عمومیکسب و کار ایرانیان

مبل چرم را چگونه براق کنیم؟

چگونه مبل چرمی را تمیز کنیم؟ آموزش پاک کردن لکه از روی مبل چرمی

How to Clean Leather Furniture

چگونه مبل چرمی یا مبل شنی خود را تمیز کنیم؟ قبل از این که شروع به خانه تکانی عید نوروز کنید و سراغی از مبلمان چرمی خود بگیرید بهتر است به این نکته توجه داشته باشید که مراقبت کردن از مبل چرمی به تمیز کردن آن مقدم تر است و هر زمان که مبلمان چرمی نیاز به پاک سازی داشته باشند، شما باید این کار را انجام دهید و آن را تنها به زمان خانه تکانی عید نوروز و مهمانی موکول نکنید.

ماهانه مبل چرمی خود را تمیز کنید

سعی کنید برنامه تمیز کردن مبل چرمی خود ار هر ماه یکبار انجام دهید. این کار شامل برداشتن و جدا کردن تمام قطعات مبل چرمی اعم از کوسن ها و بالشتک های زیری آن می شود. از دسته جارو و نازل باریک برای تمیز کردن و حذف زباله های قسمت های غیر قابل دسترس کمک بگیرید.

 از پارچه برای تمیز کردن مبل چرمی استفاده کنید

از پارچه های میکروفیبر خشک برای تمیز کردن روکش مبل چرمی از بالا تا پایین مبل استفاده کنید. این کار را از بالا به پایین انجام دهید تا گردو غبار ناشی از این کار به سمت پایین رفته و دوباره بر روی قسمت های پاک شده قرار نگیرند. در هنگام پاک کردن روکش مبل چرمی به قسمت هایی که دارای کثیفی های خاصی مثل و یا با می باشند دقت کنید تا در مراحل بعدی بیشتر بر روی پاک سازی آنها تمرکز کنید.

راهنمای برق انداختن مبل چرمی و رفع انواع لکه چرم

در صورت نگه داری صحیح از وسایل چرمی ، مدت ها به عنوان یک شی ء باارزش قابل استفاده خواهد بود.اگر به هر دلیلی جوهر خودکار روی این جنس پارچه ریخته شد پاک کردن لکه آن را به راحتی انجام دهید.مبل های چرمی ، یک حس ظرافتی را به خانه و دکور اضافه می کنند و تمیز کردن و نگهداری این مبل های لوکس ، کار سختی است زیرا شما نمی توانید آنها را فقط با یک پارچه مرطوب پاک کنید.

علاوه بر این ، پاک کننده های خشن می توانند به راحتی این مبل گران را خراب کنند پس بهتر است روش های صحیح برای تمیزکردن انواع لکه از روی که در ادامه این بخش از نکات نم نمک خواهیم گفت آنها را تمیز نگاه دارید ، فقط دقت داشته باشید که از پاک کننده های سفید کننده و آمونیاک نیز باید اجتناب شود. اگر چه چرم یک ماده با دوام است ، اما می تواند در طبیعت متخلخل شود.

 1. مبل را به وسیله قلم مویی نرم تمیز کنید و حتما خاک را از همه شکاف ها بکشید ، در غیر این صورت و رطوبت می تواند در هنگام استفاده از محلول تمیز کننده باعث کثیفی شود.
 2. ذرات گرد و غبار در طبیعت سایشی هستند از این رو ، هنگامی که در تماس با رطوبت قرار می گیرند ، می توانند به مواد آسیب برسانند.
 3. محلول تمیز کننده را با مخلوط کردن نسبت های مساوی از آب و سفید تهیه کنید.
 4. به طور جایگزین ، شما می توانید چند قطره پاک کننده چرم تجاری را در آب مخلوط کنید.
 5. در این محلول یک پارچه نرم (ترجیحا یک پارچه میکروفیبر) را فرو ببرید تا پارچه خیس باشد ، نه فقط مرطوب.
 6. تمام مبل را با محلول تمیز کننده بشورید ، بهتر است تمیز کردن را از بالا به پایین انجام دهید.
 7. مبل را با یک حوله تمیز خشک کنید. برای این منظور از خشک کن استفاده نکنید ، چون احتمال دارد پوست چرم را از بین ببرد.
 8. برای نرم کنندگی ، یک نسبت و دو نسبت را باهم مخلوط کنید.
 9. با استفاده از پارچه نرم و تمیز ، این مخلوط را روی مبل با حرکات وسیع و دایره ای بکشید.
 10. اجازه دهید یک شب بماند و روز بعد ، مبل راحتی را با یک پاک کننده تمیز کنید تا بتوانید درخشش آن را برگردانید.
 11. جدا از محلول سرکه ، شما می توانید مبل چرم خود را با صابون مرطوب کننده (مانند داو) و آب تمیز کنید.
 12. قبل از استفاده از آن روی کل مبل ، محلول تمیز کننده را روی یک نقطه غیر قابل تشخیص آزمایش کنید. بعضی ها حتی توصیه می کنند که مبلمان چرم را با صابون زین تمیز کنید ، اعتقاد بر این است که استفاده مداوم از صابون زین ، در یک دوره زمانی مشکلات جرم را از بین می برد.

چگونه می توان لکه های مزمن را از روی مبل چرم تمیز کرد؟

برای پاک کردن کپک ، منطقه آسیب دیده را با ترکیبی از مقادیر مساوی از آب و الکل مالش دهید.

لکه های دائمی را می توان با اسپری زدن مو بر روی لکه ها پاک کرد.

اگر کودک شما به وسیله چیزی رد خودکار روی مبل کشیده ، آن را با مالش روغن اوکالیپتوس تمیز کنید.

همچنین می توان از مالش الکل استفاده کرد تا لکه های جوهر را تمیز کند ، برای این منظور شما فقط باید یک تکه پنبه در الکل فرو ببرید و آن را روی لکه مالش دهید.

پاک کننده های ناخن ، استون ، بچه و حتی (خمیر دندان سفید ، نه ژله ای) همچنین می تواند به شما در های مبل چرمی کمک کند. اطمینان حاصل کنید که گزینه ای را که انتخاب می کنید اول حتما در یک منطقه پنهان تست کنید تا اطمینان حاصل کنید که رنگ مبل را محو نمی کند.

مبل های چرمتان را به آسانی تمیز کنید

اگر می خواهید یک گزینه امن تری را انتخاب کنید ، از پاک کننده های چرم یا پاک کننده های فومی چرم استفاده کنید با این حال ، دستمال مرطوب چرمی ممکن است جای لکی را بر مبلمان چرم شما به جای بگذارد.

برای لکه های رنگی تیره بر یک مبل چرم رنگی روشن ، لکه ها را با یک خمیر تهیه شده از یک نسبت و کرم تارتار مالش دهید ؛ اجازه دهید حدود 10 دقیقه بماند. دوباره کمی خمیر را روی محل قرار دهید و آن را با اسفنج پاک کنید.

برای خلاص شدن از لکه های گریس ، کمی را در محل بریزید و پس از چند ساعت آن را بشویید. جوش شیرین روغن را جذب می کند و مبل را پاک می کند.

از مواد شوینده مبل چرم استفاده کنید

برای درست کردن مواد شوینده مبل چرم باید به یک نسبت یکسان آب و سرکه را در یک کاسه کوچک مخلوط کنید. ۱/۲ فنجان آب با ۱/۲ فنجان سرکه با هم مخلوط کرده و قبل از شروع به تمیز کردن در یک قسمت از مبل چرم امتحان کنید.

ماده شوینده را بروی کثیفی ها به کار ببرید

در صورت عدم واکنش نامطلوب مواد شوینده مبل چرم با روکش مبل می توانید از آن برای تمیز کردن کثیفی ها استفاده کنید. پارچه میکروفیبر را به این محلول آغشته نموده و به طوری که خیسی آن چنانی نداشته باشد آن را بر روی مناطق مورد نظر با یک حرکت ملایم بکشید. این کار را به آرامی و با احتیاط انجام ندهید چون باعث ایجاد خراش بر روی مبلمان خواهد شد.

شوینده را از روی مبل چرمی پاک کنید

در این مرحله از روش تمیز کردن مبل چرم مصنوعی باید از یک حوله تمیز برای پاک کردن مواد شوینده آب و سرکه به کار رفته بر روی روکش مبل استفاده کنید. اجازه ندهید که هیچ رطوبتی باقی بماند و در معرض هوا خشک شود.

