بین المللکسب و کار ایرانیان

سرمایه گذاری در ترکیه چگونه است؟ مصاحبه با ازمیر ملک

آیا ازمیر مکان مناسبی برای خرید خانه و سرمایه گذاری است؟

ترکیه این روزها نقل محافل ملکی است. خرید زمین و آپارتمان با دریافت اقامت و شهروندی ترکیه و دهها مزیت دیگر. ترکیه این روزها نقل محافل ملکی است. خرید ملک در ازمیر ترکیه، خرید زمین و آپارتمان با دریافت اقامت و شهروندی ترکیه و دهها مزیت دیگر. آیا واقعا چنین شرایط جذابی در اختیار ایرانیان است؟ در گفتگو با شرکت ازمیر ملک به این ابهامات پاسخ می دهیم.

خرید آپارتمان دست دوم در ازمیر | خرید خانه مبله در ازمیر | خرید ملک در ازمیر

ازمیر، الگویی اروپایی در قلب آسیا؟

اکنون دو دهه است که ترکیه بیش از پیش اقدام به تمرکز روی بهسازی ساختارهای شهر ازمیر نموده است. هدایت سرمایه‌گذاری‌های داخلی و خارجی به سمت این منطقه و بهبود قوانین اقامت و کار برای خارجی ها، این شهر را  بعنوان یک الگوی زیبای موفقیت درآورده است.

می‌توان گفت ترکیه‌ای‌ها ازمیر را به عنوان یک پایلوت مهم شهری الگوسازی کرده و نه تنها به ایرانیان بلکه کل دنیا معرفی می‌نمایند. حال که با مشوق‌های اولیه پراهمیت برای زندگی و اقامت در این شهر بزرگ، آرام و زیبا مواجه هستیم، چرا ما جزو مقدمین نباشیم. اقامت ترکیه و بویژه ازمیر می تواند یک تصمیم جذاب و موفق در این دهه در ازمیر باشد.

چرا ازمیر بهترین شهر ترکیه است؟

امنیت شهری، زیبایی، مدرنیته، تیپ اروپایی، استقلال سیاسی، سطح بالای اجتماعی و شهرسازی مدرن در کنار طبیعت بکر و مدیترانه‌ای، بهشتی را معرفی می‌کند در فاصله سه‌ساعت پرواز از من و شما که ساکن ایران هستیم. ازمیر شهری سرمایه‌پذیر است و اگر قصدتان راه‌اندازی کسب‌وکار و کسب درآمد باشد . حمایتهای قانونی و تسهیل سرمایه‌پذیری در این شهر، قوانین عادلانه مالیاتی و آداب و تشریفات قانونی ساده، سرمایه‌گذاران دنیا را به این منطقه  خوش آب و هوا کشانده است.

شهر ازمیر در ترکیه دارای آب و هوای متعادل و دلپذیر است. این شهر سرمای سوزان آنکارا را نداشته، شرجی آنتالیا و آلانیا را نیز با بادهای خود رانده و برف و باران استانبول را نیز در خود ندارد. ازمیر یا همان اسمیرنای باستانی، شهری است که تاریخچه‌اش به زنان معروف آمازون در دریای سیاه و اسکندر مقدونی بر می‌گردد. ازمیر  شهری زیبا با سواحل رویایی و هزینه متعادل‌تر زندگی در مقایسه با دیگر شهرهای بزرگ ترکیه است.

ازمیر دروازه اروپا

 جالب است بدانید که ازمیر دروازه دریایی ترکیه به اروپا است. بزرگترین کشتی‌های کروز اروپایی و آمریکایی هرساله در این شهر و بنادر اطراف آن لنگر می‌اندازند. برخی جزایر یونان تنها پنج تا ده کیلومتر با سواحل چشمه در ازمیر فاصله  دارند، در نتیجه شما اگر این شهر را برای مقصد مهاجرت خود انتخاب کرده‌اید با فرهنگ مدیترانه‌ای، زندگی خود را شروع خواهید کرد. کسانی که ازمیر را انتخاب کرده‌اند از جمله خود ما، در محیطی کاملاً توسعه یافته زندگی می‌کنیم. هر ساله میلیون‌ها گردشگر ترکیه‌ای و بین‌المللی از این شهر دیدن می‌کنند که هر یک فرهنگ‌های متفاوتی دارند.

آیا ازمیر برای تحصیل مناسب است؟

تحصیل در ازمیر در واقع تحصیل در نسخه مشابه اروپای غربی است. از مدرسه‌های رایگان دولتی گرفته تا مدرسه‌های خصوصی و مدارس بین‌المللی اروپایی و آمریکایی و کالج‌هایی با سطح علمی قابل پذیرش جهان از جمله امکانات تحصیلی در این شهر است.  شرایط ویژه شرکت ازمیرملک  برای اقامت تحصیلی البته در مقطع دانشگاه، چون و چرایی برای تحصیل فرزندان ما باقی نمی‌گذارد. در هر شرایط تحصیلی از دبستان گرفته تا دانشگاه، فرصت ادامه با کیفیت بهتر در شهر ازمیر وجود دارد.

آیا حضور در ازمیر ریسک است؟

ممکن است باشد. چه کسی می‌تواند تضمین نماید؟ اما پاسخ ما اینست که پیش از تصمیم به ادامه زندگی یا کسب وکار و تحصیل در ترکیه چند صباحی همراه با ازمیرملک  باشید. واقعیت اینست که ما هوای اعضای خانواده خود را داریم. چرا که شعار و فلسفه برند ازمیرملک  این است:

چگونه کسب اطلاعات برای زندگی یا سرمایه‌گذاری در ازمیر را آغاز کنیم؟

پیشنهاد می‌کنیم ابتدا با متخصصان ما در شرکت ازمیرملک  یک تماس بگیرید. پشت این خط همکاران ازمیرملک  به فارسی و با لحنی دوستانه مشاور شما می‌شوند. شاید بعد از صحبت، متوجه شوید فرصتهای بهتری برای حضور در ازمیر و سرمایه گذاری در ترکیه وجود دارد و ارتباط با مشاور می‌تواند در این خصوص بسیار مفید باشد. اقدام بعدی شاید سفر به ازمیر باشد که قطعا شما یک دیدگاه بسیار جامع‌تری نسبت به این شهر پیدا خواهید کرد.در گام بعدی زمانی که به ازمیر رسیدید برنامه تحقیقاتی شما و سایر موضوعات با ازمیرملک  خواهد بود.

سرمایه گذاری در ازمیر ترکیه ۲۰۲۳

سرمایه‌گذاری ذاتا کاری با ریسک بالا محسوب می‌شود چرا که قرار است دستاورد سالها تلاش‌مان یا به هر حال پول ارزشمندی که به ما رسیده است را از جایی به جایی دیگر انتقال دهیم. حال در نظر بگیریم که قرار است این اتفاق در یک کشور خارجی بیفتد و این مهم حتما دارای جنبه‌های مثبت و منفی بوده که  باید آن‌ها را مد نظر داشته باشیم. در ادامه این مطلب به بیان چندین نکته در خصوص سرمایه‌گذاری در ترکیه و خصوصا در ازمیر ترکیه خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

طی دو دهه گذشته با توجه به تغییرات مثبت فراوانی که در ساختار قوانین و اقتصاد کشور ترکیه به وجود آمده است سالانه هزاران نفر و شرکت از سایر نقاط جهان از جمله ایران در ترکیه سرمایه‌گذاری نموده‌اند. نمونه قابل ذکر آن هم شاید ساخت صدها هتل چهار و پنج‌ستاره‌ای باشد که با سرمایه‌گذاری‌های میلیون‌دلاری اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها راه‌اندازی شده و اغلب ما ایرانیان هم تجربه حضور در آن را داشته‌ایم.

حتی اگر پیش از این تنها یک بار هم به هر کدام از شهرهای ترکیه سفر کرده باشید حتما شاهد امکانات خدادادی این سرزمین بوده‌اید. هزاران کیلومتر نوار ساحلی شمالی، غربی و جنوبی که ترکیه را به یکی از برترین مقاصد توریستی جهان بدل کرده است. خصوصا داشتن ۳۰۰ روز آفتابی در بسیاری از سواحل این کشور! از آن طرف پرباران‌بودن این کشور در منطقه‌ای که اغلب همسایگان را خشکسانی تهدید می‌کند یک نعمت خدادادی برای ترکیه محسوب می‌شود. به همین دلیل صنعت کشاورزی و دامداری بسیار پررونق  و با کیفیت است. کافیست سبزیجات، میوه‌ها و لبنیات ترکیه را چشیده باشید.

نکته مهم دیگر مزیت جغرافیایی این کشور است که دروازه اروپا به آسیا است. ضمن این که با ده‌ها کشور قدرتمند اروپایی از جمله فرانسه، ایتالیا و اسپانیا تنها با چند ساعت کشتیرانی ارتباط آبی دارد. از آن سو به دلیل قیمت بسیار مناسب اقلام خوراکی، پوشاک و اقامت در این کشور هر روزه از ده‌ها کشور اروپایی خصوصا آلمان هزاران مسافر به این کشور ورود می‌کنند. به عنوان نمونه تصویری از تابلوی پروازهای ازمیر در یک شب پاییزی معمولی را برای شما در عکس زیر قرار داده‌ایم.

در تصویر بالا می‌بینیم که حجم عمده پروازها به فرودگاه عدنان مندرس ازمیر ترکیه را شهرهای اروپایی خصوصا آلمانی‌ها تشکیل می‌دهند. خود این موضوع می‌تواند به نوعی نشانگر اهمیت و جذابیت این کشور برای سرمایه‌گذاری باشد، چرا که نشان از زنده و پویا بودن آن است.

حال کمی عمیق‌تر به مبحث سرمایه‌گذاری در ترکیه و شهر ازمیر ورود می‌کنیم.

درست است که فرصت‌های سرمایه‌گذاری در این کشور بسیار زیاد است اما به نظر ما ایرانیانی که قصد سرمایه‌گذاری دارند بهتر است با توجه به تخصص و حوزه فعالیت اقتصادی خود اقدام کنند تا احتمال ضرر و زیان کاهش یابد. کشور ترکیه در بازه زمانی سال 2016 و 2017 رشد 300 درصدی در زمینه سرمایه‌گذاری مهاجران داشته که در این بین سرمایه‌گذاری در حوزه املاک بالاترین شاخص را به خود اختصاص داده است. پس از ملک شاخصه‌های دیگری نظیر بورس، طلا و سود بانکی از بیشترین رشد برخوردار بودند. برای اینکه شما نیز بتوانید از مزایای سرمایه گذاری در ازمیر ترکیه بهره‌مند شوید این مطلب را تا انتها بخوانید.

مزایای سرمایه گذاری در ازمیر ترکیه

اما سرمایه گذاری ملکی خصوصا اگر منتج به اخذ شهروندی شود در کشور ترکیه دارای مزایای بی‌نظیری است که هرکدام جذابیت خاص خودش را دارد. ما در ادامه به چند نمونه از بهترین مزایای آن اشاره کرده‌ایم.

  • امکان تحصیل رایگان برای فرزندان شما
  • اعتبار ده ساله‌ی پاسپورت ترکیه و قابل تمدید بودن آن به صورت مادام العمر
  • امکان سفر به ۱۱۱ کشور جهان بدون نیاز به دریافت ویزا در صورت اخذ شهروندی ترکیه
  • امکان استفاده از خدمات درمانی و بیمه سراسری س گ کا
  • امکان چند تابعیتی بودن، ترکیه برخلاف ایران مشکلی با چند تابعیتی بودن افراد ندارد.
  • عدم نیاز به حضور دائمی در ترکیه
  • امکان اخذ کارتهای اعتباری و وام از بانک‌های ترکیه
  • اخذ حق شهروندی ترکیه در کمترین زمان (3 الی 6 ماه)

    یک نکته جذاب در رابطه با سرمایه‌گذاری بیش از ۴۰۰ هزار دلاری در ترکیه وجود دارد و آن هم اقامت اعضای خانواده پس از سرمایه‌گذاری می‌باشد. پس از اینکه فرایند سرمایه‌گذاری شما به تایید دولت ترکیه رسید شما قادر هستید تا همسر و فرزندان (به شرطی که فرزندان زیر 18 سال باشند) خود را به ترکیه دعوت کرده و برای آن‌ها پاسپورت ترکیه دریافت کنید. این مبلغ پیش از سال ۲۰۱۸ یک میلیون دلار بود، سپس برای مدتی به ۲۵۰.۰۰۰دلار و اکنون به ۴۰۰هزاردلار کاهش یافته است. به نظر بسیاری از افرادی که ترکیه را برای سرمایه‌گذاری ملکی انتخاب کرده‌اند این رقم هنوز هم جذاب است و به نوعی یک پیشنهاد ردنشدنی محسوب می‌شود چرا که:

    شما تقریبا در هیچ‌کجای جهان نمی‌توانید با خرید ملکی که در دست خودتان است تنها طی سه تا شش ماه شهروندی آن کشور را اخذ کنید.

به عبارتی شما می‌توانید یک، دو یا چند ملک از هر نوعی، تجاری یا مسکونی تقریبا در هرجای ترکیه (به جز شهرهای مرزی) بخرید، سند را به نام خودتان بزنید، ملک در ید خودتان باشد و سریعا پاسپورت ترکیه را نیز دریافت کنید. تنها روال قانونی که البته اصولی هم هست در رهن گذاشتن این املاک تنها به مدت سه سال در دولت ترکیه است. آن هم به این دلیل که دولت مطمئن باشد شما پس از چند ماه که شهروندی را گرفتید پولتان را از این کشور خارج نمی‌کنید.

اما پس از سه سال هرکاری دوست داشتید می‌توانید به عنوان یک شهروند ترکیه‌ای با این املاک بکنید. هر چند که پیش از این سه سال هم شما می‌توانید به راحتی املاکتان را به هر شخص یا شرکتی اجاره دهید. پس با کمی تحقیق و مقایسه با سایر موارد سرمایه‌گذاری ملکی در کشورهای دیگر از جمله امارات متحده عربی، یونان، پرتغال، اسپانیا، جمهوری دومینکن(فقط پاسپورت خالی بدون ملک) و …. می‌بینیم که این واقعا یک فرصت کم‌نظیر است. خصوصا برای کسانی که امکان پرداخت این هزینه را در ایران دارا می‌باشند.