بین الملل

کارشکنی آمریکا در تکمیل توافقنامه فروش جنگنده‌ به عراق

عائد الهلالی، از رهبران ائتلاف فتح عراق در گفت‌وگو با خبرگزاری المعلومه عراق با اشاره به اینکه آمریکا خرید جنگنده‌های رافال توسط عراق از فرانسه مخالفت کرد، گفت: ادامه دادن به قرارداد تسلیحاتی سابق با آمریکا به کشور عراق ضربه خواهد زد و در آینده هرگز به نفع عراق نخواهد بود.

الهلالی اظهار کرد: واشنگتن به بندهای قرارداد نظامی با عراق پایبند نیست و برخی از بندهای قرارداد تجهیز نیروی هوایی عراق به سلاح را پس از هشت سال از زمان امضای توافقنامه اجرا کرد، آمریکا در مقابل این پرونده (تسلیح نظامی و نیروی هوایی) از عراق برای انحلال حشد شعبی باج‌خواهی می‌کند.

این رهبر ائتلاف فتح عراق با اشاره به اینکه آمریکا از جنگ نیروهای عراقی با تروریست‌های داعش در مرحله گذشته چشم‌پوشی کرد، گفت: عراق بدون دستیابی به یک قدرت نظامی بزرگ نمی‌تواند به مرحله پیشرفت و توسعه برسد.

او افزود: آمریکا در راستای تکمیل توافقنامه صادرات جنگنده‌ها به عراق طبق قرارداد عمل نمی‌کند و از مجموع ۳۲ فروند جنگنده توافق شده در قرارداد تنها ۱۶ فروند آنها تحویل گرفته شدند.

به گفته برخی از ناظران، وزارت دفاع عراق نشست‌های خود با همتای آمریکایی را بدون اعلام توافقنامه توسعه نیروی هوایی به پایان رساند و دلیل آن هم باج‌خواهی‌هایی بود که آمریکا در این دیدارها از طرف عراقی داشت.

محمد البلداوی، از نمایندگان ائتلاف فتح عراق نیز در گفت‌وگو با المعلومه اظهار کرد: آمریکا در تلاش است با جایگزینی جنگنده‌های روسی با جنگنده‌های آمریکایی، بر قراردادها برای تجهیز ارتش عراق به سلاح کنترل یابد و آمریکا بر خلاف توسعه نیروی هوایی ارتش عراق کار می‌کند.

۳۱۱۳۱۱

کارگروه خبری مقالات بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای فضایی و نجومی جهانی. با دانش در زمینه اخبار فضایی، کشف‌های نجومی و پیشرفت‌های فضانوردی، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره رویدادهای فضایی، اکتشافات نجومی و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی و علمی، به شما دیدی جامع از تحولات فضایی و نجومی جهانی می‌دهم.