علمی و پزشکی

گرداب طلایی در اعماق کهکشان/عکس

این کهکشان که “NGC 4303” نام دارد و اغلب با نام “مسیه 61” شناخته می شود، یک کهکشان مارپیچی است که در فاصله 50 میلیون سال نوری از زمین در “خوشه سنبله” واقع شده است. NGC 4303 یکی از بزرگترین کهکشان‌های خوشه سنبله است که مجموعه‌ای قابل توجه از کهکشان‌های همسایه را در خود جای داده است.

رصدخانه جنوبی اروپا توضیح داد. این خوشه حاوی تعداد زیادی ستاره تازه متولد شده است و توسط ستاره شناسان به عنوان آزمایشگاهی برای درک بهتر پدیده های شگفت انگیز تشکیل ستاره ها استفاده شده است.

NGC 4393 نمونه ای از یک کهکشان ستارگانی است که در آن تعداد زیادی ستاره تشکیل شده است. رصدخانه جنوبی اروپا در بیانیه ای اعلام کرد که با مطالعه این نوع کهکشان ها، ستاره شناسان می توانند نحوه شکل گیری ستاره ها در سراسر جهان را بهتر درک کنند.

این بیانیه ادامه دارد. ستاره ها از فروپاشی ابرهای گاز سرد تشکیل می شوند. تشعشعات پرانرژی ستاره های تازه متولد شده گاز اطراف را گرم و یونیزه می کند.

این عکس که از طریق تلسکوپ بسیار بزرگ در شیلی گرفته شده است، ابرهای در حال چرخش خیره کننده ای از پلاسمای یونیزه را نشان می دهد که ساختاری شبیه به “گرداب طلایی” را تشکیل می دهند. طبق بیانیه رصدخانه جنوبی اروپا، ابرهای چرخان مانند خرده نان عمل می کنند که مسیر ستارگان در حال طلوع را نشان می دهد.

برای دریافت این تصویر، ستاره شناسان از کاوشگر طیف سنجی چند واحدی (MUSE) در تلسکوپ بسیار بزرگ برای رصد NGC 4303 در طول موج های مختلف نور استفاده کردند. آنها با ترکیب مشاهدات خود، یک گرداب طلایی خیره کننده پر از ابرهای گازی آبی، سبز و قرمز را کشف کردند که به ترتیب نشان دهنده ابرهای یونیزه شده از اکسیژن، هیدروژن و گوگرد است.

این مشاهدات جدید به عنوان بخشی از پروژه PHANGS انجام شده است که در تلاش برای شناسایی کهکشان های نزدیک در تمام طول موج های الکترومغناطیسی است.

46: