علمی و پزشکیکسب و کار ایرانیان

برای جراحی بینی سوند وصل میکنن؟

توضیحات کاربردی بیهوشی در جراحی بینی

به نقل از بهترین جراح بینی گوشتی در تهران امروزه با پیشرفت دستگاهها و تکنولوژی پیشرفته بیهوشی و نیز داروی جدید بیهوشی به همراه پیشرفت در علم بیهوشی ، توصیه به استفاده از بیهوشی عمومی است . جراحی بینی با بی حسی موضعی به جز در موارد محدود و عمل مجدد ،مانند کوچک کردن پره های بینی توصیه نمیشود.

نکات مراقبتی قبل از بیهوشی در جراحی بینی

 • باید دو هفته قبل از عمل جراحی بینی از مصرف آسپرین و ویتامین E و روغن ماهی وامگا3 نیزمکمل های گیاهی ( مثل جینکو- جنزینگ- سیر- ) داروهایی که باعث رقیق شدن خون میباشند پرهیز نمود.
 • از مصرف دخانیات بخصوص سیگار و قلیان به مدت 2 هفته قبل از عمل خودداری کنید.
 • در صورتی که بیماری خاصی دارید و یا داروی خاصی را مصرف می کنید باید جراح بینی خود را مطلع نمایید و نیز به پزشک متخصص بیهوشی در روز عمل اطلاع دهید.
 • حداقل 8 ساعت قبل از عمل باید ناشتا باشید و چیزی نخورید.
 • بهتر است شب قبل از عمل نیز غذای سبک میل کرده باشید.
 • در بیمارستان چند ساعتی قبل از عمل یک قرص به شما داده میشود که این قرص باعث کاهش استرس و اضطراب و نیز کاهش فشار خون حین عمل میشود.
 • نکته مهم قبل از بیهوشی :چون بعد از عمل بینی شما توسط پانسمان بسته میباشد. باید با دهان نفس بکشید و قبل از بیهوشی نیز این کار یعنی تنفس با دهان را تمرین کنید.

عملیات بیهوشی در جراحی بینی و اتفاقات پس از آن

 • در روز عمل در بخش بیمارستان به شما سرم وصل میگردد که تنها مرحله دردناک این زمان است از طریق سرم داروی بیهوشی تزریق میشود به بدن که باعث میگردد به خواب عمیق فرو بروید.
 • متخصص بی هوشی توسط ماسک و نیز لوله ای از راه دهان ،اکسیژن به بدن میرساند.
 • در طول عمل که حدودا 2 ساعت طول میکشد توسط تجهیزات متصل شده به بدن بیمار ،فشار خون ، نبض و علائم حیاتی به صورت مرتب کنترل میشود.
 • بعد از اتمام عمل بیمار ظرف چند دقیقه به هوش می آید و به بخش ریکاوری منتقل میگردد.
 • در این زمان به دلیل وجود پانسمان داخل بینی نمیتوان از راه بینی تنفس کرد و باید از راه دهان تنفس انجام داد .
 • بعد از عمل ممکن است مختصری گلو درد وجود داشته باشد که به دلیل اثر فشار لوله بیهوشی است که ظرف چند روز آینده بهتر میشود.
 • بعد از عمل نیز باید حداقل 6 ساعت چیزی خورده نشود و شروع رژیم غذایی با خوردن سوپ است و بعد از تحمل رژیم غذایی میتوان از بیمارستان مرخص شد .به دلیل وجود آثار داروی بیهوشی از رانندگی کردن بلافاصله بعد از عمل پرهیز شود.

انواع روش های بیهوشی

به طور کلی سه روش بیهوشی وجود دارد که بسته به سختی جراحی و تشخیص پزشک یکی از سه روش استفاده می شود. در ادامه هر یک را به طور کامل توضیح می دهیم.

