عمومیکسب و کار ایرانیان

چیدمان مبل و میز ناهار خوری در پذیرایی مربع

خرید مبل جهیزیه عروس و چیدمان مبل‌ها در پذیرایی یکی از موضوعاتی است که در زیبایی ساختمان اثرگذار است. اتاق‌های پذیرایی‌های اشکال یا معماری مختلفی دارند که روش‌های مخصوصی هم برای چیدمان مبل‌ها در یک از آنها باید رعایت شود. در این مطلب می‌خواهیم درباره اصول چیدمان مبل و میز نهارخوری در پذیرایی مربعی شکل صحبت کنیم. همراه ما باشید.

چیدمان مبل در پذیرایی مربع بزرگ | چیدمان مبل و میز ناهارخوری در پذیرایی ال شکل | چیدمان مبل و ناهار خوری در پذیرایی‬‎

اصول چیدمان مبل و میز نهارخوری در پذیرایی مربعی شکل

نحوه چیدمان مبل نوعی هنر به‌حساب می‌آید که زیبایی و نظم خانه را دوچندان می‌کند. قبل از چیدمان مبل‌ها و میز نهارخوری بهتر است در ابتدا به مواردی از جمله مشخص‌ کردن محل رفت‌وآمد و همچنین محل قرارگیری میز تلویزیون توجه کنید. چرا که اگر چیدمان مبل‌ها اصولی نباشد، در رفت‌وآمد افراد مزاحمت ایجاد می‌کند و قسمتی از مبل‌ها نیز در نقطه کور با تلویزیون قرار می‌گیرند. شکل را مطالعه کنید. در این قسمت می‌خواهیم به بررسی مهم‌ترین اصول نحوه چیدمان مبل‌ها و میز نهارخوری در پذیرایی مربعی شکل بپردازیم:

استفاده از دو نور مرکزی

اگر از یک نور مرکزی در پذیرایی استفاده کنید، گوشه‌های خانه تاریک‌تر نشان داده می‌شوند و خانه کوچک‌تر به نظر می‌رسد. بنابراین توصیه می‌گردد برای وسعت بخشیدن به متراژ و فضای خانه از دو نور مرکزی استفاده نمایید.

استفاده از وسایل اضافی ممنوع

پذیرایی‌های مربعی شکل اگر شلوغ باشند علاوه بر اینکه زیبایی خانه را از بین می‌برند، محیط ساختمان را نیز کوچک‌تر نشان می‌دهند. سعی کنید از وسایل اضافی در پذیرایی خانه استفاده نکنید تا پذیرایی، فضایی بسته و دلگیر نداشته باشد.

از نقش‌های افقی استفاده کنید

استفاده از کاغذ دیواری، کف‌پوش پارکت، فرش‌های راه‌ راه و هر چیزی که از نقش‌های افقی بهره برده باشد، می‌تواند فضای پذیرایی را بزرگ‌تر و منظم‌تر جلوه دهد. چندین را بخوانید.

نحوه چیدمان مبل و میز نهارخوری در پذیرایی مربعی شکل

نحوه چیدمان تا حد بسیار زیادی به میزان خلاقیت و ابتکار افراد بستگی دارد و می‌تواند متفاوت از چیدمان‌های ذکر شده در این قسمت باشد.

