علمی و پزشکیکسب و کار ایرانیان

معرفی کتاب آموزش برق ساختمان و سیستم های اعلام حریق

امروزه با توجه به مورد اهمیت قرار گرفتن آموزش‌ تخصصی در حوزه مهارت های فنی از جمله برق ساختمان، استفاده از کتاب و مقالات مربوطه در مسیر یادگیری مورد استقبال قرار گرفته است. از این رو در این مقاله به معرفی یک کتاب آموزشی در حوزه برق ساختمان و همچنین آموزش نصب سیستم‌های اعلام حریق پرداخته ایم.

این کتاب تحت عنوان کتاب آموزش برق ساختمان و سیستم های اعلام حریق در بازار موجود است. که یک گروه فعال در حوزه برق ساختمان و سیستم اعلام حریق بر آن متمرکز شده و در نهایت کتاب برق ساختمان توسط مهندس حسین مرادی‌حاجی‌تقی تالیف شده است. انتشارات سخنوران نیز اقدام به چاپ آن کرده است.

آموزش برق ساختمان pdf | آموزش برق ساختمان رایگان | آموزش برق ساختمان فنی حرفه ای

درباره کتاب آموزش برق ساختمان و سیستم های اعلام حریق

کتاب آموزش برق ساختمان و سیستم های اعلام حریق بر خلاف سایر کتاب‌های تخصصی صرفا به بررسی و توضیح مسائل تئوری در حوزه برق نپرداخته است، بلکه حاوی مطالب اصولی و کاربردی نیز می‌باشد. به این صورت که در کنار نکات کاربردی، آموزش تصویری تمام رنگی نیز اضافه شده است تا علاقمندان کاملا با جزئیات کار آشنا شوند.

همچنین در بخش نقشه خوانی و نقشه کشی، به بررسی علائم اختصاری همراه با تصویر پرداخته شده است. همانطور که می‌دانید نقشه خوانی بدون ملاحظه نقشه و ارجاع به آن قابل درک نخواهد بود. به همین دلیل مولف کتاب با قراردادن نقشه‌های مختلف از پلان روشنایی یا کلید پریزها در واحدهای مسکونی مختلف به آموزش نقشه کشی و نقشه خوانی پرداخته است.

ویژگی‌های مثبت کتاب برق ساختمان و کتاب سیستم‌ های اعلام حریق

یکی از ویژگی‌های مثبت کتاب که موجب متمایز شدن آن از دیگر کتاب‌های آموزشی در این حوزه شده است، مجموعه سوالات سازمان فنی و حرفه‌ای کشور در رشته برق ساختمان می‌باشد. در بخش انتهایی کتاب سه دوره از آخرین سوالات مطرح شده در آزمون فنی و حرفه‌ای در رشته برق ساختمان درجه 2 را ملاحظه خواهید کرد. این سوالات برای کسانی مفید خواهد بود که قصد شرکت در آزمون سازمان فنی و حرفه‌ای کشور را دارند.

اما یک مجموعه سوال زمانی کاربردی و آموزشی خواهد بود که پاسخنامه‌ای نیز داشته باشند. به همین دلیل در کتاب آموزش برق ساختمان و سیستم های اعلام حریق، این سوالات همراه با پاسخنامه کاملا تشریحی مطرح شده‌اند.

علاوه بر این موضوع بنابر گفته مولف کتاب، خدمات پس از فروشی نیز در نظر گرفته شده است. به نحوی که اگر خوانندگان، پس از مطالعه کتاب سوالاتی در رابطه با موضوع کتاب برایشان پیش بیاید، به راحتی می‌توانند از طریق سایتی که در کتاب درج شده است، آن را مطرح نمایند.

در بخش محتوایی نیز، ویژگی‌های مثبتی قابل مشاهده است. به عنوان مثال آموزش گام به گام برق ساختمان در این کتاب که از مرحله مقدماتی تا پیشرفته را در بر گرفته است، برای علاقمندان مبتدی بسیار آموزنده خواهد بود.

ضمنا راهنمای عملی و کاربردی موجود در کتاب، کارآموزان برق ساختمان را برای ورود به بازارکار آماده می‌کند.