بیهوشی موضعی

در بیهوشی موضعی تنها از ماده بی حس کننده استفاده می شود. ماده بی حس کننده به بدن زیباجو در ناحیه مورد نظر تزریق شده و بعد از آن مراجعه کننده هیچ حسی در بینی خود احساس نمی کند. این روش بیهوشی در جراحی بینی سبک تر از روش های دیگر است و از آن جا که در این روش ، مراجعه کننده به خواب نمی رود ، مناسب عمل های جزئی رینوپلاستی ، مانند کوچک کردن پره های بینی است. لازم به ذکر است که انتخاب این روش بیهوشی بسته به شرایط روحی و جسمی بیمار و تشخیص پزشک دارد.

بیهوشی وریدی

بیهوشی وریدی یا بیهوشی با آرامش بخش کمی عمیق تر از روش موضعی است. در این روش داروی خواب آور  به داخل وریدی متقاضی تزریق شده و سبب به خواب رفتن وی می شود. در این هنگام پزشک در ناحیه بینی بی حسی موضعی انجام می دهد. این روش به گونه ای است که متقاضی بعد از به خواب رفتن می تواند بدون کمک دستگاه ( لوله در راه تنفسی )، تنفس کند. اما مشکلی در بیهوشی وریدی وجود دارد ؛ بدین گونه که بعضی از متقاضیان شنیدن صدای شکستن استخوان و چکش را بعد از خارج شدن از ریکاوری گزارش می دهند. این تجربه درحالی است که متقاضی هیچ درد یا ناراحتی را حین عمل تجربه نکرده است و تنها صدا جزئی شنیده است.

بیهوشی در جراحی بینی به روش عمومی

بهترین روش بیهوشی در جراحی بینی ، بیهوشی عمومی است. در این روش متقاضی طی استنشاق ماده بیهوشی ، آن را به داخل رگ های وریدی خود فرستاده و هوشیاری خود را از دست می دهد. در این روش مراجعه کننده جهت تنفس نیاز به استفاده از لوله های تنفسی ( لوله ایروی ) دارد. این لوله ها از راه دهان به داخل نای فرد وارد شده و امکان تنفس را برای وی ممکن می کند. این روش بی خطر است و برخلاف بیهوشی وریدی ، بیمار هیچ صدا یا اتفاقی را از داخل اتاق عمل گزارش نمی دهد.

آیا بیهوشی عوارض دارد؟

همانطور که می دانید قبل از جراحی زیبایی بینی ، متقاضی مستلزم به انجام آزمایش ها و معاینه هایی است. در این آزمایش ها تمامی نکات سلامتی بررسی شده و با توجه به نتایج به دست آمده عمل جراحی و بیهوشی انجام می شود. بنابراین بیهوشی در جراحی بینی عوارضی نمی تواند داشته باشد مگر عوارض کوتاه مدت و سطحی که در ادامه با شما بیان می کنیم.

 • حالت تهوع ( ممکن است بلافاصله بعد از عمل رخ دهد و به مدت یک تا دو روز ادامه داشته باشد ؛ در این صورت داروهای ضد تهوع استفاده می شود. )
 • احساس خشکی دهان بلافاصله بعد از بیهوشی
 • احساس گیجی ( بلافاصله بعد از به هوش آمدن ، بیمار احساس خواب آلودگی ، گنگی و گیجی می کند که طبیعی است و طی چند ساعت از بین می رود. )
 • احساس سرگیجه ( در ساعت ها یا روز های اول هنگام ایستادن احساس سرگیجه وجود دارد ؛ نوشیدن آب کافی در این مورد تاثیر گذار است. )

بیهوشی عمومی چگونه انجام می شود؟

در ابتدا یک سوزن پلاستیکی نرم و باریک به کمک سوزن فلزی درون رگ شما وارد می شود. سوزن فلزی سپس خارج شده و لوله پلاستیکی ظریف که به یک دریچه یک طرفه مجهز است درون رگ باقی می ماند. این دریچه یک طرفه از بیرون آمدن خون از رگ و یا برگشت مایع تزریقی جلوگیری می کند. ورود سوزن به داخل پوست دست یا ساعد کمی درد دارد. اما بعد از خروج سوزن از درون لوله پلاستیکی آنچه در درون رگ باقی میماند دردی نخواهد داشت.

برای کاهش درد خفیف ناشی از تزریق سوزن به رگ می توانید یک یا دو ساعت قبل از عمل پشت دست چپتان کرم بی حس کننده املا (حاوی لیدوکائین) بمالید. به این ترتیب قبل از عمل، در طول عمل یا حتی بعد از عمل، هر گونه سرم یا مایع دیگری که برای شما لازم است، بدون نیاز به رگ گیری مجدد، به بدن شما تزریق می شود.

داروهای بیهوشی، داروهای ضد درد، داروهای شل کننده عضلانی، داروهای آرامبخش، آنتی بیوتیک، سرم و حتی در صورت لزوم (اما به ندرت) خون از جمله مایعاتی هستند که ممکن است بسته به علائم حیاتی بدن از طریق این مجرای باریک به رگ وارد شوند. این لوله پلاستیکی توسط نوار چسب، محکم به پوست چسبیده میشود تا از رگ بیرون نیاید.

قبل از تزریق داروی بی هوشی، یک ماسک اکسیژن روی بینی و دهان شما قرار داده می شود تا چند ثانیه ای تنفس کنید و اکسیژن خونتان تا حدی بالا رود. چند دقیقه بعد از اینکه داروی بی هوشی وارد بدنتان شد، کم کم به خواب عمیقی فرو می روید .این خواب با خواب معمولی تفاوت هایی دارد.

خواب طبیعی با یک صدای بلند، یک ضربه یا یک عامل تحریک کننده از بین میرود و شما هوشیار میشوید اما وقتی شما بی هوش هستید هیچ دردی را احساس نمی کنید، هیچ صدایی را نمی شنوید و هیچ چیز شما را بیدار نمی کند. این بی هوشی و بی دردی تا زمانی که داروهای بی هوشی به شما تزریق می شوند باقی خواهد بود.

انتخاب نوع بیهوشی

کدام نوع بیهوشی برای شما مناسب است؟

بسته به نوع عمل و تشخیص متخصص بیهوشی می بایست بیهوشی متناسب آن استفاده شود در  معمولا از بیهوشی عمومی استفاده می شود.

عوارض بیهوشی

حالت تهوع و استفراغ: از عمومی ترین پیامدهای ناشی از بیهوشی حالت تهوع و استفراغ است. عموما این حالت در ۲۴ ساعت اول پس از عمل جراحی رخ می دهد و به ندرت دیده شده تا چند روز ادامه یابد. این عوارض ناشی از داروی بیهوشی است که البته در حال حاضر به دلیل اینکه از بهترین داروهای بیهوشی در کشور استفاده می شود، استفراغ و تهوع ناشی از بیهوشی بسیار کم شده است.

احساس لرز: در علم پزشکی هیپوترمی همان احساس لرزی است که زمان به هوش آمدن گفته می شود. حتما شما نیز بدون بیهوشی عمومی آن را تجربه کرده اید، حس لرز و مورمور شدن که در سطح پوست با دادنه دانه شدن پوست و سیخ شدن موهای روی پوست خود را نشان می دهد.

گلودرد: زمان به هوش آمدن گلودرد دیگر از عوارض بیهوشی عمومی به است. که اغلب ممکن است با گرفتگی خفیف صدا و خشکی دهان نیز همراه باشد.

سردرد: این عارضه در بیهوشی های موضعی رخ می دهد. سردرد، سرگیجه و خواب آلودگی کوتاه مدت، تجربه ای مشترک در اغلب افراد تحت بیهوشی موضعی است.

درد عضلانی: قرار گرفتن نامتعارف اندام ها در زمان جراحی سبب بروز درد در قسمت شانه ها ، پشت و قفسه سینه می شود معمولا این درد ها پس از ۲ الی ۳ روز بدون نیاز به داروی خاصی از بین می رود.

در افراد سیگاری این مشکلات بیشتر دیده میشود و همچنین در برخی افراد که بیماری های زمینه‌ای از جمله فشار خون مزمن، بیماری‌های قلبی زمینه‌ای، نارسایی قلبی پیشرفته، نارسایی ریه، ضایعات مغزی و … دارند نیز بیهوشی می‌تواند پیامدهای خاص خود را داشته باشند.

