استان ها

56 موکب در ایران و عراق از سوی ستاد اربعین استان قزوین برپا می شود

به گزارش خبرنگار سیاسی سرگرمی برای همه از قزوین؛ عباس کاظمی سرپرست معاونت سیاسی امنیتی استانداری قزوین عصر شنبه در نشست با خبرنگاران در خصوص فرآیند آغاز انتخابات مجلس و رزمایش بزرگ اربعین حسینی به سوالات خبرنگاران پاسخ گفت.

در این نشست که حامد فتوحی مدیرکل سیاسی انتخابات و تقسیمات کشوری و رئیس کمیته سیاسی ستاد انتخابات استان و  خورشیدی مدیرکل امور اجتماعی استانداری و ملاحسنی مدیر روابط عمومی استانداری هم حضور داشتند خبرنگاران سوالات مختلف را مطرح کردند و به آنها پاسخ داده شد.

photo_2023-08-05_21-06-39 (2)

در این نشست محمد خورشیدی با ارائه گزارشی از اقدامات انجام شده برای اعزام زائران به اربعین حسینی اظهارداشت: ستاد اربعین با 16 کمیته فعالیت خود را در قزوین آغاز کرده است و در زمینه های رسانه، اسکان، تغذیه، سوخت، آموزش، فرهنگی و زیرساخت به ماموریت های خود عمل می کنند.

وی اضافه کرد: اربعین یک رویداد مردمی است و در برگزاری برنامه های آن نیز باید محور همه کارها مردم باشند و ستاد فقط وظیفه پشتیبانی و تسهیل گری را بر عهده دارد.

خورشیدی تصریح کرد: اقدامات اجرایی توسط موکب ها و گروههای مردمی برگزار می شود و در این راستا در سال گذشته بیش از 52 هزار نفر به اربعین اعزام شدند و 70 هزار نفر از مرز خارج شدند.

photo_2023-08-05_20-59-30

دبیر ستاد اربعین استان قزوین بیان کرد: امسال بیش از 6 هزار و 658 نفر تاکنون در سامانه سماح ثبت نام کرده اند و یک بسته بیمه ای نیز به زائران پیشنهاد می شود که از 35 تا 55 هزار تومان هزینه دارد.

وی گفت: هر زائر 200 هزار دینار ارز زیارتی هم دریافت می کند و می تواند از پنج مرز پیشنهادی شامل مهران، خسروی، سومار، چزابه و شلمچه یک مرز را برای خروج انتخاب کند.

خورشیدی بیان کرد: مرز مهران برای خروج زائران استان قزوین پیش بینی شده و زائران می توانند پارکینگ خود در مرز را هم رزرو کرده وپس از ثبت نام گذرنامه خود را دریافت کنند.

وی اظهارداشت: در این ایام گذرنامه زیارتی هم با پرداخت مبلغ 50 هزار تومان برای افراد صادر می شود که فقط در محرم و صفر اعتبار دارد که در این راستا تاکنون 800 نفر برای دریافت گذرنامه های زیارتی ثبت نام کرده اند.

برپایی 56 موکب در ایران و عراق 

خورشیدی در خصوص تعداد موکب های اربعین امسال هم گفت: امسال 54 موکب در کشور عراق و دو موکب در داخل کشور( آوج و آبگرم) برپا می شودو هفت تیم پزشکی نیز در چهار نقطه در نجف، کربلا، مسیب و طریق در کشور عراق و یک نقطه در مرز مهران برپا می شود و خدمت رسانی می کند.

دبیر ستاد اربعین استان قزوین بیان کرد: در کمیته خدمات شهری، استان قزوین قزوین مسئولیت انتقال زائران از مرز مهران تا پایانه مرزی را بر عهده دارد که در این زمینه ازسوی شهرداری قزوین 50 دستگاه اتوبوس شهری در اختیار ستاد است 

photo_2023-08-06_01-49-57

و بمدت 15 روز در مهران مستقر می شوند و 600 دستگاه اتوبوس نیز از سوی ستاد مرکزی در اختیار استان است تا انتقال زائران بخوبی صورت گیرد.

وی اظهارداشت: امسال از سه مسیر هوایی، زمینی با اتوبوس و وسیله شخصی انتقال زائران به کربلا صورت می گیرد.

مراسم جاماندگان اربعین در قزوین برگزار می شود

خورشیدی گفت: در روز اربعین برای جاماندگان اربعین مراسم«ـ دلدادگان حسینی» تدارک دیده شده و مراسم شب اربعین در عراق و شب اربعین در ایران نیز پیش بینی شده که دسته های عزاداری در این دو شب سه مراسم محوری در نجف، کربلا و طریق برگزار می کنند.

photo_2023-08-05_17-46-18

وی در خصوص خدمت رسانی به زائران قزوین در مرز مهران نیز گفت: در مرز مهران یک سکوی اختصاصی برای زائران قزوینی ایجاد شده و یک بالن نیز به اسمان فرستاده شده و 100 زائر یار برای راهنمایی زائران قزوینی و هدایت آنها برای استفاده از اتوبوسها پیش بینی شده است.

این مسئول یادآورشد: با تمهیدات فراهم شده و بسیج همه امکانات هیچ مشکلی در اعزام و پذیرایی از زائران نداریم و امیدواریم با کمک مردم خدمت رسانی مناسبی در اربعین امسال به زائران صورت گیرد.

انتهای پیام

 


آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف