علمی و پزشکیکسب و کار ایرانیان

فوت و فن های تشخیص طلای اصل

گاهی اوقات هنگام خرید انگشتر طلا مردانه؛ تشخیص طلای اصل از تقلبی برای دوستداران و خریداران طلا به یک چالش تبدیل می شود. زیرا بعضی از فروشنده‌ها طلای تقلبی یا بدل را به جای طلای اصل به خریداران می‌فروشند. به همین دلیل بهتر است خریداران اطلاعاتی درباره تشخیص طلای اصل از تقلبی داشته باشند تا از اشتباه دوری کنند. ما در این مقاله با اشاره به چند روش کاربردی به شما در تشخیص طلای اصل از تقلبی و بدل کمک می‌کنیم.

تشخیص سریع طلا | تشخیص طلا از بدل | تشخیص طلا با آبلیمو

مطمئن ترین روش ها برای تشخیص طلای اصل از تقلبی

روش های مشهور و شناخته شده‌ای برای تشخیص اصل بودن طلا وجود دارد که در این مقاله 10 مورد از این روش‌های کاربردی و آسان را به شما معرفی می‌کنیم.

1.  دیدن کدهایی که روی طلا حک شده اند.

در این اعداد (کدها) همه اطلاعات طلای اصل حک شده‌اند. عدد کدها نیز باید خوانا و واضح نوشته شده باشند.

برای اینکه ارزش طلا را متوجه شوید، باید بعد از رقم دوم عدد حک شده روی طلا یک ویرگول قرار داده تا متوجه شوید چند درصد فلز در آن وجود دارد. مثلا اگر روی طلا عدد ۹۵۶ نوشته شده است یعنی 95،6 درصد آن طلای خالص است.

2. حروفی که در کنار اعداد حک شده‌اند.

این حروف اطلاعاتی در مورد محل، کارخانه و غیره را نمایش می‌دهند. مثلا حرف T نشان تهران، E برای اصفهان است. کنار این حروف اعداد دیگری نیز وجود دارند که نشان دهنده کارخانه‌ای است که در سازمان استاندارد و اتحادیه کشوری ثبت شده است.

3. طلا را با آهن‌ربا امتحان کنید.

آزمودن طلا با آهن ربا یکی از راه حل های قدیمی برای تشخیص اصل بودن طلا است. این آزمایش به این صورت است که یک آهن‌ربای قوی را به یک قطعه طلا نزدیک می کنیم. در این حالت در سطح آن باید مقاومتی به وجود بیاید. ولی اگر طلای شما به آهن ربا جذب شد باید بدانید که آن قطعه، طلا نیست.

4. طلا را به روش وزن کردن به وسیله آب امتحان کنید.

در این روش ابتدا یک قطعه طلا را روی ترازوی دقیقی قرار دهید. عددی که روی ترازو به عنوان وزن طلا نمایان شد را یادداشت کنید. سپس طلا را داخل ظرف آبی بریزید. دوباره ظرف را روی ترازو قرار داده و عدد  را یادداشت کنید. در مرحله آخر باید عدد اول که به دست آمد را بر عدد دوم تقسیم کنید. رقمی که برای طلای خالص به دست می آید باید ۱۹.۳۲ باشد. هرچه عدد به دست آمده کمتر از این مقدار بود، عیار طلا پایین تر است و احتمال وجود ناخالصی در آن‌ بیش‌تر است.

5.طلا را گاز بگیرید!

مشهورترین روش تشخیص طلای اصل این است که آن را با فشار آرام بین دندان ها گاز بگیرید. سپس با دقت آن را بررسی کنید. اگر جای گاز گرفتن شما تو رفته باشد طلا اصل است و هرچه فرورفتگی آن عمیق‌تر باشد عیار طلا بالاتر است.

6.طلا را به وسیله سرکه آزمایش کنید.

برای تشخیص طلای اصل از تقلبی می توان از سرکه استفاده کرد. بدلیجات و طلای تقلبی به سرکه واکنش نشان داده و رنگ آن‌ها تیره می شود. برای این آزمایش باید مقداری سرکه داخل ظرف ریخته و طلایی که می‌خواهید مورد آزمایش قرار دهید را برای حداقل 5 دقیقه داخل آن بگذارید . در صورتیکه رنگ آن تغییر کرد، می‌توان گفت این محصول اصل نیست.