آشنایی با محتویات کتاب آموزش برق ساختمان و سیستم های اعلام حریق

همانطور که از نام آن پیداست، این کتاب حاوی مطالبی کاربردی در رابطه با سیم کشی برق ساختمان و سیستم اعلام حریق می‌باشد. در نظر داشته باشید برای بهره ‌مندی از مطالب به روز این کتاب، آخرین چاپ آن را تهیه نمایید. چرا که در آخرین نوبت از چاپ کتاب 50 درصد از موضوعات، ویرایش و به روز شده‌اند.

کتاب آموزش برق ساختمان برای هر یک موضوعات مطرح شده، سرفصل‌های جداگانه‌ای به منظور یادگیری هر چه بهتر علاقمندان در نظر گرفته است. به این صورت که در قالب دو سرفصل آموزش برق و سرفصل نصب سیستم اعلام حریق اقدام به توضیح هر یک از این موضوعات کرده است. این سرفصل‌ها به شرح زیر می‌باشد.

فصل آموزش برق ساختمان در این کتاب

سرفصل آموزش برق ساختمان شامل موضوعات متنوعی در این حوزه می‌شود. در ابتدای کتاب مولف وسایل و تجهیزات مورد استفاده در سیستم برق ساختمان را به شکل مختصری توضیح داده است.

نکته مورد توجه در این کتاب، پرداختن به مراحل سیم کشی برق ساختمان می‌باشد. به این صورت که از مرحله نقشه کشی و نقشه خوانی تا مرحله نصبیات را می‌توانید مطالعع و حتی اجرا نمایید.

همچنین در این سرفصل شما با موضوعاتی از قبیل ترفندهایی جهت افزایش سرعت عمل، نحوه قرارداد نویسی با کارفرما، سیستم کابل اتصال زمین و غیره آشنا خواهید شد.

فصل سیستم های اعلام حریق در کتاب اموزش برق ساختمان

فصل سیستم اعلام حریق به تنهایی یک کتاب مجزا در این حوزه محسوب می‌شود. این بخش به اصول لوله‌گذاری و سیم‌کشی سیستم اعلام حریق و نحوه نقشه خوانی این سیستم پرداخته است.

مباحث مطرح شده در این بخش نیز همراه با تصاویر کاملا رنگی توضیح داده شده است تا علاقمندان به این حوزه به راحتی مطالب را درک نمایند. ضمنا آموزش نقشه کشی سیستم اعلام حریق، با نقشه‌های ساختمان‌هایی با تعداد واحدهای بالا می‌باشد.

برای یادگیری برق کاری در دوره آموزش برق ساختمان شرکت کنید!

ورود سریع به بازار کار را با شرکت در کلاس‌های دوره آموزش برق ساختمان فنی و حرفه ای تجربه کنید. ما در ایران ILO این آموزش‌ها را در دو بخش برق ساختمان درجه 2 و برق ساختمان درجه 1 (بر اساس چارت ابلاغی سازمان فنی و حرفه ای ایران به آموزشگاه) بر گذار می‌کنیم.

شما با شرکت در دوره برق ساختمان درجه 2 تمامی مبانی برقکاری، آموزش نقشه کشی، لوله کشی و داکت کشی برق، نصب انواع کلید، نصب انواع پریز و سایر موارد بنیادی برقکشی ساختمان را یاد می‌گیرید.

در رابطه با دوره برق ساختمان درجه 1، باید بدانید که این دوره به پیشنیاز احتیاج داشته و پیش از شرکت در آن حتماً باید دوره قبلی را با موفقیت پشت سر گذاشته باشید. مباحثی که در دوره برق درجه یک ساختمانی فنی و حرفه ای تدریس می‌شود شامل مواردی همچون آموزش نصب سیستم اعلام حریق، نصب دزدگیر اماکن، نصب انواع سنسور، نصب آیفون تصویری، نصب دوربین مداربسته، نصب و راه اندازی درب‌های اتوماتیک و کرکره برقی و سایر مواردی است که یک خانه مجهز و استاندارد در سیستم برقی خود نیاز دارد.

منابع: