علمی و پزشکیکسب و کار ایرانیان

کفپوش گرانولی یا کفپوش لاستیکی؛ کدام بهتر است؟

انواع کفپوش گرانولی و راه های نصب آن

یکی از بهترین و ساده ترین مصالح درپیاده سازی پوشش کف می باشد. در مطالب قبلی هم اشاره کردیم که کفپوش گرانولی یک محصول با تنوع بالا در طرح می باشد.مثلا در طراحی و تولید برخی از این کفپوش های لاستیکی از لبه های به هم پیوسته استفاده شده است.این در حالی است که در برخی دیگر از سیستمی از پین های لبه ای استفاده شده است که صفحات کفپوش گرانول را به هم متصل می کند.

همچنین انواع دیگری از کفپوش لاستیکی چسب‌دار وجود دارد. اگر چه نصب این کفپوش ها برای کسانی که کار نصب را انجام می‌دهند راحتتر می باشد.چرا که نصب این نوع از کفپوش گرانولی کمی نیاز به دقت دارد.اما در حالت کلی کفپوش گرانولی نصب فوق العاده راحتری نسبت به سایر محصولات مشابه دارد.تنها کاری که باید انجام دهید کنار هم چیدن این صفحات است.

خرید کفپوش ورزشی | قیمت کفپوش گرانولی دست دوم | قیمت کفپوش گرانولی رولی

ویژگی های کفپوش گرانول پارکی یا کفپوش گرانول پایه دار

 • این کفپوش گرانولی به واسطه وزنی که دارد،نیاز به نصب خاصی ندارد.وزن صفحات یا همان موزایک های گرانولی آنها در کنار هم نگه می دارد.اما اگر امکان به سرقت رفتن کفپوش ها را می دهید،می توانید از نوع متصل شونده استفاده کنید.و یا در مراحل نصب از چسب مخصوص و یا پیچ و مهره استفاده کنید.
 • کفپوش گرانول پارکی تحمل وزن بسیار بالا،ضربه گیری فوق العاده و مقاوم در برابر رطوبت و حرارت می باشد.کفپوش پارکی به واسطه تنوع رنگی به زمین بازی کودکان و پارک زیبایی و جذابیت بیشتری می بخشد.
 • این کفپوش در فضاهای خانگی و سالن های بدنسازی نیز کاربرد دارد.

عایق رطوبت

اکثر کفپوش های گرانول یا لاستیکی در برابر آسیب های ناشی از رطوبت در هر دو سطح بالا و پایین کفپوش بسیار مقاوم هستند. با این حال اگر آن را در محلی نصب می‌کنید که می دانید مدت زیادی در برابر رطوبت قرار می گیرد. مثلاً در زیرزمین، ممکن است لازم باشد یک مانع بخار برای جلوگیری از نفوذ رطوبت از زیر آن قرار دهید.یا کفپوش قرار در پارک ها و زمین های بازی قرار گیرد و یا در پارک های آبی یا لبه استخرها.در این صورت شما به کفپوش گرانولی که به‌طور ویژه برای این منظور طراحی شده است نیاز دارید.

راحتی و آسایش

شاید رایج ترین مزیت کفپوش گرانول یا لاستیکی این واقعیت است که در شرایط مختلف قوی، سخت ، ایمن و انعطاف پذیر است. بسته به نوع کفپوش گرانول مورد استفاده و محیطی که در آن نصب شده است. یک کفپوش گرانول یا لاستیکی که فقط چند نکته ساده در نگهداری از آن رعایت شده باشد ممکن است بیشتر از 10 سال دوام بیاورد.ما این مطلب را براساس تجربیات خود و نظر مشتریان،که سالهای ابتدایی شروع کار کارخانه این محصول را سفارش دادند بیان می کنیم.

با وجود این استحکام و دوام، کفپوش گرانولی در زیر پا نرم بوده و احساس خوشایندی را منتقل می کند. این یکی از دلایل اصلی محبوبیت آن برای اتاق های ورزش و اتاق های بازی است. به طور کلی، هرچه کفپوش ضخیم تر باشد، نرم تر خواهد بود. این خاصیت ارتجاعی کفپوش گرانولی باعث بی صدا شدن حرکت در هنگام راه رفتن می شود. پاشنه‌ها کلیک نمی‌کنند و در هنگام افتادن اجسام سخت یا حتی افراد هیچ آسیبی به آنها وارد نمی شود.

حال که صحبت از افتادن و سقوط افراد شد. کاشی‌های سرامیکی و سنگی صاف هنگام خیس شدن، کاملا لغزنده می شوند.در صورتی که کفپوش گرانول نه تنها سطح زیبا، مقاوم ،نشکن و بادوامی است بلکه ضدلغزش هم می باشد.این کفپوش گرانول یا لاستیکی در شرایطی که مرطوب هم شده باشد خاصیت ضدلغرش خود را حفظ می کند.

در چه مکان هایی از کفپوش گرانولی یا لاستیکی استفاده کنیم؟

کفپوش گرانول یا لاستیکی برای مکان هایی که به تفریحات یا فعالیت های کاربردی اختصاص داده شده اند، مناسب است.برای مثال شما در باشگاه خانگی ، لبه های استخر، پشت بام ویلا ،اصطبل اسب یا محل نگهداری حیوانات خانگی خود از این محصول استفاده کنید.برای زمین بازی کودکان خود در حیاط هیچ گزینه ای بهتر از کفپوش گرانول نیست.این محصول در کنار چمن مصنوعی زیبایی محیط را دوچندان می کند.انعطاف پذیری و نرمی آن باعث می شود که به ویژه برای اتاق های ورزش و فضاهایی که روی پاهای خود کار می کنید. مانند کارگاه ها و اتاق های لباسشویی، مناسب باشد.این در حالی است که کفپوش های گرانولی جذاب‌تر از گذشته هستند و شما انتخاب های متنوعی با طرح و رنگ مختلف دارید.

تفاوت کفپوش تاتامی و گرانولی(لاستیکی)

کفپوش تاتامی کفپوشی نرم و انعطاف پذیر بوده و دارای خاصیت ارتجاعی می باشد که این ویژگی باعث حفظ ایمنی افراد و به خصوص کودکان در محیط هایی همچون مهد کودک و اتاق کودک می شود. زیرا به واسطه این خاصیت ارتجاعی کفپوش ها خاصیت ضربه پذیری پیدا کرده و در صورت بروز حادثه از آسیب دیدن کودکان جلوگیری به عمل می آید.

کفپوش های تاتامی دارای رنگبندی متنوع، ابعاد و ضخامت های مختلف بوده که هر ضخامت جهت استفاده برای مکان های متفاوت می باشد. این کفپوش ها به صورت آجدار بوده که این آج ها مانع از سر خوردن کفپوش می شود. همچنین این کفپوش ها در انواع ساده و طرح دار موجود بوده که نوع طرح دار تاتامی به خصوص برای مهد کودک و اتاق کودک مناسب می باشد. کفپوش تاتامی از جنس فوم eva می باشد.

کاربرد کفپوش تاتامی:

 • مهد کودک و اتاق کودک
 • سالن بازی کودکان
 • پارک بازی کودکان
 • سالن ورزشی

نصب کفپوش تاتامی:

نصب کفپوش تاتامی به این صورت می باشد که کفپوش ها که به صورت پازلی می باشند در کنار هم قرار می گیرند و از قسمت نر و مادگی به صورت پازلی در هم قفل می شوند. جداسازی قطعات نیز به همین صورت می باشد که قسمت های پازلی از هم جدا می شوند.

قطعه ای بودن کف پوش تاتامی علاوه بر نصب راحت مزایای زیادی دارد. مثلا در صورت آسیب دیدن و یا کثیف شدن یک قطعه می توان تنها همان قطعه را تعویض و یا تمیز نمود و نیازی به تمیز نمودن یا تعویض کل کفپوش نمی باشد.

این کفپوش ها به صورت دو رو آج می باشند و پس از استفاده از یک طرف کفپوش می توان از سمت دیگر آن استفاده نمود.

از ضخامت های پایین این کفپوش ها می توان به عنوان دیوار پوش نیز استفاده نمود. به این صورت که کفپوش ها را با استفاده از چسب به دیوار می چسبانند تا به عنوان ضربه گیر عمل نماید.

ویژگی های کفپوش تاتامی :

 • خاصیت ارتجاعی و انعطاف پذیری
 • سبک و قابل حمل
 • خاصیت پازلی و نصب راحت
 • رنگ و طرح متنوع
 • ابعاد و ضخامت های مختلف
 • ضد آب و امکان نظافت آسان
 • موجود در دو نوع ساده و طرح دار
 • ایجاد امنیت برای کودکان

کفپوش لاستیکی(گرانولی)

کفپوش لاستیکی از ​دانه های گرانول تولید شده و به کفپوش گرانولی نیز معروف است، دارای دوام و استقامت بالا می باشد. دلیل این نامگذازی این است که این کفپوش از دانه های گرانول تولید شده است. کفپوش لاستیکی مناسب برای فضاهای سر باز و فضاهای پر رفت و آمد همچون باشگاه ورزشی بدنسازی و پارک ها می باشد. این کفپوش گرانولی دارای رنگبندی متنوع، ابعاد و ضخامت های مختلف و در دو نوع ساده و پایه تخم مرغی می باشد.

در باشگاه های بدنسازی به دلیل قرار گرفتن دستگاه ها و وزنه های سنگین بر روی کفپوش، نیاز به به کفپوشی محکم، مقاوم و ضد ضربه می باشد تا بر اثر فشار ناشی از وزن دستگاه ها آسیبی نبیند. کفپوش لاستیکی به دلیل انسجام بالایی که دارد بر اثر فشار و ضربه آسیبی نمی بیند و بهترین گزینه برای استفاده در باشگاه های بدنسازی می باشد تا هم به کف باشگاه آسیبی وارد نشود و هم خود کفپوش بر اثر وزن بالا آسیبی نبیند.

ویژگی کفپوش ورزشی:

    ضد اب و مقاوم در برابر نور خورشید

    مقاوم در برابر وزن بالا :در کارگاه ها و کارخانه ها  از این کفپوش ها برای استفاده در زیر دستگاه ها استفاده می شود. به همین دلیل  به آن کفپوش صنعتی نیز می گویند.

    قابل شستشو :در زیر کفپوش های لاستیکی شیار هایی وجود دارد که جهت عبور آب از زیر آن ها می باشد. نوع خاصی از کفپوش لاستیکی که به آن کفپوش لاستیکی پایه تخم مرغی می گویند دارای ​پایه های تخم مرغی شکل بوده که جهت عبور راحت تر آب از زیر آن بوده و مناسب برای پارک ها می باشد.این کفپوش فقط برای پارک ها مناسب می باشد. کفپوش لاستیکی پایه تخم مرغی دارای ضخامت ۴۵ میلی متر می باشد.

    موجود در ابعاد ،ضخامت و رنگبندی های مختلف :این کفپوش  در ابعاد  100 در 100 و 50 در 50 سانتی متر و ضخامت های 20 ،25 و 45 میلی متری موجود می باشد.که هر ضخامت مناسب جهت استفاده در محیطی خاص می باشد. . همچنین این کفپوش ها در رنگ های مشکی، یشمی وقرمز موجود می باشند.

کاربرد کفپوش لاستیکی(گرانولی):

 • استفاده در پارک ها: در پارک ها به دلیل اینکه کفپوش در معرض نور خورشید، باران، باد و ضربه قرار میگیرد استفاده از این کفپوش مناسب می باشد.
 • باشگاه های بدنسازی: در این مکان به دلیل وجود دستگاه ها و وزنه های سنگین وجود کفپوش لاستیکی لازم است.
 • پارکینگ ها: کفپوش لاستیکی در پارکینگ ها تحمل وزن خودرو ها را خواهد داشت.
 • حیاط منازل و مدارس: به دلیل مقاومت بالای این نوع کفپوش در برابر باران و آفتاب
 • پیاده رو ها: به منظور دوام بالای کفپوش لاستیکی در برابر باران و آفتاب می باشد.
 • پل های عابر پیاده
 • مکان های پر رفت و آمد و روباز

نصب کفپوش لاستیکی:

نصب این کفپوش ها بسیار آسان می باشد. به دلیل وزن سنگین کفپوش بعد از قرار گرفتن بر روی زمین در جای خود ثابت می مانند، ولی در صورت تمایل می توان با استفاده از چسب یا پیچ نیز آن ها را به زمین وصل نمود. کفپوش های لاستیکی به صورت قطعه ای بوده و هر قطعه به صورت جداگانه قابل نصب می باشد. وزن قطعات با توجه به ابعاد و ضخامت متفاوت می باشد.