7. به وسیله ی سکه مسی خش بیاندازید.

در این آزمایش باید با طلا روی یک سکه‌ مسی خط بیندازید. اگر طلا اصل باشد روی سکه مسی خط نمی افتد و روی طلا خش دار می‌شود. اما اگر طلا قلابی باشد روی سکه مسی خط می‌افتد و طلا سالم می ماند.

8. سکه را روی سرامیک بکشید.

در این روش به وسیله یک قطعه سرامیک بدون لعاب می‌توانید به اصل بودن یا نبودن طلا پی ببرید. بنابراین باید طلا را  روی سرامیک بکشید. اگر آن طلا ردی طلایی روی سرامیک به وجود آورد ، می‌توان نتیجه گرفت که آن محصول، طلای اصل است، اما اگر ردی سیاه به وجود آورد به احتمال زیاد طلای اصل نیست.

9. طلا را داخل یک ظرف پر آب بیندازید.

یک ظرف را پر آب کنید و طلا را در داخل آن قرار دهید. اگر آن قطعه طلای اصل باشد در کف ظرف قرار می گیرد ولی بدلیجات به زیر آب فرو نمی‌روند.

10. طلا را به وسیله یخ امتحان کنید.

در این روش روی طلا مقداری یخ قرار دهید. اگر طلا اصل باشد، یخ باید به سرعت ذوب شود. بنابراین یخ روی طلا بسیار سریع تر از دمای معمولی اتاق ذوب می شود.

در این مقاله کاربردی ترین و آسان ترین روش‌هایی را که به وسیله آن‌ها می‌توانید طلای اصل از تقلبی را تشخیص دهید، برایتان به اختصار بیان کردیم. البته روش‌های دیگری نیز وجود دارد که بتوان با استفاده از آن‌ها به بررسی و تشخیص طلای اصل از تقلبی پرداخت. زیرا فلز طلا ویژگی‌های خاصی دارد. از جمله خصوصیات این فلز رسانش گرمایی بالا، مقاومت در برابر خوردگی، چگالی مشخص، انعطاف‌پذیری بالا و… است، که آن را از فلزات دیگر متمایز می کند. البته با وجود همه راه حل‌هایی که بیان کردیم، توصیه می‌کنیم طلا را از طلافروشی‌های معتبر خریداری کنید. این طلا فروشی‌ها باید زیر نظر اتحادیه صنف طلا و جواهر باشند و مجوز‌های لازم را دارا باشند.

بهترین روش های تشخیص طلای اصل از تقلبی چیست؟

شما می‌توانید با استناد به کد‌ها و علامت‌های درج شده روی طلا به اصل یا تقلبی بودن آن پی ببرید.

ترفندهایی برای تشخیص طلای واقعی؛ با اینا برا خودت یه پا شیمیدان میشی و حلبی شناس

یادتون میاد یه زمانی بود که وقتی یه خانومی از آقا قهر میکرد آقا برای آشتی کنون یه تیکه طلا برای خانوم میخرید و اینجوری قضیه حل و فصل میشد الان دیگه این حرکت رو تنها میتونیم توی فیلم ها ببینیم چرا که کسی از این پول ها داره که اینجوری رمانتیک بازی دربیاره و خانومی هم میتونه تا هر وقت که عشقش کشید و به نظرش صلاح بود قهر کنه و قهر بمونه چرا که آقایی جیبش قده این رمانتیک بازیا قد نمیده و البته که اگر شمایی که در حال خوندن این مطلب هستید خانومید و براتون یه همچین مشکلی پیش اومد حتما در حد یه شاخه گل رو دریافت کنید و بعد آشتی کنید چون دیگه دست خالی هم خیلی بده!

انگار که الکی الکی اون ادا و اطوارو اومدید و اشک های عزیزتون رو جاری کردید بالاخره که قد یه گل میارزیده این اشک حالا اگر اوضاع جیب آقایی هم خوبه مراعات رو بیخیال بشید و حتما یه کادوی خوب هم بگیرید که دنیا دو روزه!

اما اگر حالا آقا خواست یه موقع ازتون معذرت خواهی بکنه و جهت این معذرتخواهی هم یه گردنبند براتون خریده بود و گفت که طلاست ولی شما بهش شک کردید چیکار باید بکنید؟ اصلا مورد بوده که خونواده ی دوماد یه عالمه طلا برای عروس برده بودن و پزش رو میدادن و منتشو میزدن در حالی که همه ی طلاها فیک و تقلبی بودن!

