اجتماعیکسب و کار ایرانیان

میشه داخل لباسشویی وایتکس ریخت؟

ریختن وایتکس در لباسشویی ممکن است؟

اولین سوالی که شاید برایتان ایجاد شود، این است که آیا اصلا می توانیم در لباسشویی وایتکس بریزیم؟ باید بگوییم که این کار ممکن است و حتی گاهی اوقات جای وایتکس در ماشین لباسشویی وجود دارد، اما انجام این کار اصول و قواعدی دارد که با رعایت آنها می توانید ایمنی لازم را داشته باشید تا لباس ها خراب نشوند. یا لباسشویی خراب نشود و به تعمیر لباسشویی بوش نیاز نداشته باشیم.

آیا استفاده از سفید کننده در ماشین لباسشویی درست است؟

سفید کننده یا وایتکس به دو صورت در بازار وجود دارد، نوع اول وایتکس کلردار است که بسیار قوی است و می تواند برای فلزات آسیب زننده باشد و نوع دوم وایتکس اکسیژن دار است که کمی عملکرد ضعیف تری دارد ولی برای فلزات مشکلی ایجاد نمی کند. همانطور که می دانید داخل ماشین لباسشویی ساخته شده از فلزات است و استفاده از وایتکس کلردار باعث می شود که در بلند مدت به ماشین لباسشویی شما آسیب های جدی وارد شود. به همین خاطر توصیه می کنیم که اگر می خواهید از وایتکس در ماشین لباسشویی استفاده کنید، حتما نوع اکسیژن دار را تهیه کنید تا به خود ماشین لباسشویی آسیبی نرسد.

چه لباس هایی را می توان با وایتکس شست؟

شما می توانید از وایتکس در ماشین لباسشویی استفاده کنید اما تعدادی از لباس ها هستند که در شستشوی آنها بهتر است از وایتکس استفاده نشود، چون این کار می تواند به لباس ها آسیب وارد کند.

در ادامه تعدادی از این لباس ها را بررسی می کنیم:

۱٫     ابریشم:

لباس های ابریشم بسیار نرم و ظریف و آسیب پذیر هستند و استفاده از وایتکس در شستشوی آنها، می تواند شدیدا به لباس ها آسیب وارد کند.

۲٫     موهر:

پارچه موهر نوعی پارچه پشمی است که بافت به شدت آسیب پذیری دارد و با استفاده از وایتکس ممکن است لباس شما گشاد شود و حالت خود را از دست بدهد.

۳٫     پشم:

پشم هم مانند پارچه موهر، می تواند از هم گسیخته شود و حالت خود را از دست دهد، به همین خاطر توصیه نمی کنیم که در شستشوی این نوع لباس از وایتکس استفاده کنید.

۴٫     چرم:

چرم یکی دیگر از جنس های حساس است که ممکن است با استفاده از وایتکس، آسیب جدی ببیند و روی آن خراب شود. به همین خاطر بهتر است در شستشوی آن از وایتکس استفاده نکنید.

۵٫     اسپندکس:

اسپندکس نوعی فیبر مصنوعی است که حالت کشی به لباس ها می دهد و معمولا لباس های ورزشی از این نوع پارچه ساخته می شوند. استفاده از وایتکس در شستشوی این نوع لباس ممکن است باعث گشاد شدن و از بین رفتن حالت کشی شود و به لباس شما آسیب جدی برساند.

توصیه می کنیم برای شستشوی لباس هایی که معرفی کردیم، به هیچ وجه از وایتکس استفاده نکنید تا لباس هایتان دارای مشکل نشوند. برای تعمیر لباسشویی ال جی میتوانید به سایت ما مراجعه کنید.

نکات مهم برای استفاده از وایتکس در ماشین لباسشویی

نکات مهم برای استفاده از وایتکس در ماشین لباسشویی

قبل از اینکه از مایع سفیدکننده در ماشین لباسشویی استفاده کنید، نیاز است نکاتی را رعایت کنید تا دچار مشکل نشوید و به لباس هایتان آسیبی نرسد. به همین خاطر در ادامه نکاتی را می گوییم که حتما باید آنها را انجام دهید:

میدونستی که هوم سرویز، خدمات نصب و تعمیر ماشین لباسشویی هم ارائه میده؟

۱- برچسب لباس ها را بررسی کنید:

معمولا روی لباس ها یک برچسب وجود دارد که نشان می دهد آن لباس چطور باید شسته شود و درجه حرارت آب و موارد دیگر به چه صورت است.

توصیه می کنیم قبل از استفاده از وایتکس در ماشین لباسشویی، حتما برچسب تک تک لباس ها را بررسی کنید تا اطمینان حاصل کنید که لباس موردنظر حساسیتی به این موضوع ندارد و مشکلی برایش ایجاد نخواهد شد.

۲-  از وایتکس بدون کلر استفاده کنید:

همانطور که قبل تر هم گفتیم، وایتکس کلردار باعث می شود دیگ ماشین لباسشویی آسیب ببیند. به همین خاطر حتما مطمئن شوید که وایتکس اکسیژن دار را خریداری کرده اید و استفاده می کنید.

۳- از ترکیب وایتکس و پودر لباسشویی خودداری کنید:

ترکیب وایتکس با مواد شوینده دیگر، کار درستی نیست و می تواند به شدت هم به خود شما آسیب بزند و هم به ماشین لباسشویی آسیب های شدیدی برساند، به همین خاطر توصیه می کنیم که وایتکس را کاملا جداگانه استفاده کنید و ترکیب وایتکس و پودر لباسشویی را فراموش کنید.

۴- گرمای آب را در بالاترین درجه قرار دهید:

برای اینکه بدون مشکل لباس ها را با استفاده از وایتکس بشویید، نیاز است که گرمای آب در بالاترین درجه ممکن باشد. البته باز هم تاکید می کنیم که قبل از این کار تک تک لباس ها را بررسی کنید و برچسب آنها را بخوانید، اگر لباسی در برابر گرمای زیاد آب آسیب پذیر باشد، ممکن است خراب شود و به بافت های آن آسیب برسد.

۵- وایتکس زیاد روی لباس ها نماند:

ماندن زیاد وایتکس روی لباس ها، می تواند به بافت آنها آسیب برساند و به همین خاطر توصیه می کنیم که سعی کنید بیشتر از ۵ دقیقه وایتکس را روی لباس ها نگذارید و سریعا آنها را آبکشی کنید تا مشکلی برایشان ایجاد نشود.

نحوه استفاده از وایتکس در لباسشویی

استفاده از وایتکس در ماشین لباسشویی چگونه است؟

در ادامه می خواهیم نحوه استفاده از وایتکس در ماشین لباسشویی را بگوییم و توصیه می کنیم قدم به قدم این کارها را انجام دهید تا مشکلی برای ماشین لباسشویی شما ایجاد نشود.

۱- محل ریختن وایتکس در ماشین لباسشویی:

ابتدا به خوبی بررسی کنید که اگر ماشین لباسشویی شما دارای جایگاه وایتکس است، وایتکس را به خوبی رقیق کنید و در محل ریختن وایتکس بریزید. اگر هم چنین امکانی در ماشین لباسشویی شما وجود ندارد، توصیه می کنیم وایتکس را به صورت مستقیم در روی لباس ها بریزید تا شسته شوند. البته ریختن وایتکس به صورت عادی روی لباس ها، می تواند برایشان مضر باشد، به همین خاطر بهتر است آن را با آب مخلوط کنید و کمی ملایم تر شود و سپس روی لباس ها بریزید.

۲- مقدار وایتکس موردنیاز:

مقدار وایتکس موردنیاز برای شستشوی لباس ها، معمولا به میزان لباسی که می خواهید بشویی بستگی دارد، اما اگر لباس ها زیاد باشند و ماشین لباسشویی پر باشد، معمولا سه چهارم پیمانه لباسشویی می تواند اندازه مناسبی برای شستشوی این تعداد زیاد لباس باشد.

۳- باز کردن پنجره ها برای تهویه هوا:

وایتکس بوی اذیت کننده ای دارد و استفاده از آن در ماشین لباسشویی، می تواند باعث پخش شدن بوی وایتکس شود. به همین خاطر توصیه می کنیم در حین استفاده از وایتکس، حتما پنجره ها را باز کنید تا بوی آن از بین برود و به شما آسیبی نرسد.

۴- خشک کردن لباس ها در هوای آزاد:

پس از شستشوی لباس ها با استفاده از وایتکس، حتما آنها را سریع آب بکشید و سپس در هوای آزاد پهن کنید تا خشک شوند. چون قرار دادن لباس ها در هوای آزاد باعث می شود که وایتکس موجود در بافت آنها سریعتر خشک شده و از بین برود و آسیبی به لباس ها وارد نشود.

۵- شستشوی لباسشویی:

اگر نمی خواهید به تعمیر ماشین لباسشویی نیاز داشته باشید، حتما بعد از استفاده از وایتکس ماشین لباسشویی خودتان را بشویید تا تمام آب موجود در آن تخلیه شود و وایتکس در دیگ ماشین لباسشویی نماند. چون این موضوع ممکن است به دستگاه آسیب برساند و هزینه های زیادی برایتان ایجاد کند. می توانید برای شستشوی ماشین لباسشویی آن را روی حالت سریع ۱۵ دقیقه بگذارید و به صورت خالی کار کند تا تمامی وایتکس موجود در آن شسته شود.

در این مقاله در مورد این صحبت کردیم که استفاده از وایتکس در ماشین لباسشویی چگونه است و گفتیم که اصلا استفاده از وایتکس کار خوبی است یا می تواند به ماشین لباسشویی آسیب برساند. در ادامه هم به بررسی لباس هایی پرداختیم که شستشوی آنها با استفاده از وایتکس، می تواند به بافت لباس ها آسیب وارد کند.

همچنین گفتیم که قبل از استفاده از وایتکس برای شستشوی لباس ها، چه نکاتی را باید رعایت کنید تا به بهترین شکل ممکن شستشو را انجام دهید و به لباس هایتان آسیبی نرسد. در ادامه هم در مورد نحوه استفاده از وایتکس در ماشین لباسشویی توضیح دادیم و گفتیم که برای استفاده از وایتکس چه نکاتی را باید رعایت کنید تا بهترین نتیجه ممکن را بگیرید.

برای استفاده از وایتکس در ماشین لباسشویی به چه نکاتی باید توجه کرد؟

در ادامه مواردی که برای استفاده از وایتکس در ماشین لباسشویی باید در نظر بگیرید را بیان کرده‌ایم.

انتخاب سفیدکننده مناسب

دو نوع سفیدکننده برای استفاده در وجود دارد: با کلر و بدون کلر یا اکسیژن‌دار. سفیدکننده بدون کلر را سفیدکننده ایمن رنگ نیز می‌گویند. سفیدکننده حاوی کلر در از بین بردن لکه‌های لباس‌های سفید عالی عمل می‌کند اما به دلیل ایجاد لک برای پارچه‌های رنگی مناسب نیست. این نوع سفیدکننده قدرت ضد عفونی کنندگی بالایی دارد.

سفیدکننده بدون کلر را برای تمیز کردن و روشن کردن لباس‌های رنگی و طرحدار استفاده می‌کنند. به برچسب راهنمای زده شده روی محصول توجه کنید. با بررسی برچسب متوجه خواهید شد که آیا سفیدکننده برای لباس شما مناسب است یا خیر. می‌توانید قبل از استفاده کامل برای اطمینان از عملکرد مایع سفیدکننده و عدم تغییر رنگ لباستان آن را تست کنید.

سفیدکننده کلردار

لکه بری با عملکرد عالی که اگر بدانید کجا و در چه شرایطی باید از آن استفاده کنید، نتایجی عالی برای شما به‌ارمغان خواهد آورد. این نوع سفیدکننده روی لباس‌هایی با رنگ سفید عملکرد بسیار خوبی دارد. هیچ چیز مانند سفیدکننده‌های کلردار نمی‌تواند لکه‌ها یا دیگر تغییر رنگ‌ها را روی لباس‌های سفید از بین ببرد. این ماده خاصیت ضد عفونی‌‌کنندگی دارد؛ بنابراین قادر است لکه‌های کپک و بو را نیز از بین ببرد. در ادامه نحوه استفاده از وایتکس کلردار در ماشین لباسشویی برای روشن‌تر کردن لباس‌های سفیدرنگ را آورده‌ایم.

