عمومیکسب و کار ایرانیان

آموزش دوخت کاور صندلی اپن

آموزش دوخت کوسن مبل 3 مدل متفاوت کوسن مبل

جالب است بدانید که در طراحی دکوراسیون داخلی ساختمان، تغییرات هر چند جزئی و کوچک نیز می‌توانید تاثیر فوق العاده ی بر روی محیط اطراف تان داشته باشد. دوخت کوسن مبل یکی از این تغییرات است. همچنین در ادامه توضیحاتی در مورد صندلی بار خواهیم داد.

شما می‌توانید با دوخت کوسن مبل های جدید و خلاقانه، رنگ و روح تازه ای به محیط منزلتان ببخشید. در این نوشته قصد داریم آموزش دوخت کوسن مربعی ساده، اموزش دوخت کوسن قلبی و اموزش دوخت دکمه وسط کوسن را بطور کامل برایتان توضیح دهیم.

از برترین متخصصین شهرتان رایگان قیمت بگیرید، با آن ها چت کنید و بهترین را انتخاب کنید.

بطور کلی روش دوخت کوسن مبل بسیار آسان می‌باشد و شما با یادگیری این روش هر مدل کوسن مبلی را که بخواهید؛ با کشیدن الگوی آن روی کاغذ، می‌توانید، بدوزید. در ادامه موارد زیر را برایتان توضیح خواهیم داد:

وسایل مورد نیاز برای دوخت کوسن مبل

  • پارچه
  • متر
  • قیچی
  • سنجاق ته گرد
  • چرخ خیاطی و نخ

دوخت کوسن مربعی ساده، راحتترین مدل دوخت کوسن مبل می‌باشد و الگوی بسیار ساده و راحتی دارد و اگر فقط در حد کمی با خیاطی آشنایی داشته باشید می‌توانید خودتان زیبا ترین کوسن ها را بدوزید. قبل از شروع بهتر است

پارچه مورد نظر خود را برای دوخت کوسن مبل انتخاب کنید. اگر  منزلتان ساده است با انتخاب پارچه های طراحدار و جذاب خواهید دید که چقدر فضای اطرافتان زیباتر خواهد شد. در مقاله های قبلی “خدمت از ما” نکات بسیار خوبی در مورد این موارد گفته شده که پیشنهاد می‌کنیم آن ها را مطالعه کنید.

یک نکته مهم اینکه در هنگام انتخاب پارچه به شرایط پس از دوخت کوسن و نحوه نگهداری آن مثل و موارد مشابه توجه داشته باشید.

قدم اول:  برای دوختن کوسن مربعی ساده ابتدا باید اندازه کوسن های خود را مشخص کنید که کاملا به شکل و فرم مبل‌تان بستگی دارد. بعنوان مثال در اینجا ما اندازه ها را برای دوختن یک کوسن مربعی ساده ۱۶*۱۲ در نظر گرفته‌ایم. با توجه به اینکه باید  چند سانت از پارچه را هم برای دوخت در نظر بگیریم به دو تکه پارچه با این اندازه ها نیاز خواهیم داشت. ابعاد پارچه جلویی کوسن  را 17 * 13 و ابعاد پارچه پشتی کوسن را 22 * 13 در نظر می‌گیریم.

قدم دوم: شما باید پارچه ای را که برای پشت کوسن در نظر گرفته اید را به دو قسمت مساوی تقسیم کنید که در اینجا با توجه به ابعادی که ما در نظر گرفتیم، برابر۱۱*۱۳ خواهد شد.

قدم سوم: تا اینجا شما 2 تکه پارچه 11*13 برای پشت کوسن دارید؛ در این مرحله برای اینکه لبه های تمیزی داشته باشیم، کافیست که یکی از عرض های تکه پشتی را حدودا 4 سانتی متر تا کنید و بدوزید. توجه داشته باشید که این کار را برای هر دو تکه پارچه پشت کوسن انجام دهید.

قدم چهارم: در این مرحله نوبت به دوخت پارچه می‌رسد و تنها کافیست که قطعه های پشتی و جلویی را با سنجاق به هم متصل کنید تا آماده دوخت شود. برای اینکار پارچه رویه کوسن را، از پشت روی سطح پهن کنید و دو تکه پشتی کوسن را هم از روی جلویشان با تکه پارچه زیری هم تراز کنید و سنجاق بزنید و در نهایت قسمت های سنجاق زده را بهم بدوزید.

قدم پنجم: در نهایت بعد از اینکه دوخت کوسن مبل به اتمام رسید؛ گوشه های بیرونی روکش کوسن را با قیچی برش بزنید و فراموش نکنید که حتما کوسن جدیدتان را اتو کنید. حالا می‌توانید درون کوسن را با فوم یا پنبه پر کنید و یا با کوسن قبلیتان جایگزین کنید.

نکته: آموزش دوخت کوسن مربع زیپ دار هم دقیقا مانند آموزش دوخت کوسن مربعی ساده می‌باشد؛ با این تفاوت که باید در قدم سوم دو تکه پارچه پشتی را از عرض پارچه با زیپ بهم وصل کنید.

حالا که به‌فکر دوخت کوسن مبل برای مبلمانتان هستید، بد نیست مدل های مختلف دوخت کوسن مبل را نیز امتحان کنید. اموزش دوخت کوسن قلبی نیز مانند آموزش دوخت کوسن مربعی ساده بسیار راحت و آسان می‌باشد و روش دوخت آن نیز تقریبا مشابه روش قبلی می‌باشد. در ادامه اموزش دوخت کوسن قلبی را بطور کامل توضیح می‌دهیم.

روش دوخت کوسن قلبی زیبا

قدم اول: برای شروع پارچه ای که برای دوخت کوسن مبل انتخاب کرده اید، را دو لایه کنید و سپس یک الگو به شکل قلب روی کاغذ بکشید و با سوزن ته گرد روی پارچه کاملا فیکس کنید که حرکت نکند.

قدم دوم: به اندازه یک تا دو سانتی متر از الگو را برای دوخت جا بگذارید و با قیچی ببرید، با نخ و سوزن دور تا دور پارچه را بدوزید و دقت کنید که حدود به اندازه 10 سانتی متر را باز بگذارید تا بتوانید الیاف و یا پنبه را درون کوسن بریزید و در نهایت بعد از پر کردن کوسن، می‌توانید قسمتی را که باز گذاشته اید بدوزید. حالا شما یک کوسن قلبی زیبا دارید که برای مبلمان و یا اتاق خواب می‌توانید از آن استفاده کنید.

همچنین می‌توانید با روش های خلاقانه و زیبا کوسن قلبی تان را تزیین کنید. برای مثال می‌توانید مقداری پارچه ی نمدی تهیه کرده؛ و به شکل حروف و یا اشکال متنوع  در آورید و به روی کوسن بدوزید.

تا اینجا به‌خوبی روش کلی دوخت کوسن مبل را یادگرفته اید و با هر مدل کوسنی را که دوست داشته باشید می‌توانید بدوزید. اموزش دوخت دکمه وسط کوسن هم بسیار مشابه اموزش دوخت کوسن قلبی است و تفاوت چندانی با هم ندارند. در ادامه بطور کامل اموزش دوخت دکمه وسط کوسن را برایتان توضیح خواهیم داد.

قدم اول: تمام مراحل اموزش دوخت دکمه وسط کوسن مانند اموزش دوخت کوسن قلبی می‌باشد؛ فقط برای شروع به جای قلب، کافیست که یک دایره روی پارچه بکشید.

قدم دوم: به وسیله خط کش دایره ای را که روی کاغذ کشیده اید را به 16 قسمت مساوی تقسیم کنید. برای اینکار ابتدا دو قطر عمود بر هم روی دایره بکشید و بعد هر ربع دایره را به 4 قسمت مساوی تقسیم کنید.

قدم سوم: در این مرحله از دوخت کوسن مبل باید روی خطوطی را که ایجاد کرده اید با چرخ خیاطی بدوزید. در واقع یعنی قطرها را بدوزید. البته برای زیبایی بیشتر می‌توانید با دست دوخت تزیینی بزنید که در نهایت کار خیلی زیبا تر خواهد شد.