برای اینجور مواقع باید چیکار کرد وقتی شک دارید که طلایی که مقابلتون هست طلا نیست و حلبیه و شرایط رفتن پیش یه طلافروش رو هم ندارید میتونید از یه سری از ترفندهای خوب و کاربردی برای تشخیص و آشکار کردن این موضوع کمک بگیرید که این ترفندها آسون و خونگی هستن و وسایل موردنیاز شما برای تست کردن اون ها اغلب در دسترستون قرار داره، بنابراین وقت رو هدر ندیم و بریم سراغ این ترفندهای فوق العاده و برملا کننده ی واقعیت.

تشخیص اصالت طلا با الکل

طلای واقعی و اصل در برخورد با بسیاری از مایعات خاص، رنگ خودش رو از دست نمیده، درحالی که خیلی از فلزات وجود دارن که اینطوری نیستن و خیلی سریع تغییر رنگ میدن. حالا یکی از موادی که طلا در برخورد با اون تغییر رنگی توش رخ نمیده الکل هست؛ برای تست طلا با این مایع کافیه که طلای مدنظرتون رو چند روز داخل یه ظرف حاوی الکل که درش رو گذاشتید قرار بدید و بعد از این او رو از ظرف دربیارید و بررسی کنید که هیچ تغییر رنگی توی اون رخ نداده باشه.

این در حالتی هست که اگر طلا تقلبی باشه به مرور زمان که در الکل قرار میگیره تغییر رنگ خواهد داد. نکته ای در خصوص این روش وجود داره این هست که اگر ناخالصی طلا زیاد باشه و خیلی زود و در عرض چندین ساعت تغییر رنگ رو در اون میبینید و اگر ناخالصی نسبت به طلای اصل استفاده شده کمتر باشه در طی یک یا چند روز این تغییر رنگ رو مشاهده میکنید.

تست اصالت طلا با وایتکس

مقصود ما از تشخیص طلا با کمک وایتکس بهره گیری از اسید هست، اما از اونجایی که اسید میتونه به شکل مستقیم به قطعه ی فلزی و یا خود فرد آسیب بزنه به جای تست اصالت و تشخیص طلای اصل با اسید میشه از مواد اسیدی نظیر وایتکس کمک گرفت، چرا که وقتی شما یه مایع اسیدی و یا وایتکس رو روی طلا ی مدنظرتون بریزید باید به رنگ قرمز، قهوها یا یا سبز تغییر رنگ بده که در این صورت بدله و این موضوع بیشتر در خصوص شمش طلا عمل میکنه و ولی در کل استفاده از مواد اسیدی برای تشخیص طلاتون رو پیشنهاد نمیکنیم چرا که امکان داره به طلاتون آسیب وارد بشه.

تست اصالت طلا با کمک آبلیمو

آبلیمو یکی دیگه از موادیه که دارای خاصیت اسیدیه و به همین علت استفاده آبلیمو تو منزل برای تشخیص دادن طلای اصل از تقلبی میتونه یکی از راه های آسون و مطمئن باشه چرا که تقریبا همه ی فلزها به استثنایه طلا با اسید ها وارد واکنش میشن در اثر این واکنش تغییر رنگ میدن و به همین علت وقتی شما یه قطعه طلا رو داخل آبلیمو میندازید نباید هیچ تغییر رنگی تو اون به وجود بیاد که این در صورتیه که طلای تقلبی خیلی زود دچار تغییر رنگ میشه.

تست اصالت طلا با استفاده از سوزاندن اون

مقصود از تشخیص طلای اصل با سوزوندن اون بهره گیری از حرارت هسش؛ یعنی اگر شما طلای مورد نظرتون رو مقابل یه شعله ی ثابت مثل شعله ی فندک حدود یه دقیقه نگه دارید در صورت اصل بودن طلا نباید تغییر رنگ بده و در صورتی که تقلبی باشه بعد از گذشت این مدت زمان تغییر رنگ میده و سیاه میشه، جالبه که این رو هم در خصوص طلا بدونید که این فلز در مقابل شعله و حرارت روشن تر هم میشه حتی.

منبع: طلافروشی حقانی