روش برق انداختن مبل چرمی

هر ۶ تا ۱۲ ماه یکبار برای برق انداختن مبل چرمی خود از واکس مخصوص مبل چرم استفاده کنید. دستورالعمل منطبق بر روی واکسن را بخوانید. اکثر واکس ها را باید بر روی پارچه تمیز زده و از حرکات دایره ای و ملایم برای اعمال آن بر روی مبل چرمی استفاده کنید. با مطالعه دستورالعمل موجود برروی واکس، خواهید دانست که قبل از استفاده از مبل چرمی، چه مدت زمان واکسن باید بر روی آن باقی بماند.

پاک کردن خودکار از روی مبل چرمی

نکته ای که در تمیز کردن مبل چرمی باید به آن توجه داشته باشید این است که زمانی که کوچکترین لکه ای بر روی مبل چرمی ایجاد شد باید بلافاصله اقدام به پاک کردن آن کنید. از یک حوله کاغذی برای پاک کردن لکه خودکار از روی مبل کمک بگیرید. می توانید کمی پارچه را مرطوب کنید و بر روی لکه ایجاد شده محکم بکشید. بهتر است این کار را در همان زمان و قبل از ثابت شده لکه بر روی مبل چرمی انجام دهید.

اهمیت تمیز کردن مبل چرمی

مبل چرم سفید و رنگی هم مانند هر وسیله دیگری در خانه هر چند مدت یکبار باید تمیز شود. برخی مشکلات در میان صاحبان مبل چرم شایع‌تر از موارد دیگر است؛ بیشتر از هرچیزی آنها به‌دنبال روش تميز كردن مبل چرم سفيد (مانند پاک كردن لكه خودكار از روی مبل چرم سفید)، پاک كردن خودكار از روی مبل چرمی و برق انداختن مبل چرمی هستند. در ادامه این موارد را بررسی می‌کنیم:

نحوه تميز كردن مبل چرم سفيد

مبل چرم سفید یکی از مدل‌های خاص و محبوب مبلمان چرم است. برای چرم یا چرم سفید و پاک کردن لکه‌های تیره روی آن، می‌توانید از محلولی تشکیل شده از 1 واحد آبلیمو و 1 واحد خمیر یا عصاره تارتار استفاده کنید. لکه‌ها را با خمیر به‌دست آمده بمالید و اجازه دهید 10 دقیقه روی آن بماند. درنهایت آن را با یک پارچه مرطوب به آرامی خشک کنید. به جای این محلول می‌توانید از مخلوط آب و سرکه (به نسبت مساوی) و کمی روغن زیتون نیز برای تميز كردن مبل چرم سفيد استفاده کنید.

درصورتی که روی مبل چرم سفید شما لکه چربی افتاده باشد، به جای اسپری تمیز کننده مبل چرم می‌توانید از خانگی مثل جوش شیرین برای تميز كردن مبل چرم سفيد استفاده کنید. برای ، کمی جوش شیرین روی محل مدنظر بریزید، و بعد از چند ساعت (وقتی چربی کاملا جذب شد)، آن را با یک دستمال نرم و تمیز پاک کنید.

پاک كردن خودكار از روی مبل چرمی

پاک‌کننده مناسب برای پاک كردن خودكار از روی مبل چرمی باتوجه به نوع چرم و رنگ آن متفاوت خواهد بود. به‌طور کلی الکل و سایر محصولات مشابه آن مانند لاک پاک کن، عطر و اسپری مو در تمیز کردن جوهر و پاک كردن خودكار از روی مبل چرمی مناسب است.

نکته مهم این است که برخی از چرم‌ها در اثر استفاده از این مواد تغییر رنگ می‌دهند. به‌همین دلیل ابتدا باید مقداری از ماده موردنظر را روی قسمتی کوچکی از مبلمان چرم که در معرض دید نیست با پنبه بمالید. در صورتی که رنگ آن نرفت، از آن برای پاک كردن خودكار از روی مبل چرمی استفاده کنید.

برق انداختن مبل چرمی

برق انداختن مبل چرمی یک مرحله مهم هم در تمیز کردن مبل چرم و هم در نگهداری مبل چرم است. این مرحله ساده عمر مبلمان شما را تا حد قابل توجهی بالا می‌برد، و به جلوگیری از ترک خوردن مبل چرم هم کمک می‌کند. باید توجه داشته باشید که برخی از مدل‌های واکس مبل چرم مصنوعی و طبیعی خاصیت تمیزکنندگی هم دارند، و برخی تنها برای برق انداختن مبل چرمی به کار می‌روند.

توصیه می‌کنیم هنگام استفاده از واکس مبل چرم مصنوعی یا اسپری تمیز کننده مبل چرم، دستمال میکروفایبر را به آنها آغشته کنید و مواد را مستقیم روی مبل چرم سفید یا تیره‌تان نریزید. دستمال را نیز به‌صورت دورانی حرکت دهید، و کار تميز كردن مبل چرم را از بالای مبل شروع کنید.

اشتباهات رایج در تمیز کردن مبل چرم

– هیچوقت از آب (به میزان زیاد)، صابون، حلال‌ها و … برای تمیز کردن مبل چرم استفاده نکنید. اگر می‌خواهید مبلمان چرم خود را با شوینده‌های صنعتی تمیز کنید، بهتر است از واکس مبل چرم مصنوعی و واکس مخصوص مبل چرم استفاده کنید. چون شستشوی مبل چرم با یا متفاوت است.

– از محلول آب و صابون برای برای تميز كردن مبل چرم سفيد یا تیره نیز استفاده نکنید؛ استفاده از چنین محلولی در طولانی مدت به چرم آسیب میزند و باعث ایجاد ترک و شکستگی در سطح آن می‌شود.

– تحت هیچ شرایطی از تمیزکننده‌های قوی مانند آمونیاک نیز برای تمیز کردن مبل چرم یا پاک كردن لكه خودكار از روی مبل چرم سفید استفاده نکنید. این مواد رنگ چرم را می‌برند.

نگهداری مبل چرم

رعایت اصول نگهداری مبل چرم طبیعی و به‌طور کلی نگهداری مبل چرم نه تنها دوام مبلمان شما را بالا می‌برد، بلکه زیبایی آن را نیز افزایش خواهد داد. مهمترین نکات نگهداری مبلمان شرح را در ادامه می‌بینید:

– پیش از خریداری مبل چرم توصیه می‌شود چرم باکیفیت را بشناسید. چرم‌هایی با رنگ تیره و رنگ یکنواخت جنس بهتر و نرم‌تری دارند. در مقابل، چرم‌هایی که رنگ یکدستی ندارند و دانه‌ها و لکه‌‌های روشن روی آنها وجود دارد، از کیفیت مناسبی برخوردار نیستند.

– به‌طور مرتب گوشه‌های مبل و زیر کوسن‌ها را به‌آرامی جاروبرقی بکشید. گرد و غبار روی مبل را نیز با یک دستمال نخی خشک یا یک حوله تمیز پاک کنید. برای هم همین کار را انجام دهید علاوه بر آن کوسن‌ها را نیز هر چند مدت یکبار برگردانید تا روی آنها چروک نیفتد و به جلوگیری از ترک خوردن مبل چرم کمک شود.

– برای نگهداری مبل چرم به نحوی موثر، هر زمان که نوشیدنی یا ماده‌ای خوراکی روی مبل چرم ریخت، سریعا آن را (بدون بیشتر پخش کردن) پاک کنید تا چیزی به داخل مبل نفوذ نکرده و کارتان در مراحل بعدی ساده‌تر شود.

 ۱. پاک‌کردن لکه جوهر از روی مبل چرم

اتفاق است و گاهی پیش می‌آید، اما جای نگرانی نیست؛ فقط به‌محض لک‌شدن مبل با ، برای پاک‌کردن آن اقدام کنید. برای این منظور، مراحل زیر را دنبال کنید:

۱. پنبهٔ گِردی را به (rubbing alcohol/Isopropyl Alcohol) آغشته کنید.

۲. پنبه را به‌آهستگی روی جای لک‌شده بزنید (پنبه را مثل دستمال روی محل موردنظر نکشید) تا رنگ جوهر را به خود بگیرد. پنبه دیگری بردارید و همین کار را تکرار کنید.

۳. سپس دستمال نرم و تمیزی را روی جای لک‌شده بکشید و آن را کامل پاک کنید.

برای پاک‌کردن لکه جوهر خودکار، به‌جای ایزوپروپیل الکل از هم می‌توانید استفاده کنید: پارچه یا دستمالی را به آن آغشته کنید و روی محل موردنظر بکشید.