کنترل علائم حیاتی بیمار هنگام بیهوشی

هنگامی که شما بی هوش هستید یک گیره فلزی به یکی از انگشتان دست یا پایتان وصل است که اکسیژن خون را اندازه گیری می کند. بازوبند فشار خون آماده روی بازوهایتان قرار گرفته و هر چند دقیقه یکبار در حین جراحی فشار خونتان اندازه گیری می شود. دمای بدن، ضربان قلب، سرعت تنفس، میزان دی اکسید کربن بازدمی و فعالیت های مغز با استفاده از دستگاه های پیشرفته اتاق عمل به دقت توسط تیم بی هوشی و جراحی مورد پایش قرا می گیرند و در صفحات نمایشگر لحظه به لحظه نمایش داده شده و ثبت می گردند. علاوه بر این چسبهای خاصی روی قفسه سینه قرار می گیرند که به دستگاه مانیتور نوار قلبی متصل است و نوار قلب شما را در طول عمل به جراح نشان می دهد.

ریکاوری – به هوش آمدن

وقتی که به هوش می آیید در اتاق ریکاوری یا احیا هستید. سرم به شما وصل است و روی بینی آتل پلاستیکی و زیر بینی گاز استریل قرار گرفته است. در این اتاق به مدت چند دقیقه تحت نظر قرار می گیرید تا به طور کامل به هوش آیید. عموما  گلودرد خفیفی شبیه آنچه در هنگام سرماخوردگی احتمالا تجربه کرده اید در این مرحله احساس می کنید که به علت وجود لوله پلاستیکی در گلو هنگام جراحی است. این درد معمولا ظرف چند ساعت و یا نهایتا ظرف یکی دو روز برطرف می شود.

توصیه های قبل از عمل

 • دو هفته قبل از عمل نباید از آسپرین استفاده کنید.
 • دخانیات و نیکوتین موجب تنگ شدن رگهای خونی می شود و همچنین موجب اختلال گردش خون شده، بنابراین حداقل ۲ هفته قبل از عمل بینی از استفاده آن اجتناب کنید.
 • 8 ساعت قبل از عمل ، از خوردن و آشامیدن پرهیز کنید.
 • روز قبل از عمل به میزان کافی آب بنوشید.
 • شب قبل از عمل دوش بگیرید. علاوه بر تمیز شدن بدن می تواند به ریلکس شدنتان نیز کمک کند.
 • بدون لاک ناخن باشید.
 • حتما راه های رسیدن به محل کلینیک و یا بیمارستانی که قرار است بروید را بررسی کنید تا در روز عمل استرس نداشته باشید.
 • در روز عمل هیچگونه زیورآلاتی نباید همراه شما باشد.
 • از خوردن و آشامیدن در روز عمل جدا خودداری کنید.
 • آزمایش و مدارک پزشکی خود را در روز عمل به همراه داشته باشید.

مراقبت های بعد از عمل بینی

۲۴ ساعت اول بعد از عمل سخت ترین زمان برای ریکاوری فرد است. در این مدت هنوز اثر داروهای بیهوشی از بین نرفته است. در این زمان ممکن است کمی سردرد، ورم، کبودی و خونریزی بینی را تجربه کنید. بهتر است در این زمان فرد فقط استراحت کند و از مسکن های تجویز شده پزشک استفاده کند. در ادامه تمام نکاتی که باید بعد از عمل بینی رعایت کنید را برای شما آورده ایم.