قدم چهارم: از این مرحله به بعد دقیقا مشابه اموزش دوخت کوسن قلبی می‌باشد و کافیست که دور تا دور کار را دوخته و سپس قسمتی را هم برای ریختن پنبه ها و الیاف باز بگذارید و درمراحل اخر کار بدوزید.

قدم پنجم: حالا نوبت به دوخت دکمه وسط کوسن می‌رسد. فقط کافیست که مرکز کوسن را کوک بزنید تا ثابت شود و در نهایت دکمه ای را در مرکز کوسن بدوزید و تمام. کوسن شما آماده می‌باشد.

دارا بودن قابلیت تنظیم پشتی

صندلی کامپیوتر مناسب باید این امکان را به شما بدهد که پشتی صندلی خود را در راحت‌ترین وضعیت ممکن تنظیم کنید. بسته به نوع ساخت صندلی، پشتی آن می‌تواند در چندین حالت تنظیم شود. علاوه بر این، پشتی صندلی باید مستحکم و در عین حال نرم و راحت بوده و انحنای S شکل را برای پرکردن گودی کمر داشته باشد.

دسته صندلی

دسته صندلی جزو قسمت‌هایی است که وجود آن برای صندلی لازم بوده و در انتخاب یک صندلی کامپیوتر استاندارد دخیل است. بهترین صندلی کامپیوتر دسته‌هایی با پد فوم یا چرم دارد که از ساعد و آرنج کاربر محافظت کرده و راحتی و تسلط او را بیشتر می‌کند. هم‌چنین دسته‌های صندلی کامپیوتر استاندارد قابلیت تنظیم ارتفاع در 4 حالت مختلف دارند.

پشتی کمر صندلی

صندلی‌های کامپیوتر باکیفیت پشتی کمر قابل تنظیم دارند. پشتی کمر این امکان را به کاربر می‌دهد که آن را روی کمر خود تنظیم کند. این امر از ایجاد گودی کمر جلوگیری می‌کند. گودی کمر در صورت نادیده گرفتن به سیاتیک تبدیل می‌شود و بسیار ناخوشایند و دردآور است. منظور از پشتی کمر، وجود بالشتکی است که به عنوان تکیه‎گاه برای گودی کمر عمل می‌کند.

قابلیت تنظیم ارتفاع

ارتفاع صندلی یکی از مهم‌ترین فاکتورهای انتخاب بهترین صندلی کامپیوتر است. در صورت تنظیم نشدن ارتفاع، برای افراد قد بلند یا قد کوتاه امکان تنظیم ارتفاع متناسب با میز وجود نخواهد داشت و صندلی بلندتر یا کوتاه‌تر خواهد بود که باعث آسیب به ستون فقرات، و ایجاد درد در ناحیه گردن و دست‌ها می‌شود. ارتفاع استاندارد صندلی، ارتفاعی است که پاهای فرد کامل بر روی زمین قرار بگیرد و کاربر احساس راحتی داشته باشد.

داشتن چرخ‌های مناسب

وجود چرخ برای صندلی کامپیوتر شاید برای بعضی افراد آپشن محسوب شود اما وجود آن برای دسترسی به همه قسمت‌های میز لازم و کاربردی است. صندلی کامپیوتر مناسب باید چرخ‌های روان و محکمی داشته باشد. در کنار استحکام بتوانند به سادگی و آزادانه بچرخند تا کاربر به بخش‌های مختلف میز دسترسی داشته باشد و دست و بازوی فرد دچار خستگی نشود.

دوام و عمر صندلی

صندلی‌های نامرغوب و بی‌کیفیت معمولا پس از مدت کوتاهی دچار آسیب‌های مختلف شده و در نهایت از کار می‌افتند. اما یک صندلی استاندارد برای مدتی طولانی کارکرد مناسبی خواهد داشت. برای تهیه صندلی کامپیوتر استاندارد از برندهای شناخته‌شده و فروشگاه یا سایت‌های معتبر خرید کنید.

جنس روکش صندلی

به دلیل زیاد نشستن روی صندلی، جنس روکش آن خیلی اهمیت دارد. روکش صندلی کامپیوتر در کنار دوام و استحکام باید جذب رطوبت را به خوبی انجام دهد. به همین جهت هنگام خرید جنس روکش صندلی را متناسب با نوع کار و فعالیت خود انتخاب کنید. اگر جنس چرم را برای صندلی کامپیوتر انتخاب کرده‌اید توجه کنید که شیارهایی برای عبور جریان هوا داشته باشد. وججود شیار روی روکش‌های چرمی، با عبور راحت‌تر جریان هوا و جلوگیری از افزایش دما، مانع از اذیت شدن فرد به خصوص در فصول گرم می‌شود.

تکیه‌گاه صندلی

پهنای استاندارد برای تکیه‌گاه صندلی بین 30 الی 48 سانتی‌متر است. تکیه‌گاه باید قابلیت تنظیم و جلو و عقب رفتن را داشته باشد تا فرد متناسب با نیازش آن را تنظیم کند. داشتن قفل ایمنی که تکیه‌گاه را در حالت استاندارد به صورت ثابت نگه دارد و مانع خروج آن از حالت تعادل شود هم از جمله فاکتورهای مهم برای تکیه‌گاه است.

پشتی گردن صندلی

وجود پشتی گردن برای یک صندلی کامپیوتر مزیت محسوب می‌شود. در این صورت فرد می‎تواند هنگام استراحت سر خود را به آن تکیه داده و احساس راحتی داشته باشد. خستگی و گرفتگی گردن که طی کار با کامپیوتر ایجاد می‌شود، توسط تکیه به پشتی گردن تا حد خوبی رفع می‌گردد و کاربر می‌‎تواند زمان بیشتری به کار بپردازد بدون این که خسته شود.

مهم‌ترین نکات قبل از خرید صندلی کامپیوتر مناسب

ارتقاع نشیمن‌گاه صندلی باید حدود 25 الی 35 سانتی‌متر پایین تر از سطح میز کار باشد.

هنگام خرید صندلی کامپیوتر استاندارد از یک فروشگاه معتبر ضمانت نامه و گارانتی صندلی به شما داده می‌شود.

برای افرادی که وزن نسبتا زیادی دارند صندلی‌هایی مناسب است که قابلیت تحمل وزن‌های بالا را داشته باشد.

صندلی کامیپوتر باید پایه چرخان داشته باشد تا کاربر بتواند به صورت 360 درجه اطراف خود گردش داشته باشد.

همه فواصل و زوایای صندلی کامپیوتر باید قابل تنظیم باشد.

لایه داخلی صندلی کامپیوتر باید 2 الی 3 سانتی متر ضخامت داشته باشد.

پایه صندلی باید دارای چرخ بوده و چرخ‌ها قابلیت حرکت بر روی جنس کفپوش فرش را داشته باشند. اگر صندلی کامپیوتر را برای منزل خریداری می‌کنید و صندلی باید رروی فرش باشد، بهتر است صندلی‌ای خریداری شود که دارای چرخ‌های محکمی بوده و قابلیت حرکت روی فرش را به راحتی داشته باشد.

مزایای استفاده از صندلی کامپیوتر استاندارد

بسیاری از کارفرمایان دنبال مبلمان اداری شیک و جذاب بوده و مسائل ارگونومیکی صندلی را برای کارمندان خود رعایت نمی‌کنند. صندلی کامپیوتر استاندارد، ضمن این که از نظر ساختار، وزن و شکل مناسب است، از نظر ظاهری نیز زیبایی کاربرپسند دارد.

انتخاب صندلی کامپیوتر استاندارد باعث می‌شود کم‌ترین فشار و آسیب به بدن شما وارد شود و آناتومی بدن و ستون فقرات اصلاح پیدا کند.

صندلی کامپیوتر استاندارد از احساس درد و خستگی مفرط جلوگیری می‌کند و مانع از ایجاد مشکل در نواحی حساس بدن مانند ناحیه گردن، کمر و پا می‌شود. در نهایت بهره وری و عملکرد کاربر بهتر می‌شود.

با توجه به رعایت شدن همه اصول و استاندارها در مورد بخش‌های مختلف صندلی، بهترین صندلی کامپیوتر برای همه کاربران با هر قد و وزنی مناسب خواهد بود.

جهت خرید مطمئن فروشگاه میز و صندلی اپن مارکت را به شما پیشنهاد می کنیم.