۲. پاک‌کردن لکه چربی از روی مبل چرم

احتمال لک‌شدن مبل چرم با لکه‌های چربی بیشتر از هر چیز دیگری است، چراکه بیشتر غذاهایی که می‌خوریم حاوی چربی هستند: تا اندازه‌ای که گاهی متوجه لک‌شدن مبل نمی‌شویم و لکه‌ها قدیمی و ماندگار می‌شوند. برای تمیز کردن چنین لکه‌هایی به‌ترتیب، مراحل زیر را دنبال کنید:

۱. با نوک انگشتان شست و اشاره، اندکی بردارید و روی محل لک‌شده بریزید؛

۲. اجازه دهید جوش‌شیرین چندساعتی روی محل موردنظر بماند (یا تا زمانی که تمامی چربی جذب آن شود)؛

۳. جای لکه را با دستمالِ نرم و تمیز پاک کنید.

جوش‌شیرین چربی و را به خود جذب می‌کند و به همین خاطر برای پاک‌کردن چنین لکه‌هایی مفید و کارآمد است.

۳. پاک‌کردن سایر لکه‌ها

کپک‌زدگی

قرارگرفتن چرم در معرض تاریکی و هوای مرطوب ممکن است باعث کپک‌زدگی آن شود. برای تمیز کردن مبل چرم از این لکه‌ها کافی است از محلولی با میزان‌های برابر از آب و ایزوپروپیل الکل استفاده کنید.

پاک‌کردن لکه‌های تیره‌رنگ از چرم‌های به رنگِ روشن

برای این منظور، به ترکیبی خمیرمانند متشکل از میزان‌های برابر از آبِ لیمو و کرم تارتار (Cream of tartar: پودری بی‌بو، لطیف و سفید که معمولا از آن در شیرینی‌پزی استفاده می‌شود) نیاز پیدا می‌کنید. ترکیب خمیرمانند را روی محل موردنظر بگذارید. بعد از ۱۰ دقیقه مقداری دیگر از ترکیب را بردارید و روی محل لک‌شده بمالید. در نهایت هم با اسکاچ اسفنجیِ خیس‌شده آن را کامل پاک کنید.

لاک‌پاک‌کن‌های بدون استون، دستمال مرطوب کودک و حتی خمیردندان (خمیردندان سفید، نه مدل‌های ژله‌ای) از دیگر مواد و محصولات مورداستفاده برای تمیز کردن مبل چرم هستند. دوباره تأکید می‌شود که پیش از استفاده از هریک از اینها، اندکی روی قسمتی از چرم که در دیدرس نیست استفاده کنید تا مطمئن شوید باعث آسیب‌دیدن آن نمی‌شوند. فوم تمیزکننده چرم و دستمال مرطوب مخصوص چرم، محصولات ایمن‌تری به شمار می‌روند، هرچند بعد از استفاده از این دستمال‌ها ممکن است جایشان روی چرم باقی بماند.

بخش سوم: روش‌های مراقبت از مبل چرم

با تمیز کردن مبل چرم تنها نیمی از راه را رفته‌اید. برای رسیدن به نتیجه مطلوب، لازم است از مواد و محصولات مناسب برای محافظت و نگهداری از آن هم استفاده کنید. به این صورت، مبلتان ظاهر نو و زیبایی پیدا می‌کند. برای این منظور، به‌ترتیب، مراحل زیر را دنبال کنید (دقت کنید که این مراحل بعد از تمیز کردن مبل چرم انجام می‌گیرند):

۱. ظرفی را بردارید و آن را از میزان‌های برابر از سرکه و روغن طبیعی پر کنید. روغن یا روغن لیمو انتخاب‌های ایدئالی هستند.

۲. دستمال تمیزی را در محلول مرحله قبل فرو کنید؛ سپس آن را خوب بچلانید تا فقط نم‌دار و مرطوب باشد. سپس شروع به کشیدن دستمال روی سطح مبل کنید.

۳. اجازه دهید محلول مورداستفاده یک شب کامل روی سطح مبل بماند تا خوب جذب آن شود. روز بعد با پارچه‌ای تمیز آثار باقی‌مانده از آن را پاک کنید.

به‌جای استفاده از این محلول، از محصولات نگهدارنده یا محافظت‌کنندهٔ موجود در بازار هم می‌توانید استفاده کنید. کافی است دستمالی را به کمی از محصول موردنظر (محصولاتی که در قالب اسپری یا قوطی حاوی آنها عرضه می‌شوند) آغشته کنید و روی سطح مبل چرم بکشید. بوی خوش و عالی، خاصیت مرطوب‌کنندگی و ظاهر نو و تازه‌ای که به مبلتان می‌بخشند، این محصولات را به انتخاب ایدئالی تبدیل می‌کنند.

اگر به‌جای محلول، از محصولات نگهدارنده استفاده می‌کنید، نیازی نیست بگذارید یک شب کامل روی مبل بماند. بعد از حدود یک ساعت، نتیجه موردنظر حاصل می‌شود و می‌توانید آثار باقی‌مانده از آن را پاک کنید.

راهکار مناسب برای برطرف‌کردن آثار خش‌افتادگی از روی مبل چرم

خش‌افتادن مبل چرم به‌ویژه گریبان‌گیر کسانی می‌شود که در خانه حیوان اهلی دارند. البته دلایل دیگری هم وجود دارند که گاهی به‌طور تصادفی باعث آن می‌شوند. فارغ از اینکه خش‌افتادن مبل چرم چه دلیلی داشته باشد، اتفاقی نیست که نتوان فکری به حال آن کرد. برای برطرف‌کردن آثار خش‌افتادگی، مراحل زیر را دنبال کنید:

۱. تمیزکردن محل خش‌افتادگی

از یکی از محلول‌های ملایمی که در مطلب معرفی شدند، برای تمیزکردن محل خش‌افتادگی استفاده کنید.

۲. چرب‌کردن محل موردنظر با روغن

برای این منظور از روغن ملایمی مثل روغن بچه استفاده کنید. به‌این‌ترتیب که پنبه‌ای را به روغن آغشته کنید و با حرکت‌های دایره‌وار، روی محل موردنظر بمالید.

۳. پاک‌کردن آثار چربی

اجازه دهید روغن خشک شود و سپ، با دستمال خشک و تمیز، آثار آن را پاک کنید.

توصیه‌هایی برای پیشگیری از لک‌شدن مبل چرم

تمیزکردن فوری مبل

اگر مبلتان لک شد، بی‌درنگ برای تمیزکردن آن اقدام کنید؛ به این صورت، احتمال پاک‌شدن لکه بیشتر خواهد بود.

تمیزکردن مبل طی روند منظم

تمیز کردن مبل چرم را طی روندی منظم انجام دهید. لکه‌ها و ذرات گردوغبار به‌مرورزمان روی هم جمع می‌شوند. در چنین شرایطی، برای پاک‌کردن آنها دردسر به‌مراتب بیشتری را متحمل خواهید شد. کافی است هفته‌ای یک بار با پارچه یا دستمالی تمیز مبلتان را گردگیری کنید و از ماندگارشدن لکه‌ها جلوگیری کنید.

استفاده از مواد و محصولات نگهدارنده

آب پایه اصلی برای تهیه محلول مورداستفاده در تمیز کردن مبل چرم است. چنین محلولی به ازبین‌رفتن روغن‌های طبیعی موجود در چرم کمک می‌کند: اتفاقی که درنهایت، باعث ایجاد ترک و ناپدیدشدن درخشندگی مطبوع و طبیعی چرم می‌شود؛ به همین خاطر، استفاده از محصولات و مواد نگهدارنده یا محافظت‌کننده، پس از پاک‌کردن لکه‌ها، ضروری می‌شود.

روغن‌های طبیعی موجود در این محصولات به حفظ ظاهر و حالت طبیعی مبل چرم کمک می‌کند.

محدودکردن استفاده از آب

همان‌طور که ملاحظه کردید، درست‌کردن محلولی کاملا طبیعی و ارگانیک با استفاده از آب و ترکیب‌های دیگر کار ساده‌ای است. از آنجایی که در این محلول‌ها از مواد و ترکیب‌های شیمیایی استفاده نمی‌شود، به‌سادگی ممکن است این فکر به ذهنتان خطور کند که هر اندازه هم از آنها استفاده کنید، آسیبی به مبل چرم نمی‌رسانند. در چنین شرایطی، آسیب‌دیدن مبل چرم شما محتمل می‌شود؛ چراکه آب، با وجود طبیعی‌بودنش، سازگاری چندانی با چرم ندارد. بنابراین فقط مطابق با دستورالعمل‌ها و راهنمایی‌هایی که توضیح داده شد، از محلول‌ها استفاده کنید و از روی‌آوردن به آزمون‌وخطا با ترکیب‌ها و مواد دیگر بپرهیزید.