 • بهترین زمان برای حمام کردن بعد از عمل بینی را حتما از پزشک خود سوال کنید.
 • حداقل تا ۲۴ ساعت بعد از عمل از کمپرس سرد در اطراف بینی و زیر چشم برای کاهش کبودی و تورم استفاده کنید .
 • تا ۲۴ ساعت از مایعات و غذاهای میکس شده و نرم استفاده کنید. از خوردن غذاها و میوه هایی که نیاز به جویدن داشته باشد مانند هویج و سیب و … بپرهیزید.
 • بعد از جراحی بینی مسافرت با هواپیما در روزهای اول توصیه نمی شود.
 • با دهان باز عطسه و یا سرفه کنید تا به بینی فشاری وارد نشود.
 • از فین کردن و فشار به بینی بپرهیزید چون ممکن است سبب خونریزی شود.
 • از خندیدن و حرف زدن زیاد در هفته های اول خودداری نمایید.
 • از خوردن نمک خودداری کنید.
 • از خوراکی هایی که برای کاهش تورم صورت مفید است غافل نشوید. آب آناناس، آلوئه ورا و کرفس می تواند به کاهش تورم صورت کمک کند. برای بهتر شدن طعم آب کرفس می توانید آن را آب هویج مخلوط کنید.
 • هنگام استراحت و خواب چند بالش زیر سر خود بگذارید.
 • از مسواک نرم استفاده کنید.
 • تا دو ماه نباید از عینک طبی یا آفتابی استفاده شود. میتوانید لنز را جایگزین کنید.
 • تا چند هفته اول از پایین انداختن سر و بلند کردن اجسام سنگین، همچنین فعالیت های شدید ورزشی خودداری کنید.
 • کاهش تورم و چسبیدن پوست بینی بر اسکلت، زمانبر خواهد بود. بنابراین تورم در دوطرف بینی شما قطعا متفاوت خواهد بود، حتی اگر دو طرف آن یکسان عمل شده باشد. بنابراین نگران این موضوع نباشید.
 • چسب زدن برای کاهش تورم و چسبیدن پوست بینی به اسکلت است پس در نحوه چسب زدن بینی دقت شود.
 • در روزها و ماه های اول بعد ازعمل بینیفرم بینی شما کاملا مشخص نمی باشد بنابراین اجازه قضاوت به افراد دیگر را ندهید.

با توجه به پیشرفت دارو ها و روش های بیهوشی در کشور، با اعتماد به جراح خود و پزشک بیهوشی خود، و رعایت نکات قبل از عمل  سعی کنید آرامشتان را قبل از جراحی بینی حفظ کنید و با رعایت نکات بعد از عمل که در بالا ذکر شد، روند بهبودی خود را سرعت ببخشید. امید است با خواندن مطالب بالا در مورد بیهوشی و عوارض آن، ریکاوری و نکات قبل و بعد از عمل بتوانید بر ترس خود نسبت به بیهوشی غلبه کنید و جراحی خوبی را سپری کنید.

مراقبتهای بعد از برداشتن گچ بینی

تشخیص بین فکرها و احساسات بیاموزید تفاوت بین افکار و احساسات خود را تشخیص دهید برخی از افراد مرتکب جنایات وحشتناکی در زندگی می شوند و برای همیشه با آن دانش زندگی می کنند گچ بینی چند روز باید بماند جنی پونته گفت: دیوید نیوون کاملاً عاشق مادر من بود همچنین توجه داشته باشید که چه احساسی دارید در عوارض حرف زدن بعد از عمل بینی حالی که چیزی متفاوت و بعد از آن را امتحان می کنید او از من استفاده کرد، و او از زندگی من به عنوان یک پله پله برای حرص و طمع شخصی خود استفاده کرده بود.

چند روز بعد از عمل بینی میشه رانندگی کرد؟

چگونه می توانید بگویید که مراقبتهای بعد از برداشتن گچ بینی یک محصول غذایی عوارض حرف زدن بعد از عمل بینی حاوی چربی ترانس است؟ وقتی نوبت به چربی برچسب های مواد غذایی می رسد، تولید کنندگان موظفند فقط چربی و چربی اشباع شده را لیست کنند من قبلاً تقریباً هشت میلیون روش داشتم كه كودكم می تواند از طریق مغز من آسیب ببیند این ممکن است فقط در مواردی صادق باشد که فرد ممکن است از نظر ژنتیکی با استفاده از چربی ها به طور مؤثر دچار چالش شود.

سوالات متداول بی هوشی در رینوپلاستی

چه نوع بی هوشی برای من مناسب است؟

نوع بی هوشی شما بسته به عمل و تشخیص متخصص بیهوشی تعیین می شود. البته در جراحی زیبایی بینی عموما از بی هوشی عمومی استفاده می شود.

عوارض بی هوشی در رینوپلاستی چیست؟

عوارض بی هوشی شامل:حالت تهوع و استفراغ، احساس لرز، گلو درد، سردرد و درد عضلانی است.

منبع : mayoclinic