  • استفاده از رنگ روشن برای پذیرایی با ابعاد کوچک می‌تواند فضا را دلبازتر نشان دهد. در این نوع چیدمان مبل‌های تک نفره مقابل تلویزیون و پشت به میز نهارخوری قرار می‌گیرند. اصول را مطالعه کنید.
  • مبل ها را به‌ صورت ال شکل قرار دهید. چیدمان ال شکل حالت جمع و جوری دارد و فضای زیادی از پذیرایی را اشغال نمی‌کند.
  • اگر پذیرایی خانه بزرگ بود یا حالت مستطیلی شکل داشت، می‌توانید آن را به دو قسمت مربعی شکل تقسیم کنید. در این روش قسمتی از چیدمان را به مبل‌ها و قسمت دیگر را به میز نهارخوری اختصاص دهید.
  • برای بزرگ‌تر نشان‌دادن پذیرایی مربعی شکل از جداسازی فضایی استفاده کنید. در این روش مبل‌ها و میز نهارخوری پشت یکدیگر قرار می‌گیرند.
  • استفاده از نقش‌های افقی یکی از اصول مهم در نحوه چیدمان مبل‌ها و میز راحتی در پذیرایی مربعی شکل است.
  • فرش‌های راه راه سبب می‌شوند فضای خانه بزرگ‌تر نشان داده شود.
  • برای پذیرایی‌های کوچک بهتر است از چیدمان ال استفاده کنید.
  • استفاده از کاغذ دیواری و ترکیب رنگ مناسب، چیدمانی زیبا برای منزل به همراه خواهد داشت.

چه مدل مبل و میز ناهارخوری برای پذیرایی مربع مناسبه؟

برای پذیرایی‌های مربع شکل، معمولا مدل‌ مبل راحتی مثل چستر و مدل مبل ال و نیز مبل تختخوابشو بسیار مناسبه. اگه هم دوست داریم از مبل استیل استفاده کنیم، انتخاب رنگ‌های روشن ایده آل هست. میز ناهارخوری گرد کنتراست محیط گرمی و جذابی در فضای مربعی ایجاد می‌کنه.

هارمونی وسایل دکوری و فضای رفت و آمد را فراموش نکنیم

در پذیرایی مربع، رعایت فضای رفت و آمد اهمیت زیادی داره و جدای از این باید به هارمونی طرح و رنگ اثاث خونه توجه داشته باشیم. برای مثال استفاده از رنگ‌های تیره، پذیرایی خونه رو کوچک نشون میده. پس بهتره از رنگ‌هایی با تناژ روشن و ساده رو انتخاب کنیم.

قبل از شروع، کمی با کاربرد میز ناهارخوری آشنا بشیم

در معماری اروپایی و آمریکا اتاقی به نام Dining room برای غذاخوری مورد استفاده قرار می‌گیره؛ اما این فضا در معماری خانه‌ها‌ی ایرانی نقشی نداره و یا بهتره بگیم که فقط می‌شه در خانه‌های لوکس با متراژ بزرگ این معماری رو دید. میز ناهارخوری یکی از وسایل پرکاربرد و ضروری در آشپزخونه و اتاق نشیمن محسوب می‌شه. چرا که در طول روز به منظور صرف غذا، چندین بار از میز استفاده می‌کنیم.

موقع خرید میز ناهارخوری باید میزان فضای مورد نیاز و دکوراسیون توجه داشته باشیم. میز ناهارخوری از قسمت‌های اساسی و مهم دکوراسیون هر خونه‌ایِ. این وسیله علاوه بر این که نقش تاثیرگذاری در زیبایی خونه داره، از نظر کارایی هم عنصری کاربردی محسوب می‌شه.

کاربردی‌ترین مدل میز ناهارخوری برای پذیرایی مربع

مدل‌های مختلفی از میز ناهارخوری طراحی می‌شه که متداول‌ترین مدل میز ناهارخوری، مستطیلی شکله. مدل‌هایی مثل دایره، مربعی و بیضی از مدل‌های دیگه میز ناهارخوری هستن که علاوه بر ظاهر، متریال و سبک‌های متفاوتی دارن. میز‌های ناهارخوری معمولا در سبک‌های مدرن، کلاسیک و سنتی طراحی می‌شن. میز ناهارخوری مدرن و گرد برای پذیرایی خونه‌هایی که فضای مربعی شکل دارن بهترین گزینه هست و فضای کمتری از خونه رو در بر می‌گیره.

چیدمان اصولی میز ناهارخوری در پذیرایی مربع

اما برای این که مکان مشخص و خاصی برای میز ناهارخوری داشته باشیم، می‌تونیم با استفاده از فرش فضایی تفکیک کنیم. معمولا گوشه سالن یا هر مکان دیگه‌‌ای که فاصله کمی با مبل داشته باشه و به آشپزخانه نزدیکه، بهترین جا برای قرار دادن میز ناهارخوریه. در زیر یک عکس مبل راحتی ال شکل به همراه میز ناهارخوری در فضای پذیرایی مربع رو می‌بینیم.

به طور معمولی میز ناهارخوری‌های کلاسیک و مدرن، اندازه فرش ۶ متری نیاز به فضا داره که حد فاصله بین دیوار‌ها و محل رفت و آمد رعایت بشه. استفاده از بوفه و یا میز کنسول در کنار میز ناهارخوری باعث جذابیت دکوراسیون خونه میشه.

برخی از میزهای ناهارخوری مثل میز سلطنتی که ابعاد بزرگ‌تری دارن، باید مکان جدا و فضایی مناسب براش انتخاب کنیم تا در کنار اکسسوری‌ها و وسایل دکوری، دکوراسیونی خاص و شیک داشته باشیم.

اگه فضای کوچک‌تری داریم و می‌خواهیم میز ناهارخوری رو در فضای پذیرایی مربع قرار بدیم، می‌تونیم از جدیدترین مدل‌های میز ناهارخوری کمجا استفاده کنیم. این مدل میز‌ها در مدل‌های زیادی طراحی شدن و فضای کمتری رو اِشغال می‌کنن.

بهترین حالت چیدمان مبل در فضای مربعی شکل

فراموش نکنید که همواره “کمتر بیشتر است!” این جمله از Mies van der Rohe، معمار مطرح آلمانی و آمریکایی که عاشق طرح‌های مینیمالیسم هست گفته شده و اشاره‌های زیادی به استفاده از جزئیات کمتر در دکوراسیون منزل داره.

طبق این نقل قول، می‌تونیم متوجه بشیم که زیاد بودن وسایل دکوری در خانه، دلیل بر جذابیت و زیبایی نیست. پذیرایی‌های مربع شکل ابعاد کوچک‌تری نسبت به اشکال دیگه دارن؛ پس بهتره با وسایل غیر ضروری، اتاق پذیرایی رو شلوغ نکنیم.

برای مثال فرض کنیم که مبلی رو همراه با میز‌های مناسب در پذیرایی مربع شکل خونه چیدمان کردیم، اما یک آباژور یا گلدون بزرگی جلوی فضای رفت و آمد ما رو گرفته. برای همین با چیدمان وسایل زیاد، دکوراسیون جذاب و چشم گیر نخواهیم داشت. در تصویر زیر چیدمان نیم ست مبل راحتی ترک در فضای مربع رو میبینیم.

یکی از روش‌های محبوب در چیدمان مبل راحتی در فضای مربع، قرار دادن میز جلو مبلی در مرکز پذیرایی و چیدمان مربعی شکل مبلمان‌ها هست. با این روش، مبل و میزی که داریم به عنوان مرکز دکوراسیونی جذاب و چشم گیر به حساب میاد.

خلاصه‌ای از آنچه که باهم درباره چیدمان مبل و میز ناهارخوری در پذیرایی مربع گفتیم

امروز پذیرایی را به شکل‌های مختلفی طراحی می‌کنن اما فضای مربعی شکل از محبوب‌ترین نوع طراحی‌هاست. هدف ما از نوشتن مقاله چیدمان مبل و میز ناهارخوری در پذیرایی مربع، گفتن روش‌های اصولی چیدمان این دو عنصر اصلی دکوراسیون در فضای مربعی بود. البته باید گفت که خلاقیت در چیدمان مبل و میز ناهارخوری تاثیر زیادی داره. اما یادمون باشه چیدمان مبل و میز ناهارخوری در پذیرایی مربع کار سختی و باید که یه سِری از اصول چیدمان رو رعایت کنیم. برای مثال مشخص کردن محل رفت و آمد، فاصله‌ی مناسب میز ناهارخوری با آشپزخانه و مبلمان‌ها از نکات مهمی هست که باید موقع چیدمان مبل و میز ناهارخوری بهشون توجه داشته باشیم.