جلوگیری از ترک خوردن مبل چرم

جلوگیری از ترک خوردن مبل چرم یکی از بخش‌های نگران‌کننده در نگهداری از مبل چرم سفید و رنگی است. اما به رعایت یکسری نکات ساده، می‌توانید به جلوگیری از ترک خوردن مبل چرم کمک زیادی بکنید:

 • در ادامه اصول نگهداری مبل چرم، توصیه می‌شود مبلمان چرم را در قسمت‌های خنک‌تر خانه و در جایی قرار دهید که در معرض نور مستقیم آفتاب (و همچنین منابع گرمایشی) نباشد. نور آفتاب چرم را خشک می‌کند و رنگ آن را تغییر می‌دهد. اگر مبلمان شما کنار پنجره قرار دارد، حتما سعی کنید از پرده استفاده کنید. رعایت این نکته به جلوگیری از ترک خوردن مبل چرم شما کمک می‌کند.
 • پیشنهاد می‌کنیم خرید  واکس مبل چرم مصنوعی و  استفاده از واکس مخصوص مبل چرم را حتما در برنامه نگهداری مبل چرم خود قرار دهید. برخی روغن زیتون را بهترین روغن برای چرم به‌منظور برق انداختن مبل چرمی و جلوگیری از ترک خوردن مبل چرم می‌دانند. استفاده از پارافین برای چرم نیز یک گزینه دیگر است. برخی وازلین برای مبل چرم را نیز پیشنهاد می‌کنند، اما این ماده ممکن است رنگ مبلمان را کدر کند.

لکه های روغنی را پاک کنید

اگر مبل چرمی شما با لکه های کره، لوسیون بدن، روغن و یا هر ماده چرب مانند کثیف شده به راحتی می توانید آن را به کمک یک پارچه خشک و جوش شیرین تمیز کنید. بعد از این که خود لکه های روغنی با پارچه مرطوب برداشته شدند، پودر جوش شیرین را به طوری که تمام سطح لکه را بپوشانند بر روی لکه بپاشید. اجازه دهید تا به مدت ۲ تا ۳ساعت جوش شیرین بر روی لکه روغنی باقی بماند. سپس با پارچه خشک آن ها را از روی لکه پاک کنید. دقت کنید هرگز برای پاک کردن لکه های روغنی روی مبل چرم از آب استفاده نکنید این کار نه تنها باعث پاک شدن لکه چربی نخواهد شد بلکه آن را بیشتر پخش خواهد کرد.

لکه های رنگی را از بین ببرید

برای تمیزکردن لکه های رنگی ایجاد شده بر روی مبل چرم از الکل استفاده کنید. یک پنبه را به الکل آغشته کرده و بر روی منطقه مورد نظر بکشید. زمانی که احساس کردید پنبه به لکه رنگ آغشته شده می توانید آن را با یک پنبه تمیز جایگزین کنید و دوباره به الکل آغشته نموده و به سطح مورد نظر بکشید تا کاملا لکه رنگ بر روی مبل چرمی بر طرف شود.

لکه های نوشیدنی و نوشابه را پاک کنید

به راحتی با کمک یک پارچه خشک و آب مقطر می توانید لکه های ایجاد شده بر پایه آب را از روی مبلمان چرمی خود پاک کنید. می توانید بعد از پاک سازی با آب اجازه دهید تا رطوبت آب در معرض هوا خشک شود. نیازی به خشک کردن با پارچه نیست.

چگونه صندلی چرمی را تمیز کنیم؟

برای تمیز کردن چرم بژ از ترکیب آب لیمو و کرم تارتار کمک بگیرید. ۲ قاشق غذای آب لیمو و ۲ قاشق غذا خوری کرم تارتار را در یک کاسه کوچک ریخته و با هم ترکیب کنید. این ترکیب را بروی قسمت های لکه مالش دهیدو اجازه دهید تا به مدت ۱۰ دقیقه بر روی آن باقی بماند سپس آن را با یک دستمال مرطوب پاک کنید. از عصاره لیمو در قسمت های تیره چرم استفاده نکنید چون آب لیمو می تواند رنگ این قسمت ها را روشن تر کند.

عناوین محتوای این مطلب پنهان سازی