 • برچسب مراقبت از لباس را بررسی کنید تا مطمئن شوید که استفاده از وایتکس کلردار روی لباس‌هایتان ایمن است و مشکلی برای آنها ایجاد نمی‌کند.
 • ماشین لباسشویی خود را در بالاترین دمایی که ماشین اجازه می‌دهد، راه‌اندازی کنید. این کار به عملکرد بهتر ماده سفیدکننده کمک می‌کند.
 • مواد شوینده معمول خود را اضافه کنید.
 • 4/3 فنجان مایع سفیدکننده کلردار را به مایع ماشین لباسشویی خود اضافه کنید.
 • مثل همیشه لباس‌های خود را بشویید.

استفاده از مایع سفیدکننده کلردار با هدف حذف لکه

اگر از مایع سفیدکننده با هدف حذف لکه‌ها استفاده می‌کنید، گام‌های زیر را انجام دهید:

 • کمی سفیدکننده را در مقدار نسبتاً زیادی آب رقیق کنید تا محلول سفیدکننده ضعیفی ایجاد شود.
 • برای از بین بردن لکه، یک پارچه سفید و تمیز را به محلول سفیدکننده‌ای که تهیه کرده‌اید، آغشته کنید و لک را پاک کنید.
 • برای لکه‌های بزرگتر لباس خود را در محلول سفیدکننده خیس کنید.
 • این کار را تا زمان از بین رفتن لک تکرار کنید.

نکات مهم هنگام استفاده از مایع سفیدکننده کلردار

به دلیل ماهیت شیمیایی که سفیدکننده حاوی کلر دارد، هنگام استفاده از آن باید چند نکته را در نظر بگیرید:

 • هیچگاه سفیدکننده کلردار را مستقیماً به پارچه نزنید. همیشه قبل از استفاده آن را با مقداری آب رقیق کنید. در غیر این صورت ممکن است صدمات جبران ناپذیری به لباستان وارد شود.
 • مایع سفیدکننده را روی پشم یا پارچه‌هایی که در ترکیباتشان پشم به‌کار رفته است، استفاده نکنید. ساختار شیمیایی که در ترکیب ماده سفیدکننده استفاده شده به بافت لباس آسیب جدی وارد می‌کند و احتمالاً برای همیشه لباس شما را خراب کند.

سفیدکننده بدون کلر: همنشینی برای لباس‌های رنگی شما

برای زیبا نگه داشتن لباس‌های رنگی خود از سفیدکننده اکسیژن‌دار بدون کلر و محافظ رنگ استفاده کنید. با وجودی که ساختار سفیدکننده‌های کلردار و بدون کلر تا حد زیادی به یکدیگر شباهت دارد اما به دلیل مواد شیمیایی متفاوت استفاده شده در آنها سفیدکننده‌های بدون کلر کمی کندتر عمل می‌کنند. توجه داشته باشید که به دلیل سریع‌تر کردن فرایند اثرگذاری چیزی را به مایع سفیدکننده بدون کلر اضافه نکنید. چنین کاری ممکن است لباس شما را خراب کند.

سفیدکننده‌های بدون کلر را روی پارچه‌های پشمی، ابریشم، اسپندکس، پلی پروپیلن یا استات استفاده نکنید. این سفیدکننده‌ها روی برخی پارچه‌های مقاوم به آتش نیز نباید استفاده شوند.

قبل از اینکه سفیدکننده بدون کلر را در ماشین لباسشویی استفاده کنید، به جنس لباس‌های خود و تناسب آنها با ماده سفیدکننده توجه کنید. بعد از اطمینان از مناسب بودن آن برای لباس‌هایتان آن را مطابق دستور نوشته شده روی بطری به پخش‌کننده مخصوص مایع سفیدکننده ماشین لباسشویی خود اضافه کنید. اگر ماشین لباسشویی شما پخش‌گر مایع سفیدکننده ندارد، 4/3 فنجان از مایع سفیدکننده را بعد از پر شدن وان داخل آن بریزید.

برای حذف لکه گام‌های زیر را دنبال کنید:

 • در اینجا نیز مانند کاری که برای سفیدکننده کلردار انجام دادید، باید مایع سفیدکننده بدون کلر را رقیق کنید. سفیدکننده بدون کلر هم برای تماس مستقیم با پارچه بسیار قوی است.
 • محلول رقیق‌شده‌ای از مایع سفیدکننده و آب تهیه کنید و لباس‌های خود را یک شب در آن بخیسانید. روز بعد طبق معمول شستشو دهید. 2/1 فنجان سرکه را نیز به آن اضافه کنید تا قدرت روشن‌کنندگی بیشتری پیدا کند.

استفاده از وایتکس در ماشین لباسشویی ال جی

وایتکس را در برندهای متفاوتی از ماشین لباسشویی می‌توان استفاده کرد. شاید شما هم صاحب برند پرطرفدار ال جی در ماشین لباسشویی باشید و بخواهید بدانید که استفاده از وایتکس در ماشین لباسشویی ال جی شما امکان‌پذیر است یا خیر و اینکه محل ریختن وایتکس در لباسشویی ال جی کدام قسمت است.

اکثر ماشین‌های لباسشویی دارای محفظه‌ای برای ریختن مایع سفیدکننده هستند که مایع باید حتماً در قسمت مخصوص ریخته شود. محل ریختن وایتکس در لباسشویی ال جی مانند بسیاری دیگر از ماشین‌های لباسشویی در محفظه‌ای است که برای مایع سفیدکننده در نظر گرفته شده است. محفظه سفیدکننده در ماشین ال جی درب از بالا در گوشه سمت چپ جلوی ماشین لباسشویی واقع شده است. بیش از حد از مایع سفیدکننده استفاده نکنید. استفاده زیاد از این ماده لباس‌های شما را در معرض آسیب قرار می‌دهد.

محل ریختن وایتکس در ماشین لباسشویی سامسونگ

اینکه محل ریختن وایتکس در ماشین لباسشویی سامسونگ شما در کجا واقع شده است، به نوع ماشین لباسشویی شما بستگی دارد.

 • اگر از مدل‌های ماشین لباسشویی درب از بالا استفاده می‌کنید، درب ماشین لباسشویی را باز کنید. محفظه مایع سفیدکننده در سمت چپ جلو قرار دارد.
 • اگر از مدل ماشین لباسشویی درب از جلو استفاده می‌کنید، کشوی محفظه ماده شوینده در سمت چپ جلوی ماشین لباسشویی را باز کنید. محفظه مخصوص مایع سفیدکننده به طور واضح به عنوان یکی از بخش‌های کشو برچسب‌گذاری و مشخص شده است.

اگر ماشین لباسشویی شما مدل Flex Wash است، درب بالایی ماشین لباسشویی را باز کنید. محفظه سفیدکننده در بالا سمت چپ قرار دارد. درب قسمت پایینی ماشین لباسشویی را باز کنید. محفظه مایع سفیدکننده بین محفظه اصلی ماده شوینده (در سمت چپ) و محفظه نرم‌کننده (در سمت راست) واقع شده است.

توجه کنید که قبل از افزودن سفیدکننده، درپوش محفظه هر دو قسمت را بردارید.

آیا ریختن وایتکس در ماشین لباسشویی ایمن است؟

سفیدکننده‌ها با محیط زیست سازگاری دارند. همچنین در صورتی که در دفعات مناسب و روی لباس‌هایی که با آنها سازگار هستند استفاده شوند، آثار پاک‌کنندگی خوبی دارند. عوارض زمانی بروز می‌کند که روی لباس‌هایی استفاده شوند که متناسب با آن نباشند. همچنین ریختن وایتکس در ماشین لباسشویی اگر به مقدار زیاد باشد، باز هم به لباس‌ها و حتی خود ماشین آسیب می‌زند.

نکات کلی هنگام ریختن وایتکس در ماشین لباسشویی

هنگام ریختن وایتکس در ماشین لباسشویی دقت کنید که هیچ وقت نباید وایتکس را در ماشین لباسشویی پر از لباس بریزید، حتی در صورتی که تمام لباس‌ها سفید باشند نیز این کار نباید انجام شود. همچنین می‌بایست قبل از استفاده حتماً آن را با آب رقیق کنید.

در مورد هر پارچه‌ای که قصد تمیز کردن آن با مایع سفیدکننده را دارید، به دستورالعمل‌های حفاظت از آن پارچه توجه کنید.

برای تعمیر ماشین لباسشویی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

اگر قصد دارید لباس چندلایه‌ای را با مایع سفیدکننده تمیز کنید، تنها لایه‌ای که نیاز به براق و تمیز شدن دارد را به مایع آغشته کنید. نفوذ سفیدکننده به لایه زیرین ممکن است به آن آسیب برساند. برای اطلاعات بیشتر در این مورد به سایت کارا امداد مراجعه کنید.

عناوین محتوای این مطلب پنهان سازی