توییتی نوشت که سولانا دارای باگ های بسیار زیادی مانند توقف‌های متعدد شبکه آن است. شبکه سولانا در حال حاضر یکی از بهترین مکان‌ها برای مینت NFT و برنامه‌های دیفای است. رید هافمن، کارآفرین و میلیاردر آمریکایی، که بیشتر به عنوان یکی از بنیانگذاران لینکدین شناخته می شود، در ماه جولای در توییتر اعلام کرد که مجموعه ای از NFT های مبتنی بر سولانا را بر اساس تصاویر ایجاد شده با استفاده از نرم افزار OpenAI منتشر می کند. او اضافه کرد که اولین قطعه را در پلتفرم مجیک ادن، بزرگترین بازار NFT سولانا، به حراج خواهد گذاشت. مجیک ادن بازار پیشرو NFT مبتنی بر شبکه سولانا است. تمرکز آن بر جامعه هنری، در دسترس بودن ابزارهای ساده، و تنوع توکن‌های ایجاد شده و ارائه شده برای تبدیل آن به نیرویی قابل محاسبه در جامعه NFT است. اساسا، سولانا به عنوان الگویی برای سایر بلاکچین هایی که به دنبال رشد هستند، ظاهر شده است.

چرا این پیش بینی ها اهمیت دارند؟

امروزه یکی از سریع‌ترین ارزهای دیجیتال در حال رشد در بازار است که تاکنون تقریباً ۱۰۰ میلیارد تراکنش داشته است. میانگین هزینه تراکنش در این پلتفرم ۰.۰۰۰۲۵ دلار است که آن را به یکی از مقرون به صرفه ترین آلت کوین ها در جهان کریپتو تبدیل می کند. با داشتن ۱۸۵۰ نود اعتبارسنجی، ادعا می کند که یکی از امن ترین شبکه های بلاکچین نیز هست. بنیاد سولانا اعلام کرده است که در مجموع ۵۳۴ میلیون توکن سولانا در گردش منتشر خواهد شد. در حال حاضر، حدود ۳۶۳ میلیون توکن آن در گردش است.

امروز، نهمین ارز دیجیتال بزرگ در بازار است که ارزش بازار آن ۱۱.۷ میلیارد دلار است. بلاک چین سولانا دارای هشت ویژگی از جمله اثابت تاریخ، Cloudbreak و Sealevel است. به لطف سرعت بالا و هزینه کم، سولانا به خوبی مورد توجه سرمایه گذاران کوچک و نهادی در سراسر جهان قرار گرفته است. سولانا به مشتریان خود اطمینان داده است که هیچ گونه هزینه و مالیاتی افزایش نخواهد یافت. هزینه های پایین تراکنش آن، مقیاس پذیری یا سرعت پردازش پروتکل را به خطر نمی اندازد.

چیزی که در مورد بلاکچین سولانا منحصر به فرد است این است که این اولین پلتفرمی است که مکانیسم «اثبات تاریخ» را برای استخراج رمزارز تطبیق داده است. یک وایت پیپر در سال ۲۰۱۷ که توسط یاکوونکو منتشر شد، روشی را برای زمان‌سنجی شرح داد که او آن را اثبات تاریخ نامید. این مقاله استدلال می‌کند که زمان طولانی مورد نیاز برای دستیابی به اجماع در مورد تراکنش روی بلاکچین‌های معمولی مانند بیت‌کوین و اتریوم، به عنوان مانعی در برابر مقیاس‌پذیری این پروژه‌ها عمل کرده است. برای مقابله با این چالش، این مقاله روش جدیدی از اجماع را پیشنهاد کرد. اثبات تاریخ که یک دفتر کل ثبت وقایع را در زمان وقوع و زمان ایجاد می‌کند.

فرآیند اعتبار سنجی در سولانا از طریق ترکیبی نوآورانه از مکانیسم‌های اجماع اثبات تاریخ و اثبات سهام انجام می‌شود و تلاش می‌کند تا بر مسائل دوگانه امنیت و مقیاس‌پذیری که با آن مواجه شده بود، پیروز شود. چیزی که در مورد بلاکچین سولانا منحصر به فرد است این است که اولین پلتفرمی است که مکانیسم “اثبات تاریخ” را روی شبکه خود تطبیق داده است. رویکرد نوآورانه آن به فناوری کشش قابل توجهی در بازار به دست آورده است. بنابراین، سرمایه گذاران باید از عملکرد قبلی، احساسات فعلی بازار و پیش بینی های آینده به خوبی آگاه باشند. در این بخش، پارامترهای کلیدی عملکرد سولانا را با تاکید ویژه بر قیمت، ارزش بازار و حجم آن از نزدیک مشاهده خواهیم کرد. همچنین پیش‌بینی‌های محبوب‌ترین و قابل اعتمادترین تحلیل‌گران جهان، علاوه بر شاخص ترس و طمع را برای ارزیابی پیش‌بینی‌های آینده، خلاصه خواهیم کرد.

قیمت سولانا، ارزش بازار و سایر معیارها

پس از یک عملکرد بسیار موفق در سال گذشته، بازار ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۲ شروع به سقوط کرد. از حدود ۱۷۸ دلار در اوایل ژانویه، در اواسط مارس به کمتر از ۸۰ دلار کاهش یافت. در اوایل آوریل، از مرز ۱۳۵ دلار عبور کرد و دوباره به نزول خود ادامه داد. تا پایان سال ۲۰۲۰، ارزش بازار سولانا تنها کمی بیش از ۷۰ میلیون دلار بود. سال ۲۰۲۱ برای این ارز رویایی بود زیرا ارزش بازار آن بی محابا بالا می‌رفت و در ۶ نوامبر به ۷۸ میلیارد دلار رسید. زمانی که سال ۲۰۲۲ شروع شد، ارزش بازار آن ۵۵.۱۹ میلیارد دلار بود که پس از آن در ۱۳ مارس به پایین ترین سطح خود یعنی ۲۵.۴۹ میلیارد دلار رسید. شرایط بازار در ماه آوریل، قبل از اینکه دوباره سقوط کنند، برای مدت کوتاهی بهتر شد.

جیمز تراتمن از مساری اخیراً گزارشی منتشر کرده است که وضعیت سولانا را در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۲ تحلیل می‌کند. با توجه به نوسانات رایج در مقیاس‌ها در سه ماهه اول، سولانا به طور کامل سقوط کرد. در ادامه شرایط اقتصاد کلان برای صنعت کریپتو بدتر شد زیرا مقررات سخت‌گیرانه‌تر در کشورهای مختلف ادامه یافت و ما شاهد سقوط ۶۰ میلیارد دلاری استیبل کوین UST و لونا بودیم. به دلیل عملکرد بد شبکه فعالیت آن کاهش یافت و میانگین کارمزد تراکنش ها به نوبه خود ۴۰.۶ درصد کاهش یافت. در سه ماهه دوم، نسبت P/S آن ۸۴۷ برابر بود. در مقایسه با سه ماهه اول، ارزش کل قفل شده آن نیز حدود ۶۸ درصد کاهش یافته است، مشابه کاهش ۷۰ درصدی ارزش کل قفل شده (TVL) در تمام ۱۰ پروتکل برتر دیفای.

در این گزارش همچنین اشاره شد که سولانا یکی از بلاکچین های پیشرو برای تراکنش های NFT است. در حال حاضر، سولانارت، متاپلکس، و و چندین بازار NFT دیگر در آن قرار دارند. بنابراین، افزایش در این طبقه دارایی می تواند بر روی قیمت و حجم ارز دیجیتال بومی آن نیز تأثیر بگذارد.

پیش بینی قیمت سولانا ۲۰۲۵

ما باید درک کنیم که پیش بینی های کارشناسان بسیار متفاوت است. هر تحلیلگر برای پیش‌بینی بازار و معیارهای ارزهای مختلف، مجموعه خاصی از عوامل را ارزیابی می‌کند. این تحلیلگران روندهای قبلی بازار و همچنین گمانه زنی های آتی را مطالعه می کنند و سپس به پیش بینی های خود می رسند. بنابراین بدیهی است که پیش بینی های بازار به طور قابل توجهی متفاوت است. حتی در آن زمان، تغییرات غیرمنتظره تکنولوژی و اقتصادی همچنان بازار را دگرگون می کند و در نتیجه بر معیارهای ارزی تأثیر می گذارد. اکنون اجازه دهید نگاهی بیندازیم که تحلیلگران مختلف ارزهای دیجیتال در مورد آینده سولانا در سال ۲۰۲۵ چه می گویند.

یک پست وبلاگ Changelly ادعا کرد که حداکثر و حداقل قیمت سولانا در سال ۲۰۲۵ به ترتیب ۲۱۳.۵۵ دلار و ۱۷۴.۴۳ دلار خواهد بود. به طور متوسط، سولانا در سال ۲۰۲۵ حدود ۱۷۹.۵۷ دلار معامله می شود. پنل کارشناسان فایندر نیز پیش بینی هایی برای این ارز دیجیتال داشتند. با توجه به پنل، می توان انتظار داشت که سولانا تا سال ۲۰۲۵ به ۱۶۶ دلار برسد. شایان ذکر است که این پیش بینی ها در ماه گذشته انجام شده است. برعکس، پیش‌بینی‌های این پنل در ژانویه ۲۰۲۲ نشان می‌دهد که سولانا در سال ۲۰۲۵ به ۴۸۶ دلار خواهد رسید.

الکس ناگاروسکی از دیجیتال ایکس نسبت به آینده سولانا خوش بین بوده و ادعا می کند:

سولانا چندین به‌روزرسانی پروتکل امیدوارکننده را اجرا کرده است که به نظر می‌رسد در کوتاه‌مدت باعث کاهش خاموشی‌ها شده است. باید دید این ثبات ادامه خواهد داشت یا خیر. سولانا بخش قابل توجهی از بازار NFT را از اتریوم تصاحب کرده است و یک رقیب قدر در مسابقه لایه۱ ها بوده است